Jump to content



φωτιστικο ring led απο... jumbo (η εμπειρια μου)


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

σημερα θα σας πω για την εμπειρια μου για το ''ring led light'' που πουλαει το καταστημα jumbo 

 

ηθελα ενα τετοιο για φωτογραφιση μικρων αντικειμενων αλλα απο τι ξερω οι τιμες για ενα καλο η και εππαγελματικο ειναι απο τα 120 εβρω και πανω...

 

σε μια επισκεψη μου στο ''jumbo''  ειδα ενα στιν τιμη των 9.99 εβρω ! οποτε και το αγορασα γνωριζωντας ομως οτι προκειται για κατι που ειναι σαν ''παιχνιδι''... η στην καλυτερη περιπτωση μια πολυ φτηνη κατασκευη

 

οντως η κατασκευη του εν λογω ring led light ειναι πολυ φτηνη με μετρια αποδοση ισχuος φωτισμου (2o watts) 

 

το  υsb καλωδιο ειναι κοντο οποτε και θελει αλλο καλωδιο επεκτασηs, το μικρο τριποδο δεν λεει και πολλα αλλα μαλλον εινα ενταξει για πανο στο γραφειο...επισης το κουμπι που αναβει και σβηνει και αλλαζει την ενταση και θερμοκρασιαs δεν το βλεπω να αντεχει και πολυ οποτε το αφηνω στην μεγιστη ενταση και στo ψυχρο λευκο...

 

οι θερμοκρασιες λευκου ειναι πολυ κοντα στις πραγματικες τιμες αλλα τα 20 watts δεν αρκουν, προσωπικα θα ηθελα τα 40 watts

 

με το ring led light εξαλειφονται οι σκιες κατι που οντως χρειαζεται σε μια φωτογραφιση

 

το εχω δοκιμασει σε δωματιο με φυσικο φωτισμο ημερας και με flash για fill in με το παλιο τηλεφωνο μου (lumia)

 

το αποτελεσμα καλο

 

το led ring light μπορει να δουλεψει καλα με web camera  για το youtube

 

με 9.95 εβρω ειναι μια χαρα

 

uπαρχει απο jumbo και ring led light  με  μεγαλο τριποδο και βαση για κινητο στα 19.99 

Jumbo Ring Led Light.jpg

Έγινε επεξεργασία από nikonick
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σε ολους,

 

παραληψη μου να αναφερω οτι η φωτογραφια του φωτιστικου ring led δεν εχει τραβηχτει με το το εν λογω φωτιστικο, απλα ειναι η συσκευασια...

 

μετα απο καποιους πειραματισμους δηλαδι το φωτιστικο ring led  να ειναι πολυ κοντα και πανω απο το προς φωτογραφηση θεμα (macro) με η χωρις φωτισμο, με flash η με fill flash απο το κινητο (ενα παλιο lumia 650) τα αποτελεσματα δεν ειναι και ασχημα... αλλα ουτε και εξαιρετικα...

 

με η χωρις το φωτιστικο ring led οι διαφορες ειναι μικρες, ισως ομως για χρηση με web camera, video conferencing οπου χρειαζεται ενας εξτρα φωτισμος να κανει πολυ καλυτερη δουλεια

 

προσωπικα πιστευω οτι για τα λεφτα (9.99 εβρω) του ειναι καλο αν και θα ειθελα να ειναι 40 watts..

 

ευχαριστω για τα likes

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.