Jump to content



NZXT H5 Flow vs Fractal Design Pop Mini vs ???


navaho7

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ψάχνομαι για αγορά ενός κουτιού, για σύστημα με mATX μητρική και αερόψυξη.

Δε θέλω να πάω σε mini ITX γιατί θα παιδευτώ πολύ στο στήσιμο, δε θέλω να πάω σε full tower γιατί είναι πολύ ογκώδες (και έχω ήδη ένα thermaltake armor)

Αυτά τα δύο μου έχουν τραβήξει το μάτι. Έχετε να προτείνετε κάποιο εκ των δύο ή και κάποιο άλλο, σε παρόμοιες διαστάσεις και κόστος; (γύρω στο κατοστάρικο δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θέμα με το παράθυρο. ούτως ή άλλως δεν κάνω και κανένα cable management που να αξίζει να το δείξω 😛

Το Asus το είχα δει κι εγώ και μου άρεσε. Το προτείνεις ως εναλλακτική ή ως καλύτερο των άλλων δύο;

Link to comment
Share on other sites

και γω το Asus Prime AP201 θα σου πρότεινα

προσωπικά το θεωρώ καλύτερο απο τα αλλα 2 που ανέφερες γιατι ειναι πιο μικρο και χωραει σχεδον τα ιδια πράγματα αν εξαιρέσεις τις ΑΤΧ μητρικές

 

είναι σαν ένα καλύτερο/μεγαλύτερο nr200p 

ενα custom loop με 2 χ 360 top/botom 😍

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

δεν μπλέκω με υδρόψυξη και ειδικά με custom loop. Ούτε λεφτά έχω, ούτε χρόνο και τον λίγο χρόνο που έχω λέω να τον αφιερώσω στο football manager άντε και κανένα nba 2k :p

καλα ναι δεν σου λεω να κανει υδροψυξη..... το ειπα οτι εγω θα το ηθελα ετσι το κουτι αυτο για εμενα

και για αερα μια χαρα ειναι πάντως. δες και ενα παραδειγμα εδω (ενταξει αυτος ειναι με AIO αλλα θα παρεις μια ιδεα)

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κουτί είναι ήδη στο καλάθι του Σκρουτζ και απλά σκέφτομαι αν με την ευκαιρία της μετακόμισης από το armor (και με την ελπίδα αναβάθμισης μετά το καλοκαίρι) μήπως πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό μαζί :D

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia/m/32169/Jonsbo.html?keyphrase=D41&o=Jonsbo+D41&order_by=pricevat&order_dir=asc

έχει και το d31, δεν έχω ψάξει διαφορές

 

δες και το lian li O11 air "mini" https://www.skroutz.gr/s/33248973/Lian-Li-O11-Air-Mini-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

 

περιμένω να κυκλοφορήσει αυτό https://www.jonsbo.com/en/products/TK1Black.html καφετιέρα 😂

για Απρίλη είχα διαβάσει, για Μάϊο απ'ότι βλέπω πάει η δουλειά

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

το κουτί είναι ήδη στο καλάθι του Σκρουτζ και απλά σκέφτομαι αν με την ευκαιρία της μετακόμισης από το armor (και με την ελπίδα αναβάθμισης μετά το καλοκαίρι) μήπως πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό μαζί :D

ποιο psu εχεις τωρα? το καλο ειναι οτι παιρνει και full size

33 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

https://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia/m/32169/Jonsbo.html?keyphrase=D41&o=Jonsbo+D41&order_by=pricevat&order_dir=asc

έχει και το d31, δεν έχω ψάξει διαφορές

 

δες και το lian li O11 air "mini" https://www.skroutz.gr/s/33248973/Lian-Li-O11-Air-Mini-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

 

περιμένω να κυκλοφορήσει αυτό https://www.jonsbo.com/en/products/TK1Black.html καφετιέρα 😂

για Απρίλη είχα διαβάσει, για Μάϊο απ'ότι βλέπω πάει η δουλειά

 

γενικα πολυ μου αρεσει η Jonsbo. 

ειδικα αυτη η καφετιερα πολυ ωραια, οτι πρεπει για σαλονι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Το είχα δει και το D31, όμορφο κουτάκι αλλά το 10-30 ημέρες μου μοιάζει σαν "μινιμουμ 30", οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω

 

Το Lian Li ξεφεύγει από αυτό που κοιτάω, είναι πολύ μεγάλο

 

Το τελευταίο πανέμορφο, πράγματι

 

41 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ποιο psu εχεις τωρα? το καλο ειναι οτι παιρνει και full size

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Ένα Be Quiet Pure Power 430W. Για το σύστημα που φιλοξενεί (4670K, 1060 6GB με έναν SATA SSD) είναι οκ, αλλά αφενός είναι κοντά 10 ετών, αφετέρου θέλω να κάνω αναβάμθιση, οπότε φαντάζομαι κάτι πιο καινούριο στα 550W και ίσως full modular να είναι καλή επένδυση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

περιμένω να κυκλοφορήσει αυτό https://www.jonsbo.com/en/products/TK1Black.html καφετιέρα 😂

για Απρίλη είχα διαβάσει, για Μάϊο απ'ότι βλέπω πάει η δουλειά

 

Μπιμπελό, αλλά δεν εμπνέει πολλή εμπιστοσύνη για την εργονομία του με γεμάτη mATX. Αν καταλήξεις να το παίρνεις, να θυμηθείς να μας το δείξεις (if you know what I mean). 👍

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

 

Το είχα δει και το D31, όμορφο κουτάκι αλλά το 10-30 ημέρες μου μοιάζει σαν "μινιμουμ 30", οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω

 

Το Lian Li ξεφεύγει από αυτό που κοιτάω, είναι πολύ μεγάλο

 

Το τελευταίο πανέμορφο, πράγματι

 

 

Ένα Be Quiet Pure Power 430W. Για το σύστημα που φιλοξενεί (4670K, 1060 6GB με έναν SATA SSD) είναι οκ, αλλά αφενός είναι κοντά 10 ετών, αφετέρου θέλω να κάνω αναβάμθιση, οπότε φαντάζομαι κάτι πιο καινούριο στα 550W και ίσως full modular να είναι καλή επένδυση

σε τι κομπο θα καταληξεις? (cpu+mobo)

ενα full modular θα ηταν οτι καλυτερο 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να πάρω αύριο, θα έπαιρνα 5600 ή 5700Χ και κάποια ASROCK B550M. Κάρτα γραφικών αυτήν που ήδη έχω, τουλάχιστον για το προσεχές μέλλον. Άρα φαντάζομαι ένα 550W με καλύπτει, αν και είδα και το Toughpower gf1 750W που είναι εντός του budget Μου. Αλλά για αυτό θα κάνω νέο θέμα

 

Η παραγγελία για το Asus έφυγε :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα χθες, σήμερα το έστησα. Χωρίς πολλή προσπάθεια όσον αφορά στο cable management, γιατί αργά ή γρήγορα θα αναβαθμίσω οπότε δεν έχει νόημα να χάσω χρόνο.

 

Μεγάλο, τεράστιο μείον, το (μοναδικό) ανεμιστηράκι που δίνεται με το κουτί. Ένα ανεμιστηράκι 12 εκατοστών, στο πίσω μέρος του κουτιού, 3πινο, και μου έχει σπάσει τα @@ από το θόρυβο. Θα βάλω τώρα ένα Scythe που είχα καβάτζα, αλλά ffs καλύτερα μη βάζανε καθόλου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο κουτακι

μαλλον θα το παρω και γω, να διωξω επιτελους το BitFenix Prodigy. Σκεφτομουν για 2ο nr200p αλλα γιατι να μην εχουμε ποικίλα ?

 

μπραβο πολυ καλο! αρα μας χρωστας αλλη μια μολις μπει το νεο h/w 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο , ναι μεν μεγαλυτερο αλλα το ψυγειο που περνει απο πανω και ο μπροστινος χωρος φαινεται να αξιζουν . 

TG πλαινο υπαρχει ? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Πολυ ωραιο , ναι μεν μεγαλυτερο αλλα το ψυγειο που περνει απο πανω και ο μπροστινος χωρος φαινεται να αξιζουν . 

TG πλαινο υπαρχει ? 

 

πραγματικα δεν υπαρχει. παιρνει 2 360αρια, ενα πανω και ενα κατω, τι αλλο να ζητησεις

 

σε τι υπερτερει το Ο11 μινι?? προσωπικα προτιμω το σχημα του 201. το Ο11 φαινεται πιο ογκώδες 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.