Jump to content



Προέκυψε ανάγκη για "gaming" PC του υιού....


gdp77

Recommended Posts

14 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Μεσα απο bios , 

Τουλαχιστον στην asus μητρικη μου , το ονομαζει resize bar 

Υποτιθετε δινει 5-6% παραπανω performance

 

IMG_20220709_141401.jpg

 

aha. Το βρήκα και στη δικιά μου  (B350 + 5800X3D + 5600XT) και το ενεργοποίησα... Θα τσεκάρω να δω αν δίνει τίποτα.

 

Στο pc του μικρού, επειδή του μένουν λίγες μέρες ακόμα μαζί μου και λιώνει τώρα, δεν μπορώ να ακουμπήσω. Θα κάνω τα τεστάκια μετά τις 15 Ιουλίου. Ευχαριστώ για το info, δεν το είχα καθόλου στο νου μου το BAR. Δεν λέγανε αρχικά ότι ήταν μόνο για latest εξοπλισμό? Βλέπω ότι υπάρχει και σε μένα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Υποτιθεται χρειαζεται συνδιασμο 500 mobo + 6000 gpu .... 😆

 

 

Τι υποτίθεται... Μόλις το ενεργοποίησα σε Β350 + 5000 gpu.

 

update:

Το ενεργοποίησα από BIOS, μετά μπήκα windows και διαπίστωσαν αλλαγή στο hardware και ζήτησαν restart και το επιβεβαίωσα και από τους adrenaline drivers:

 

image.png.68f2dbc48c5ef86ad89d94432db7dea1.png

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τι υποτίθεται... Μόλις το ενεργοποίησα σε Β350 + 5000 gpu.

 

 

Λογικα δεν θα κανει τιποτα . 

Ισως στο bios να το εχουν κανει να μπορεις να το ενεργοποιεις ακομα και σε παλιοτερες μητρικες αλλα χρειαζεται και το αναλογο hardware απο μερια της καρτας 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

Λογικα δεν θα κανει τιποτα . 

Ισως στο bios να το εχουν κανει να μπορεις να το ενεργοποιεις ακομα και σε παλιοτερες μητρικες αλλα χρειαζεται και το αναλογο hardware απο μερια της καρτας 

 

Έκανα update πιο πάνω.

 

Μήπως παίζει ρόλο το τελευταίο AGESA που αναγκαστηκά πέρασα στην μητρική για να δεχτεί τον 5800X3D?

 

Τελευταία η AMD (να ναι καλά ο ανταγωνισμός από Intel) "άνοιξε" πολλά features, που και καλά απαιτούσαν latest hardware, προς τα κάτω

 

Θα παίξω κάποια παιχνίδια που ξέρω πολύ καλά και θα σου πω αν βλέπω κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι την 6600ΧΤ η AMD για λόγους κόστους την έχει PCIe 4.0 x8.

Επομένως βάζοντάς την στο δίκο μου σύστημα που είναι PCIe 3.0 θα παίζει πάλι x8 και όχι x16. Αλλά και πάλι πιστεύω θα δώσει πόνο...

Αληθεια ποσο μπορει να κοβει αυτο απο τις επιδοσεις; Νομιζω μια φορα επι εποχες gtx 980 ειχα κανει καποιες δοκιμες και πραγματικα δεν ειχα δει κανενα impact στις επιδοσεις.

 

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θα κάνω την τράμπα για να έχω ένα baseline για την όποια μελλοντική μου αναβάθμιση.

7600XT. Δε νομιζω οτι χρειαζεσαι να δεις κατι αλλο για 1080p. Εδω η 3060 μου και παλι σου δινει παααααρα πολυ καλες επιδοσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.