Jump to content



Ζητείται οθόνη αβασάνιστα...


blackmorph

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από blackmorph

Έχεις δίκιο...οι EIZO είναι κορυφαίες. Αλλά αυτές οι 2 ίντσες, πες το υπερβολή αν θες, γουστάρω να τις έχω. Πάω που πάω για ένα monitor που λογικά δε θα ξαναλλάξει, δε θέλω, τελικά, να καταλήξω στις 17''.

Προσωπικά πιστεύω χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις κάτι καλό και ποιοτικό στις 17" που είσαι σίγουρος οτι θα κρατήσει και όσο κρατήσει θα είσαι ευχαριστημένος παρά να ψάχνεις από εδώ και από 'κει, να κάνεις συμβιβασμούς κ.τ.λ. για να βρεις 19άρα στο budget που λες και τελικώς να μην ξέρεις αν θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είπες μόνος σου οτι είδες την LG1950 και απογοητεύτηκες. Όμως περίπου στα ίδια επίπεδα είναι όλες οι 19άρες σε αυτό το όριο τιμής. ’μα πάρεις 17άρα μπορείς να πάρεις από τις καλύτερες και να σε ευγνωμωνεί ο παραλλήπτης μετά από 5+ χρόνια... :)

Προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει που πήρα 17άρα και σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα 19άρα στα ίδια λεφτά. Δεν μου αρέσει να κάνω τέτοιους συμβιβασμούς από τη στιγμή που μπορώ να τους αποφύγω... Τέσπα, η επιλογή είναι δική σου απλώς εγώ λέω τη γνώμη μου. Αν εσύ τώρα θες ντε και καλά 19άρα και στα 400 τι να σου πω... Εσύ πληρώνεις. :)

Υ.Γ.: Έχει υπ'όψη σου βέβαια οτι οι οθόνες αυτές δουλεύουν καλά σε μια μόνο ανάλυση (17άρες στα 1280Χ1024 και οι 19άρες στα 1600) και μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα με τα παιχνίδια επειδή η κάρτα δεν σηκώνει μεγάλες αναλύσεις και έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να τρέχεις σε μικρότερες οπου η οθόνη θα ψιλοχαλάει την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Υ.Γ.: Έχει υπ'όψη σου βέβαια οτι οι οθόνες αυτές δουλεύουν καλά σε μια μόνο ανάλυση (17άρες στα 1280Χ1024 και οι 19άρες στα 1600) και μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα με τα παιχνίδια επειδή η κάρτα δεν σηκώνει μεγάλες αναλύσεις και έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να τρέχεις σε μικρότερες οπου η οθόνη θα ψιλοχαλάει την κατάσταση...

Και οι 19άρες στα 1280χ1024 δουλεύουν. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 10:34]

E; Είσαι σίγουρος;

Στα 1280x1024 δουλεύουν και οι δύο. Απλά το παραπάνω εμβαδό που έχουν οι 19άρες από τις 17άρες καλύπτεται αυξάνοντας το μέγεθος κουκίδας. Έτσι οι 17άρες έχουν 0.264mm μέγεθος κουκίδας ενώ οι 19άρες 0.294mm.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...στα 1280x1024 "τρέχουν" και οι 19''.

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου φίλε Μάκη...κι ενδεχομένος να το συμμεριζόμουν περισσότερο ακόμα σε άλλες περιστάσεις. Επειδή όμως στόχος μου είναι σχεδόν να τηλεοπτικοποιήσω το monitor, ήθελα μια μεγαλύτερη εικόνα. Ένα 19'' monitor με S-IPS πάνελ, όπως αυτά που προαναφέρθηκαν, μοιάζει για ικανοποιητικό "συμβιβασμό" ποιότητας-τιμής. Το ιδανικό θα ήταν να είχα το χρόνο να περιμένω για τιε τελευταίες εξελίξεις των S-PVA, αλλά δυστυχώς αυτή την πολυτέλεια δεν την έχω.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά...το απόγευμα φεύγω για τη NEC 1970NX.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αυτο που θες ειναι οι ταινιες γιατι δεν πας να χτυπησεις μια και καλη μια καλη τηλεοραση επιπεδη και wide screen να το ευχαριστηθεις....!

Εγω εχω δωσει λυση στο προβλημα με τις ταινιες με ενα home cinema Wireless LG με 4 κολωνες +1 ηχειο + 1 woofer + 42 iντσων Panasonic 16/9 και ενα τριθεσιο καναπε απεναντι για να απλωνω την "κορμαρα" μου.Οθονη για υπολογιστη θα πας να αγορασεις οχι πολυμηχανημα.Καθε ενα στο ειδος του...Γνωμη μου :)

Φιλικα,

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι προτεραιότητες είναι σίγουρα οι ταινίες, αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω ένα παιχνιδάκι μία στις τόσες, ούτε φυσικά να παραβλέψω πως ο χρήστης θα περνάει πολύ ώρα μπροστά από τον υπολογιστή κι άρα ένα αξιόλογο σχετικό panel είναι απαραίτητο.

Και για να δώσω τελικά κι ένα τέλος στο Κυνήγι της Οθόνης, τελικά η αγορά ήταν...ταρατατζούμ ταρατατζούμ...μια 17'' EIZO L568 :D :D

Πως όμως?...

Όταν επισκέφθηκα το Ram Shop για να τσιμπήσω τη NEC 1970NX (μια και ήταν το μόνο κατάστημα από άλλα 2 στην ευρύτερη περιοχή που την είχε 470Ε) βρήκα δίπλα της μια 17'' LG L173ST τα χρώματα κι η ευκρίνεια της οποίας ήταν πραγματικά εντυπωσιακά τουλάχιστον με βάση το περίπου στατικό demonstration της Samsung που έτρεχε. Τόσο η 1970NX, όσο κι η 1980GX που έπαιζαν το ίδιο demonstration παραδίπλα, έμοιαζαν σα φτωχοί συγγενείς (αν εξαιρέσεις φυσικά το θετικό των +2''). Η τιμή της ήταν γύρω στα 453Ε διότι συμπεριελάμβανε επιπλέον και TV Tuner ενσωματωμένο. Η απόδοσή της κάπου με έκανε να αναθεωρήσω...

Το θέμα είναι πως δεν είχα καμία γνώση του panel που χρησιμοποιεί και φυσικά δεν είχα τη δυνατότητα να τσεκάρω πως χειρίζεται το video. Ας είναι καλά τα internet καφέ. ΤΝ panel κι αμέσως διαγράφεται από τις επιλογές. ’σε δε που με δεδομένο πως οι 17'' έμοιαζαν και πάλι ελκυστική πρόταση, υπήρχε η EIZO L568 στο stand (τελευταίο κομμάτι) στο Πλαίσιο του Πειραιά με 429Ε. Έχοντας ήδη προηγούμενη εμπειρία από την εν λόγω κατασκευάστρια εταιρία κι έχοντας γενικά ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μοντέλο, δε χρειάστηκε και πολύ. Μια ματιά αρκούσε για να καταφανεί η ανωτερότητά της.

Το μόνο μείον (κι αυτό λίγο με χάλασε) είναι πως ακριβώς επειδή βρισκόταν στο stand για 2-3 μήνες, μια σκονίτσα την είχε (καθαρίστηκε βέβαια εκτενώς). Επίσης δεν είχαν κουτί και μαζί έλειπαν τα manuals (το κατέβασα από το eizo.com), το cd με τα drivers/profiles/utilities (κι αυτά κατεβάστηκαν) και το USB καλώδιο. Μου παρέδωσαν μονάχα τα καλώδια ρεύματος και αναλογικής/ψηφιακής σύνδεσης. Ας είναι...προσπαθώ να βλέπω το όλο εγχείρημα, όπως ο πνιγμένος που πιάνεται από τα μαλλιά του. Και πάλι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος...και φαντάζομαι κι ο τελικός της χρήστης.

Να 'στε καλά παιδιά για τις πληροφορίες και τις προτάσεις που δώσατε...περιμένω πως και πως το s-pva για να το κάνω δώρο στον εαυτό μου πλέον. ;)

Link to comment
Share on other sites

:D :clap: :clap: :clap: :D Δεν θα το μετανιώσεις φίλε!!! :D Ωστόσο αυτό με την έλειψη συνοδευτικών με ξίνισε αλλά τέσπα... Οτιδήποτε θες για αυτή την οθόνη μη διστάσεις να με ρωτήσεις! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gel [Χθες, στις 13:02]

Στα 1280x1024 δουλεύουν και οι δύο. Απλά το παραπάνω εμβαδό που έχουν οι 19άρες από τις 17άρες καλύπτεται αυξάνοντας το μέγεθος κουκίδας. Έτσι οι 17άρες έχουν 0.264mm μέγεθος κουκίδας ενώ οι 19άρες 0.294mm.

Δεν έχουν μεγαλύτερο μέγεθος κουκίδας.Μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των pixels του ίδιου χρώματος.Ετσι καλύπτεται το παραπάνω εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βάζω τώρα σε πολύ καλή κάρτα (6600gt) σε clone mode την 1970νεκ και την 1730s lg.

Παρατηρήσεις:

1) ΔΕΝ είναι καθόλου ευδιάκριτες oi διαφορές στο χρώμα (16,7 εκ. χρώματα sips της νεκ vs 6bit TN panel της LG).

2) Eυκρίνεια στο κείμενο άριστη και οι 2 (ελαφρό προβάδισμα η lg)

3) Μαύρο πολύ καλύτερο στην νεκ (της lg είναι γκρι όπως και να το φτιάξεις)

4) Σαφώς ποιό ξεκούραστη η νεκ (η lg σε αναγκάζει να δουλέψεις με μεγάλη φωτεινότητα)

5) Γωνίες θέασης: Καμιά παραμόρφωση η νεκ - έντονες παραμορφώσεις η lg.

6) ghosting σε καμία απο τις 2 δεν βλέπω

Link to comment
Share on other sites

@blackmorph: Μην τρομάξεις με την άθλια εικόνα που έχει αρχικά η οθόνη... Οι αυτόματες ρυθμίσεις είναι λίγο χάλια... :p Εγώ την έχω custom ρυθμισμένη και δεν βλέπω ουσιαστικά διαφορά από CRT. :T:

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε Μεγια την οθονη black! Μ'αρεσει που ειναι μια απο τις οθονες στις 17'' που σου προτινα :p Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου (απο τον Μακη τις εχουμε διαβασει :) )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με τις γωνίες θέασης και τα χρώματα σε αυτη την οθόνη! Καθόμουνα χθες και χάζευα το screensaver της ati από το πλάι και το έβλεπα τζάμι! Αλλά μιλάμε τελείως πλάι! Και αυτά με full φωτεινότητα και contrast. Μ'αρέσει που άκουγα για άθλια χρώματα, γωνίες κ.τ.λ. στις TFT. Καλά, δε λέω, υπάρχουν οθόνες που δεν βλέπονται αλλά αυτή! Ευχαριστώ πολύ όσους μου είπαν τις εντυπώσεις τους πριν την πάρω! :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές! :D

Μακάρι να τη χαιρόμουν ο ίδιος, αλλά κρατάω την όρεξή μου για τα καλύτερα που έπονται... ;)

Πάντως από τη σχετικά μικρή πρώτη επαφή μαζί της, η οθονούλα πετάει όσον αφορά τις ταινίες (δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τη δοκιμάσω με κανένα πραγματικά απαιτητικό παιχνίδι), οι γωνίες θέασης είναι ομολογουμένως εξαιρετικότατες (ενδεικτικές φυσικά του panel), η ευκρίνεια άψογη κι η χρωματική απόδοση πλούσια. Όπως επεσήμανε κι ο φίλος Μάκης, απαιτείται κάποια ρύθμιση πριν η οθόνη βγάλει το maximum των δυνατοτήτων της, γιατί οι εργαστηριακές default ρυθμίσεις είναι λίγο "περίεργες".

EIZO ήταν και η πρώτη CRT 15'' οθόνη που απέκτησα και έβγαλε 8 χρόνια σερί χρήσης χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που αγοράστηκε η 19'' CRT ΙΙΥΑΜΑ Vision Master Pro 451, από την οποία έμεινα επίσης πολύ ικανοποιημένος. Δε νομίζω πως τυχαία οι EIZO απολαμβάνουν τέτοιου κύρους κι απήχησης από τους απαιτητικούς του χώρου. Φυσικά ό,τι πληρώνεις, παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Eye [21-05-2005 22:51]

Δεν έχουν μεγαλύτερο μέγεθος κουκίδας.Μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των pixels του ίδιου χρώματος.Ετσι καλύπτεται το παραπάνω εμβαδόν.

Δεν υπάρχουν pixels του ιδίου χρώμματος. Αυτά είναι τα sub-pixels. Δες εδώ.

Δεν διευκρινίζεται και δεν ξέρω εαν η αύξηση της απόστασης μεταξύ των sub-pixels του ίδιου χρώματος έχει επιτευχθεί με αύξηση της απόστασης μόνο του κενού μεταξύ των pixels (κρατώντας σταθερή την απόσταση μεταξύ των τριών sub-pixels από κάθε pixel) ή εαν επιτεύχθηκε αυξάνοντας την απόσταση και του κενού μεταξύ των τριών sub-pixels από κάθε pixel.

Στην πρώτη περίπτωση θα είχαμε σταθερό μέγεθος pixel σε όλες τις οθόνες και απλά θα μεγάλωνε το κενό μεταξύ τους όσο μεγαλώνανε οι ίντσες, ενώ στην δεύτερη περίπτωση το μέγεθος του pixel θα ήταν μεγαλύτερο διότι θα μεγάλωναν όλα τα κενά συμπεριλαμβανομένων και των κενών μεταξύ των sub-pixels.

Δηλαδή, αυτό που είπες πιο σωστά θα ήταν: "αυξάνεται η απόσταση μεταξύ των sub-pixels του ίδιου χρώμματος", και εαν ισχύει η δεύτερη περίπτωση που ανέφερα αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να αυξάνεται και το μέγεθος του κάθε pixel, το οποίο αποτελείται από τρία sub-pixels (άρα δηλαδή συμφωνεί με αυτό που είπα και εγω).

Λέω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Πάντως ρε παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με τις γωνίες θέασης και τα χρώματα σε αυτη την οθόνη! Καθόμουνα χθες και χάζευα το screensaver της ati από το πλάι και το έβλεπα τζάμι! Αλλά μιλάμε τελείως πλάι! Και αυτά με full φωτεινότητα και contrast. Μ'αρέσει που άκουγα για άθλια χρώματα, γωνίες κ.τ.λ. στις TFT. Καλά, δε λέω, υπάρχουν οθόνες που δεν βλέπονται αλλά αυτή! Ευχαριστώ πολύ όσους μου είπαν τις εντυπώσεις τους πριν την πάρω! :D:T:

Και που είσαι ακόμη. Τώρα που έρχονται τα S-PVA πάει το ΤΝ ... πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

PVA πρέπει να 'χει. Όχι TN...

:flag: Παρεξήγηση.

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

...Μ'αρέσει που άκουγα για άθλια χρώματα, γωνίες κ.τ.λ. στις TFT. ..

Από αυτό πιάστηκα και είπα για τα ΤΝ.

Το ξέρω ότι η οθόνη σου έχει PVA. Εννοούσα ότι αφού το PVA σου φαίνεται καλό... που να δεις και το S-PVA.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.