Jump to content



5800X3D quest (πάλι παρασύρθηκα v.2)


gdp77

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

δωσε cpuz, R23 να δω αν το τυλιξω τον δικο μου....

 

Λίγο υπομονή, τεστάρω σε Linux προς το παρόν που είναι και το βασικό μου σύστημα. Δεν έχω μπουτάρει καν στα windows.

 

Οι μνήμες μου είναι με ελεεινά timings.

 

Κάποιος να μου εξηγήσει πώς έπαιζαν στον 3700Χ @ 3266 με 16-18-18-42

και στον 5800Χ3D που υποτίθεται ότι έχει καλύτερο IMC δεν μπουτάρει καν και θέλει clear cmos.

Τώρα παίζουν 3200 με 18-22-22-whatever

 

Εκτός αν τα σκάτωσε η Asus στο BIOS (θυμίζω έπρεπε να αναβαθμίσω BIOS για να δει τον 5800Χ3D)

Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

  

Ορίστε untuned CPU-Z

 

image.png.c371d7e22bdec5aed2b72d3315e7b37c.png

 

Όλo  το validation :

 

 

ebzace.png
VALID.X86.FR

[ebzace] Validated Dump by DESKTOP-3QCJO15 (2022-06-15 20:16:08) - MB: Asus ROG STRIX B350-F GAMING - RAM: 32768 MB

 

 

@GFFermari

 

Αν θυμάμαι καλά από αυτά που πόσταρες για CPU-Z:

 

1) Πιάνουμε ίδιο σκορ single

2) Πιάνω περίπου 200 πόντους παραπάνω από σένα στο multi

3) Οι θερμοκρασίες μου χτύπησαν 80 αλλά με ανοικτό κουτί (που σημαίνει δεν έχω τον θηριώδη πλαϊνό 230mm)

4) στο multi πιάνω ~4350MHz all core

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Ο 3d αν θυμαμαι καλα δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα με αργες μνημες

 

O 3D γενικά όχι. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο warzone.

 

Αν καταφέρω να τις χρονίσω παραπάνω θα δούμε αν και πόσο επηρεάζεται.

 

Λοιπόν έπαιξα ένα warzone. Σε ένα συγκεκριμένο σημείο που έχω σταμπάρει ότι πιάνω τα χειρότερα FPS (στο αεροδρόμιο κοιτώντας σε συγκεκριμένο σημείο του ορίζοντα, από συγκεκριμένο κτήριο) έπιανα και εξακολουθώ να πιάνω ~ 92 FPS. O Μ.Ο. μάλλον έχει ανέβει οριακά ~140FPS , αλλά θα πρέπει να κάνω μετρήσεις για να είμαι σίγουρος.

 

Παρατηρήσεις:

 

Στο warzone ο επεξεργαστής χρονίζει 3,9 - 4,0 με 73 C. Θα έπρεπε να πιάνω παραπάνω. Ώρα να χοντρύνουμε το παιχνίδι. Πρέπει να παίξω με LLC (ακόμα το είδα ενεργό στο BIOS και είναι στο auto), να αρχίσω να ασχολούμαι με τις μνήμες (θα σκάσω αν δεν παίξουν με τα παλιά timings) και να γκαζώσω πλαϊνό και ανεμιστήρες ψύκτρας (800 rpm προς το παρόν, θα τους τερματίσω νομίζω 1200 πάνε).

 

Δυστυχώς ΑΜΕΛΗΣΑ να δω με τι θερμοκρασίες έπαιζα warzone με τον 3700Χ (θα ψάξω να δω αν έχω κρατήσει τα logs από τις παλιές μετρήσεις που έπαιρνα).

 

Αυτά για σήμερα... Για πρώτη μέρα είμαι κατευχαριστημένος, ο επεξεργαστής δείχνει τρελό potential και γενικά και στο Linux και στα Windows είναι σαφώς SNAPIER από τον 3700Χ. Δεν είναι ιδέα μου, είναι εμφανές.

 

Ερωτήματα που μένει να απαντηθούν είναι αν μπορώ να χρονίσω παραπάνω στο warzone ή αν με περιορίζει η κάρτα γραφικών που σταθερά είναι στο 98% κατά τη διάρκεια του gaming, πρακτικά τερματισμένη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θυμησου τωρα λιγο, ποσες φορες σου εχω πει να μην ασχολεισαι με τις επιδοσεις του warzone? Υπαρχουν απειρα bugαρισμενα σημεια μωρε. Και 3090ti να βαλεις, παλι θα βλεπεις fps drops ελεεινα. Ψαξε οσο θες αλλα πραγματα, και το warzone απλα παιχτο as is. Οσα δινει, τελος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο update για σήμερα:

 

boot-αρα OS με μνήμες 3200 ΑΛΛΑ με τα παλιά timings!!!!! YES!!!!

 

Ίσως θέλουν βήμα βήμα για λόγους "training" whatever.

 

Δεν μπορώ άλλο σήμερα να συνεχίσω. Ξεκούραση και αύριο πάλι... Έχει δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι να μην έχεις το μικρόβιο...

 

Ξανά μανά!

 

3200 μνήμες CL16

 

Βάζω το side panel

 

+100 πόντους geekbench.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update 16/6 19.09

 

Λοιπόν εξελίξεις.

 

1) Στο warzone το CPU μπουστάρει κανονικά ~4450. Έβλεπα το CPU clk με το overlay του adrenaline radeon software και δείχνει λάθος την ένδειξη του CPU clk. Μάλλον τρέχω μη επικαιροποιημένη έκδοση. Έτρεξα το παιχνίδι με hwinfo64 στο δεύτερο monitor και τα ρολόγια χτυπούσαν κανονικά ~4450. Όλα καλά, το είχα άγχος

 

2) Οι μνήμες 3266 CL16 δεν θέλουν να παίξουν καθόλου. Τις έβαλα 3400 CL18 (με τα timings των "αργών" corsair) και παίζει απροβλημάτιστα. Έτρεξα bnches και βελτιώθηκα τα πάντα όλα. Πλέον είμαι CPU-Z single 623 // multi 6328. Στα to-do να δω αν μπορώ να σφίξω τα timing  στα 3400

 

3) To warzone έχει τσιμπήσει και αυτό. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει αντικειμενική σύγκριση, αλλά βλέπω ότι βρίσκομαι πέριξ των 144 fps πιο σταθερά. Θα παίξω ένα παιχνίδι κρατώντας log για να δούμε τα average FPS σε σχέση με τον 3700Χ.

 

4) Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να παίξω με LLC από BIOS. Στον 3700Χ είχε κάνει μεγάλη διαφορά. Στον 3D δεν ξέρω

 

5) Παρατήρησα ότι από BIOS με αφήνει να ρυθμίσω multiplier του επεξεργαστή. Ρε λες να κάνω κάνα πείραμα? χεχε.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

update ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!

 

Κατάφερα να σετάρω τις μνήμες @ 3533 με timings 18-22-22-22-42-64

Μπούταρε και μπέντσαρε!!!!

 

cpu-z 622/6334

 

Τρέχω τώρα ram test να δω αν χτυπάνε οι μνήμες και αν όχι θα σφίξω και άλλο τα timings!

 

Στο geekbench οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Και το πουσάρισμα των μνημών ΔΕΝ σταματά. Παίζω ανελέητη επίθεση....

 

image.png.06550e395449e337ba1cdf575e07df08.png

 

Μένω εκστατικός με την ποιότητα των FLARE-X που με επίσημες προδιαγραφές 3200 @ 14-14-14-34 κατορθώνουν και παίζουν με default ρεύμα στα timing των ελεεινών corsair που έχω 18-22-22-22-42-64 @ 3533. Τα 3533 είναι η οροφή τους. 3600 δεν πάνε, τουλάχιστον με αυτά τα timing και αυτό το ρεύμα. Με πρόχειρο 20λεπτο memtest δεν χτύπησαν. Θα παίξω και λίγο warzone αύριο και αν είμαι σταθερός θα σφίξω και άλλο τα timings. CL16 το ξεχνάμε, αλλά τα δευτερο-τρίτα timings ίσως μπορέσω να τα σφίξω και άλλο.

 

Επίσης εδώ φαίνεται ξεκάθαρα και η διαφορά του IMC των ZEN 3 vs ZEN 2. Με το ίδιο setup, με τον 3700Χ δεν μπούταρα αξιόπιστα πάνω από 3266 και τώρα πατάω στα 3533!!!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2022 at 7:21 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

5) Παρατήρησα ότι από BIOS με αφήνει να ρυθμίσω multiplier του επεξεργαστή. Ρε λες να κάνω κάνα πείραμα? χεχε.

 

Παιδάκια μια μικρούλα λεπτομέρεια....

 

Η ASUS "ξέχασε" να κλειδώσει multiplier settings και ρεύματα στο ΒΙΟS της μητρικής μου!!!!!!!!!!!!!

 

Έβλεπα το setting και λέω "δεν μπορεί" απλά θα υπάρχει και δεν θα λειτουργεί.

 

Βάζω multi x45 και μπούταρε το PC @ 4500 all core. Απλά επειδή το ρεύμα είναι auto έδινε 1.4v στο CPU και αμέσως το έκλεισα και επανέφερα τις ρυθμίσεις, καθώς η AMD έχει δηλώσει 1.35 safe voltage για να μην πάθει ζημιά η 3Dcache.

 

Αυτό σημαίνει ότι μπαίνω σε ΝΕΟ ΚΥΚΛΟ tuning. Θα επιχειρήσω να δώσω καρφωτή συχνότητα 4.5 all core παραμένοντας με max voltage 1.35 (δηλαδή θα παίξω με το 1.1v που δίνει η μητρική + offset και μετά με LLC για σταθεροποίηση under load.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΛΕΜΕ

 

Δεν έλεγαν ότι είναι κλειδωμένοι και δεν σηκώνουν oc ?

 

XXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAX

 

YΓ άμα αρχίσετε να βλέπετε αγγελίες σε λίγο καιρό με B350 Asus ROG STRIX Gaming-f στα 300-400€ μην απορήσετε....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

 

Λοιπόν R23:

 

1) MP score 14.482

2) all core 4300 φτάνει

3) σταθεροποιούνται 4250 all core, καθώς φτάνω thermal limit 90C και κάνει throttling.

 

Εξαιτίας της τελευταίας παρατήρησης, ξεχνώ το σενάριο για καρφωτή συχνότητα 4500 (εκτός και αν σηκώνει το cpu τρελό undervolting.

 

Κοίτα να δεις που θα αρχίσω να ψάχνομαι για βελτίωση της ψύξης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Νεράκι Θέλει το καημένο, δίψασε!

 

1) Δεν ξαναμπλέκω με νερό. Είχα νεράκι την εποχή που οι περισσότεροι από εσάς ήσαστε αγέννητοι. Κυριολεκτικά, δεν υπερβάλω.

 

2) Βλέπω πολλούς με νερό εδώ μέσα που με 5800Χ3D έχουν ίδια temps με μένα. Εκτός αν κάποιους μου δείξει screenshot με 5800Χ3D και νερό την ώρα του cinebenchR23 που δεν κάνει thermal throttle (90C).

 

@paxman

 

Σχετικά με το post σου εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/184923-amd-zen-3-7nm/?do=findComment&comment=2814867

 

Τώρα άρχισα να παίζω με R23.

 

Πριν χτυπήσω thermal throttle, είμαι εδώ:

 

1817326372_2022-06-1813_58_35-all-core-cinebenchR23-no_throttle.jpg(2).thumb.jpg.33275aeb17f95d821388522c4e7346d6.jpg

 

Στα μισά περίπου του πρώτου run χτυπάω 90C limit και πέφτω εδώ:

 

1004797959_2022-06-1813_50_48-all-core-cinebenchR23-thermalthrottle.thumb.jpg.e8e9c9e7aa9ce6f484b3e1df0128b3be.jpg

 

Τελικά σταθεροποιείται στο 4250 all core, όπου και τερματίζει το τεστ με σκορ 14.482

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

1) Δεν ξαναμπλέκω με νερό. Είχα νεράκι την εποχή που οι περισσότεροι από εσάς ήσαστε αγέννητοι. Κυριολεκτικά, δεν υπερβάλω.

 

 

 

 

 

 

 

 

goosebumps-voyagers.gif

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

1004797959_2022-06-1813_50_48-all-core-cinebenchR23-thermalthrottle.thumb.jpg.e8e9c9e7aa9ce6f484b3e1df0128b3be.jpg

 

Τι σταδιαλα ρυθμισεις εχεις κανει στο BIOS κ σου τερματιζει τα PPT/EDC?

 

Πριν το φορματ, με software μπορουσα να το κανω μεσω Windows. Μεσω BIOS ποτε δε τερματιζει ενω εχει ψιλοαλλοπροσαλλη συμπεριφορα (διακυμανσεις στη θερμοκρασια under full load χωρις προφανη λογο)

 

BTW δεν εχω διαφορα στην αποδοση μετα το φορματ. Λιγο πανω στο multi εχω μονο (cpuz 6255 k R23 4220) κ αυτο οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τι σταδιαλα ρυθμισεις εχεις κανει στο BIOS κ σου τερματιζει τα PPT/EDC?

 

Σε ό,τι έχει σχέση με CPU όλα auto

Έχω πειράξει μόνο τις μνήμες που δεν παίζουν 3600 (λόγω σύνθεσης των dimms) και τις έχω βάλει να παίζουν DOCP 3533

Από κει και πέρα έχω σφίξει κάποια timings από αυτά που έδινε αυτόματα το DOCP.

 

Σημείωση: Το PPT δεν μου τερματίζει φτάνει ~90%, καθώς χτυπάω thermal limit 90C. Και αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ μάλλον να το βελτιώσω.

 

Σημείωση 2η: Ο multiplier μου στο BIOS είναι ξεκλείδωτος! Έβαλα 45x ---> save and exit BIOS --> ξαναμπαίνω BIOS να δω τι γίνεται με τα ρεύματα μη μου μείνει στα χέρια το CPU αλλά δυστυχώς βλέπω μεν ότι κλειδώνει 4.5GHz all core, αλλά του δίνει ρεύμα 1.40++v. Ρυθμίζω και το offset 1.1 + 0.1875 για να δώσει ΜΕΧΡΙ 2.875 σύνολο που περίπου τόσο δίνει στο default, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ στο offset. Χώνει 1.4++ . Οπότε ξεχνάω αυτή την περίπτωση OC του επεξεργαστή γιατί θα του κάνω ζημιά. Πάντως στη μητρική μου με το συγκεκριμένο BIOS γίνεται. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει καθόλου. Το αναφέρω μήπως και μπορείτε να καταλάβετε γιατί εμένα μου τερματίζει το EDC.

 

Δοκιμάσατε να παίξετε με LLC που σας λέω? Το LLC επιτρέπει στη μητρική να δώσει λίγο παραπάνω ρεύμα όταν το CPU είναι under stress. Δοκιμάστε να το πειράξετε μήπως δείτε διαφορά, παρακολουθώντας το ρεύμα. Όσο είστε <1.35 είστε safe.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.