Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μπομπα!

στις μνημες έδωσες συχνότητα η χαμηλωσες timings? για δωσε infoz

Ιδια συχνοτητα και αλλαξα subtimings...

 

Εδω εισαι

https://www.youtube.com/watch?v=dlYxmRcdLVw

 

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και ο 7800Χ3Δ

 

Εντωμεταξύ βγήκε καινούριο BIOS από την ASUS για την μητρική μου και ακόμα δεν έχει φτιάξει το slow boot. Προσωπικά με ενοχλεί τόσο που αν το ήξερα από πριν αρχη ίσως πήγαινα σε Intel 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ήρθε και ο 7800Χ3Δ

 

Εντωμεταξύ βγήκε καινούριο BIOS από την ASUS για την μητρική μου και ακόμα δεν έχει φτιάξει το slow boot. Προσωπικά με ενοχλεί τόσο που αν το ήξερα από πριν αρχη ίσως πήγαινα σε Intel 

αν έχεις ενεργοποιήσει expo και είσαι stable, έχεις ρυθμίσει στο bios να κάνει skip το training memory?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν λέγεται ψυχαναγκασμός αυτό. Καπως αλλιώς λέγεται αλλά άγιες μέρες που είναι ας το αφήσουμε.

πες το θα το δεχτω 😅

6 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

αν έχεις ενεργοποιήσει expo και είσαι stable, έχεις ρυθμίσει στο bios να κάνει skip το training memory?

ειμαι με expo και ναι ειμαι stable, σημερα εκανα και την ρυθμιση αυτη που λες οτι κανει skip το memory training αλλα δεν ειδα αλλαγη. ουσιαστικα ειναι σαν να μην δουλευει αυτη η ρυθμιση σε εμενα. ξανακανει memory training κανονικα δλδ WTF??

ωστοσο εχω δει οτι καποιοι λενε πως μπορει να εχει stability issues με αυτη την ρύθμιση 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εχετε σκεφτει να μην κλεινετε το pc ?

ηδη εχω ενα pc torrentαδικο που δεν κλεινει ποτε, αν αφηνω και αυτο θα μας γλεντησει η δεη για τα καλα

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ηδη εχω ενα pc torrentαδικο που δεν κλεινει ποτε, αν αφηνω και αυτο θα μας γλεντησει η δεη για τα καλα

 

Sleep αντι για shut down ? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πες το θα το δεχτω 😅

ειμαι με expo και ναι ειμαι stable, σημερα εκανα και την ρυθμιση αυτη που λες οτι κανει skip το memory training αλλα δεν ειδα αλλαγη. ουσιαστικα ειναι σαν να μην δουλευει αυτη η ρυθμιση σε εμενα. ξανακανει memory training κανονικα δλδ WTF??

ωστοσο εχω δει οτι καποιοι λενε πως μπορει να εχει stability issues με αυτη την ρύθμιση 

 

Στην asus έχει σε δυο σημεία για να κάνεις την ρύθμιση (απ'όσο διαβάζω) τσέκαρε το.

Παράθεση

There are two MCR options in the BIOS, one in the AI tweaker section and one in the advanced options.

You can try switching to the other depending on which one you are currently using. I'm not exactly sure what your motherboard bios looks like, but assuming it's mostly the same, go to the DRAM timing controls in Ai Tweaker/Extreme Tweaker and scroll down quite a bit and you'll find the first one there Option to restore storage context. The second can be found in the advanced options. First go to Advanced, then scroll down to AMD CBS, then General UMC Options and finally it's under Memory Features or some similar label, but once you're in General UMC Options it's not too hard to find the second MCR option. Disable the one you are currently using and enable the other one and see if that changes anything. On my board I had used that in the advanced options and my PC threw a BSOD in every BIOS immediately after 0821, but after toggling it works fine with the newer BIOS revisions (1222, 1223 and 1410).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ρε παιδιά, τι του λέτε του ανθρώπου; Δηλαδή, το να θέλουμε να ανοίγει σφαίρα το pc θεωρείται υπερβολή; Εν έτει 2023;

Προφανώς η asus (msi/asrock/gigabyte) θα μειώσει το boot time κάποια στιγμή, μέχρι τότε θα πρέπει να οπλιστεί με υπομονή. Παιδικές ασθένειες της πλατφόρμας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν εξαρταται η ζωη μου απο το να μπουταρει το pc ουτε που με ενδιαφερει. Μεχρι να κατσω στην καρεκλα να φερω τα συμπραγκαλα κτλ ειναι ηδη στο λειτουργικο. Κλαιν μαιν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Στην asus έχει σε δυο σημεία για να κάνεις την ρύθμιση (απ'όσο διαβάζω) τσέκαρε το.

 

οντως ηταν ετσι ακριβως οπως εγραψες. ειχε και δευτερη ρυθμιση. βεβαια μολις την εκανα δεν μπορουσε να μπει καν στα windows και μια φορα κολλησε ακομα και μεσα στα bios. οποτε υπομονη μαλλον μεχρι να βρει λυση η asus με καποιο bios update

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο χρονο μιλαμε δηλαδη? Εχετε ακριβες νουμερο?

Ο συναδελφος εγραψε οτι θα πηγαινε σε Ιντελ αν το ηξερε. WTF? Τοσο πολυ?

 

Το παρον συστημα συστημα ανοιγει πολυ γρηγορα, δε μετρησα χρονο βεβαια.

Εχω την εντυπωση ομως πως το προηγουμενο με 4770Κ ηταν a tad γρηγοροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.