Jump to content



Πόλεμος στην Ουκρανία


DEADLAZARUS

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Καλές μαλακίες λέει. Τον εμφύλιο δεν τον έκανε ο Τσώρτσιλ αλλά ο Ζαχαριάδης που ονειρευόταν να δεί την Ελλάδα Σοβιετική Δημοκρατία. Έλα τώρα με τους πεμπτοφαλλαγγίτες που έχουν το θράσος να κουνάνε το δάκτυλο, που αν ήταν στη χώρα αυτού που τους πληρώνει και έλεγαν "ανεπαναστατικά" πράγματα, τώρα θα σπάγαν πέτρες με τα δόντια σε σχήμα σφυροδρέπανου.

Καλά, μην ξεπλένουμε τους Churchill/Stalin με τα "ποσοστά" τους, χρήσιμοι εγχώριοι υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, από όλα τα στρατόπεδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Just now, το μέλος minast έγραψε:

Καλά, μην ξεπλένουμε τους Churchill/Stalin με τα "ποσοστά" τους, χρήσιμοι εγχώριοι υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, από όλα τα στρατόπεδα.

Δεν αντιλέγω, αλλά όχι ότι για τον εμφύλιο φταίει μόνο ο Τσώρτσιλ για να ξεπλύνουμε τους Ρώσους

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1aa4593c-7e02-4737-b053-eea59cc58d49.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Απάντηση στις πληροφορίες της MediaMarkt που διέκοψε τη συνεργασία με την εταιρεία.

Σατανικό! Πολύ πιθανό να διαρέουν στους Ρώσους τις τοποθεσίες GPS των drones τους στην Ουκρανία.

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαβάζω σε αρκετά πρακτορεία πως είναι θετικές οι εξελίξεις στο κομμάτι εύρεσης ειρηνικής λύσης. Ευελπιστώ θα συμβεί γρήγορα αν και υποψιάζομαι πως οι επιπτώσεις μετά πολέμου, θα είναι δυσβάσταχτες για Ευρώπη και ειδικά Ρωσσία για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα. Μοναχά κερδισμένη, όπως φαίνεται ότι το σχέδιο τους ήταν εξ' αρχής, η Αμερική. Δις από τον πόλεμο και άλλα τόσα μετά (ενέργεια, ανακατασκευές κτλ) όπως κάνουν σε κάθε πόλεμο: είτε αυτούς που ξεκινούν οι ίδιοι ήταν proxy wars.

 

Ακόμα δεν πιστεύω ότι είμαστε στο 2022 και γίνονται αυτά τα πράγματα. Αναμένουμε τα alien πλέον να μας γλιτώσουν από την μιζέρια μας...

 

Spoiler

spacer.png

 

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος raven_g20 έγραψε:

Ακόμα δεν πιστεύω ότι είμαστε στο 2022 και γίνονται αυτά τα πράγματα. Αναμένουμε τα alien πλέον να μας γλιτώσουν από την μιζέρια μας...

 

Οι πολεμοι δεν σταματησαν ποτε , απλα μεταφερθηκαν παραδιπλα . 

Το εντυπωσιακο (για εμενα τουλαχιστον) ειναι πως τοσο καλυψη στα μεσα δεν εχει ξαναγινει σε πολεμο αλλα παρολαυτα δεν υπαρχει ξεκαθαρη εικονα . Δορυφοροι , καμεροdrones , κινητα κλπ κλπ αλλα το ψεμα παει συννεφο . 

 

Αν δεν μπορει να καταγραφη η πραγματικη πορεια των γεγονοτων ΣΗΜΕΡΑ , αναρωτιεμαι ποσες μαλακιες εχουμε διδαχτει για τους πολεμους του παρελθοντος . 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Η προπαγανδα και το ψεμα παει συννεφο γιατι οι δημοσιογραφοι δεν κανουν πλεον την δουλεια τους.

Δεν μπορει να εισαι στο Κιεβο η στην Λβιβ και να κανεις ρεπορταζ το τι συμβαινει στην Μαριουπολη..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο τωρα ? τι θα παει αμα μου βασταει.. αν ημουν πολεμικος ανταποκριτης θα πηγαινα, δημοσιογραφια απο τον καναπε δεν γινεται.

Εγω να αντιστρεψω την δηλωση σου αμα δεν τους βασταει να πανε στα σπιτια τους τι Κιεβο τι στην Κυψελη οπου και αν ειναι τα ιδια θα λενε..

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε πολεμική ζώνη δεν μπορείς να πας. Εκτός από ότι κινδυνεύεις, δε θα σε αφήσουν να φτάσεις. 

Στον πόλεμο μην περιμένεις να υπάρχει αντικειμενική δημοσιογραφία, μιας και ο πόλεμος της πληροφορίας είναι εξίσου σημαντικός με αυτός των όπλων

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Journalists_killed_while_covering_military_conflicts

Ολοι αυτοι μαλλον πηγαν απο τον καναπε του σπιτιου τους τοτε..

14 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Στον πόλεμο μην περιμένεις να υπάρχει αντικειμενική δημοσιογραφία, μιας και ο πόλεμος της πληροφορίας είναι εξίσου σημαντικός με αυτός των όπλων

Ενω υπαρχει σε περιοδο ειρηνης... Καλο! Ο σωστος δημοσιογραφος δεν υπολογιζει τον κινδυνο θα φτασει εκει που θελει και θα μεταδωσει αυτο που βλεπει.

Αλλα δεν υπαρχουν πλεον τετοιοι δημοσιογραφοι η για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα υπαρχουν πλεον ελαχιστοι.. Οι οποιοι εκτος το οτι αντιμετωπιζουν την

φρικη του πολεμου εχουν να κανουν και με τα αφεντικα τους η το τι πολιτικη ακολουθει το καθε μεσο. Εκει εχουμε φτασει.

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

gomel.jpg
WWW.IN.GR

Στρατιώτες της Ρωσίας που βρίσκονταν στο Τσερνόμπιλ φαίνεται να εκτέθηκαν σε ραδιενέργεια. Τι...

 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Τι ειναι αυτο τωρα ? τι θα παει αμα μου βασταει.. αν ημουν πολεμικος ανταποκριτης θα πηγαινα, δημοσιογραφια απο τον καναπε δεν γινεται.

Εγω να αντιστρεψω την δηλωση σου αμα δεν τους βασταει να πανε στα σπιτια τους τι Κιεβο τι στην Κυψελη οπου και αν ειναι τα ιδια θα λενε..

 

 

13 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Journalists_killed_while_covering_military_conflicts

Ολοι αυτοι μαλλον πηγαν απο τον καναπε του σπιτιου τους τοτε..

Ενω υπαρχει σε περιοδο ειρηνης... Καλο! Ο σωστος δημοσιογραφος δεν υπολογιζει τον κινδυνο θα φτασει εκει που θελει και θα μεταδωσει αυτο που βλεπει.

Αλλα δεν υπαρχουν πλεον τετοιοι δημοσιογραφοι η για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα υπαρχουν πλεον ελαχιστοι.. Οι οποιοι εκτος το οτι αντιμετωπιζουν την

φρικη του πολεμου εχουν να κανουν και με τα αφεντικα τους η το τι πολιτικη ακολουθει το καθε μεσο. Εκει εχουμε φτασει.

 

 

Έχει διαφορά αρκετά επίπεδα το τσιτάτο δημοσιογραφία του καναπέ με το να πας στην εμπόλεμη ζώνη να κάνεις ρεπορτάζ.

Μην μπερδεύεσαι, όταν κάνεις ρεπορτάζ είσαι γιουσουφάκι, όχι ηγέτης. Ηγέτης γίνεσαι μετά όταν γράφεις το άρθρο (ή τέλος πάντων, opinion leader). Όταν μιλάνε τα κουμπούρια κι εσύ φοράς ένα αλεξίσφαιρο που λέει PRESS, δεν νομίζω ότι ισχύει το θεώρημά σου τόσο εύκολα.

 

Για να πας να κάνεις δημοσιογραφία στο πεδίο του πολέμου, πρέπει να τα έχεις καλά με όλους και να πρακτορεύεις τον έναν στον άλλον. Ακόμη κι έτσι, υπάρχει ο τυχαίος πωρωμένος με το κουμπούρι που θα σε φραγκάρει σε χρόνο dt.

 

Οπότε μετά τελειώνει απότομα η ανταπόκριση και η ενημέρωση από το πεδίο, και επανέρχεσαι στην πληροφόρηση του ό,τι του φανεί του λολοστεφανή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δύο ελικόπτερα πραγματοποίησαν επίθεση σε δεξαμενές καυσίμων στο Belgorod, εντός της Ρωσίας.

1200x676.jpg
WWW.BLOOMBERG.COM

Russia said two Ukrainian military helicopters crossed the border and attacked an oil-storage facility in the city of Belgorod, causing a...
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Έχει διαφορά αρκετά επίπεδα το τσιτάτο δημοσιογραφία του καναπέ με το να πας στην εμπόλεμη ζώνη να κάνεις ρεπορτάζ.

Μην μπερδεύεσαι, όταν κάνεις ρεπορτάζ είσαι γιουσουφάκι, όχι ηγέτης. Ηγέτης γίνεσαι μετά όταν γράφεις το άρθρο (ή τέλος πάντων, opinion leader). Όταν μιλάνε τα κουμπούρια κι εσύ φοράς ένα αλεξίσφαιρο που λέει PRESS, δεν νομίζω ότι ισχύει το θεώρημά σου τόσο εύκολα.

 

Για να πας να κάνεις δημοσιογραφία στο πεδίο του πολέμου, πρέπει να τα έχεις καλά με όλους και να πρακτορεύεις τον έναν στον άλλον. Ακόμη κι έτσι, υπάρχει ο τυχαίος πωρωμένος με το κουμπούρι που θα σε φραγκάρει σε χρόνο dt.

 

Οπότε μετά τελειώνει απότομα η ανταπόκριση και η ενημέρωση από το πεδίο, και επανέρχεσαι στην πληροφόρηση του ό,τι του φανεί του λολοστεφανή.

Δεν μπερδευομαι, ουτε το θεωρω κατι το ευκολο αλλα ολα ειναι θεμα αποψης και τι αξιες εχεις στην ζωη. Ειναι θεμα φιλοσοφιας.

Ο δημοσιογραφος που βλεπει την δημοσιογραφια ως επαγγελμα και οχι ως λειτουργημα δεν ειναι δημοσιογραφος. Αποψη μου.

 

Μην μπερδευουμε την δημοσιογραφια με τους παπαγαλους..

Συμβαινει καθημερινα αντι να μεταφερουν την ειδηση γινονται σχολιαστες αυτης, να ξερω την γνωμη τους γιατι ?...

Αν καποιος θα κρινει την ειδηση ειμαι εγω δεν χρειαζομαι κανενος παραθυρακια "μεγαλοδημοσιογραφου" την γνωμη.

Εχω γλαστρες στο σπιτι μου δεν χρειαζομαι και αλλες..

 

Δεν συμφωνω οτι για να κανεις δημοσιογραφια στον πολεμο πρεπει να εισαι και ρουφιανος.

Ο τυχαιος παλι μπορει να βρεθει σε καποιο φαναρι τι να κανουμε να σταματησουμε να οδηγαμε ?..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευκολότερο να το λες από το να το κάνεις. Δύσκολο να πας σε ένα μέρος όπου παίζεις τη ζωή σου κορώνα γράμματα κάθε λεπτό. Στρατιώτες το κάνουν αυτό, και ξέρουν ότι μπορεί να φύγουν από μία ρουκέτα από μακριά.

Θα έλεγα ότι όποιος δεν έχει άμεση δουλειά σε τέτοια περιβάλλοντα δε χρειάζεται / πρέπει να είναι εκεί

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν μπερδευομαι, ουτε το θεωρω κατι το ευκολο αλλα ολα ειναι θεμα αποψης και τι αξιες εχεις στην ζωη. Ειναι θεμα φιλοσοφιας.

Ο δημοσιογραφος που βλεπει την δημοσιογραφια ως επαγγελμα και οχι ως λειτουργημα δεν ειναι δημοσιογραφος. Αποψη μου.

Η φιλοσοφία που το σκέφτεσαι και η άποψή σου δεν είναι λάθος.

Το πρόβλημα είναι η εφαρμογή - π.χ. μπορείς να πεις εμπιστεύομαι την επιστήμη και αποδέχομαι την πιθανότητα να ανοίξει μαύρη τρύπα αύριο μεταξύ του 5ου ορόφου και 4ου ορόφου. Από το αποδέχεσαι την επιστήμη μέχρι πηδάς από το μπαλκόνι για να μπεις στη μαύρη τρύπα που θα ανοίξει, υπάρχει ένα χάος. Λέγεται λάθος υπολογισμός των πιθανοτήτων :p 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Μην μπερδευουμε την δημοσιογραφια με τους παπαγαλους..

Συμβαινει καθημερινα αντι να μεταφερουν την ειδηση γινονται σχολιαστες αυτης, να ξερω την γνωμη τους γιατι ?...

Αν καποιος θα κρινει την ειδηση ειμαι εγω δεν χρειαζομαι κανενος παραθυρακια "μεγαλοδημοσιογραφου" την γνωμη.

Εχω γλαστρες στο σπιτι μου δεν χρειαζομαι και αλλες..

 

Δεν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, αλλά κατά κανόνα οι δημοσιογράφοι είναι πλέον και σχολιαστές. Υπάρχει η είδηση και μετά υπάρχει ο σχολιασμός, ειδικά στα παθητικά μέσα τύπου τηλεόρασης. 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν συμφωνω οτι για να κανεις δημοσιογραφια στον πολεμο πρεπει να εισαι και ρουφιανος.

Ο τυχαιος παλι μπορει να βρεθει σε καποιο φαναρι τι να κανουμε να σταματησουμε να οδηγαμε ?..

 

Αν προσέξεις πολύ προσεκτικά, θα δεις ότι πολύ γνωστοί δημοσιογράφοι σχεδόν υιοθετούν την άποψη του κόμματος / χώρας την οποίαν εκπροσωπούν / κάνουν ρεπορτάζ. Είναι προφανές ότι για να τα έχεις καλά με μια κατάσταση θα πρέπει να είσαι (ή τουλάχιστον να φέρεσαι ως) μέρος/μέλος της. 

 

Στον πόλεμο, αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. Με ποιον θα πας? Με όποιον και να πας, κινδυνεύεις, εκτός αν παίζεις εκ του ασφαλούς. Επίσης η ανταπόκριση στο πεδίο της μάχης δεν είναι δυνατή. Πώς θα στείλεις τα δεδομένα? Πώς θα γράψεις το άρθρο? Σκέψου το ενδεχόμενο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ πλευρές να σε θεωρήσουν εχθρό. Μόνο σε κατασκοπευτικές ταινίες του Χόλυγουντ βγαίνεις ζωντανός, κι αυτό μόνο αν είσαι ο πρώτος ρόλος :p 

 

Η πιθανότητα να φας ρουκέτα στον πόλεμο ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΖΩΝΗ είναι μεγαλύτερη από το να σε πατήσει αυτοκίνητο σε φανάρι σε χώρα του δυτικού κόσμου. Τραγικά μεγαλύτερη. Άποψή μου πάντα και μένα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Στον πόλεμο, αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. Με ποιον θα πας? Με όποιον και να πας, κινδυνεύεις, εκτός αν παίζεις εκ του ασφαλούς. Επίσης η ανταπόκριση στο πεδίο της μάχης δεν είναι δυνατή. Πώς θα στείλεις τα δεδομένα? Πώς θα γράψεις το άρθρο? Σκέψου το ενδεχόμενο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ πλευρές να σε θεωρήσουν εχθρό. Μόνο σε κατασκοπευτικές ταινίες του Χόλυγουντ βγαίνεις ζωντανός, κι αυτό μόνο αν είσαι ο πρώτος ρόλος :p 

 

Η πιθανότητα να φας ρουκέτα στον πόλεμο ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΖΩΝΗ είναι μεγαλύτερη από το να σε πατήσει αυτοκίνητο σε φανάρι σε χώρα του δυτικού κόσμου. Τραγικά μεγαλύτερη. Άποψή μου πάντα και μένα!

 

Και εγώ χέστης σαν και σας είμαι : P

Απλά γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποιοι που κάνουν την δουλειά τους... δεν μασάω το παραμύθι ότι είναι ανύπαρκτο είδος ; )

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

zelenski-bolontimir.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Το υπουργείο Άμυνας της Ρωσίας ανακοίνωσε ότι δύο ουκρανικά ελικόπτερα Mi-24 ευθύνονταν για...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.