Jump to content



Έξυπνος θερμοστάτης Nest


SakisL

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με έναν έξυπνο θερμοστάτη.

 

Στο σπίτι μου έχω στήσει σύστημα με Google Home και ενδιαφέρομαι να βάλω τον έξυπνο θερμοστάτη της Google, τον Nest Thermostat.

 

Διάβασα ότι ο κατάλληλος για την χώρα μας είναι ο καινούργιος, ο 3ης γενιάς.

Ποιος είναι τώρα ο προβληματισμός μου.

 

Εγώ έχω έναν παλιό απλό θερμοστάτη στην θέση του οποίου θέλω να βάλω τον καινούργιο για να μην βάζω καινούργιες καλωδιώσεις κλπ κλπ.  Στον υπάρχον θερμοστάτη, απλά πατάω ένα κουμπί για να ανάψω/κλείσω το καλοριφέρ, το οποίο ζεσταίνει και το νερό σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο για να ζεσταθεί από τον ηλιακό. 

 

Ο καινούργιος θερμοστάτης της Google πρέπει να συνδυαστεί με το Heat Link (Δεν κατάλαβα γιατί)

 

Η πρώτη (χαζή) ερώτηση μου. Στον παλιό θερμοστάτη, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει καλώδιο που να δίνει ρεύμα ; (Λογικά ναι ε ? )

Δεύτερον. Ας πουμε ότι υπάρχει καλώδιο για να δώσει ρεύμα. Μπορούν να πάρουν και οι 2 συσκευές (Heat Link και Θερμοστάτης) να πάρουν ρεύμα από το ίδιο καλώδιο ; 

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία από SakisL
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι το μπόιλερ είναι στην αποθήκη του ισογείου και ο παλιός θερμοστάτης στον πρώτο όροφο της οικίας. Δεν ξέρω εαν παίζει κάποιο ρόλο... απλά σε κάποια βίντεο είδα ότι το heat link το βάζουν δίπλα στο μπόιλερ.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάρα πολλά για τους θερμοστάτες, αλλά οι παλιοί κλασσικοί θερμοστάτες (με ένα ροόμετρο θερμοκρασίας) έχουν απλά 2 καλώδια σαν "εντολή", το οποίο δεν είναι το ρεύμα που θα απαιτεί ο smart.

Υποθέτω όμως ότι ένας smart θερμοστάτης θα μπορεί να συνδέεται με το εκάστοτε boiler ασύρματα (για να μην τραβάς καλούμπα εντός του σπιτιού - δεν έχω δει τη google ή την amazon να διαφημίζουν καλούμπα). Οπότε υποθέτω χωρίς να γκουκλάρω ότι το heat link είναι αυτό που αντικαθιστά τον παλιό θερμοστάτη και μπορείς να το βάλεις κοντά στο boiler, το οποίο θα θέλει 220v για να δουλεύει το wifi του + τα καλώδια των εντολών προς τον καυστήρα / σύστημα, και το smart πράμα, το οποίο θα θέλει 220v για να συνδέεται με wifi με το σπίτι σου και με το heat link. 

Δεν είμαι σίγουρος ότι οι smart θερμοστάτες έχουν ιδιαίτερο νόημα, αν θες το σπίτι σου στους 20 βαθμούς υποθέτω ότι απλά χρειάζεσαι πολλούς ασύρματους θερμοστάτες και ανεξάρτητη ρύθμιση των θερμοκρασιών (αυτά που έκαναν στις μονοκατοικίες με πολλαπλές ηλεκτροβάνες για τη θέρμανση των διάφορων χώρων). Αυτό αν δεν τό χεις, ίσως μπορείς να αντικαταστήσεις τον 1 θερμοστάτη που έχεις με ένα κεντρικό σύστημα και να βάλεις μετά πολλούς "slave" ασύρματους σε άλλους χώρους που σε ενδιαφέρει περισσότερο (π.χ. υπνοδωμάτιο στους 20, ακόμη κι αν ο πρώτος όροφος φτάσει 25).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας Smart μονος του, αξιζει μονο για να το αναβεις/κλεινεις μεσω κινητου/φωνητικα.

 

 


Οπως ειπε ο φιλτατος Σωτηρης για να εχεις σωστη ρυθμιση/οικονομια πρεπει να αλλαξεις τις ΟΛΕΣ θερμοστατικες βαλβιδες (εαν εχεις) των σωματων με αλλες τυπου Smart (wifi/zigbee/whatever) , να ορισεις δωματια/ζωνες κλπ

 

ΥΓ: Eγω εχω εναν απλo Wifi για ανοιξε/κλεισε μονο. Εγινε registered μεσω τοτ Smart Life και αμεσως το ειδε το οικοσυστημα της Google

20211104161854_eurolamp_147_44030_psifia
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες τιμές για Eurolamp 147-44030 Ψηφιακός Θερμοστάτης Smart με Wi-Fi σε 12 καταστήματα στο Skroutz. Διάβασε χαρακτηριστικά & πραγματικές αξιολογήσεις χρηστών!

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 11:02 ΠΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ενας Smart μονος του, αξιζει μονο για να το αναβεις/κλεινεις μεσω κινητου/φωνητικα.

 

 


Οπως ειπε ο φιλτατος Σωτηρης για να εχεις σωστη ρυθμιση/οικονομια πρεπει να αλλαξεις τις ΟΛΕΣ θερμοστατικες βαλβιδες (εαν εχεις) των σωματων με αλλες τυπου Smart (wifi/zigbee/whatever) , να ορισεις δωματια/ζωνες κλπ

 

ΥΓ: Eγω εχω εναν απλo Wifi για ανοιξε/κλεισε μονο. Εγινε registered μεσω τοτ Smart Life και αμεσως το ειδε το οικοσυστημα της Google

20211104161854_eurolamp_147_44030_psifia
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες τιμές για Eurolamp 147-44030 Ψηφιακός Θερμοστάτης Smart με Wi-Fi σε 12 καταστήματα στο Skroutz. Διάβασε χαρακτηριστικά & πραγματικές αξιολογήσεις χρηστών!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Δεν έχω θερμοστατικες βαλβιδες κλπ στα σώματα. Όλα ανοίγουν/κλείνουν απο έναν θερμοστάτη που έχω στο σαλόνι.  Δεν ξέρω εαν έχει σχέση το ότι το καλοριφέρ είναι συνδεδεμένο και με τον ηλιακό, όταν δηλαδή δεν έχει ήλιο, το νερό ζεσταίνεται εαν ανάψω το καλοριφέρ.  Παίζει ρόλο αυτό ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.