Jump to content



μητρικη intel 1155 η καλυτερηs...


nikonick

Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

μαλλον, παω για αλλη μητρικη και επεξεργαστη λογω του οτι δεν ειμαι και πολu ευχαριστημενος απο τον amd a6 3650 που εχω απο τον περασμενο φεβρουαριο... η αποδοσης του ειναι πολυ καλυτερη απο τον μικρο  celeron g530 που ειχα εδω και πολλα χρονια... η μητρικη asrock a55m-hvs δεν ειναι και η καλυτερη αφου εχω συνεχως προβληματα ((δεν αναγνωριζει την μνημη στο ενα slot, εχει κομμενα δυο sata ports) τον πειρα φθηνα, ειναι καινουργιο το pc αφου ο φιλος μου το ειχε ως εφεδρικο

 

αν τον πωλησω παιρνω πισω τα χρηματα μου και αγοραζω μια μητρικη intel 1155 η και καλυτερη με επεξεργαστη  i7-920  με 8  gb ram ((μιλαμε για μεταχειρισμενη απο ebay)

 

μπορω να βρω τις ποιο κατω μητρικεs στα 125 εβρω + μεταφορικα

 

msi x58

gigabyte ex58 udm5

asus p6t

asus rampage ii extreme (155 εβρω)

asus h87

as p7h55 m pro

 

μητρικεs  intel 2011 / 1366 με  xeon

 

αυτο που με ενδιαφερει ειναι η μητρικη να ειναι σταθερη λογω του οτι θα δουλευει πολλες ωρες για επεξεργασια βιντεο

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ο AMD A6-3650 δεν είναι και το πιο σύγχρονο τσιπάκι (είναι του 2011) και της ίδιας χρονιάς  είναι και ο G530.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος nikonick έγραψε:

αγοραζω μια μητρικη intel 1155 η και καλυτερη με επεξεργαστη  i7-920  με 8  gb ram

 

Ποιος ο λόγος να πας σε τόσο παλιά μητρική ;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πας σε κάτι πιο σύγχρονο και καινούργιο ( πχ LGA 1200) ?

 

 

Έχω στην κατοχή μου ένα σύστημα με i7 3770K και ένα με i5 11400 (και κάποια άλλα υποδεέστερα σε λάπτοπ), σε πληροφορώ ότι ο νεότερος i5 είναι πολύ πιο γρήγορος από τον  παλαιότερο i7 στο Handbrake που τους έχω δοκιμάσει και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

6 cores vs 4 cores

 

ARK.INTEL.COM

Intel® product specifications, features and compatibility quick reference guide and code name decoder. Compare products including processors, desktop boards, server products and...

 

Αναποδα δε θα μπορουσαν να ταν

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

τον το αγορασα φτηνα γυρω στα 135 εβρω, και ειτανε καινουργιος complte system...

 

τωρα για intel 1200...θα κοστισει μητρικη, επεξεργαστης και μνημη περιπου 270 εβρω (τιμες κυπρου) και μιλαμε για pentium dual core...

 

να πω την αληθεια τα οικονομοικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα ειδιακ τωρα που δεν εχει σχεδον καθολου δουλεια με την επεξεργασια βιντεο...

 

αν παρω καποια μητρικη με τον i7 δεν θα χρειαστω κατι αλλο αφου οι μνημες που εχω ειναι συμβατεs και δεν θα πρεπει να δοσω και αλλα χρηματα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικό είναι το κύριο πρόβλημα σε όλους και σε κατανοώ απόλυτα.

Αν ήταν για υπολογιστή που προορίζεται για office, internet, facebook και downloads δεν θα είχε σημασία η παλαιότητα.

Αλλά αν είναι για δουλειά ( όπως επεξεργασία βίντεο )  οι νεότεροι επεξεργαστές είναι όντως πιο γρήγοροι.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάποιο από αυτά εδώ είναι αυτό που ψάχνεις. Και οι δύο αυτοί οι επεξεργαστές είναι σαφώς ταχύτεροι από τον i7-920 (μην κολλάς στο όνομα).  

 

 

PER.558465.thumb.jpg.583ff031ab453c02f0c
WWW.INSOMNIA.GR

Dinonte ta parapanw 100 eurw.Edw kai 2 xronia fulasonte sto kouti tous kathws exw paei se ryzen 3700.Se aristh katastash xrhsimopoihmena apo to 16 mexri to 19.Den dexomai pazaria ean...

 

 

(Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν επιτρέπεται λινκ σε άλλο "ανταγωνιστικό" site, ας το πούμε έτσι, αν δεν επιτρέπεται, σβήστε το). 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους του φιλους,
 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σαs, συγουρα δεν μπορεις να πας σε καλυτερη μητρικη και επεξσεργαστη οταν τα οικονομικα ειναι δεν ειναι καλα...
 

τωρα, σχετικα με το ποσο ποιο γρηγορος θα ειναι ενας σημερινος επεξεργαστης δεν ξερω...

 

οταν αρχισα με τον μικρο celeron g530 για βιντεο ηθελα περιπου 3 ωρες για rendering (hd 1280 x 1080) μιλαμε απο minidv... οχι και ασχημα

 

τωρα με τον amd a6 3650 το rendering γινεται περιπου 35 λεπτα γρηγοροτερα, αν και περιμενα πολυ λιγοτερο χρονο

 

αντε με ποιο νεο cpu (i3, i5) να θελω μια ωρα  λιγοτερο... οποτε δεν δεν με ανησυχα το θεμα αν δεν αγορασω καποιον καλυτερο επεξεργαστη απο αυτον που εχω...

 

συγουρα τα νεα cpu's ειναι πιο γρηγορα απο τον amd a6 3650 αλλα ισως με τα νεα παιχνιδια και με το 4κ βιντεο

 

ισως να παρω μια καλuτερη μητρικη απο την asrock και να κρατησω τον a6  γιατι ειναι και καινουργιος 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.