Jump to content



αγορα απο Σκοπια η Βουλγαρια


magicman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Battosai

Τώρα για Βουλγαρία δεν ξέρω .Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι δεν είναι κ πολύ ασφαλές μέρος ειδικότερα για Έλληνες.

lol

Ναι όντως, και τα κινέζικα προϊόντα είναι τοξικά και είναι κατασκευάσματα του Σατανά.

Για τους μόνους που δεν είναι ασφαλές μέρος, είναι για τους Έλληνες καταστηματάρχες που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα τους νόμους της αγοράς και της ζήτησης...

@ea6gka: είμαι σίγουρος ότι αν έβρισκες κάτι στην Ελλάδα 300 και στην Αγγλία 200, θα το έπαιρνες από Αγγλία. Σ'αυτή την περίπτωση προφανώς δεν ισχύει το "να αφήσω τα λεφτά μου σε Έλληνες", ε; ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen

@ea6gka: είμαι σίγουρος ότι αν έβρισκες κάτι στην Ελλάδα 300 και στην Αγγλία 200, θα το έπαιρνες από Αγγλία. Σ'αυτή την περίπτωση προφανώς δεν ισχύει το "να αφήσω τα λεφτά μου σε Έλληνες", ε; ;)

καμμια σχεση, ο βουλγαρος στην αγγλια μου ελεγε "halkidiki, ah yes south bulgaria you mean"

οι σκοπιανοι ξερουμε τι λενε . Οποτε θα θεωρησω αστοχο τον παραλληλισμο σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

lol

Ναι όντως, και τα κινέζικα προϊόντα είναι τοξικά και είναι κατασκευάσματα του Σατανά.

ο εκλεκτος προφητης μιλησε!!!¨

:worship: :worship:

η θεια μου η Μερωπη που πηρε ενα ζευγαρι παππουτσια απο τους δαιμονες με σχιστα ματια,της εφαγαν τρια δαχτυλα!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

είναι για τους Έλληνες καταστηματάρχες που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα τους νόμους της αγοράς και της ζήτησης...

Αυτό το πιστεύω όσο τίποτα άλλο

Στην ελλάδα όσο έχουμε ζήτηση αυξάνουμε τις τιμές. Όταν μας πάρουν χαμπάρι αυξάνουμε τις τιμές και δίνουμε μαζί και δώρο με κάθε μπουκάλι λάδι και μια φριτέζα.

Μόλις γεμίσουμε τον κόσμο φριτέζες λέμε ότι έπιασαν οι ελίες δάκο και ανεβάζουμε τις τιμές. Μόλις όμως ανεβάσουμε τις τιμές και άλλο και πέσουν οι πωλήσεις γιατί ο άλλος λαδέμπορας έφερε λάδι από την αραπία ανεβάζουμε και άλλο τις τιμές και την επόμενη εβδομάδα κάνουμε προσφορά με 2 λάδια ένα κιλό φασόλια και 0.32 έκτπωση στα καθαρτικα και ταυτόχρονα κάνουμε επίθεση στο τοξικό λάδι που έφερε ο άλλος λαδέμπορας από την αραπιά.

Αμέσως μετά βγαίνουμε στην τιβι με το 'εγγονάκι' που νοικίασαμε από πρακτορείο παιδίκων μοντέλων και λέμε ότι τρώμε πρώτα εμείς από το λάδι μας και το δίνουμε και στα παιδία μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Αυτό το πιστεύω όσο τίποτα άλλο

Στην ελλάδα όσο έχουμε ζήτηση αυξάνουμε τις τιμές. Όταν μας πάρουν χαμπάρι αυξάνουμε τις τιμές και δίνουμε μαζί και δώρο με κάθε μπουκάλι λάδι και μια φριτέζα.

Μόλις γεμίσουμε τον κόσμο φριτέζες λέμε ότι έπιασαν οι ελίες δάκο και ανεβάζουμε τις τιμές. Μόλις όμως ανεβάσουμε τις τιμές και άλλο και πέσουν οι πωλήσεις γιατί ο άλλος λαδέμπορας έφερε λάδι από την αραπία ανεβάζουμε και άλλο τις τιμές και την επόμενη εβδομάδα κάνουμε προσφορά με 2 λάδια ένα κιλό φασόλια και 0.32 έκτπωση στα καθαρτικα και ταυτόχρονα κάνουμε επίθεση στο τοξικό λάδι που έφερε ο άλλος λαδέμπορας από την αραπιά.

Αμέσως μετά βγαίνουμε στην τιβι με το 'εγγονάκι' που νοικίασαμε από πρακτορείο παιδίκων μοντέλων και λέμε ότι τρώμε πρώτα εμείς από το λάδι μας και το δίνουμε και στα παιδία μας.

ελεος ρε παιδια , η πλακα ειναι οτι αμα ησουν καταστηματαρχης θα εκανες τα ιδια , ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

def αν μαθεις τιμες και τετοια εδω ειμαστε, γιατι το σκεφτομαι να παρω τιποτα απο κει, εχει ο πατερας μου γνωστους στα σκοπια οποτε και απο κει θα μπορουσα να παρω. παντως, νομιζω πως θα ειναι πολυ φθηνοτερα γιατι νομιζω οτι το νομισμα ειναι 1/6 αν δεν κανω λαθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [12-05-2005 21:07]

lol

Ναι όντως, και τα κινέζικα προϊόντα είναι τοξικά και είναι κατασκευάσματα του Σατανά.

Για τους μόνους που δεν είναι ασφαλές μέρος, είναι για τους Έλληνες καταστηματάρχες που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα τους νόμους της αγοράς και της ζήτησης...

Σε πρόσφατο ταξίδι φίλου με τρένο στη Ρουμανία, σταμάτησαν σε σταθμό της Βουλγαρίας. Οι υπάλληλοι του ταξιδιωτικού γραφείου παρακάλεσαν τα παιδιά να μην βγουν στη πόλη γιατί τα πράγματα είναι πολύ παράξενα... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai [Σήμερα, στις 13:49]

Σε πρόσφατο ταξίδι φίλου με τρένο στη Ρουμανία, σταμάτησαν σε σταθμό της Βουλγαρίας. Οι υπάλληλοι του ταξιδιωτικού γραφείου παρακάλεσαν τα παιδιά να μην βγουν στη πόλη γιατί τα πράγματα είναι πολύ παράξενα... :nothing:

Εννοείται! Την πρώην μου την χτύπησε/λήστεψε ένας μη-Βούλγαρος τυπάς με παπάκι στις 15:00 το μεσημέρι, στο parking του Ster ανάμεσα σε καμιά 15ριά μη-βουλγαρικές οικογένειες που αδειάζανε τα ψώνια στα πορτ μπαγκάζ τους και απλά κοιτούσανε.

Και τον 17χρονο ξάδερφό μου, τον ληστέψανε στον κεντρικότατο δρόμο της Αγ. Σοφίας στη Θεσσαλονίκη, στις 18:00 το απόγευμα καλοκαιριάτικα, ενώ περνούσανε δεκάδες μη-Βούλγαροι περαστικοί που απλά κοιτούσανε την ληστεία και επιταχύνανε καθότι βιαστικοί...

[EDIT]

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα (αν συνέβει κάτι τέτοιο τότε οφείλω μια συγνώμη στον Battosai :o ). Εννοώ ότι η εγκληματικότητα δεν γνωρίζει σύνορα και αν είναι να σου την πέσουνε, μπορεί να συμβεί όπου κι αν βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ένα θα σου πώ για τα λεωφορεία είναι το χειρότερο δρομολόγιο γιατί γυρνάνε υπέρβαρα!

οι τελωνειακή πίνουν καφέ!

πήγε ένας φίλος το πάσχα! 0,75 η μπύρα και 1,5-2 το ποτό σε Pianno-bar κυριλέ

αυτός πήγε με λίστα δασκαλεμένος.....

η πιο σύγχρονη κάρτα έκανε 200 και ήταν 5700

σε ηλεκτρονικά είναι πίσω τουλάχιστον όπου κοίταξε αυτός....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 14:28]

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα (αν συνέβει κάτι τέτοιο τότε οφείλω μια συγνώμη στον Battosai :o ). Εννοώ ότι η εγκληματικότητα δεν γνωρίζει σύνορα και αν είναι να σου την πέσουνε, μπορεί να συμβεί όπου κι αν βρίσκεσαι.

None taken :flower:

Όντως και εμείς δεν είμαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Η απορία μου παραμένει.

Είναι λογικό σε μια τέτοια οικονομία τα προϊόντα δικής τους παραγωγής να είναι σε πολύ καλές τιμές [ βλέπε φαγητό και ποτό ].

Αλλά τα προϊόντα εισαγωγής [ η ισοτιμίας δεν παίζει ρόλο; ] και γενικότερα τα προϊόντα πολυτελείας θα είναι ακριβά. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai

Η απορία μου παραμένει.

Είναι λογικό σε μια τέτοια οικονομία τα προϊόντα δικής τους παραγωγής να είναι σε πολύ καλές τιμές [ βλέπε φαγητό και ποτό ].

Αλλά τα προϊόντα εισαγωγής [ η ισοτιμίας δεν παίζει ρόλο; ] και γενικότερα τα προϊόντα πολυτελείας θα είναι ακριβά. :unsure:

Είναι οι νόμοι της αγοράς. Στις ΗΠΑ που είχα πάει, Tommy Hillfiger & Nautica είχαν 10-20$ το κομμάτι (fleece, φόρμες κλπ), τα Nike είχαν 30-50$ και YSL, Armani και τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά χτυπούσαν 800άρες.

Όταν επιστρέψαμε με την γυναίκα, κάναμε μια βόλτα να δούμε πόσο θα πληρώναμε για τα ίδια πράγματα στην Ελλάδα: ~1.300 για ψώνια που τελικά κάναμε με <400$...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με τα οικονομικά είμαι λίγο άσχετος.

Γενικότερα έχω την εντύπωση πως όσο πιο αναπτηγμένη είναι μια οικονομία τόσο πιο φτηνή είναι σε προιόντα πολυτελείας και τόσο πιο ακριβή σε προιόντα καθημερινής κατανάλωσης. Ενώ όσο πιο κακή είναι η κατάσταση της οικονομίας γίνεται το αντίθετο.

Δηλάδη που θα βρω φθηνότερα μια cpu? Φινλανδία-Ολλανδία ή Τουρκία-Βουλγαρία?????

Link to comment
Share on other sites

παιδια λογω εξετασεων δεν εχω πολυ χρονο.. :) παντως μετα τις εξετασεις θα παω στα σκοπια με τους γονεις μου, αν βρω τιποτα καλο θα το τσιμπησω παντως. μακαρι να υπαρχει καμια ουσιαστικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai [Σήμερα, στις 01:01]

Η αλήθεια είναι ότι με τα οικονομικά είμαι λίγο άσχετος.

Γενικότερα έχω την εντύπωση πως όσο πιο αναπτηγμένη είναι μια οικονομία τόσο πιο φτηνή είναι σε προιόντα πολυτελείας και τόσο πιο ακριβή σε προιόντα καθημερινής κατανάλωσης. Ενώ όσο πιο κακή είναι η κατάσταση της οικονομίας γίνεται το αντίθετο.

Δηλάδη που θα βρω φθηνότερα μια cpu? Φινλανδία-Ολλανδία ή Τουρκία-Βουλγαρία?????

η τουρκια παντως νομιζω οτι παει καλυτερα απο οικονομικης πλευρας απ οτι εμεις. :)
Link to comment
Share on other sites

1.Γενικότερα έχω την εντύπωση πως όσο πιο αναπτηγμένη είναι μια οικονομία τόσο πιο φτηνή είναι σε προιόντα πολυτελείας

φυσικα αφου και οι μισθοι ειναι υψηλοι ολα σου φαινονται φτηνοτερα.

2. η τουρκια παντως νομιζω οτι παει καλυτερα απο οικονομικης πλευρας απ οτι εμεις.

ναι ειναι καταφεσωμενη μεχρι τα μπουνια στο ΔΝΤ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanos21

εγω στη σοφια που ειχα απει και ρωτησα για τιμη για το κινητο P910 στο γερμανο τησ Σοφιας ητανε 20 ευρο ποιο ακριβο απο το γερμανο της ελλαδας !!

Δηλ απλησίαστο για τους μισθούς τους...για κανα έμπορο ναρκωτικών και κανα νταβά μόνο...

:laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.