Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

1016548_10201409008685648_1298143532_n.jpg

οτιδήποτε παρουσιάζεις, ο κόπος/χρόνος που θα αφιερώσεις δείχνει και το σεβασμό σου για τους θεατές... όσο ενδιαφέρον και πιθανώς να είχε η τεχνική αυτή, από τον τρόπο που το έκανες (προχειροδουλειά όπως το ονόμασες) νομίζω καλύτερα να μην το ανέβαζες καθόλου... αν έλεγες τόσο ξέρω τόσο έκανα και ζήταγες βοήθεια για να το μάθεις θα ήταν άλλο...

δίνεις προς σχολιασμό κάτι μη έτοιμο και πρέπει να φανταστεί ο θεατής πώς θα ήταν πιο καλά δουλεμένη? αν είναι να ανεβάσω και εγώ μια ντυμένη κοπέλα με τίτλο "γυμνό" και να σας πω γδύστε τη στο μυαλό σας γτ εγώ δε προλάβαινα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Βασικά την είδα με το που πόσταρες τη φωτογραφία και νόμιζα ότι μας τρολλάρεις.

Εξηγούμαι :

Πραγματικά είναι λες και έχεις βγάλει μια (ωραία) Θολή εικόνα τοπίου,

και βρήκες ένα ζουζούνι από το ιντερνετ και το έβαλες πάνω με photoshop! That bad!

βάλε την αρχική εικόνα αν θες και μπορείς παρακαλώ!

_DSC0789.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, δοκιμή έκανα ρε παιδιά.

Πως θα φαινότανε αν ήταν όλη η εικόνα out of focus με το μόνο πράγμα in focus την ακρίδα/γρύλλο τι στο καλό είναι το ζωύφιο ήθελα να δω.

Δεν είχα σκοπό να το κομψοτεχνήσω ( όπως είπες [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] αν είναι να το κάνεις κάντο καλά, οπότε για να γίνει καλά πέραν από σωστό blurring ήθελε και το κωλοκεφάλι του ζωύφιου in focus, ειδάλλως... )

Link to comment
Share on other sites

Μάθε να βγάζεις φωτογραφίες.

Εγώ το μόνο που ξέρω να κάνω στο photoshop είναι να συνθέτω πανόραμα.

(όχι ότι ξέρω να βγάζω πολύ καλές φωτογραφίες, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα..

Με το στανιο πρέπει να μάθουμε Photoshop η υπάρχουν και άλλα προγραμματα για Γενικη Edit Photoγραφιας..

Το photoshop θα το μάθεις για σχετικά λίγα πράγματα:

1) Παίξιμο με το color balance

2) shadows & highlights σε λίγες περιπτώσεις

3) Μικρό-adjustments π.χ. σε clarity, saturation, vibrance, convert to grayscale/black&white, διόρθωση του distortion & chromatic aberration

4) αφαίρεση μικρο-αντικειμένων ή ανθρώπων που δεν ήθελες στο πλάνο

5) αφαίρεση κανενός σπιριού/ζαρωμάρας από γκομενάκι ( ελπίζω να μην χρειαστεί και αδυνάτισμα :D )

6) σύνθεση φωτογραφιών ( focus stacking, panorama, exposure stacking )

7) δημιουργία κάποιου εφφέ ( όπως π.χ. minimalistic μέσω tilt & shift blur )

8) διόρθωση στραβού ορίζοντα

9) cropping

Αυτά επί το πλείστον.

Το ζουμί είναι να έχεις βγάλει ωραία φωτογραφία, οι λεπτομέρειες ανήκουνε στο photoshop :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] :hehe: :hehe:

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για όλα αυτά?

Γιατί οκ μπορώ να καθήσω να τα μάθω με το στανιό..

Αλλά ασχολούμε λίγο τώρα κανα 2 ωρο αλλά δεν μου αρέσει μπερδεύει πολύ και πραγματικά πρέπει να καθήσεις να ψάξεις! Είναι λες και τα κρύβουν..

Και λέω μην υπάρχει κάποιο άλλο..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] :hehe: :hehe:

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για όλα αυτά?

Γιατί οκ μπορώ να καθήσω να τα μάθω με το στανιό..

Αλλά ασχολούμε λίγο τώρα κανα 2 ωρο αλλά δεν μου αρέσει μπερδεύει πολύ και πραγματικά πρέπει να καθήσεις να ψάξεις! Είναι λες και τα κρύβουν..

Και λέω μην υπάρχει κάποιο άλλο..

Δεν είναι κάτι το τρελλό με το photoshop.

Καλύτερα να παιδευτείς λίγο και να το μάθεις παρά να πας σε άλλο tool ( που και τα άλλα δεν είναι και 30% ευκολότερα που λέμε ).

Μπορώ να σου βγάλω ένα σχετικά σύντομο βιντεάκι με τα βασικά αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει μωρε το Photoshop..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Για παράδειγμα έβγαλα αυτήν..

(Θα την βάλω Full)

JZKhyuP.jpg

Αλλά θέλει συμάζεμα (Σωστά?)

Και πιο πολύ θέλω να πάιξω με τα χρώματα..

Ε το Photoshop και μου το δυσκολεύει..

αλλά και δεν μου αρέσει για να ευχαριστυθώ το Photoσοπάρισμα..

αλλά τες πα..

Επίσης τραβάω με αυτό το σηματάκι.. 5UFMRxx.png

Στο μάτι μου πάντως τα RAW μου φαίνονται καλύτερα..

Τι κάνω τραβάω με RAW?

Τώρα τα ISO και αυτά τα έχω αυτόματα

Και σήμερα θα πάω και για καμια βραδυνή..

Link to comment
Share on other sites

Τραβάς είτε σε RAW σκέτο, είτε σε RAW + JPEG ( η πάνω πάνω ρύθμιση στην παρακάτω εικόνα: ic_BTV001.jpg )

Οι RAW εννοείται πως είναι πιο καλές ( το JPEG είναι απωλεστικός αλγόρυθμος [ χάνει λεπτομέρειες δηλαδή ] ), και τις RAW θα ανοίγεις στο photoshop, και μέχρι να φτάσεις στο τελικό αποτέλεσμα αποθήκευση μόνο σε .psd μορφή [ αν κάνεις save as jpeg, κάθε φορά που κάνεις save as jpeg έπειτα χάνεις και άλλο ποιότητα σε σχέση με το αν το έκανες μόνο μια φορά jpeg στο τέλος ].

Στην φωτογραφία που έβαλες περισσότερο θέμα έχεις από το ότι ο φωτισμός ήταν κακός στο σημείο με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερο χρόνο κλείστρου και εσύ ή και το μοντέλο σου να κουνιέται ελαφρώς παρ' όλα τα άλλα.

Τα χρώμματα στο photoshop γίνονται με πολλούς τρόπους.

Ένας εύκολος είναι από το menu Image -> Adjustments -> Color Balance

Και έχει και το έτοιμο αλλά συνήθως "μεταφυσικό" ( πιο κατάλληλο για τοπία ) variations ( Image -> Adjustments -> Variations ).

Για το βράδυ προετοιμάσου λίγο με τα μενού για δουλίτσα.

Τι εννοώ:

1) Θα χρειαστείς τρίποδο ( ή να ακουμπάς την κάμερα κάπου σταθερά ώστε να μην κουνιέται καθόλου, ειδάλλως θα έχεις από ελαφρώς κουνημένες εώς εντελώς για πέταμα από το κούνημα photos )

2) Θα πρέπει να παίξεις με το πρόγραμμα Aperture Priority ( Av ), θα βάλεις το Aperture ( F/number ) σε αυτό που επιθυμείς ( F5.6 π.χ. για να εστιάσεις σε γκόμενα/αντικείμενο, π.χ. F11 αν θες πιο μεγάλο βάθος πεδίου και περισσότερα πράγματα σε εστίαση ) και παίζεις με κάποια ( π.χ. 2-3-4s exposure [ shutter speed ] ) δευτερόλεπτα κλείστρο ή και πάρα πολλά ( 15-20s ) ανάλογα τον φωτισμό ( όσο πιο πολύς και καλός ο φωτισμός τόσο λιγότερα τα δευτερόλεπτα ).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Αυτό λέω ότι ήθελα να κάνω Focus το Tattoo.. προχώραγα εγώ.. προχώραγε και αυτή εε και κουνήθικε στην τελική.. στην 2.7 φαίνότανε μια χαρά αλλά στο σπίτι μετά ιδού το αποτέλεσμα..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] κατάλαβα αλλά μετα σε PSD δεν μπορώ να τις κάνω Upload γιατί είναι μου την δείχνει σαν αρχιάκι Photoshop

όσο για το βράδυ βλέπουμε να δωκιμάσουμε τι γίνεται και εκει.. τα κρατάω αυτά που είπες..

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις μπλέξει λίγο νομίζω, και θέλεις να τα μάθεις όλα σε μια μέρα! :)

Καλό ειναι να αρχίσεις να μαθαίνεις το photoshop/lightroom για την βασική RAW επεξεργασία (διορθωση exposure, θερμοκρασία λευκου, κλπ)

αλλα μην αγχώνεσαι τόσο , θα ρθουν σιγά σιγά από μόνα τους :D

Link to comment
Share on other sites

το photoshop σου δίνει δυνατότητες για πιο παρεμβατικές αλλαγές στα αρχεία σου και με μή φιλικό περιβάλλον για τον αρχάριο. στο στάδιο που βρίσκεσαι θες να ελένξεις όλες τις χρωματικές/φωτιστικές παραμέτρους του αρχείου σου και αυτό θα το μάθεις και θα εξελιχθείς μέσα από αυτό και όσο αφορά την αρχική σου λήψη μέσα από το camera raw. είναι μέρος του photoshop και αναλαμβάνει την "εμφάνιση" του raw σου και από αυτό σε πολύ μαζεμένο και στοιχισμένο περιβάλλον με φιλικό workflow μπορείς να αλλάξεις τα πάντα. έπειτα σε οδηγεί στο photoshop για αποθήκευση ή για κάτι πιο εξελιγμένο επεξεργαστικά.

εναλλακτικά τα ίδια τα κάνεις από κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το Digital Photo Professional που δίνει η canon και κάνει καλύτερη δουλειά στην "εμφάνιση" του raw σου... είτε πχ από το lightroom που ουσιαστικά είναι το camera raw + δυνατότητα καταλογοποίησης και ομαδικής θέασης των φωτογραφιών σου. και έχει και το καλό της άμεσης συνεργασίας με το photoshop...

εναλλακτικά για τα πρώτα σου βήματα θα ευχαριστηθείς πάρα πολύ εφαρμογές στυλ snapseed όπου σου δίνουν εύκολα διάφορες κατευθύνσεις για noob friendly χρωματική επεξεργασία...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Αυτό λέω ότι ήθελα να κάνω Focus το Tattoo.. προχώραγα εγώ.. προχώραγε και αυτή εε και κουνήθικε στην τελική.. στην 2.7 φαίνότανε μια χαρά αλλά στο σπίτι μετά ιδού το αποτέλεσμα..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] κατάλαβα αλλά μετα σε PSD δεν μπορώ να τις κάνω Upload γιατί είναι μου την δείχνει σαν αρχιάκι Photoshop

όσο για το βράδυ βλέπουμε να δωκιμάσουμε τι γίνεται και εκει.. τα κρατάω αυτά που είπες..

Το psd το κάνεις save as JPEG μέσα από το photoshop όταν η φωτογραφία είναι έτοιμη για δημοσίευση.

Για να κάνεις την φωτό που ήθελες πρέπει και εσύ και η κοπελιά να είστε ακίνητοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι ότι πηγαίναμε με τις πάντες.. αλλα δεν το παρατηρισα.. Δεν έχω μάθει την κάμερα .. Τες πα πολλά για την ώρα γιατί θα έχουμε και αλλές κουβέντες σε κανα 2 ωρο :p

Γενικά θέλει ηρεμια.. Σκέψη.. Και σταθερότητα το άθλημα.. Και γνώσεις φυσικά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.