Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Οπως λιγο πολυ συνηθιζω να λεω πλεον μην ασχολεισαι με το "ποιοτητα καμερας" και ασχολεισου με το "ποιοτητα φωτογραφιας".

Μην εχεις σαν στοχο να γυρισεις με γεματη καρτα.

Τραβα 10 μονο..αλλα να εισαι σιγουρος οτι και οι 10 αξιζουν και οτι αν τραβουσες αλλες 290 καμμια δεν θα ελεγε κατι παραπανω απο τις προαναφερθεν 10.

Δεν νομίζω πως είναι τόσο εύκολο σε κάποιον που είναι αρχάριος ( τώρα ξεκινάει κυριολεκτικά την ενασχόληση του με το θέμα ) να τραβήξει μόλις 10-15 φώτος, ούτε να μπορεί ακόμα να "αξιολογήσει" από πριν το θέμα του και πως βγαίνει αυτό στην φωτό.

Συμφωνώ απολύτως στο πρώτο όσον αφορά την "ποιότητα κάμερας" που του λες, δηλαδή να βγάλει από το μυαλό του την ποιότητα εικόνας ( που είναι καλή, απλά υποσυνείδητα ξέρεις θέλει να "δικαιολογήσει" τα λεφτά που ξόδεψε αντί να έπαιρνε μια απλή compact, κλπ ).

ρε Βασιλη , καλο το μπλα μπλα αλλα εχουμε μπουχτησει με τοσους εδω μεσα :p

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] σοβαρα ρωταω..θελω να μαθω τι ηθελες να βγαλεις..

edit: να ξεκαθαρισω οτι δε ειμαι εριστικος (αν ακουγομαι ετσι)σε καμμια περιπτωση.

απλως μου κανει εντυπωση ειδικα στην τελευταια φωτογραφια , ανεξαρτητα με τον λοξο οριζοντα που δεν ειναι το προβλημα της φωτογραφιας αυτο , αλλα το βρυσακι μπροστα.θελω να μαθω με ποια λογικη και σκεψη η τι ειχε στο μυαλο του και εβγαλε ετσι την φωτογραφια.

Ήθελα να γράψω από εχθές εκεί που έγινε το "κόλλημα με τους κανόνες" αλλά λόγο χρόνου δεν το έκανα.

Ακούγεσαι εριστικός όπως έγραψες το post ( άσχετο το ότι δεν είσαι, αλλά αν δεν σε ξέρει ο άλλος έστω λίγο προσωπικά το πιο πιθανό είναι να σε "αρπάξει από τον λαιμό" που λέμε ).

Ξεχνάς ότι τώρα ξεκίνησε ο sfirculitu κυριολεκτικά με την φωτογραφία, έχει πάρει την πρώτη του DSLR, όπως οι περισσότεροι που παίζανε απλά για αναμνήσεις με compact έχουνε "εμμονή" στο υποσυνείδητο το θέμα "ποιότητα εικόνας", δηλαδή θέλουνε αρχικά να δούνε πως έχει πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας η φωτογραφική σε σχέση με τις compact που είχανε για να δικαιολογήσουνε υποσυνείδητα τα λεφτά που ξόδεψαν, κλπ.

Εσένα σου φαίνεται παράξενο που τράβηξε ότι έβρισκε μπροστά του, όπως π.χ. αυτή με τον τουβλότοιχο και τα συρματοπλέγματα που έχει κάνει focus στον τοίχο και τα πλέγματα και έχει το υπόλοιπο κάδρο εκτός focus, εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό για τον περισσότερο κόσμο που τώρα μπαίνει σε ένα χόμπυ, και μαθαίνει ή καλύτερα ξεσυνηθίζει να χειρίζεται την φωτογραφική σαν ένα μαραφέτι που κράταγες στο χέρι και πάταγες το κουμπί λέγοντας "γελάστε & say cheese" στην παρέα που στηνότανε απέναντι για αναμνηστική φωτογραφία και πας να το γυρίσεις σε άλλη φάση, όχι αναμνηστικές φωτογραφίες αλλά τοπία, πορτραίτα, street art, ζώα, κλπ από ερασιτεχνική εώς και επαγγελματική σκοπιά στο μέλλον ίσως π.χ.

Πάρε και δώσε μια DSLR σε 100 άτομα που δεν ασχολούνταν με την φωτογραφία και η μόνη επαφή ήταν μια compact και οι φωτογραφίες στα γενέθλεια, διακοπές και αποφοιτήσεις, κλπ, οι 80 για να μην πω παραπάνω από αυτούς θα κάνουνε ότι έκανε ο sfirculitu ( και δεν το λέω υποτιμητικά για κανέναν εννοείται ).

Οι γνωστοί μου με λένε εμένα επικριτικό πολύ, αλλά κάποιοι εδώ πάτε να γίνετε τόσο πολύ ( και ειδικά όταν το κάνετε σε εντελώς αρχάριους στο άθλημα ) επικριτικοί που αποθαρύνετε τους νέους και γενικότερα όποιους σκέφτονται να το επιχειρήσουν ή οτιδήποτε από το να γράψουνε εδώ φοβούμενοι την κατά ριπάς και αυστηρότητας κριτική.

Επειδή τείνει να γίνει έκθεση το παρών post, να κλείσω υπενθυμίζοντας ότι η φωτογραφία είναι ένα υποκειμενικό θέμα, πέραν από τα τεχνικά ( όπου όπως θυμάστε αρκετοί από τους κορυφαίους φωτογράφους διαφόρων ειδών λένε "κάποιες φορές πρέπει να σπάσεις τους βασικούς κανόνες για να βγάλεις κάτι από το τίποτα", και συμφωνούμε όλοι φαντάζομαι, οι κανόνες είναι για να ακολουθούνται επί το πλείστον, αλλά και για να σπάζονται κάποιες φορές αν αυτό κάνει καλό στο θέμα ), σαν θέμα η φωτογραφία μπορεί να αρέσει σε 1-2-3 άτομα, σε άλλα 10 να μην αρέσει και σε άλλους να είναι αδιάφορη.

Αντίστοιχα μπορεί μια άλλη φωτό που εσύ που την έβγαλες ο ίδιος την απαξιώνεις, και έρχονται 2-3-4-5 άτομα και σου λένε "τι γαμάτη φωτό" ( και εσύ μένεις σα λαμάκας που λέμε ).

Δεν είναι benchmarking η φωτογραφία να πείς "έπιασες χαμηλό score, try again".

Θες να το δείς στην πράξη ? Πάρε έναν διαγωνισμό φωτογραφίας, σίγουρα κάποιες φορές θα πείς "αυτή η φωτό ήταν πιο καλή από αυτήν που κέρδισε"... και θα το πούνε και άλλοι. Παρότι η κριτική επιτροπή μπορεί και να ήταν η ελίτ της ελίτ του χώρου ( και σίγουρα δεν θα συμφωνεί και όλη η επιτροπή 100% με την τελική επιλογή ) [ μιλάμε για διαγωνισμό που έχει τουλάχιστον 2-3 πολύ καλές τέλειες τεχνικά και σαν θέμα αν όχι κοντά στο ισάξιες στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω ]

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευεις ενα πραγμα και η απαντηση που θα δωσω δεν αφορα προσωπικα τον [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αλλα απανταω γενικα στην απο πανω εκθεση

Καλα ολα αυτα που λες , αλλα δε χρειαζεσαι dslr και καλο εξοπλισμο για να βγαλες σωστες φωτογραφιες

αυτο θελω να πω.

Δλδ τι αν ειχε κινητο , τι αν ειχε compact , τι dslr.

Τι αλλαζει στην αποψη και στη ματια που θες να τραβηξεις ;

Και επειδη εδω ειναι θεμα με φωτογραφιες οπου μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας και ποσο μαλλον οταν ειναι καλοπρεαιρετη , τοτε επιμενω στην ερωτηση μου στο τι ηθελε να βγαλει ωστε να αναρωτηθει ο φιλος μας για την επομενη φορα τι ειναι αυτο που βγαζω και αν αποτυπωνω σωστα αυτο που βλεπουν τα ματια μου

αληθεια οι 2-3 φωτογραφιες που ανεβασες , εινα παρμενες βασει της θεωριας σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευεις ενα πραγμα και η απαντηση που θα δωσω δεν αφορα προσωπικα τον [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αλλα απανταω γενικα στην απο πανω εκθεση

Καλα ολα αυτα που λες , αλλα δε χρειαζεσαι dslr και καλο εξοπλισμο για να βγαλες σωστες φωτογραφιες

αυτο θελω να πω.

Δλδ τι αν ειχε κινητο , τι αν ειχε compact , τι dslr.

Τι αλλαζει στην αποψη και στη ματια που θες να τραβηξεις ;

Και επειδη εδω ειναι θεμα με φωτογραφιες οπου μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας και ποσο μαλλον οταν ειναι καλοπρεαιρετη , τοτε επιμενω στην ερωτηση μου στο τι ηθελε να βγαλει ωστε να αναρωτηθει ο φιλος μας για την επομενη φορα τι ειναι αυτο που βγαζω και αν αποτυπωνω σωστα αυτο που βλεπουν τα ματια μου

αληθεια οι 2-3 φωτογραφιες που ανεβασες , εινα παρμενες βασει της θεωριας σου ;

Προφανώς και βγάζεις "σωστή" φωτογραφία και με compact.

Αλλά γιατί να έδινε τα ίδια λεφτά σε compact ?

Δεν ήξερε τι ήθελε να βγάλει, για αυτό και έβγαλε ένα σωρό διαφορετικά πράγματα.

Ξέρω τι θες να πείς, αλλά πιο εύκολα κατά την γνώμη μου "θα βρεί τον δρόμο του" τραβώντας αρκετές τώρα ότι να 'ναι ( και μέσα σε αυτές θα ξεχωρίσει κοιτώντας τις στο PC κάποιες που έχουνε κάποια "άποψη" και έπειτα θα μπεί στην σκέψη "να τι μου αρέσει, τι μου δείχνει σαν εικόνα και άποψη" και τι θα κυνηγάω τώρα που το βρήκα ).

Ποιές 2-3 φωτογραφίες αναφέρεσαι ?

Και προφανώς όχι, οι περισσότερες μου σίγουρα είναι εκτός θεωρίας, κανένα κοινό μοτίβο, κλπ, δεν το κάνω επαγγελματικά, ούτε κάθησα να σκέφτομαι κλπ, περισσότερο point & shoot κάνω επί το πλείστον.

Ενδεχωμένως με σκέψη στο cropping να έχουνε κάποιες από αυτές πολύ περιθώρειο βελτίωσης μόνο και μόνο από την αλλαγή που θα επιφέρει το cropping.

Alas, ξαναλέω και πάλι, δεν είναι αυτοσκοπός μου η "άρτια" τεχνικά και θεματικά φωτογραφία, αν και όταν πάρω μισάωρο στο ίδιο σημείο για να καδράρω ένα συγκεκριμένο θέμα κατά συγκεκριμένο σκοπό θα σε το πω :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βill πολλή θεωρία ρε συ.

Χαλάρωσε λιγάκι (γιατι σε βλέπω φουλαρισμένο τώρα τελευταία σε αυτό το θέμα και στο διπλανό ) και με τον καιρό θα έρθουν μονα τους (λογικά) κάποια πραγματα, χωρίς καν να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βill πολλή θεωρία ρε συ.

Χαλάρωσε λιγάκι (γιατι σε βλέπω φουλαρισμένο τώρα τελευταία σε αυτό το θέμα και στο διπλανό ) και με τον καιρό θα έρθουν μονα τους (λογικά) κάποια πραγματα, χωρίς καν να το καταλάβεις.

Αυτό λέω κι εγω αν δεν το πρόσεξες.

Για το χαλάρωσε, υπερ-χαλαρός είμαι, είναι από φύσης μου ειδικά τα γραπτά μου να φαίνονται "παθιασμένα" με οτιδήποτε και αν έχουνε να κάνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και βγάζεις "σωστή" φωτογραφία και με compact.

Αλλά γιατί να έδινε τα ίδια λεφτά σε compact ?

Δεν ήξερε τι ήθελε να βγάλει, για αυτό και έβγαλε ένα σωρό διαφορετικά πράγματα.

Ξέρω τι θες να πείς, αλλά πιο εύκολα κατά την γνώμη μου "θα βρεί τον δρόμο του" τραβώντας αρκετές τώρα ότι να 'ναι ( και μέσα σε αυτές θα ξεχωρίσει κοιτώντας τις στο PC κάποιες που έχουνε κάποια "άποψη" και έπειτα θα μπεί στην σκέψη "να τι μου αρέσει, τι μου δείχνει σαν εικόνα και άποψη" και τι θα κυνηγάω τώρα που το βρήκα ).

Ποιές 2-3 φωτογραφίες αναφέρεσαι ?

Και προφανώς όχι, οι περισσότερες μου σίγουρα είναι εκτός θεωρίας, κανένα κοινό μοτίβο, κλπ, δεν το κάνω επαγγελματικά, ούτε κάθησα να σκέφτομαι κλπ, περισσότερο point & shoot κάνω επί το πλείστον.

αρα στα λογια μου ερχεσαι..αμα δεν αναρωτηθει τι ειναι αυτο που βλεπει , ποιο ειναι το λαθος δε θα γινει καλυτερος.Γιαυτο και η ερωτηση μου.

οσο για τη τελευταια παραγραφο ,

εχω μαθει στη ζωη μου οτι κανω να το κανω καλα , ειτε για επαγγελματικους σκοπους ειτε για προσωπικους λογους.

το να ξεχναω -οσο ψωνιστικο και αν ακουστει- την "καλλιτεχνικη ματια μου" (οποια και να ειναι αυτη) στις φωτογραφιες που δεν μου αποφερουν χρηματα και να τις θυμαμαι στις φωτογραφιες που πληρωνομαι ειναι λαθος.

Γιαυτο σου λεω.Καλη η θεωρια αλλα μπορεις να την περασεις στην πραξη ;

Link to comment
Share on other sites

Να αναρωτηθεί τι βλέπει, αλλά αν δεν πάει σε κανά μέρος, να βρεί κάποιο τοπίο, κάποιο άγαλαμα, κάποια... ρουμάνα, κάτι κάπως ένα ενδιαφέρον θέμα που να του κεντρίσει το ενδιαφέρον δεν βλέπω τόσο εύκολα να το πάρει το νόημα κανείς απλά μέσω θεωρίας.

Για το άλλο, σου μιλάω για τον Φ,Χ,Ψ, όχι για εσένα.

Και εννοείται πως δεν λέω όπου μπορείς να κάνεις σωστά την δουλειά να την κάνεις "μη σωστά" επειδή δεν θα βγάλεις χρήμα από αυτό, πρός Θεού ρε.

Για την εφαρμογή της θεωρίας που λες, κάποιες φορές μπορεί και να μην γίνεται ( break the rules ) κάποιες φορές μπορεί να "μην την βλέπεις" την θεωρία και να μην σου βγαίνει στην εφαρμογή για οποιοδήποτε λόγο, μπορεί και φυσικά να μην έχεις την όρεξη να το κάνεις.

Εσύ π.χ. τηρείς π.χ. τον κανόνα των τρίτων σε κάθε φωτό ?

Link to comment
Share on other sites

Scouting ride για τοπία, αφού δεν βρέθηκε τοπίο και πήγα ως τα κατσάβραχα που πήγα, βγήκα να κάνω μια βόλτα... μου την πέφτει κυριολεκτικά σμήνος από γρύλλους... έτσι λέω ρε λαμόγια ? θα σας πω εγω... φωτογραφίζοντας σας...

Δύσκολη φάση, μόλις πλησίαζα επαρκώς, τσούπ πήδαγαν σαν τον Γαβαλά :D

Ένας μου έκατσε, φτάνω αρκετά καλά κοντά... κάνει ένα κλίκ... δεν πηδάει... μου γύρισε κώλο όμως... τέσπα λέω, πάτα το, κλικ... δυστυχώς το κουφιοκέφαλο του out of focus :(

Πήγα να δοκιμάσω και κάτι άλλα ζωάκια που ήταν εύκαιρα αλλά δεν γούσταραν να παλουκωθούνε με μένα κοντά ( dragonflies & πεταλούδες επί το πλείστον )

1016548_10201409008685648_1298143532_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

η επεξεργασία που έχεις κανει ειναι εντελώς μη-ρεαλιστική.

Πασιφανές ότι έκανα προχειροδουλειά.

Απογοητεύτηκα από το κεφάλι, οπότε και δεν πρόκειται να κάτσω να φτιάξω σωστά την photo.

( πιο πιθανό να ξαναπάω εκεί να βγάλω άλλη :D )

Link to comment
Share on other sites

οπότε είπες να τη θολώσεις όλη για αντίποινα ε ; :p

Το πρόχειρο blurring ήταν μια ιδέα που είχα από παλιότερα.

Βλέποντας τις διάφορες macro photos στο net, είχα την περιέργεια αν είναι όλη η εικόνα blurry και μόνο το αντικείμενο/ζώο είναι sharp αν θα είναι πιο ωραία από το να είναι sharp και το έδαφος που πατάει το ζώο όπως συνήθως συναντάται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την είδα με το που πόσταρες τη φωτογραφία και νόμιζα ότι μας τρολλάρεις.

Εξηγούμαι :

Πραγματικά είναι λες και έχεις βγάλει μια (ωραία) Θολή εικόνα τοπίου,

και βρήκες ένα ζουζούνι από το ιντερνετ και το έβαλες πάνω με photoshop! That bad!

βάλε την αρχική εικόνα αν θες και μπορείς παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.