Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

Πάμε και οι πρώτες οι παρθενικές μέχρι να μάθουμε και το Photoshop

Resize με Paint .,/,. έχω και μερικές RAW αλλά περιμένω για το Photoshop

By06qyf.jpg

KlRFFml.jpg

UrHGS6E.jpg

m70Z6Mj.jpg

HeI6mn4.jpg

uIaAdfM.jpg

KdUMq1o.jpg

iLgVzu6.jpg

edit! : Και με αυτό το Post στα 1600 msg εεεε ήτανε να γίνει σήμερα να μπούμε στις Photo!

Link to comment
Share on other sites

Τον ορίζοντα πρόσεχε να έχεις ίσιο ( διορθώνεται εύκολα με το photoshop βεβαίως ) για να το συνηθίσεις και να μην χρειάζεται να ισιώνεις κάθε φορά στο φωτοσόπι ( παράδειγμα η τελευταία φωτογραφία με μπροστά την βρυσούλα και στο βάθος την θάλασσα, που η θάλασσα τον... παίρνει και γέρνει πρός τα δεξιά :D ). [ με άλλα λόγια οριζόντια η κάμερα :D ]

Κάνε το αγροτικό σου, μάθε τα functions της κάμερας και μετά ξεκίνα πρωτού βγαίνεις τον σχεδιασμό/ιδέες για το που πας και τι βγάζεις ( στόχος π.χ. συντριβάνια, πάω εκεί κι εκεί, παίρνω την ώρα μου για να "συνθέσω" το κάδρο μου, τραβάω, εναλλακτικό πλάνο, άλλο σημείο, πίσω σπίτι να δούμε τι κάναμε )

Link to comment
Share on other sites

στην 6- 7 - 8 τι ακριβως βλεπουμε;

Φωτογραφίες τις στιγμής :p

στην 7 βλέπεις το ξανθό το νουνακι απέναντι βάζει και τα χέρια μπροστά.. Ντρεπότανε..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Κατάλαβα δηλαδή θέλει και σκέψη το πράγμα.. Παραδειγμα με την βρυσούλα έβγαλα πολλες τώρα αυτή μου έκατσε στο μάτι αυτήν έβγαλα..

Μπορώ να στην δείξω όλες αλλά από αυριο και αυριο θα έχουμε ακόμη καλύτερες..

Τώρα 2 ώρες έκατσα μου την βάρεσα και έφυγα.. για αυτό την πήρα κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θέλει και σκέψη. Μη νομίζεις ότι αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου, αυτό και θα αποτυπώσεις. Θέλει να περιορίσεις την όρασή σου μόνο σε ό,τι φαίνεται μέσα από το σκόπευτρο της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες τις στιγμής :p

στην 7 βλέπεις το ξανθό το νουνακι απέναντι βάζει και τα χέρια μπροστά.. Ντρεπότανε..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Κατάλαβα δηλαδή θέλει και σκέψη το πράγμα.. Παραδειγμα με την βρυσούλα έβγαλα πολλες τώρα αυτή μου έκατσε στο μάτι αυτήν έβγαλα..

Μπορώ να στην δείξω όλες αλλά από αυριο και αυριο θα έχουμε ακόμη καλύτερες..

Τώρα 2 ώρες έκατσα μου την βάρεσα και έφυγα.. για αυτό την πήρα κιόλας..

Αν δείς κάποιο σκηνικό που φαίνεται ενδιαφέρον για οποιονδήποτε λόγο, σκέψου το λίγο, πήγαινε σε 2-3-4 διαφορετικά σημεία και κοίτα μέσα από το σκόπευτρο να δείς πως φαίνεται.

Δοκίμασε να χαμηλώσεις την κάμερα έπειτα, είναι πιο ενδιαφέρον χαμηλότερα ?

Όπως επίσης και το τι θα εστιάσεις και τι όχι.

Στην τελευταία ( που χύνεται η θάλασσα δεξιά λέω ) μπορεί να έβγαινε ενδιαφέρουσα έχοντας την βρυσούλα με την γούβα της ξεκάθαρη και θολό το περιβάλλον π.χ.

Μην απογοητευτείς όπως και να 'χει, γιατί η φωτογραφία είναι σαν το BF3... όσο περισσότερο παίζεις τόσο καλύτερος γίνεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε Βασιλη , καλο το μπλα μπλα αλλα εχουμε μπουχτησει με τοσους εδω μεσα :p

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] σοβαρα ρωταω..θελω να μαθω τι ηθελες να βγαλεις..

edit: να ξεκαθαρισω οτι δε ειμαι εριστικος (αν ακουγομαι ετσι)σε καμμια περιπτωση.

απλως μου κανει εντυπωση ειδικα στην τελευταια φωτογραφια , ανεξαρτητα με τον λοξο οριζοντα που δεν ειναι το προβλημα της φωτογραφιας αυτο , αλλα το βρυσακι μπροστα.θελω να μαθω με ποια λογικη και σκεψη η τι ειχε στο μυαλο του και εβγαλε ετσι την φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] Τίποτα το περιέργο μου άρεσε.. και έπαιζα με το Focus.. Αλλά σκαλώσατε σε μια φωτό είπα έβγαλα 300σες..

Και πιο πολύ τις έβαλα για να μου πείτε τι ποιότητα κάμερας βλέπετε..

Πως σας φαίνεται η 1100D

Για παράδειγμα που λες για 8-7-6..

OqHsR8T.jpg

CXv7p2b.jpg

nWvf0CN.jpg

ud3shCw.jpg

Όσο για την 6 έπαιζα με το Focus κόλησα στον τοίχο και την έβγαλα..

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] Γενικά μου αρέσουν τα αυθόρμητα..

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Καταλαβα Guys ok η πρώτη δοκιμή ήτανε..

Τώρα θα βάλω αλλες 2-3 (μισο βάζω το CS6)

Θα φάω και θα κατεβώ κάτω να βγάλω και καμια νυχτερινή..

Να δούμε τι γίνεται και εκεί περά..

Γενικά λίγο δοκιμαζω την μηχανή..

Και είμαι πολύ πίσω σε "αυτό"

Όπως είπε με καθαρά Auto και έχει 1 σωρό πράγματα!

xlSoCyT.jpg

69IAZEk.jpg

QnMdKVp.jpg

pkvvxWV.jpg

WKUh4s3.jpg

geA3OWv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως λιγο πολυ συνηθιζω να λεω πλεον μην ασχολεισαι με το "ποιοτητα καμερας" και ασχολεισου με το "ποιοτητα φωτογραφιας".

Μην εχεις σαν στοχο να γυρισεις με γεματη καρτα.

Τραβα 10 μονο..αλλα να εισαι σιγουρος οτι και οι 10 αξιζουν και οτι αν τραβουσες αλλες 290 καμμια δεν θα ελεγε κατι παραπανω απο τις προαναφερθεν 10.

Link to comment
Share on other sites

ημουν πισω απο συρματοπλεγμα και ο φακος κολλημενος πανω σε αυτα.

γιαυτο και η διαφορα δεξια απο τον ηλιο που ειναι λιγο πιο "αχρωμο" ειναι τα πλεγματα.

οσο για τη θερμοκρασια της φωτογραφιας , τη δοκιμασα πιο ψυχρη αλλα δε μαρεσε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.