Jump to content



βοηθεια αναμεσα σε 3 laptop


n_koul

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. ειμαι ανάμεσα σε 3 laptop. HP NX 7010 (1.6 dothan 512 mb)

acer 1692 wlmi (1.73centrino 512 mb ) και toshiba m30x-113 ( 1.6 dothan )

το πιο φθηνό ειναι το nx7010 το πιο πλήρες νομίζω ότι είναι το 1692wlmi

και απο ότι έχω διαβάσει το πιο ποιοτικό πρέπει να είναι το toshiba.

H χρήση που το θέλω είναι κυρίως για το σπίτι, πολλές φορές όμως το μεταφέρω

και στη δουλειά ή σε φίλους.

Τη βοήθειά σας παρακαλώ γιατί έχω κολλήσει

Link to comment
Share on other sites

για να μας διευκολυνεις να σου απαντησουμε ορθωτερα δωσε μας απευθειας τα λινκ για το καθενα και πες μας τι εννοεις [σπιτι/δουλεια/φιλους].

π.χ. θα βλεπεις ταινιες/θα παιζεις παιχνιδια......ή μονο office και τα βασικα?

επισης πες μας και τι ποσό διατιθεσαι να δωσεις

Link to comment
Share on other sites

NX7010 http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=496859

ACER 1692 WLMI http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=496889

M30-113 http://www.computer4u.gr/c4u/default.aspx?code=BrandedNote(CATALOG)

τα χρηματα που δινω ειναι απο 1100 εως 1400 ευρω καλυπτονται και τα 3 laptop

μεχρι τωρα η κυριοτερη ασχολια μου ειναι το internet και η αντιγραφη ταινιων. απο παιχνιδια

παιζω κυριως adventure. επισης θέλω κάτι που να με βγάλει ασπροπρόσωπο για 3 χρονάκια

τουλάχιστον. γιαυτο βαζω και το acer μεσα επείδή έχει οτι πιο τελευταιο σε τεχνολογία για

τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πάλι από την αρχή.

- Βρες ένα μοντέλο από κάθε μάρκα, π.χ. Toshiba (ποιότητα), Acer (τιμή), Fujitsu-Siemens (2 χρόνια εγγύηση) το οποίο να σε καλύπτει με τα features του.

- Κατόπιν άνοιξε αυτό και κάνε αναζήτηση με τον τύπο του κάθε φορητού που σε καλύπτει.

- Δες το κάθε κατάστημα που πουλάει το κάθε μοντέλο, τι δίνει (αν δίνει) μαζί με τον φορητό.

Κάνε κάθε δυνατό συνδιασμό, π.χ. μπορεί να πάρεις ένα φτηνότερο Acer με μια επέκταση εγγύησης (~130) και να είσαι άρχοντας. Μπορεί το ΧΥΖ κατάστημα να σου δίνει δώρο έναν εκτυπωτή ή μια τσάντα μεταφοράς που θα έδινες ούτως ή άλλως 50-100 να αγοράσεις και να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Αφού καταλήξεις, έλα πίσω στο φόρουμ, κάνε τις σχετικές αναζητήσεις και δες πιο άλλο μέλος έχει το ίδιο ή παρόμοιο/προηγούμενο/αντίστοιχο μοντέλο και συζήτησέ το μαζί του. Θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες απ'ότι ο πωλητής ;)

(αυτά θα έκανα εγώ αν σκόπευα να ξοδέψω 1.000-1.500 σε οτιδήποτε...)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός, αλλά το acer προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ.

δεν έχω δει τα άλλα 2 όμως, μου άρεσε πολύ και το vaio fs115m αλλά ήταν πιο ακριβό.

δες απόψεις από άλλα άτομα εδώ:

http://www.notebookreview.com/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11892&whichpage=1

γενικά δε φημίζονται για την ποιότητά τους, αυτό το ήξερα πριν το πάρω;)

αλλά σαν απόδοση - τιμή είναι top.

Αν θες να έχεις μια αίσθηση των επιδόσεών του μπες

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=9328&perpage=20&pagenumber=6

όσον αφορά την εγγύηση, η επέκταση στα 3 χρόνια είναι 140 - 180 ευρώ (η δεύτερη με accidental).

Link to comment
Share on other sites

και εγω προς το acer κλεινω. εχει τα ιδια λεφτα με το toshiba m30-113 αλλα εχει καλύτερο επεξεργαστη-δισκο-το καινουργιο chipset της intel-καρτα οθόνης-και εχει την οθόνη που έχει το m30-118 και οχι το m30-113.

1-2 φιλους που ρώτησα δεν ειχαν κανένα πρόβλημα με τα acer και μαλιστα μου είπαν ότι οι καινουργιες σειρες φτιάχνονται καλύτερα.

απλά εχω τρομάξει βρε παιδιά γιατί στα forum που μπαίνω πολλοί έχουν πρόβλημα με καμένα pixel στις οθόνες των acer. δεν ξέρω όλο στους άτυχους πανω πέφτω. τα υπόλοιπα εξαρτήματα ίδια είναι στα περισσότερα laptop, το πιό ακριβό είναι η οθόνη που με ανησυχεί.

εντάξει τα toshiba έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής αλλα δεν με χαλάει και λίγη πλαστικούρα στο κουτί των acer γιατί έτσι κι αλλιώς κυρίως σε γραφείο θα το έχω.

βασικά έχω κολλήσει με την αξιοπιστία της οθόνης αν και οι φίλοι μου δεν είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παντος τα τελευτεα notebooks τις tosiba ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα......

στα σινιστο ανεπιφιλακτα ....

οσο για τα acer ολο ακουω και καλητερα λογια αλλα δεν τα εχω δει απο κοντα ακομα και δεν εχω αντικιμενικη γνομη...

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία με ACER στην δουλειά έχω να πώ οτι είναι καλά μηχανήματα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Το μόνο σημείο που πάσχουν είναι το service (ALMAN) που είναι απελπιστικά γραφειοκρατικό και αργό. Τροφοδοτικά που μου έχουν καεί τους παίρνει 2-3 εβδομάδες για να φέρουν (ακουσον - ακουσον) νέο από το έξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n_koul

απλά εχω τρομάξει βρε παιδιά γιατί στα forum που μπαίνω πολλοί έχουν πρόβλημα με καμένα pixel στις οθόνες των acer. δεν ξέρω όλο στους άτυχους πανω πέφτω. τα υπόλοιπα εξαρτήματα ίδια είναι στα περισσότερα laptop, το πιό ακριβό είναι η οθόνη που με ανησυχεί.

βασικά έχω κολλήσει με την αξιοπιστία της οθόνης αν και οι φίλοι μου δεν είχαν πρόβλημα.

Μην κολλάς τόσο σε αυτό ζήτα να ανοίξουν το Laptop μπροστά σου να το ελέγξεις και να δεις την οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.