Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka

οτι θες λες. οτι να ναι δηλαδη. Το ανταπτορα δεν τον εβγαλε η ιντελ αλλα η Ασους.

Πλακίτσα κάνω εκεί βρε. Είναι δυνατόν να μιλάει κάποιος σοβαρά για adaptor 775>478 και στο καπάκι να του φοράς και αυτόν για το 479.

Είσαστε έτοιμοι να με πάρετε με τις πέτρες. Καλώς η κακώς.

Υπάρχουν και AMDάκηδες οι οποίοι δεν ενοχλούνται από την πορεία της Intel. Υπάρχουν και AMDάκηδες που θα κάνουν την πλακίτσα τους ή και κάποια σοβαρή κριτική στην Intel χωρίς να την απορρίπτουν.

Ίσως το ότι ανέφερα ότι η AMD πάει για φούντο αν η Intel εξελίξει σοβαρά τον Pentium M να με κάνει όντως βαμμένο AMDάκια. Τι να σας πω ρε παιδιά. Σταματήστε να ερμηνεύεται το κάθε post με βάση το τι γράφει ο καθένας στην υπογραφή του. Δηλαδή αν είχα Intel θα εξέφραζα τις ανησυχίες μου ενώ τώρα που έχω AMD εκφράζω δυσαρέσκεια πικρία φοβία και ειρωνεία?

Βλέπετε κάτι τέτοιο ορθό ή εγώ σας παρεξηγώ όπως πιστεύω ότι και εσείς παρεξηγείται εμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply

yanni εγω αναφερομαι εκει που λες για το μπαχαλο της ιντελ, μα δεν ειπε η ιντελ οτι θα τον βγαλει σε desktop. η ασους εβγαλε ενα ανταπτορα και σπευσανε οσοι πικραμενοι απο την πορεια της ΑΜΔ να πανυγηρισουνε την επιστροφη της ιντελ. μα για ποια επιστροφη λετε, ενας ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ ειναι χαλαρωστε.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά...

Πως λέτε να πηγαίνει ο Dothan σε σχέση με έναν Dual XEON που θέλω να στήσω? Θα βγάζει χειτρότερο superpi ο ΧΕΟΝ? Ρωτάω γιατί δε ξέρω από Intel. Όλοι με έχουνε βαμμένο AMDάκια και δε ξέρω τι μου γίνεται. Το SuperPi δεν υποστηρίζει Dual CPU? Αν όχι, θα βγάζει χειρότερο SuperPi από τον Dothan, άρα ο Dothan είναι καλύτερος, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

ενας ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ ειναι χαλαρωστε......που τον βάζεις στο P4C800ed και κάνεις WR στο 1 Mb ......αυτό μόνο είπαμε......τίποτα άλλο........:D

Για κάνε το εσύ να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

yanni εγω αναφερομαι εκει που λες για το μπαχαλο της ιντελ, μα δεν ειπε η ιντελ οτι θα τον βγαλει σε desktop. η ασους εβγαλε ενα ανταπτορα και σπευσανε οσοι πικραμενοι απο την πορεια της ΑΜΔ να πανυγηρισουνε την επιστροφη της ιντελ. μα για ποια επιστροφη λετε, ενας ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ ειναι χαλαρωστε.

Οκ. Το ξέρω ότι ο adaptor είναι της ASUS. Και αν δεν κάνω λάθος είχα ακούσει ότι η ASUS σκεφτόταν να τον δίνει ως στάνταρ εξοπλισμό με κάποια από τις μητρικές της. Μάλλον άλλαξανε γνώμη.

Απλά πολλές παρεξηγήσεις στην προηγούμενη σελίδα βρε φιλε. Πάντως όντως αν ήθελε η Intel έβγαζε τέτοιο adaptor. Δεν νομίζω οι τεχνικοί στην ASUS να είναι ποιο έξυπνοι. Η Intel σίγουρα δεν θέλει να περιπλέξει την κατάσταση στα desktops και πολύ περισσότερο να αναγκαστεί να υποστηρίξει περισσότερες desktop λύσεις από ότι κάνει τώρα. πολύ περισσότερο δεν θα ήθελε εσωτερικό ανταγωνισμό από τον P M στον P4.

Link to comment
Share on other sites

Χε,χε,χε...........Πλάκα έχετε........... :D

Τέλος πάντων.......... :)

Λοιπόν........Γι'αυτούς που αναρωτιώνται γιατί δεν τρέχουν και SP 32M κτλ, να πώ ότι τους Γιαπωνέζους ΔΕΝ τους ενδιαφέρει ΤΙΠΟΤΕ άλλο εκτος από το SP 1M......Αυτό είναι το benchmark ΤΟΥΣ.......’ντε το πολύ πολύ και το 8M........Παλιά είχαν ασχοληθεί μερικοί απ'αυτους με το 3DMark2001 και είχαν πάρει πολλά σώβρακα από

όλους τους άλλους......Το παράτησαν κι αυτό όμως.........ΒΑΣΙΚΑ "σνομπάρουν" - "σαμποτάρουν" ΟΤΙ έχει σχέση με άλλες χώρες εκτός από τις δικές τους........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

@JimmyFox.....το θέμα είναι ποιος το κάνει ή αν έχει γίνει ....εκτός και δεν το πιστεύεις βέβαια ότι έχει γίνει οπότε......:shutup:

Δε με εννοάς....

’λλος πηδάει, εσύ χαίρεσαι? Όπως, προειπώθηκε, με ξένα κόλυβα μνημονεύετε.

Το θέμα δεν είναι αν έγινε, χ*στηκα αν έγινε ή οχι. Τι με νοιάζει, αφού δεν είναι δικό μου ποσώς με ενδιαφέρει.

Αμα χαίρεσαι που ένας Intel έκανε WR δώσε κι εσύ τα λεφτά και πάρε ένα Dothan να βάλεις στο PC σου. Αμα πιστεύεις οτι αξίζει τα χρήματα. Που προφανώς δείχνεις από αυτά που γράφεις οτι πιστεύεις πως τα αξίζει. Εκεί να σε δω. Και κάνε και διπλά encoding να πάρει τον πούλο ο Dothan από έναν Prescott που καίει τα 5πλάσια watt αλλά έχει και αυτό το αεράτο feeling στα Windows λόγω ΗΤ που μας έχουν πρήξει η Intelάδες.

Eδώ περιμένουμε πως και πως τα Dual Core και μιλάμε για Dothan? Για να κάνεις καλύτερο SuperPi από έναν Α64?

Στο κάτω κάτω, τους Α64 που γαμούν στα 3dMark και τις άλλες παπαριές τα benchmarks εμείς τους έχουμε ήδη. Και τους χαιρόμαστε και δε θα αλλάξουμε μητρική για να βάλουμε Dual Core! Εσύ τι έχεις? Πήρες dothan και έκανες κανένα WR και μας το κρύβεις? Η μήπως όταν όλοι οι άλλοι θα έχουν Dual Core εσύ θα τους κοροϊδεύεις που θα κάνεις καλυτερο SuperPi? :0 O yanni Με τον Α64 754 θα τρέχει Windows 64, και αν δεν έχει τρελές απαιτήσεις θα κρατήσει τον Α64 3000+ του για πολύ καιρό ακόμα. Όταν τα Windows 64 θα γίνουν standard εσύ θα είσαι ακόμα με τον Dothan για να βγάζεις καλύτερο SuperPi?

Δώσε λεφτά να πάρεις Dothan, κάνε ένα 20s με patch και εκεί θα σε παραδεχτώ! Το οτι θα έχω σκάσει στα γέλια δεν έχει σημασία. Θα σε έχω παραδεχτεί γιατί είχες τα @ρχίδι@ να τον πάρεις και να κάνεις το καλύτερο SuperPi στο forum.

Δε μου απάντησες όμως, τι είναι καλύτερο? Ένας Dual XEON ή ένας Dothan που βγάζει καλύτερο SuperPi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

δηλαδη ανετα θα μπορουσε να πει καποιος μπαχαλο την κατασταση της ΑΜΔ με τα PR , ta 128,256,512, 1024 K γινεται και εκει ο χαμος.

Σε ένα βαθμό ναι. Δεδομένου ότι το PR στον Sempron είναι άλλο, αν δεν κάνω λάθος, από το PR στον Α64 είναι όντως μπάχαλο. Τουλάχιστον δεν υπάρχει θέμα με τα sockets και τις cpus. Δεν υπάρχει νομίζω επεξεργασής για τάδε socket στην πλευρά της AMD που να μην ταιριάζει σε μητρική που υλοποιεί το εν λόγο socket.

Το ίδιο και με τα νούμερα της Intel στα μοντέλα της το ίδιο και στις κάρτες γραφικών.

Όσο ποιο πολύ ξυπνάει ο πελάτης, τόσο ποιο πολύπλοκα τα κάνουν οι εταιρίες και όλο και ποιο πολύ αυξάνουν τα μικρά γραμματάκια στα specs.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 15:07]

Eσύ hipro5 σκοπεύεις να ασχοληθείς με dothan ή όχι; Πάντως οι καινούργιοι dual μπορούν άνετα να γονατίσουν 1 promie σε εφαρμογές που κάνουν χρήση όλων των πυρήνων link

Να γονατίσει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ hiprommie, απλά..........ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ......... :D

Εδώ ΔΕ γονάτιζε με τον P4 3.4GHz EE στα 2.1VCore και περί τα 240 - 250Watts , θα με γονατίσει ένα Dual core?...... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

.....όπως θα γνωρίζεις 20 sec έχουν κάνει ...τουλαχιστον τρεις ...

Εσύ έχεις κάνει 20s?

Αρχική απάντηση από doctor

οπότε συμφωνα με τα λεγόμενα σου πρεπει να έχω τριπλή χαρα!!!!

....τριπλογ@μ@σι δηλ.....:p

Εσύ θα μας πεις αμα έχεις τριπλή χαρά!

Έχεις?

Και ξαναρωτάω: Tι είναι καλύτερο? Ένας Dual XEON ή ένας Dothan που βγάζει καλύτερο SuperPi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Για να αλλάξει λίγο το κλίμα πιος μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά από το 478 με το mpga 478

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ, αφτο ειναι ρε , θτο πλαιθιο εχουνε καλυτερουθ μηχανικουθ απο την αθους ρε

ΕΔΙΤ: στραβεεε:o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.