Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

εγω ενα πραγμα ξερω οτι αν ημουν ιντελας επρεπε να εχω συλογη επεξεργαστον για να τρεχω το καθε bench με το συγγεκριμενο cpu για να την λεω στους amdαδες, που πηγαν και αγορασαν τα χαιβανια μονο 1 cpu για ολες τις δουλιες. και μετα απο κανα χρονο θα αποδηχτη οτι τελικα τρεχαν το patch. οπως με τα παλε ποτε wr που δεν μιλουσε κανεις aka 23 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από doctor

για φαντάσου όμως να χρησιμοποιήσει και αυτά....που έχεις στην υπογραφή σου ;)

απλα το λεω γιατι τα εχει πολυ ευκολα ολα......αλλα ολα αυτα τα ''ευκολα'' τα εχει δει μονο στις εικονες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

ΥΓ. αν και ο dothan δεν υποστηριζει SSE3.......δεν πείραζει ......μιλάμε για ένα φανταστικό ...άλλου τυπου πατσάρισμα που πιθανόν .....θα υπάρχει....:devil:

δεν είσαι καλά ενημερωμένος.

Θόδωρα δεν είναι patched σίγουρα γιατί τρέξαν και SuperPi mod 1.4 και κυμαίνονταν στους ίδιους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

απλα το λεω γιατι τα εχει πολυ ευκολα ολα......αλλα ολα αυτα τα ''ευκολα'' τα εχει δει μονο στις εικονες...

:T:

Once again, εξακολουθείτε να μνημονεύετε με ξένα κόλυβα.

"Α ρε, δε θα βάλει ο Tom Holck FX59 σε LN2, θα σας δείξω εγώ" lol

Αλλά εντάξει, ένας γιαπωνέζος έβαλε LN2 και έβγαλε το γαμάτο (παραδέχομαι) νούμερο στο Πι, αλλά όχι και να γκρεμίσουμε τα τείχη της πόλης για να υποδεχτούμε τον νέο σωτήρα των επεξεργαστών...

Εξακολουθείτε να "κοιτάτε το δάχτυλο" ;ρ

post-129-1416071891,4438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chosen@ Στα στατιστικά σου πρέπει να υπολογίσουμε επίσσης και το γεγονός .... ότι σε καινούρια PC οι ''ειδικοι'' [αλυσίδες καταστημάτων , καταστηματα Η/Υ] συστήνουν $ΝΤΕΛ ινσίντε ,, επειδή ''είναι καλοί'' ''δεν καίγονται lol'' έχουν ΗΤ'' ξανά lol και γενικά έτσι είναι το κατεστημένο ...... σε αντιθέση με τα AMD τα οποία κατα ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό ο χρήστης που θα το έχει θα το έχει επιλέξει κιόλας .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 01:53]

οι ''ειδικοι'' [αλυσίδες καταστημάτων , καταστηματα Η/Υ] συστήνουν $ΝΤΕΛ ινσίντε ,,

Αφου οι υπολογιστες ειναι η δουλεια τους!!!!!!!!!!!!!!! Τι να κανουνε? Να βαλουνε AMD να μεινουνε .... ανεργοι ???σαν μερικους μερικους.... Ηρθε η ωρα να καταγγειλω οτι απολυθηκα απο γνωστη τεχνικη εταιρια που διατηρει "αντιπροσωπο" στο φορουμ επειδη εβαζα κρυφα AMD στα pc ενω το αφεντικο τα παντελονιαζε, και συνεπως εσπρωχνε/προτεινε Ιντελ

Link to comment
Share on other sites

και εσεις σχολιαζετε οτι σας συμφερει. κολησες στο patch που ειπα. μουλες σε παρακαλο με ποιν επεξεργαστη θα τρεξεις spi1m με ποιν 32m με ποιον 4,3 pifast και με ποιν 3dmark 2001 k 2003 k 2005 μπορεις να με απαντησεις στην τοσο απλη απαντηση? εγω παντος με 1cpu με 1. τουλαχιστον δεν θα ειμαι στο ενα πρωτος και στο αλλο εκτος 30αδας θα ειμαι 3 παντου. λεμε τωρα τριτος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένας adaptor για 775>478 θα βγει?

Για φανταστείτε τι ωραία που θα ήταν.

Βάζουμε στο socket 775 τον adaptor για το 478 και πάνω εκεί τον adaptor για το 479.

Τότε θα έχουμε την τύχη να μπορούμε να βάλουμε 3 επεξεργαστές πάνω στο ίδιο socket!!!!

Ανάλογα το benchmark θα χρησιμοποιούμε και τον ανάλογο επεξεργαστή.

Βέβαια κάθε chipset/μητρική για socket 775 θα θέλει και ξεχωριστό adaptor μιας και ως γνωστόν όλα τα chipsets που έχουν βγει για 775 είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους....!!!

Μπάχαλο. Δεν γελάμε με τον Pentium M doctor. Γελάμε με το μπάχαλο της Intel. Ένα μπάχαλο που την συμφέρει διότι με αυτό το τρόπο βγάλει λεφτά. Αλλά τον χρήστη Intel πλατφόρμας τον συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

και εσεις σχολιαζετε οτι σας συμφερει. κολησες στο patch που ειπα. μουλες σε παρακαλο με ποιν επεξεργαστη θα τρεξεις spi1m με ποιν 32m με ποιον 4,3 pifast και με ποιν 3dmark 2001 k 2003 k 2005 μπορεις να με απαντησεις στην τοσο απλη απαντηση? εγω παντος με 1cpu με 1. τουλαχιστον δεν θα ειμαι στο ενα πρωτος και στο αλλο εκτος 30αδας θα ειμαι 3 παντου. λεμε τωρα τριτος.

εγω τουλαχιστον δεν εχω δει κανενα screenshot για 32mb οποτε δεν ξερω να πω. Για ολα τα αλλα γιατι να μην κανει ο dothan?

@yanni ποτε σκοπευεις να κανεις ενα ποστ που να μην ειναι ειρωνικο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Ρε παιδιά κανένας adaptor για 775>478 θα βγει?

Για φανταστείτε τι ωραία που θα ήταν.

Βάζουμε στο socket 775 τον adaptor για το 478 και πάνω εκεί τον adaptor για το 479.

Τότε θα έχουμε την τύχη να μπορούμε να βάλουμε 3 επεξεργαστές πάνω στο ίδιο socket!!!!

Ανάλογα το benchmark θα χρησιμοποιούμε και τον ανάλογο επεξεργαστή.

Βέβαια κάθε chipset/μητρική για socket 775 θα θέλει και ξεχωριστό adaptor μιας και ως γνωστόν όλα τα chipsets που έχουν βγει για 775 είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους....!!!

Μπάχαλο. Δεν γελάμε με τον Pentium M doctor. Γελάμε με το μπάχαλο της Intel. Ένα μπάχαλο που την συμφέρει διότι με αυτό το τρόπο βγάλει λεφτά. Αλλά τον χρήστη Intel πλατφόρμας τον συμφέρει?

οτι θες λες. οτι να ναι δηλαδη. Το ανταπτορα δεν τον εβγαλε η ιντελ αλλα η Ασους.

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω εδώ μερικούς "βαμμένους" amd -άκηδες να αμφισβητούν την αξία του dothan. Για ρίξτε μια ματιά στο χ86-secret review να δείτε πως πάει ο dothan στα διάφορα παιχνίδια σε σχέση με κλοκαρισμένο fx55 στα 2.8. Και μην πει κανείς ότι τα παιχνίδια δεν μετράνε και πολύ στην συνολική του απόδοση γιατί για τόσο καιρό τώρα ο συγκεκριμένος τομέας ήταν το δυνατό σημείο των amd και ΦΩΝΑΖΑΤΕ γι' αυτό. Απλά πιστεύω ότι ενόχλησε λίγο το ότι το συγκεκριμένο cpu ήρθε από την intel η οποία για τόσο καιρό τώρα μας συνήθισε στη μετριότητα. Και όλα αυτά τα λέω θέλω να πιστεύω αντικειμενικά χωρίς να είμαι fan καμίας από τις 2.

peace

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

@yanni ποτε σκοπευεις να κανεις ενα ποστ που να μην ειναι ειρωνικο?

Δεν κατάλαβα. Όλα τα άλλα posts είναι χιουμοριστικά ή έστω αντικειμενικά προς την πραγματικότητα και τα δικά μου είναι ειρωνικά?

Κοίτα αν είσαι προκατειλημμένος με μένα απλά βάλε με στο ignore list και μην μου ρίχνεις λάσπη. Δεν συνηθίζω στην ειρωνεία. Αλλά ίσως και ο χιουμοριστικός τόνος να είναι απαγορευμένος για κάποια μέλη. Ίσως αν πάλι αγοράσω Intel και αρχίσω να ζητωκραυγάζω υπέρ της Intel να πάψει να σε πειράζει η " ειρωνεία μου" .

Υ.Γ. Αν υπάρχει ειρωνεία υπάρχει προς την Intel σαν εταιρία και τις κινήσεις που κάνει. Πουθενά αλλού και σίγουρα όχι απέναντι σε κάποιο άλλο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και να λέμε είναι (τουλάχιστον) ύποπτο το ότι σε όλα τα υπόλοιπα benchmarks απουσιάζει ο Dothan.

Ούτε στο orb βλέπω κανένα νούμερο που να μοιάζει για dothan , παρότι όλα τα reviews συμφωνούν πως είναι πάρα πολύ καλός στα παιχνίδια.

’ντε να πάρει κάποιος έναν και να τον δοκιμάσει , τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι να βγαλω συμπεραζματα παιδια αλλα ο dothan δεν βγηκε τωρα. εχει πολλους μηνες. γιατι δεν τρεξαν κ fast 4,1 να μας περασουν? μηπως δεν τα πηγενη τοσο καλα? 32μ γιατι δεν τρεξαν? μηπως εκει ο prescot παει καλυτερα. δεν ξερω παιδια εχω να ασχοληθω παρα πολυ καιρο. αλλα μεχρι σημερα η ιντελα αυτα εκανε. και προσωπικα εγω δεν πιστευο αυτο το cpu ποτε να παει σε desktop.

και σορυ δεν αμφισβητο τπτ. αλλα μας πρηζατε μηνες με sse3 με ht που δεν εχει ο dothan αλλα τωρα ο dothan ειναι cpuαρα ενω η amd που δεν ειχαν sse3 και ht ηταν μαπα ανεξαρτητου ταχυτητας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.