Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply

Συγνώμη ,, έτσι για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε ,. μια xp ψύτκρα..... με delta...... σε ένα μπαλκονάκι-> Η δίπλα απο παράθυρο με θερμοκρασία χώρου δεν ξέρω και γώ πόσο [κάνει κρύο εδώ] ...... , θεωρέιται αέρας ? :hehe: :hehe: :hehe:

optimize στο full

, win2k3

Το pi δεν ξέρουμε αν είναι unpatched . [δεν τρέχει το secure ο παίχτης :whistling ]

Nα συνεχίσω ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά να λέμε και τα σύκα σύκα όμως. Γιατί άλλο boxed ψύκτρα και κλειστό κουτί και γενικά αέρας με την κανονική ένοια ,,,,, . Και άλλο xp.... delta .... και πέταγμα όλο το tower μέσα σε ψυγείο ........ :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

και στον Βορειο Πολο να παει και να τρεξει με αέρα .......με αέρα θα είναι η επίδοση ....τι να κάνουμε ? θα βάλουμε και ορια στη θερμοκρασια του αέρα ? δεν το καταλαβα ?

και αυτο το full optimize??? δηλαδη τι ? πρεπει να σκαναρει τον δισκο του και να benchαρει συνγχρονως??? για να μην ειναι full optimize :blink:

γιατρε ασε τα μπουρου μπουρου και κοιτα να ζεστανεις τις σχεσεις σου με τραπεζες σπερματος!!! ;)

/edit

τωρα για dry ice/32mb λιγο δυσκολο γιατι το capacity δεν ειναι τοσο καλο να αντεξει 32MB,

απο την αλλη με τα λιγα watt του dothan κατι μπορουμε να κανουμε.

BTW το κανιστρο ειναι 'ξεχασμενο' επανω :D

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο να βρω και άλλα benchmarks από dothan , αλλά ουσιαστικά μόνο superpi 1m βρήκα (κάτι που είναι λίγο ύποπτο).

Βρήκα πάντως πολλές αναφορές (αλλά κανένα screenshot) στο xtremesystems στο ότι ο Dothan είναι απελπιστικά αργός στο 32m.

Και μοιάζει λογικό.

Στο 1m μετράει περισσότερο η cache , όπου ο dothan έχει cache με μεγέθος από prescott και latencies από A64 (best of both worlds).

Στο 32m πάλι , τα δεδομένα είναι πολύ περισσότερα και κατά συνέπεια μετράει πολύ περισσότερο το bandwidth (που ο Dothan απλά δεν έχει).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Bρε ΙΝΤΕLόπληκτοι για σκεφτείτε λιγάκι την μ@μακία που σας δέρνει ... :D (Πάω για ΒΑΝ το βλέπω...)

Είναι δυνατόν να χέρεστε αντί να τραβάτε τις κωλότ..χες σας που χρειάστηκαν 2 σχεδόν δύο χρόνια να ανακαλύψετε ότι η ΙΝΤΕL το μόνο που έκανε τόσο καιρό ήταν να σας αρμέγει ?????

Αν είναι δυνατόν να βαπτίσω μία CPU ως το θαύμα της επιστήμης όταν στο μόνο που είναι καλή είναι το SPI και δεν έχει δυνατότητες Hyperthreading - Multitasking - SSE3 - 3D Power - WEB & Server APPS etc. etc. etc.

Back to the future είναι τώρα η νέα σημαία της ΙΝΤΕL ?????

Δηλαδή τόσο καιρό με τους P4 - Prescott - EE - σειρά 6χχ η INTEL τι σας πουλούσε ????? φύκια για μεταξωτές κορδέλες ?????

Δηλαδή θα πρέπει τώρα να πώ και άλλα για να καταλάβετε ότι λέτε μαμακίες όταν την υπεροχή του DOTHAN στο SPI την γενικεύετε λές και όλα τα άλλα που έχει είναι τέλεια ?????

Απλά ο DOTHAN συμπεριφέρεται στο SPI ως ένας Α64 Ε0 μόνο που μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει...

Αν όλος ο κόσμος ήταν το SPI γιατί τότε να κάνουμε όλα τα άλλα BENCH (3D - HDD - WINRAR - etc.etc.etc) ?????

Aν τόσο καιρό παλεύατε να πείσετε ήμας και αλλήλους ότι το ΗΤ είναι ο παράδεισος του multitasking , για ποιό λόγο τώρα τόσο εύκολα το ξεχνάτε ?????

Βρε doctor σταμάτα λιγάκι το ίδιο τροπάρι κάθε τόσο......

Δεν συνεχίζω γιατί θα στεναχωρήσω φίλους και δε θέλω..... (καιρός για ΒΑΝ) :bye:

:worship: :worship: :worship: :clap: :clap: :clap:

Το ψηφίζω για το καλύτερο πόστ του 2005

Όποιος πάρει Dothan ας benchάρει στα 32M να δούμε τι (αν) παίζει και εκεί...:devil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για latency στην πρόσβαση στην μνήμη (εκεί ουτε καν πλησιάζει τους A64) , αλλά για latency στην πρόσβαση στην cache.

Και σε αυτόν τον τομέα o Dothan είναι ακόμα καλύτερος και απο τους A64.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2342&p=5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Δεν μιλάω για latency στην πρόσβαση στην μνήμη (εκεί ουτε καν πλησιάζει τους A64) , αλλά για latency στην πρόσβαση στην cache.

Και σε αυτόν τον τομέα o Dothan είναι ακόμα καλύτερος και απο τους A64.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2342&p=5

πασο, νομιζα οτι αναφεροσουν στην μνημη

Link to comment
Share on other sites

Βρε δόκτορα, και γω μπορώ να σου φέρω ένα μηχανάκι Sun να στο βγάλει το Πι σε 4.5", το θέμα πιο είναι;

Για να το κάνω λίγο πιο εύκολο, απάντησέ μου σε 2-3 ερωτήσεις:

1) Που μπορώ να βρω αύριο το πρωί τον αντάπτορα;

2) Αν δεν μπορώ να τον βρω αύριο το πρωί, πότε τέλος πάντων θα βγει μαζικά στην αγορά;

3) Πόσο θα κάνει;

4) Ποιοι από τους Ρ-Μ πάνε 2.800 με αέρα; Ο φτηνότερος (1.6) που νομίζω ότι κάνει ~270 πάει τόσο ή θέλω τα μεγάλα μοντέλα των 500+;

5) Γιατί μας λυπάστε και δεν παίρνετε όλοι έναν Dothan να τα γκρεμίσετε όλα;

6) Εγώ παραδέχομαι εδώ και καιρό την ωμή επεξεργαστική δύναμη του Ρ-Μ, εσύ πόσο θέλεις για να καταλάβεις ότι η Intel στερώντας του features όπως το Dual Channel και τα λοιπά καλούδια των σημερινών πλατφόρμων, κοροϊδεύει τον κόσμο;

Μ'άλλα λόγια, "εγώ σου λέω σ'αγαπώ και συ κοιτάς τα άστρα" κατάσταση.

Έχουμε γεμίσει με χρήστες που ποστάρουν screenshots του Holck και του Macci για να μας δείξουν τις υπεροχές της κάθε πλατφόρμας σε LN2, για να καλύψουν τις χαμένες επιδόσεις των δικών τους επενδύσεων...

Link to comment
Share on other sites

Ο Darthmoul στο γειτονικό PCTechnology μας λέει εδώ και 1+ χρόνο για Itanium και 22 sec Pi. Και το παιδί δεν είναι κανένας άσχετος. Να πάμε να πάρουμε άραγε όλοι Itanium? Dual ίσως?

Υ.Γ. το 22 sec δεν είναι το καλύτερο του Itanium. Απλά ένα νούμερο που είδε ή που ο ίδιος πήρε όταν πειραματιζόταν με ανάλογο μηχανάκι. Δεν θυμάμαι. Πάει πράγματι πάρα πολύ καιρός.

Αρχική απάντηση από doctor

6.Εγώ προσωπικά Dothan θα πάρω κάπιοα στιγμή ....

Και όμως δεν θα πάρεις. Πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

’ντε να δούμε . Λοιπόν . Εγώ πάντως μια φορά την βδομάδα , θα λέω και την [μαγική] λέξη DVD , η rip , η ΗΤ , η συμπίεση η ότι άλλο θυμάμαι τέλος πάντων .

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας . Πως περνάει ο καιρός πάντως έ ? Όλοι κρύβουμε λίγο πι μέσα μας.

Τουλάχιστον όσοι θέλετε dothan πατε χτυπήστε τον στα ίσια , 300 ευρω ? 300 ... Μην αγοράζετε laptop με 2Κ eyro , για να παίξετε με το cpu . :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

βασικά θα πάρω laptop με dothan κάποια στιγμή ....... γιατί δεν έχω laptop.....και επί τη ευκαιρία .....θα τον τεσταρω ....

αλλά γιατί τετοια κακία για τους Dothan......τι να κάνουμε "τραβουν" καλό super pi ......

αργά η γρήγορα θα μας το υπενθυμίσει και ο unseen ......αυτό:p ...οπότε .....:upside:

Για laptop είναι μια χαρά ο Dothan. Εκεί αξίζει σαν επένδυση. Αλλά στους desktop υπάρχουν πολύ καλές λύσεις σαφώς φτηνότερες και με extra που λείπουν από τον Dothan είτε αυτά είναι SSE X είτε HT είτε 64bits.

Τώρα κακία για τον Dothan μόνο εσύ βλέπεις. Γιατί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.