Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

Ρε nos-dio δεν έχεις καταλάβει φίλε μου ότι εκεί βασίζονται οι εταιρίες για να μας αρμέγουν κανονικά με τα games-vga ?

Ότι μα ότι κάρτα και να πάρεις ποτε δεν θα σου είναι αρκετή λοιπόν , προσωπικά μόνο τα details βάζω όλα στο HIGH ,,,, και anisotropic στο 4Χ αυτά πιστεύω είναι ''best for value''

Τώρα άν η novalogic παράδειγμα έβγαλε το commanche4 πρίν τόσα μα τόσα χρόνια ,, και χρειαστήκανε 8 γενιές κάρτων γραφικών για να το παιξουν σωστά ,,, εεεε στα @@@ μου

να κάτσουν να προγραμματίσουν σωστά τα ζώα δεν φταίω εγώ και η κάθε κάρτα.

Στο wow και σε games Που κάνουν cache μεγάλο μέγεθος texture παιζει ρόλο και η ram ;) μην τα φορτώνεις στην vga όλα .

Eπίσης έπαιζα HL2 με 9700pro όλα τα details high και aniso X4 ήταν πολύ cool , διαφορα με το antialiasing δεν είδα που να αξίζει το γονάτισμα . ;) και ότι κολλήματα στο cache έβλεπα εξαφανιστήκαν μόλις πήγα απο 2Χ256 σε 2Χ512 . ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από esdee

sorry κι'ολας αλλα πριν αρχησει το παιχνιδι με τους Dothan γιατι δεν πηγαινατε σε AMD αφου ηταν οι καλυτεροι στα bench? γιατι δεν πιστευω τα WR να ηταν με Intel

Eγω τουλαχιστον εκανα προσπαθιες... Και μια msi ειχα παρει με εναν 3500+ και μια gigabyte με εναν winchester δοκιμασα και εναν 3200+ 754 που τον πηγα 3150 με single phase. Αλλα δεν καταφερα να δω κατι που να με κρατησει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

Δηλαδη το overclocking party δεν θα έχει ....σταθερό μενού.....θα έχει.... μπουφέ με ότι τρεβάει η ψυχή του καθενός.......;)

εγω θα παρο 5G με ενα hipromi παρεα

Link to comment
Share on other sites

επιτρεψτε μου να πω την ταπεινη μου γνωμη με πιο σκεφτηκω καπιος αγοραζει ενα επεξεργαστη,καποιοι ειναι φανατικοι λατρεις του overclocking, αλλοι τους νοιαζουν τα νουμερα σε καποια τεστ,αλλοι παλι θελουν να εχουν ενα επεξεργαστη για να κανουν απλατην δουλειας τους ,θα μου πειτε τωρα καλα εσυ ο ασχετος εχεις ενα fx55 δεν ξερεις καποια πολλα πανω σε pc ,γιατι τον πειρες; η απαντηση μου ειναι θα συμφωνησω οτι δεν ξερω αρκετα πραγματα για το overclokinig οπως και δεν ασχολουμε , πηρα αυτον τον επεξεργαστη με τοσκεφτηκω λεω αφου με νοιαζει μονο εργασοθεραπεια μου και να παιζω κανενα παιχνιδι να δωσω μια και καλη ενα σεβαστο ποσο και να αντεξω για αλλα 2 χρονια μεσα λογικα πλαισια, ο καθενας με το χομπυ του επεξεργαστες θα βγαινουν πολλοι και οσο προχω ραει η τεχνολογια εχουμε να δουμε πολλα ακομα,οποτε ας αγοραζουμε συμφωνα με τις αναγκες μας και ο καθενας ας τον χρεισημοποιηση οπως αυτος θελει η επιλογη δικια του ειναι :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

επιτρεψτε μου να πω την ταπεινη μου γνωμη με πιο σκεφτηκω καπιος αγοραζει ενα επεξεργαστη,καποιοι ειναι φανατικοι λατρεις του overclocking, αλλοι τους νοιαζουν τα νουμερα σε καποια τεστ,αλλοι παλι θελουν να εχουν ενα επεξεργαστη για να κανουν απλατην δουλειας τους ,θα μου πειτε τωρα καλα εσυ ο ασχετος εχεις ενα fx55 δεν ξερεις καποια πολλα πανω σε pc ,γιατι τον πειρες; η απαντηση μου ειναι θα συμφωνησω οτι δεν ξερω αρκετα πραγματα για το overclokinig οπως και δεν ασχολουμε , πηρα αυτον τον επεξεργαστη με τοσκεφτηκω λεω αφου με νοιαζει μονο εργασοθεραπεια μου και να παιζω κανενα παιχνιδι να δωσω μια και καλη ενα σεβαστο ποσο και να αντεξω για αλλα 2 χρονια μεσα λογικα πλαισια, ο καθενας με το χομπυ του επεξεργαστες θα βγαινουν πολλοι και οσο προχω ραει η τεχνολογια εχουμε να δουμε πολλα ακομα,οποτε ας αγοραζουμε συμφωνα με τις αναγκες μας και ο καθενας ας τον χρεισημοποιηση οπως αυτος θελει η επιλογη δικια του ειναι :flower:

σωστα οσα ειπες αλλα οτι παρουμε τωρα σε 12 μηνες θα ειναι μια μεσεα εως χαμηλη λιση

Link to comment
Share on other sites

και τι να κανουμε ALEX μακαρι να ειχαμε λεφτα και να μπαιναμε στην τρελλη κουρσα της αναβαθμησης και να ειχαμε το καλυτερο παντα. ετσι δεν γινεται παντα ; βγαινει το κορυφαιο και μετα απο 6 μηνες αποσπα την θεση του το πιο καινουριο και καλυτερο:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

και τι να κανουμε ALEX μακαρι να ειχαμε λεφτα και να μπαιναμε στην τρελλη κουρσα της αναβαθμησης και να ειχαμε το καλυτερο παντα. ετσι δεν γινεται παντα ; βγαινει το κορυφαιο και μετα απο 6 μηνες αποσπα την θεση του το πιο καινουριο και καλυτερο:(

αστα να πανε

το hobby μας θελει πολλα λεφτα και ψαξιμο και γνοσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Ρε nos-dio δεν έχεις καταλάβει φίλε μου ότι εκεί βασίζονται οι εταιρίες για να μας αρμέγουν κανονικά με τα games-vga ?

Ότι μα ότι κάρτα και να πάρεις ποτε δεν θα σου είναι αρκετή λοιπόν , προσωπικά μόνο τα details βάζω όλα στο HIGH ,,,, και anisotropic στο 4Χ αυτά πιστεύω είναι ''best for value''

Τώρα άν η novalogic παράδειγμα έβγαλε το commanche4 πρίν τόσα μα τόσα χρόνια ,, και χρειαστήκανε 8 γενιές κάρτων γραφικών για να το παιξουν σωστά ,,, εεεε στα @@@ μου

να κάτσουν να προγραμματίσουν σωστά τα ζώα δεν φταίω εγώ και η κάθε κάρτα.

Στο wow και σε games Που κάνουν cache μεγάλο μέγεθος texture παιζει ρόλο και η ram ;) μην τα φορτώνεις στην vga όλα .

Eπίσης έπαιζα HL2 με 9700pro όλα τα details high και aniso X4 ήταν πολύ cool , διαφορα με το antialiasing δεν είδα που να αξίζει το γονάτισμα . ;) και ότι κολλήματα στο cache έβλεπα εξαφανιστήκαν μόλις πήγα απο 2Χ256 σε 2Χ512 . ;)

το WOW συγκεκριμενα εχω διαβασει οτι μεχρι 1024 ραμ παει....Φυσικα εχω δοκιμασει και 2gb ραμ και δεν ειδα διαφορα.Ισως στο συγκεκριμενο game να κανει διαφορα η μνημη της καρτας γραφικων δηλαδη 512 αντι 256.Απο εκει και περα αμα ειχα SLI αρκετο θα ηταν πιστεψε με...

Αν τωρα οι εταιριες το πανε ετσι ωστε για να παιξεις πολυ ψηλα να θες SLI τι να πω...ειναι καραγκιοζακια δεν λεω..Διαφορα στο ΑΑ-ΑΦ δεν βλεπεις σε ολα τα games..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

επιτρεψτε μου να πω την ταπεινη μου γνωμη με πιο σκεφτηκω καπιος αγοραζει ενα επεξεργαστη,καποιοι ειναι φανατικοι λατρεις του overclocking, αλλοι τους νοιαζουν τα νουμερα σε καποια τεστ,αλλοι παλι θελουν να εχουν ενα επεξεργαστη για να κανουν απλατην δουλειας τους ,θα μου πειτε τωρα καλα εσυ ο ασχετος εχεις ενα fx55 δεν ξερεις καποια πολλα πανω σε pc ,γιατι τον πειρες; η απαντηση μου ειναι θα συμφωνησω οτι δεν ξερω αρκετα πραγματα για το overclokinig οπως και δεν ασχολουμε , πηρα αυτον τον επεξεργαστη με τοσκεφτηκω λεω αφου με νοιαζει μονο εργασοθεραπεια μου και να παιζω κανενα παιχνιδι να δωσω μια και καλη ενα σεβαστο ποσο και να αντεξω για αλλα 2 χρονια μεσα λογικα πλαισια, ο καθενας με το χομπυ του επεξεργαστες θα βγαινουν πολλοι και οσο προχω ραει η τεχνολογια εχουμε να δουμε πολλα ακομα,οποτε ας αγοραζουμε συμφωνα με τις αναγκες μας και ο καθενας ας τον χρεισημοποιηση οπως αυτος θελει η επιλογη δικια του ειναι :flower:

οκ καλα εκανες και αγορασες τον FX απλα μαθε οτι το συγκεκριμενο cpu ειναι για bench+o/c μαλιστα η ΑΜΔ τον δινει και ξεκλειδωτο για να ειναι ακομα πιο φιλικος.Τα ιδια χρονια που θα σου κρατησει ενας FΧ τα ιδια θα σου κρατησει και ενας 3500+.Στα pc επενδυση σε βαθος χρονου ειναι πολυ δυσκολη ωστοσο δεν ξερω αν αυτο ειναι hardware η καποιο περιφεριακο η και καποιο συστημα ψυξης..γιατι αμα εχεις ψυξη και μπορεις να πας τον επεξεργαστη πολυ ψηλα αλλαζουν τα δεδομενα...κερδιζεις 6 με 12 μηνες στην ζωη του οσο αναφορα την αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

να σας ροτισω κατι???

αυτο με τα ξεκλιδοτα multi τι ακριβος κανει στον cpu

και πως επιδρα στις επιδοσεις του???

το multi εχει οριο οταν ειναι ξεκλιδοτο???

τι διαφορα εχει ενα μικρο multi (6) σε σχεση με ενα μεγαλο (16)

το μονο που ξερο ειναι οτι πολαπλασιαζοντας το με την fsb βρισκεις τα mhz του

EDIT

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

να σας ποτισο κατι???

αυτο με τα ξεκλιδοτα multi τι ακριβος κανει στον cpu

και πως επιδρα στις επιδοσεις του???

το multi εχει οριο οταν ειναι ξεκλιδοτο???

τι διαφορα εχει ενα μικρο multi (6) σε σχεση με ενα μεγαλο (16)

το μονο που ξερο ειναι οτι πολαπλασιαζοντας το με την fsb βρισκεις τα mhz του

να ποτισεις τα λουλουδια....:p

βρε Alex το Unlocked multi τι λες να κανει?

αντι να κατεβαζεις μουλτι και να ανεβαζεις μνημες εχεις την δυνατοτητα να ανεβαζεις και μουλτι προς τα πανω(αν θυμαμαι καλα μεχρι 22 εχει) και να εχεις τις μνημες παρακατω...

η διαφορα που εχει το μικρο με το μεγαλο μουλτι ειναι οτι με μικροτερο και περισσοτεροτις μνημες κερδιζεις σε επιδοσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οκ καλα εκανες και αγορασες τον FX απλα μαθε οτι το συγκεκριμενο cpu ειναι για bench+o/c μαλιστα η ΑΜΔ τον δινει και ξεκλειδωτο για να ειναι ακομα πιο φιλικος.Τα ιδια χρονια που θα σου κρατησει ενας FΧ τα ιδια θα σου κρατησει και ενας 3500+.Στα pc επενδυση σε βαθος χρονου ειναι πολυ δυσκολη ωστοσο δεν ξερω αν αυτο ειναι hardware η καποιο περιφεριακο η και καποιο συστημα ψυξης..γιατι αμα εχεις ψυξη και μπορεις να πας τον επεξεργαστη πολυ ψηλα αλλαζουν τα δεδομενα...κερδιζεις 6 με 12 μηνες στην ζωη του οσο αναφορα την αποδοση.

μου το αναλυεις λιγο καλυτερο αυτο με το ξεκλειδωτο multi σε παρακαλω:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Σε τι ακριβως θελεις αναλυση?

στο τι ακριβως ειναι???

αν μια μιτρικη εχει μαξ fsb 350 και το cpu multi 22 τοτε

η ταχιτιτα του cpu θα ηταν 7700 γιατι ομως δεν γινετε αυτο???

και τοτε πια θα ηταν η διαφορα απο τον 3200+ και τον 3700+

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

στο τι ακριβως ειναι???

αν μια μιτρικη εχει μαξ fsb 350 και το cpu multi 22 τοτε

η ταχιτιτα του cpu θα ηταν 7700 γιατι ομως δεν γινετε αυτο???

και τοτε πια θα ηταν η διαφορα απο τον 3200+ και τον 3700+

το οτι εχει τοσο μαξ μουλτι και fsb δεν σημαινει οτι παει και τοσο...εκτος και την βουτηξεις ολη μεσα σε υγρο ηλιο και της παναγιας τα ματια...απλα σου δινει την επιλογη να το κανεις...δηλαδη μπορεις να τρεξεις 6χ350 η 22χ133 ξερω γω....αλλα και παλι αν αντεχει το cpu και η μνημες....κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

στο τι ακριβως ειναι???

αν μια μιτρικη εχει μαξ fsb 350 και το cpu multi 22 τοτε

η ταχιτιτα του cpu θα ηταν 7700 γιατι ομως δεν γινετε αυτο???

και τοτε πια θα ηταν η διαφορα απο τον 3200+ και τον 3700+

Σορρυ μαν αλλα δεν καταλαβα τι ρωτας.

Μια μητρικη εχει οπως λες MAX FSB π.χ. 350 ωραια? Ωραια.

Και ο επεξεργαστης εχει Multi 22x ωραια? Οποτε συνολικα MHz ειναι 350χ22= 7700. Απλα μαθηματικα? Η ερωτηση σου ειναι γιατι δεν μπορει να δουλεψει εκει? Γιατι δεν αντεχει ο επεξεργαστης να δουλεψει εκει, δεν ειναι φτιαγμενος και κατασκευασμενος με τετοιο τροπο ωστε να αντεχει σε αυτη την συχνοτητα λειτουργιας.

Την επομενη ερωτηση καλυτερα να την επαναδιατυπωσεις.

Και για να συνεχισω το ξεκλειδωτο multi ή αλλιως ο ξεκλειδωτος πολλαπλασιαστης σε εναν επεξεργαστη ειναι η επιλογη που υπαρχει ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ωστε να αυξομειωνεις την συχνοτητα του χωρις να αλλαζεις το FSB. Το FSB ειναι ο τροπος που εχει ο επεξεργαστης επικοινωνιας με το υπολοιπο συστημα. Οταν ανεβαζεις το FSB, ανεβαζεις και την επικοινωνια του επεξεργαστη με τα επιμερους υποσυστηματα σε εναν υπολογιστη. Π.χ. απο το FSB, εξαρταται η συχνοτητα επικοινωνιας της VGA(AGP ή PCI-Express) με το chipset, απο το FSB εξαρταται η συχνοτητα επικοινωνιας του σκληρου δισκου με το Chipset(λογω του PCI) και ουτω καθεξης. Απλα στις σημερινες μητρικες και με καποια τρικ που κανουν οι κατασκευαστες μητρικων εχουν βρει τροπο να κλειδωνουν τις παραπανω συχνοτητες ωστε να μην επιρρεαζουν αρνητικα το overclocking.

Τωρα οπως σου ειπα και πριν το FSB ειναι η εξωτερικη συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη με την οποια επικοινωνει με το συστημα. Ο επεξεργαστης ομως χρησιμοποιωντας τον πολλαπλασιαστη δουλευει στην συχνοτητα λειτουργιας που ειναι π.χ. τα 2GHz.

Εστω δηλαδη οτι εχουμε εναν επεξεργαστη με ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ πολλαπλασιαστη και δουλευει στα 20χ100ΜΗz, δηλαδη 2GHz. Αν κατεβασουμε την πολλαπλασιαστη του,π.χ. στα 10 και αυξησουμε το διαυλο(FSB) του, εχουμε παλι 2GHz. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχουμε κανει overclocking στον επεξεργαστη μας ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλα εχουμε αυξησει την ταχυτητα του διαυλου(FSB) επικοινωνιας του επεξεργαστη με το υπολοιπο συστημα(απο τα 100MHz στα 200MHz) οποτε εχουμε μια μικρη αυξηση στις επιδοσεις αλλα επαναλαμβανω οχι λογω του επεξεργαστη αλλα λογω των υπολοιπων συστηματων που επικοινωνουν πιο γρηγορα με αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

...φρέσκο σημερινό 20 αρι από τον memesama! :)

...Τώρα πλέον στην κορυφή στριμώχνωνται 4 20αρια :cool:

...όλοι ίδια συνταγή P4C800ed +CT-479 +Dothan+........LN2 :toomuchne

ρε γιατρε γιατι ολοι κολανε στο 20αρι και δεν πανε παρακατο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.