Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

το o/c ειναι παντα αντιστοιχο οπως και οι μνημες..ολα τα cpu τα προηγουμενα οπως και αυτον τωρα πουσαρισμενα τα ειχα...Η διαφορα υπαρχει...τωρα εμενα προσωπικα με ενοχλει αλλα δεν ειναι ικανη στο να με κανει να αγορασω Ιντελ

Να συμφωνησω οτι η διαφορα ειναι αισθητη μεν, αλλου κερδιζεις, αλλου χανεις. Το θεμα ειναι ΠΩΣ δουλευεις τον υπολογιστη σου , και τι προτεραιοτητες δινεις. Π.χ. εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ να εχω καλυτερη αποκριση μεσα στα Windows παρα να δουλευω 3 προγραμματα(βαριες εφαρμογες εννοω) ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004

Και το sli για benchs είναι ;) . Με μία χ800 η 6800gt [για να μην πώ 6600gt] είσαι Cool . gaming

Αυτες ειναι οι δικιες σου απαιτησεις...εγω εδωσα 450 ευρω για την GT και απαιτω 1280Χ1024 ολα τουρμπο...ε εκει φιλε μου μασαει αυτη η καρτα καπου καπου.Το τι λενε τα bench στα τετοια μου εγω εβαλα για πλακα το Driver3 και ελαχιστα κολληματα σε αυτες τις ρυθμισεις ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Να συμφωνησω οτι η διαφορα ειναι αισθητη μεν, αλλου κερδιζεις, αλλου χανεις. Το θεμα ειναι ΠΩΣ δουλευεις τον υπολογιστη σου , και τι προτεραιοτητες δινεις. Π.χ. εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ να εχω καλυτερη αποκριση μεσα στα Windows παρα να δουλευω 3 προγραμματα(βαριες εφαρμογες εννοω) ταυτοχρονα.

οκ και εγω επειδη τρεχω explorer+μουσικη ταυτοχρονα..(ΗΤ δεν θελει αυτο :) ) και τις υπολοιπες ωρες τρεχω(ας ααφησουμε ποσες...:p ) WOW πηρα ΑΜΔ...αλλα την διαφορα την διακρινω και οφειλω να την πω σαν INTELAS που ειμαι...γιατι την ιντελ την γουσταρω πιο πολυ αλλο που βλεπω τα πραγματα περισσοτερο με το μυαλο παρα με την καρδια!

Link to comment
Share on other sites

Η Ferrari είναι εταιρία με κύρος και μάλιστα πολάκις πρωταθλήτρια F1 αλλά και σε λοιπούς αγώνες, με costum 360 κ.α. όχι τόσο δημοφιλείς όσο η F1. H Ferrari είναι μέλος του ομίλου FIAT. FIAT?....όπα....seicento έχω....πίσω και σας έλιωσα κουραδόμαγκες....είδατε η Ferrari (άρα και εγώ...)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Αυτες ειναι οι δικιες σου απαιτησεις...εγω εδωσα 450 ευρω για την GT και απαιτω 1280Χ1024 ολα τουρμπο...ε εκει φιλε μου μασαει αυτη η καρτα καπου καπου.Το τι λενε τα bench στα τετοια μου εγω εβαλα για πλακα το Driver3 και ελαχιστα κολληματα σε αυτες τις ρυθμισεις ειδα.

Διαφωνω, ασχετως αν δεν εχω Nvidia. Δεν φταιει μονο η καρτα για τις επιδοσεις, μετρανε παρα πολλα πραγματα. Κυριως ο πυρηνας που καθεται το παιχνιδι και μετα οι drivers. Δεν πιστευω οτι υπαρχει αυτη την στιγμη VGA της ΜΕΓΑΛΗΣ κατηγοριας που να μην μπορει να τρεξει στα 1280χ1024 ΟΛΑ ΦΟΥΛ, απλα δεν εχει δοθει μεγαλη σημασια σε drivers, ειναι λιγο παλιο, ή πολυ καινουριο το παιχνιδι που επιρρεαζουν με την σειρα τους τις επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οκ και εγω επειδη τρεχω explorer+μουσικη ταυτοχρονα..(ΗΤ δεν θελει αυτο :) ) και τις υπολοιπες ωρες τρεχω(ας ααφησουμε ποσες...:p ) WOW πηρα ΑΜΔ...αλλα την διαφορα την διακρινω και οφειλω να την πω σαν INTELAS που ειμαι...

Κατσε γιατι εχασα την μπαλα. Διαφορα υπερ ποιανου συστηματος? του τωρινου ή του προηγουμενου?

Επισης κανε και μια μινι αναφορα στα συστηματα, ωστε να ξερουμε τι συγκρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Διαφωνω, ασχετως αν δεν εχω Nvidia. Δεν φταιει μονο η καρτα για τις επιδοσεις, μετρανε παρα πολλα πραγματα. Κυριως ο πυρηνας που καθεται το παιχνιδι και μετα οι drivers. Δεν πιστευω οτι υπαρχει αυτη την στιγμη VGA της ΜΕΓΑΛΗΣ κατηγοριας που να μην μπορει να τρεξει στα 1280χ1024 ΟΛΑ ΦΟΥΛ, απλα δεν εχει δοθει μεγαλη σημασια σε drivers, ειναι λιγο παλιο, ή πολυ καινουριο το παιχνιδι που επιρρεαζουν με την σειρα τους τις επιδοσεις.

Κοιτα WOW μασαει παντως...στις μεγαλες μαχες το SLI θα κανει την διαφορα.Τωρα το Driver3 που μονο χωρο πιανει απο τους δισκους μου το οποιο σημειωτεον ειναι και nvidia the way is mend to be played( my ASS) κολαει εκει...αν ειναι απο αυτο που λες δεν ξερω αλλα εμενα με χαλσε παντως.Και μενα η λογικη μου λεει οτι καρτα σαν την 6800 GT@ULTRA πρεπει να παιζει οποιοδηποτε game "εκει" τελεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Κατσε γιατι εχασα την μπαλα. Διαφορα υπερ ποιανου συστηματος? του τωρινου ή του προηγουμενου?

Επισης κανε και μια μινι αναφορα στα συστηματα, ωστε να ξερουμε τι συγκρινουμε.

Τωρινο:

ΑΜΔ 3500+@2600 mhz-236 fsb

Asus SLI

2X512 mb A-DATA 1/1 default timings

2x36gb Raptor OS

Παλαιο

P4 3.2E@3.850

A-data 1/1 με καλυτερα timings

ASUS p4c800 e-dlx

2xMaxtor 80 sata os

το παλιο στις συνθηκες που ανεφερα πριν δηλαδη σε αλλαγες στο desktop κατα την διαρκεια games και ταυτοχρονη μετακινηση μνημης(το χαρακτηριστικο φορτωμα των δισκων) με στιγμιαιο ανοιγμα ενος προγραμματος πχ explorer πηγαινε καλυτερα..δηλαδη ειχε καλυτερη αποκριση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι λογικο και ετσι πρεπει να ειναι. Οταν ταυτοχρονα με καποιο προγραμμα ή παιχνιδι προσπαθησεις να κανεις κατι αλλο, π.χ. ανοιγμα explorer(βαλε Firefox ρε) λογικο ειναι το HT να εχει καλυτερη αποκριση. Βασικα σε εμενα δεν εχω παρατηρησει διαφορα. Διαφορα παρατηρησα οταν παιζανε βαρια πραγματα στο background(π.χ. encoding) και ταυτοχρονα ανοιγα ενα photoshop ή mail, μαζι με Winamp και explorer. Τοτε ο P4 ειναι οντως μπροστα και μαλιστα με διαφορα. Οταν δηλαδη αρχιζεις να το μαμας το θεμα,(κατασταση ανοιγω οτι βρισκω στο desktop) ο A64 κωλωνει, πολυ κιολας. Απο την αλλη με τον P4, παιζανε παπαριτσες του στυλ, ανοιγω τον Explorer και χωρις λογω περιμενω 5-6 δευτερα, σε καθαρη εγκατασταση μιλαμε παντα, κατι που με τον Α64 δεν εχει γινει ποτε. Τεσπα. Παπαριες καθομαστε και συζηταμε, το θεμα ειναι ο καθενας να ειναι ευχαριστημενος με αυτο που εχει. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος και το κρατας, εισαι απλα μαπας. Αν το κρατας κιολας, γιατι γουσταρεις μονο το ονομα της εταιριας τοτε εισαι κολλημενος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για αυτο ειπα μικρη...σιγουρα η κατασταση αυτη οσο το "πουσαρεις" το πραγμα θα χειροτερευει με τον ΑΜΔ οπως λες και εσυ.Επειδη εγω τετοια πραγματα δεν κανω για αυτο και δεν το εχω δει και σε αυτη την κατασταση και καλυτερα δηλαδη γιατι θα μου την εδινε λιγο.Αυτο που βλεπω τωρα ομως δεν με ενοχλει.Εγω οτι ειπα το ειπα γιατι αρκετοι ισως επειδη δεν εχουν δουλεψει με ΗΤ λεω ΙΣΩΣ δεν το εκτιμουν οσο θα επρεπε και ταυτοχρονα επειδη ειναι και λιγο προσωπικο το θεμα δηλαδη δεν τους νοιζει να αργει λιγακι παραπανω αρχιζουν και λενε οτι να ναι χωρις νοημα.

Ναι αυτο που λες με το γουσταρω ειναι σχετικο δηλαδη ποσο το γουσταρεις??Τι γουσταρεις σημερα και τι αυριο???Το γουσταρω και οταν παιζω WOW πχ που απασχολουμε με το game και οτι και να χει μεσα ιδιο μου ειναι εγω να τρεχει θελω καλα...δηλαδη καπου θελει να σκεφτεις τι σε συμφαιρει πιστευω αλλιως ολοι θα γουσταραν να εχουν απο εναν P4,FX,DOTHAN κλπ να παιζουν με οποιο τους αρεσει καθε φορα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

....δηλαδη καπου θελει να σκεφτεις τι σε συμφαιρει πιστευω αλλιως ολοι θα γουσταραν να

εχουν απο εναν P4,FX,DOTHAN κλπ να παιζουν με οποιο τους αρεσει καθε φορα..

Αυτο εξυπακουεται. Οτι δηλαδη ναι μεν γουσταρεις κατι αλλα και ποσο ειναι εφικτο να το εχεις. Γι'αυτο αλλωστε και οι 2 εταιριες εχουν λυσεις για ολα τα γουστα και ολα τα πορτοφολια.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε αυτο θα πρεπει να συνυπολογισεις και το παθος.Δηλαδη καποιοι no matter what παντα θα βρουν μια δικαιολογια..θα κοροιδεψουν τον εαυτο τους...δεν ξερω και εγω τι και θα παρουν αυτο που τους αρεσει ασχετως επιδοσεων και λειτουργικοτητας.Παντα σε λογικα χρηματικα πλαισια,καθοτι αυτοι που παιρνουν FX και ΕΕ ειναι λιγοι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο thread.

Μερικές ερωτήσεις:

1. Από που μπορούμε να αγοράσουμε το "ASUS CT-479 Adapter Kit";

2. Ξέρει κανένας αν δουλεύει σε Abit IC7-G;

Ευχαριστώ

yaputzis

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

.......Παπαριες καθομαστε και συζηταμε, το θεμα ειναι ο καθενας να ειναι ευχαριστημενος με αυτο που εχει. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος και το κρατας, εισαι απλα μαπας. Αν το κρατας κιολας, γιατι γουσταρεις μονο το ονομα της εταιριας τοτε εισαι κολλημενος.

Να μου ζησεις γαμπρε μου:T::p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 21:37]

Προσωπικα αγοραζω επεξεργαστες μονο για benchmarks, oπως και πολλοι αλλοι. Γιατι λοιπον ενας τετοιος επεξεργαστης να μην μπορει να με καλυψει στο hobby μου? Καλη η amd δεν λεω αλλα εγω τρεχω μονο benchmarks, ουτε παιχνιδια παιζω ουτε encoding κανω. Οποτε μια τετοια επιλογη ειναι αρκετα ελκυστικη.

Υγ.Τα cascade, τα κανιστρα για dry ice και ολα αυτα γιατι τα φτιαχνω? Για να ακουω Mp3?

ΜΠΡΑΒΟ βρε Unseen........Έτσι πρέπει.........κι εγώ το ίδιο κάνω....... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Προσωπικα αγοραζω επεξεργαστες μονο για benchmarks, oπως και πολλοι αλλοι. Γιατι λοιπον ενας τετοιος επεξεργαστης να μην μπορει να με καλυψει στο hobby μου? Καλη η amd δεν λεω αλλα εγω τρεχω μονο benchmarks, ουτε παιχνιδια παιζω ουτε encoding κανω. Οποτε μια τετοια επιλογη ειναι αρκετα ελκυστικη.

Υγ.Τα cascade, τα κανιστρα για dry ice και ολα αυτα γιατι τα φτιαχνω? Για να ακουω Mp3?

Αρχική απάντηση από hipro5

ΜΠΡΑΒΟ βρε Unseen........Έτσι πρέπει.........κι εγώ το ίδιο κάνω....... :D

sorry κι'ολας αλλα πριν αρχησει το παιχνιδι με τους Dothan γιατι δεν πηγαινατε σε AMD αφου ηταν οι καλυτεροι στα bench? γιατι δεν πιστευω τα WR να ηταν με Intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 12:06]

sorry κι'ολας αλλα πριν αρχησει το παιχνιδι με τους Dothan γιατι δεν πηγαινατε σε AMD αφου ηταν οι καλυτεροι στα bench? γιατι δεν πιστευω τα WR να ηταν με Intel

Βρε κουτό, όταν ο Dothan δουλέψει με Dual DDR θα σαρώσει τα πάντα στο πέρας του......... ;):D

........και για να σας φύγει η όποια απορία, στο "Overclocking Party" που θα κάνω, θα δουλέψουμε με DFI NF4 και FX55 αλλά ΚΑΙ με Dothan ΚΑΙ P4 3.8GHz..........Να γίνει και ένα συγκριτικό κάπως καλό........Όλα αυτά με αέρα ΚΑΙ με Single Phase Change ΚΑΙ με Cascade..........Θα είναι κάτι σαν Review..........NOT BAD.....! ;):p

EDIT: Τα μόνα κακά θα είναι ΔΥΟ...........1. Θα βλέπω κάτω από 4GHz στην οθόνη και θα τρελένομαι και 2. Θα είναι μαζεμένοι και οι βρωμο-ΑMD-άδες......... :eek::confused: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Βρε κουτό, όταν ο Dothan δουλέψει με Dual DDR θα σαρώσει τα πάντα στο πέρας του......... ;):D

........και για να σας φύγει η όποια απορία, στο "Overclocking Party" που θα κάνω, θα δουλέψουμε με DFI NF4 και FX55 αλλά ΚΑΙ με Dothan ΚΑΙ P4 3.8GHz..........Να γίνει και ένα συγκριτικό κάπως καλό........Όλα αυτά με αέρα ΚΑΙ με Single Phase Change ΚΑΙ με Cascade..........Θα είναι κάτι σαν Review..........NOT BAD.....! ;):p

EDIT: Τα μόνα κακά θα είναι ΔΥΟ...........1. Θα βλέπω κάτω από 4GHz στην οθόνη και θα τρελένομαι και 2. Θα είναι μαζεμένοι και οι βρωμο-ΑMD-άδες......... :eek::confused: :cry:

καμια μονταρισμενη μιτρικη για 478 θα εχεις για να φερω τον 3,4Ε???

ποτε υπολογιζεις να γινει το παρτυ???

ελπιζω μετα τις πανελλινιες???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Βρε κουτό, όταν ο Dothan δουλέψει με Dual DDR θα σαρώσει τα πάντα στο πέρας του......... ;):D

........και για να σας φύγει η όποια απορία, στο "Overclocking Party" που θα κάνω, θα δουλέψουμε με DFI NF4 και FX55 αλλά ΚΑΙ με Dothan ΚΑΙ P4 3.8GHz..........Να γίνει και ένα συγκριτικό κάπως καλό........Όλα αυτά με αέρα ΚΑΙ με Single Phase Change ΚΑΙ με Cascade..........Θα είναι κάτι σαν Review..........NOT BAD.....! ;):p

EDIT: Τα μόνα κακά θα είναι ΔΥΟ...........1. Θα βλέπω κάτω από 4GHz στην οθόνη και θα τρελένομαι και 2. Θα είναι μαζεμένοι και οι βρωμο-ΑMD-άδες......... :eek::confused: :cry:

BUSTED! δεν απαντησες στο ερωτημα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.