Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν, τέρμα οι στεναχώριες μικρά μου Intelόπουλα!

Κυκλοφόρησαν τα εξής gadgets που θα σας λύσουν τα χέρια!

- Αντάπτορας για τις μνήμες (DDR->DDR2)

- Αντάπτορας για SLI (Μπαίνει σε ένα PCI-e και δίνει δύο!)

- Αντάπτορας για το S479 που μπαίνει σε S775 και δίνει δύο S479, έτσι ώστε να έχετε ΚΑΙ dual cores ΚΑΙ 64-bit (32+32=64)

- Αντάπτορας SATAII (όλα τα λεφτά λέμε!)

- Αντάπτορας για μετατροπή του κουτιού σας από ΑΤΧ σε ΒΤΧ

- Αντάπτορας για φορτιστή αυτοκινήτου (αυτός έρχεται δώρο αν πάρεις όλους τους άλλους αντάπτορες μαζί...)

Το αφεντικό τρελάθηκε και δίνει την ευκαιρία σε όλο τον κόσμο της Intel να έχει όλες τις τελευταίες τεχνολογίες ΚΑΙ 19.5" SuperPi (με αέρα σαφώς...)

Μεγειές! (a.k.a. θα σας κοροϊδεύουνε και οι πέτρες σε λίγο καιρό...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Λοιπόν, τέρμα οι στεναχώριες μικρά μου Intelόπουλα!

Κυκλοφόρησαν τα εξής gadgets που θα λύσουν τα χέρια!

- Αντάπτορας για τις μνήμες (DDR->DDR2)

- Αντάπτορας για SLI (Μπαίνει σε ένα PCI-e και δίνει δύο!)

- Αντάπτορας για το S479 που μπαίνει σε S775 και δίνει δύο S479, έτσι ώστε να έχετε ΚΑΙ dual cores ΚΑΙ 64-bit (32+32=64)

- Αντάπτορας SATAII (όλα τα λεφτά λέμε!)

- Αντάπτορας για μετατροπή του κουτιού σας από ΑΤΧ σε ΒΤΧ

- Αντάπτορας για φορτιστή αυτοκινήτου (αυτός έρχεται δώρο αν πάρεις όλους τους άλλους αντάπτορες μαζί...)

Το αφεντικό τρελάθηκε και δίνει την ευκαιρία σε όλο τον κόσμο της Intel να έχει όλες τις τελευταίες τεχνολογίες ΚΑΙ 19.5" SuperPi (με αέρα σαφώς...)

Μεγειές! (a.k.a. θα σας κοροϊδεύουνε και οι πέτρες σε λίγο καιρό...)

ο moderatoras τρελαθικε και βαζει παντου αντοπτορες......................

λολολολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

εγώ λέω ότι θα φτασει 4.143 με αέρα μεστο νερό.

διλαδη με την XP-120 + delta θα μπορο για καθε μερα να τρεχο στα 4G με μνημες 1/1 (pqi turbo???

και ποσο λες να ειναι μαξ με αυτη την ψυκτρα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

......βλέπω αρχίσαμε να σκεφτόμαστε συνετα! ;)

για αυτο για να σε ευχαριστήσω δες το max mhz με τον Dothonako των 1,73Ghz στα 3,672 ghz 212% o/c απο τον NewBeetle με LN2 βέβαια.

το 19αρι το γ@μ@μ@νο δεν λεει να σκάσει.......:(

Ερωτήσεις:

1)Γιατί έκανες quote μόνο την γραμμή για την AMD?

2) Ακόμα με το SPI ασχολιέσαι?

Αρχική απάντηση από doctor

όπως βλέπεις δεν προλαβα να σου απαντήσω......οι Amdακηδες....... μην έχοντας τι να κάνουν παρακολουθούν το Thread .......κατά τα άλλα δεν τους απασχολεί ο Dothan.....:p

μήπως περιμένουν τίποτα ......μήπως????????:p

Έχει πλάκα να έχεις AMD και να κοιτάς ένα thread το οποίο σου λέει:

" Η Intel ξαναγυρνάει στον Pentium 3. ΖΗΤΩ η Intel!!!! Θάνατος στα 64bit και στο ΗΤ. Θάνατος στον Prescott!!! "

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 16:13]

Έχει πλάκα να έχεις AMD και να κοιτάς ένα thread το οποίο σου λέει:

" Η Intel ξαναγυρνάει στον Pentium 3. ΖΗΤΩ η Intel!!!! Θάνατος στα 64bit και στο ΗΤ. Θάνατος στον Prescott!!! "

δεν λεμε κατι τετιο...............

απλος αναφεραμε ενα cpu που ηταν στην αφανια και εχει καποιες δινατοτιτες.......

Link to comment
Share on other sites

Οκ Πάσο. Αλλά στην μορφή που είναι τώρα ο Pentium M είναι απλά μια πολλά υποσχόμενη λύση. Όχι επανάσταση.

Αν η Intel διέθετε αξιόλογο προσωπικό να εξελίξει αυτή τη cpu και άφηνε στην άκρη τους Pentium 4, πράγμα δύσκολο, σε 2-3 χρόνια η AMD θα πήγαινε για χρεοκοπία.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μολις εκατσα μαζι με τα ποπ κορν στην καρεκλα να παρακολουθησω, ποιος θα απαντησει στον doctor γιατι εγω ειμαι πολυ busy και δεν προλαβαινω?(clopyrighted απο τον θειο μας τον ψευτη).

Doc, παρεπιπτοντως εχεις βρει πουθενα στο νετ κανεναν A64 FX55 με LN2?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Μιας και μολις εκατσα μαζι με τα ποπ κορν στην καρεκλα να παρακολουθησω, ποιος θα απαντησει στον doctor γιατι εγω ειμαι πολυ busy και δεν προλαβαινω?(clopyrighted απο τον θειο μας τον ψευτη).

Doc, παρεπιπτοντως εχεις βρει πουθενα στο νετ κανεναν A64 FX55 με LN2?

FX55 σε cascade με evaporator στους -100 και το cpu -80(αυτα σε load) 3900ΜΗz kai kati....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

Πολύ σοβαρότερο βλέπω οτι είναι το κόλημα των Amdακηδων στο ...πως είναι δυνατον ενας επεξεργστης σχεδον P3 και χειρότερος ....όπως λέγεται να υπερέχει των υπε-υπερεπεξεργστων AMD !στο συγκεκριμενο τεστ.

Ξεχνάς το πόσο καλός είναι ο Pentium M σε σχέση με οποιονδήποτε Pentium 4.

Ή μήπως απλά ξεχνάς να το αναφέρεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

δηλ πιστευεις ο Tom Holck δεν είχε LN2 να βάλει στον FX55 και καλά αυτός ....στον υπόλοιπο κόσμο δεν υπάρχει κανένας να βάλει τον fx55 σε LN2 και να δοκιμάσει super pi ......και από την άλλη έχουν μαζευτει μερικοί οι οποιόι όπως αναφέρουν δεν έχουν μονταρει ποτέ μητρικη και βαζουν τον Dothan στο CT479 και τρέχουν 26 sec με αέρα και ζητούν και βοήθεια μεταξύ τουςνα ρυθμίσουν και το multi............!:(

ήμαρτον!

Που θελεις να καταληξεις πες μας. Οτι δηλαδη φοβουνται μηπως να βαλουν τον FX55 σε LN2 ή οτι ακομα χειροτερα δεν θα ειδαν διαφορα?

Τεσπα, και αυτα που διαβασα πολυ ειναι. Αλλωστε να μυαλα σου δεν μπορω να τα αλλαξω ουτε εσυ τα δικα μου. Οποτε, πιστευεις οτι θελεις, πιστευω οτι θελω και η ζωη συνεχιζεται. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

Τουλαχιστο πες μου αν βλέπεις το προφανες ....ότι δηλαδή ο Dothan υπερέχει στο super pi 1 mb .....και τίποτα άλλο????? :D

Μα εννοειτε οτι το βλεπω. Αν ψαξεις στο φορουμ μεσα, σε thread που ειχε ανοιχτει για τα φορητα, απο εκει ειχα ξεκαθαρισει οτι ειναι πιο γρηγορος ακομα και σε στοκ καταστασεις. Ποσο μαλλον overclocked. Επισης ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι εχει καλυτερο scaling απο οτιδηποτε κυκλοφορει αυτη την στιγμη.

Αυτο ΔΕΝ τον κανει καλη CPU ομως. Αυτο θελουν να πουνε τα παιδια. Δεν νομιζω να αμφισβητησε κανεις την υπεροχη του σε κατι το προφανες, απλα η ολη αντιρρηση μπαινει στο γεγονος οτι ειναι ΜΟΝΟ Για εκει. Δηλαδη για Super Pi 1Μ. Σε ολα τα αλλα ειναι απλα πισω. Και δεν ειναι πισω γιατι δεν πηγαινει σαν CPU, απλα γιατι τα σημερινα προγραμματα-παιχνιδια, ειναι φτιαγμενα να χρησιμοποιουν ενα καρο features των σημερινων CPU, και γι'αυτο ειναι πισω. Ο Dothan το μονο που εχει να προσφερει ειναι pure MHz power, γι'αυτο και η διαφορα του φαινεται μονο στο super Pi. Δεν εχει HT, δεν εχει Dual Memory, δεν εχει SS2-3, γενικα δεν εχει τιποτα. Οπως ειπαν παραπανω τα παιδια ενας P3 σε μεγαλους χρονισμους, ο οποιος ναι μεν υπερτερει στο Super Pi 1Μ αλλα ποιο το οφελος? Στην ουσια δηλαδη αξιζει, αν εχεις και ενα δευτερο μηχανημα στημενο για καθε μερα και τον συγκεκριμενο τον εχει μονο για SuperPi 1M. Γιατι δεν ειδα και πουθενα αλλου να υπερτερει σε κατι.

Αυτα και τελος. Παω για καφεδακι, καλο απογευμα...

Υ.Γ. Παραπανω αναφερω οτι δεν ειναι καλη CPU. Να το διευκρινησω λιγο αυτο. Εννοω οτι δεν τον κανει καλη CPU για desktop χρηση, γιατι πιστευω οτι στα laptop απλα σπερνει.

Link to comment
Share on other sites

7 σελιδες σε 2 μερες και κατι... Μπορουσε και καλυτερα. Ξεκινησε νωχελικα το thread πιστευω.

Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν στο γαλατικο χωριο!

Εγω παιδια ημουν (και δεν ειμαι ο μονος εδω μεσα) καργα υπερ του dothanακου. Τελικα μετα απο τοσα reviews, dfi855GM, adaptor σε mobo με dual channel memory, 915 chipset Aopen για pci-e υποστηριξη και ενα σωρο καλουδια που ακουσα/διαβασα/ειδα κατεληξα οτι ο dothan ειναι πραγματικα αυτο που διαφημιζει η Ιντελ (ή καλυτερα η asus τον ανταπτορα της) : A cool solution for your desktop! Αντι να εχετε μεσα τον Ρ4 να κοχλαζει (χωρις ιδιατερο λογο) για να τρεχετε word, powerDVD κλπ, εχετε ιδια αποδοση, με ενα κρυο τσιπακι. περαν τουτου ΟΥΔΕΝ. Ουτε το pi με ενδιαφερε, και περαν του WR πι (το οποιο ειναι αξιοσεβαστο), το καλο ειναι να βρεις ενα πραγματακι χρησιμο και all-around. Κατι τετοιο ΔΕΝ ειναι ο dothan. Μου εκανε τρομερη εντυπωση οταν ο anand δοκιμαζε τον ανταπτορα, ειδε τα μισα να τα κερδιζει ο dothan και τα μισα ο Α64 και κατεληγε οτι "ΔΕΝ αξιζει η αγορα μιας που δεν προσφερει κατι εντυπωσιακο για να δικαιολογει την αναβαθμιση". Ισως η καλη φαση να κρυβεται στον yonah, τον επομενο "dothan".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

φιλε μου καλε yanni και o Pentium M και ο P4 είναι επεξεργαστες Ιντελ......και εγω έχω την τύχη να μπορω να βάλω και τους δύο στην μονη μητρική που διαθέτω .......ναι εξετάζοντας βλέπω ότι ο Pentium M είναι καλύτερος από τον Pentium 4 στο super pi .....αλλά και από κάθε AMD :D

Τύχη? Χμμμμ.... Ενδιαφέρον....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

διλαδη με την XP-120 + delta θα μπορο για καθε μερα να τρεχο στα 4G με μνημες 1/1 (pqi turbo???

και ποσο λες να ειναι μαξ με αυτη την ψυκτρα???

εγώ νόμιζα λες με Boxed, με XP-120 αλλάζουν τα δεδομένα, θα πας 4.171mhz για κάθε μέρα, και 4.469 max bench ;)

επί του θέματος εγώ το SuperPi είναι ένας αγώνας δρόμου, και μπράβο στα Pentium Μ που είναι τόσο δυνατά, δεν έχει και τόσο σημασία αν δε τα παν τόσο καλά στο 32M ας πούμε, κάθε CPU έχει τα φόρτε της. Προσωπικά για μένα είναι το πρώτο CPU μετά από καιρό που συμπαθώ και φέρει το logo της Intelα. O FX55 σίγουρα έχει μπει σε LN2 και σίγουρα δε μπορεί να πιάσει 20sec. Αν όντως υπάρχει και coldbug στον SanDiego (και ειδικότερα στον FX57) τότε τα πράγματα είναι πολύ σκούρα στα WR για την AMD :(

Ο Dothan πάντως σαν αγορά απέχει κατά πολύ από μια CPU για αγορά γιατί αν του κρατήσεις χαμηλά τα Watts σέρνεται και αν τον ανεβάσεις με απλά phase την τρώει, θέλει πολύ καλή ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.