Jump to content



ΑMD ή INTEL για HTPC-GAMES?


fonzi

Recommended Posts

Είμαι γενικά υπέρ AMD όπως βλέπετε και απο το σύστημά μου.

Αλλά θέλω να στήσω ένα HTPC στο σαλόνι το οποίο όμως πιθανόν να χρησιμοποιηθεί και για παιχνίδια.

Λέτε συμφέρει AMD ή INTEL?

πχ αν πάω για AMD θα στήσω ώς εξής το σύστημα:

SHUTTLE SN25P (939-NF4) -350W- CARD READER

ATHLON 64 3000+

2X512

2X200 RAID 0

6600 GT EE

NEC 3520

MICROSOFT REMOTE CONTROL

WINDOWS MEDIA CENTER

TV κάρτα με mpeg2 hardware συμβατή με MEDIA CENTER

Σκέφτομαι μόνο αν συμφέρει καλύτερα σαν κουτί το DIGN HV5 που έχει οθονίτσα, remote και καλή ποιότητα (το σκέφτομαι διότι έχει μόνο μικροATX τροφοδοτικό 250w και δεν πρέπει να παίρνει μεγάλο).

Το shuttle με προβληματίζει στο χρώμα και στο ότι έχει μια PCI (για κάρτα γραφικών) και μια PCI-E (oxι απλή) για κάρτα πχ τβ.

Link to comment
Share on other sites

Intel με Pentium M με κλειστά μάτια. Μονόδρομος αν θέλεις ήσυχο σύστημα για το σαλόνι. Πολύ καλές επιδόσεις για παιχνίδια, μηδαμινές απαιτη΄σεις για ψύξη και για τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 17:03]

Intel με Pentium M με κλειστά μάτια. Μονόδρομος αν θέλεις ήσυχο σύστημα για το σαλόνι. Πολύ καλές επιδόσεις για παιχνίδια, μηδαμινές απαιτη΄σεις για ψύξη και για τροφοδοσία.

Γιατί ο Winchester δεν είναι ήσυχος και καλός στα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Οι Winchester θέλουν 80W και πάνω σε σχέση με τα λιγότερα από μισά του Μ.

Τον M μπορείς να τον ψύξεις και παθητικά.

Ο Μ ΔΕΝ έχει πολυεπεξεργασία οπότε δεν πλεονεκτεί σε σχέση με τους α64

Link to comment
Share on other sites

Ο Μ είναι όντως μια ενδιαφέρουσα επιλογή αλλά ρε tristeno τα 80W του Winchester που τα είδες? Δεν νομίζω να καταναλώνει πάνω από 50-70W σε full load. Δεν θα κοτσάρει και 4000+ εδώ που τα λέμε. Με έναν 3000+ μια χαρά θα είναι.

Και στην τελική ας τον κάνει undervoltage/underclocking. Και ποιο φτηνά θα του έρθει από τον Μ και το ίδιο αθόρυβος θα είναι ( μια ψήκτρα στις 2000 στροφές δεν νομίζω ότι θα υποσκελήσει τον θόρυβο από τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος (vga/hard drive/....) ) και ίδιες επιδώσεις θα έχει πάνω κάτω.

Απλά μια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Intel με Pentium M με κλειστά μάτια. Μονόδρομος αν θέλεις ήσυχο σύστημα για το σαλόνι. Πολύ καλές επιδόσεις για παιχνίδια, μηδαμινές απαιτη΄σεις για ψύξη και για τροφοδοσία.

η καλητερα εναν Ρ4 με HT για να κανεις πολλα πραγματα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά μάλλον καταλήγουμε ως εξής:

SHUTTLE SN25P (939-NF4) -350W- CARD READER

ATHLON 64 3000+ (winchester)

2X512

2X200 RAID 0 (samsung)

6600 GT EE (leadtek)

NEC 3520 (black)

MICROSOFT REMOTE CONTROL

WINDOWS MEDIA CENTER

TV κάρτα με mpeg2 hardware συμβατή με MEDIA CENTER (haupauge???)

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή τον ξέρω καλά. Πολύ καλός!

Καρτα γραφικών την έχω επίσης: Αθόρυβη και αποδοτική και κρύα.

νεκ 3520 το έχω: οχι και τόσο αθόρυβο

Το μόνο που δεν ξέρω είναι

1) τι γίνεται με τους δίσκους: Εχω ακούσει ότι οι samsung είναι αθόρυβοι αλλά δεν έχουν NCQ και δεν ξέρω τι παίζει με βλάβες...

2) Και επίσης ποιά κάρτα να πάρω για τβ και mpeg2 encoding. Haupauge?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.