Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 Γιατί να τις συζητάμε όταν μπορούμε απλώς να κάνουμε συνεχώς αφ' υψηλού κύρηγμα που είναι και ευκολότερο;

Έχουν συζητηθεί εξαντλητικά όλα αυτά. Δεν θέλετε να καταλάβετε, είναι απλό.

Α, εγώ έχω εμβολιαστεί και μπορώ να κάνω αφ' υψηλού κήρυγμα σε όσους επιμένουν και να μην εμβολιάζονται και να εκπορνεύουν την κοινή λογική.

 

4 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Προσφέρει τόση ικανοποίηση να τους βρίζουν όλη μέρα κάποιοι, που όλες οι άλλες αιτίες παραβλέπονται ασυζητητί.

Εμβολιάστηκα και συνεχίζω τη ζωή μου. Εσείς τρώγεστε να αποδείξετε ότι η γη είναι επίπεδη.

Δεν θέλετε να εμβολιαστείτε; Δικαίωμά σας. Δικαίωμα μου να σας αποκαλώ παρτάκηδες και ανεύθυνους. Αυτή είναι η πραγματικότητα, όσο κι αν βάζετε το κεφάλι σας στην άμμο. Είστε μια θλιβερή μειοψηφία, τίποτα περισσότερο. Εσύ ειδικά, που δεν ξέρεις να ερμηνεύσεις ένα στατιστικό διάγραμμα, τρολάρεις ανελέητα και ειρωνεύεσαι, διαμαρτυρόμενος όταν σε ξεσκεπάζουν, λες κι είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε τις ασυναρτησίες σου.

Είπατε την άποψή σας, τη διαβάσαμε, φτάνει. Μόλις ηρέμησε λίγο το νήμα, επανήλθατε με σκοπό να το εκτροχιάσετε εκ νέου.

Ναι, ναι, ξέρω. εκατομμύρια εμβολιάστηκαν και είναι μια χαρά, αλλά θα δώσουμε βάση στις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Θαυμάστε σκεπτικό.

 

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ώπα ρε για ποιους ανεμβολιαστους μιλάμε για :

 

ανεμβολιαστους 

ή για τους λιγμενους ανεμβολιαστους

 

Επίσης το είπαν ξεκάθαρα 1 δόση κάθε τρεις μήνες έχουν πρόγραμμα

όποιος έχει κάνει μονοδοσιακο στους τρείς λήγει

 

Νικόλα μου, μην αγχώνεσαι. Δεν ανήκεις σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες. Είσαι λιγμένος (sic), γενικά.

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η μεγαλύτερη παπάτζα εβερ :

 

Spoiler

Εμβολιάστηκα και συνεχίζω τη ζωή μου.

 

Εσείς τρώγεστε να αποδείξετε ότι η γη είναι επίπεδη

 

Το ποιος τρώγεται φαίνεται , και ποιος θέλει να επιβάλει πάλι φαίνεται .

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Η μεγαλύτερη παπάτζα εβερ :

 

  Hide contents

Εμβολιάστηκα και συνεχίζω τη ζωή μου.

 

Εσείς τρώγεστε να αποδείξετε ότι η γη είναι επίπεδη

 

Καθόλου φρόνιμο αυτό, τη στιγμή που έχεις γράψει ένα σωρό ανοησίες. Scripta manent.

 

 

3 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Το ποιος τρώγεται φαίνεται , και ποιος θέλει να επιβάλει πάλι φαίνεται .

 

20 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θέλετε να εμβολιαστείτε; Δικαίωμά σας. Δικαίωμα μου να σας αποκαλώ παρτάκηδες και ανεύθυνους. Αυτή είναι η πραγματικότητα, όσο κι αν βάζετε το κεφάλι σας στην άμμο. Είστε μια θλιβερή μειοψηφία, τίποτα περισσότερο

Μάθε να διαβάζεις, please. Αλλιώς μην μπαίνεις στο κόπο, please. Ευχαριστώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Όλα θα βγουν εν καιρό 

 

συμφωνω, βεβαια το θεμα ειναι να πας με την πλευρα που δειχνει τις καλυτερες πιθανοτητες, με βαση ειτε τη γνωση σου ειτε το σωστο κοινωνικα αν δεν εχεις γνωση.

 

και απο τις 2 πλευρες, ουσιαστικα δε ξερει κανενας μας τιποτα. απο τους ιους βιολογικα και τα εμβολια σα τεχνολογιες εχουμε ΟΛΟΙ μαυρα μεσανυχτα. πρεπει να ζυγισεις, οι γνωσεις που πραγματικα εχεις για το αντικειμενο, ποσο θα πρεπει να επηρεασουν την αποφαση που θα παρεις?

 

παραδειγμα, προσωπικα γνωριζω πολλα για τη ζωη ( :D ) για το επαγγελμα / τα επαγγελματα μου, και ψαχνω ενδελεχως τα παντα και οσο μπορω. η ζυγαρια για μενα και τις γνωσεις μου σχετικα αν πρεπει να κανω εμβολιο ή αν ολα ειναι σκευωρια/επικινδυνα ειναι περιπου 95%-5% οποτε πηγα στο 95%.

 

εσενα τι δειχνει η ζυγαρια και πας προς το ανεμβολιαστος? πως προεκυψε το <50% για το εμβολιο - γνωσεις/πηγες?

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έχουν συζητηθεί εξαντλητικά όλα αυτά.

Ναι, με τον γνωστό τρόπο που ότι γράψεις ή αναρωτηθείς ή έστω λανθασμένα αμφισβητήσεις κάτι πάνω στη <<συζήτηση>>, να χρησιμοποιείται υποτιμητικά εναντίον σου.  Στην καλύτερη whataboutism είναι η απάντηση. Ναι, όντως έχουν συζητηθεί εξαντλητικά. Κάποιος να λέει κάτι που δεν του φαίνεται σωστό και να του απαντάνε σαν να είπε ότι δεν υπάρχει καθόλου κορωνοϊός, σαν να είπε στους άλλους τι να κάνουν ή να μην κάνουν και ότι η γη είναι επίπεδη.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θέλετε να καταλάβετε, είναι απλό.

Προσπαθούμε. Ευχαριστούμε που με τη συνεχή απαξίωση των προσωπικοτήτων μας, μας βοηθάτε τόσο αποτελεσματικά να καταλάβουμε. Εάν εκτός από ηλίθιους και παρτάκηδες αρχίσετε να μας βρίζετε και μανάδες και παιδιά, τότε ίσως καταλάβουμε. Και θα εκτονωθείτε και περισσότερο, κάνει καλό στην υγεία.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Α, εγώ έχω εμβολιαστεί και μπορώ να κάνω αφ' υψηλού κήρυγμα σε όσους επιμένουν και να μην εμβολιάζονται και να εκπορνεύουν την κοινή λογική.

Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα έχουν ανιχνευθεί περίπου 2 εκατομμύρια κρούσματα σύμφωνα με επίσημα στοιχεία. Από αυτά, τους 18-39 αφορούν περίπου τα 745.000. Μαζί με τίποτα ασυμπτωματικούς που πιθανώς να μην ανιχνεύθηκαν με τεστ μέχρι που ξαναρνητικοποιήθηκαν, ίσως και παραπάνω. Στους μέχρι 39 χρονών που ανήκω μαζί (υποθέτω) και με την πλειονότητα του lab, πόσες είναι οι απώλειες; Κάτω από 200. Και δεν βρήκα πόσοι από τους περίπου 200 ήταν πιθανώς εμβολιασμένοι ή πόσοι είχαν από πριν σοβαρές και απειλητικές για τη ζωή συννοσηρότητες. Τα ποσοστά μπορεί να τα βγάλει ο καθένας, εγώ μπορεί να βγάλω κανένα διάγραμμα που να μην ξέρω να το διαβάσω. Εκπόρνευση της λογικής είναι όταν κάποιος ισχυριστεί ότι το εμβόλιο το έχουν ανάγκη εξίσου, κάποιος σαν εμένα ή κάποιος σαν τη μητέρα μου την οποία εγώ ο δήθεν αντιεμβολιαστής προσπάθησα να πείσω να εμβολιαστεί. Και είναι και ο μόνος άνθρωπος που προσπάθησα να πείσω επειδή μου το είπαν γιατροί που την παρακολουθούν για δύο συγκεκριμένες αυτοάνοσες παθήσεις, αλλιώς δεν θα της έλεγα τίποτα γιατί δεν ξέρω. Βέβαια άλλος γιατρός ίδιας ειδικότητας με τη μία γιατρό, είπε το ανάποδο και κόλωσα, σταμάτησα να επιμένω γιατί δεν ξέρω καλύτερα από το γιατρό, ούτε τον έναν, ούτε τις άλλες δύο. Σε κανέναν άλλον δεν έχω πει κάντο ή μην το κάνεις γιατί ΔΕΝ ξέρω καλύτερα. Σε αντίθεση με πολλούς μη γιατρούς από εσάς. Κάτι τέτοιο είχε πει και ένας συνονόματος που τον κάνατε να φύγει τρέχοντας και αηδιασμένος από τις απαντήσεις που λάμβανε. Επίσης συνάδελφος που είχε πρήξει τον διστακτικό αδερφό του και τον έπεισε να εμβολιαστεί, τελικά τον έθαψε μετά από επιπλοκές από θρομβώσεις. Εννοείται ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φταίει το εμβόλιο και γι'αυτό κακώς έχει τώρα τρομερές τύψεις και είναι απαρηγόρητος. Το ακούσατε στις ειδήσεις; Όχι ε; Ούτε εγώ. Όταν μάθω τι αποζημίωση πήρε η οικογένεια θα σας ενημερώσω.

 

Επίσης, εφόσον ο ιός δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερες δυσκολίες να περνάει σύνορα χωρών ή να χοροπηδάει για πλάκα από ήπειρο σε ήπειρο, άρα δεν νικιέται εύκολα ανά χώρα, πόσο διαφορετικό θα ήταν εάν αντί να κυνηγάμε να εμβολιαστούν τα 5χρονα της Ευρώπης και της Αμερικής, να είχαν καλύτερη κάλυψη οι 50-60+ άλλων περιοχών; Ο πρόεδρος του ΠΟΥ για παράδειγμα είπε ότι η τρίτη δόση σε υγιείς νέους είναι σκάνδαλο όταν σε άλλες χώρες είναι με μηδέν δόσεις οι επιβαρυμένοι ηλικιωμένοι. Ο αντιεμβολιαστής εδώ θα μας πει βέβαια ότι κάποιες από αυτές τις χώρες τα πάνε καλύτερα από τη δική μας και ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι ξερό ψέμα, ή που οφείλεται στην περίπτωση που είναι αλήθεια. Αλλά που να τολμήσει κανείς να τα θέσει αυτά χωρίς να φάει πετροβόλημα; Παρομοίως τις μελέτες για τις μάσκες στα πιτσιρίκια στα νηπιαγωγεία και τα σχολεία τις σχολιάζει κανείς; Τις λαμβάνει κανείς υπόψη στις αποφάσεις που λαμβάνονται; Έστω να μας πουν ότι είναι λάθος γιατί υπάρχουν άλλες καλύτερες και πιο αξιόπιστες που δείχνουν το ανάποδο. Ούτε link δεν τολμάω να postάρω, όχι επειδή ανησυχώ μήπως υπάρξει κάποια απάντηση ότι είναι λανθασμένα τα συμπεράσματα, αλλά γιατί πιθανή τέτοια απάντηση θα συνοδευτεί από τις γνωστές φιλικές γαρνιτούρες. Εκεί δεν έχουμε εκπόρνευση της λογικής; Whataboutism θα μου πεις, αδιάφορο αν βλάπτουμε τα παιδάκια χωρίς λόγο, αρκεί να μην είμαστε science deniers.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εμβολιάστηκα και συνεχίζω τη ζωή μου. Εσείς τρώγεστε να αποδείξετε ότι η γη είναι επίπεδη.

Να τη πάλι η επίπεδη γη.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θέλετε να εμβολιαστείτε; Δικαίωμά σας. Δικαίωμα μου να σας αποκαλώ παρτάκηδες και ανεύθυνους.

Μην ανησυχείς, κανείς δεν θα σου στερήσει τα δικαιώματά σου. Το qr μόνο να μην ξεχνάς να έχεις πάντα πάνω σου και να μη σου μείνει ποτέ το κινητό από μπαταρία και χρειάζεται μετά να ψάχνεις που θα φορτίσεις ή να δίνεις εξηγήσεις σε τίποτα σερβιτόρους ή αστυνομικούς.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτή είναι η πραγματικότητα, όσο κι αν βάζετε το κεφάλι σας στην άμμο. Είστε μια θλιβερή μειοψηφία, τίποτα περισσότερο. Εσύ ειδικά, που δεν ξέρεις να ερμηνεύσεις ένα στατιστικό διάγραμμα, τρολάρεις ανελέητα και ειρωνεύεσαι, διαμαρτυρόμενος όταν σε ξεσκεπάζουν, λες κι είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε τις ασυναρτησίες σου.

Με ξεσκεπάζουν;! Ουάου! Αυτήν την περίτεχνη συνωμοσία που έχω στήσει την ξεσκεπάζουν. Έλα, εκτονώνεσαι με κάτι τέτοια, παραδέξου το δεν είναι πολύ κακό.

 

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Είπατε την άποψή σας, τη διαβάσαμε, φτάνει. Μόλις ηρέμησε λίγο το νήμα, επανήλθατε με σκοπό να το εκτροχιάσετε εκ νέου.

Ναι, ναι, ξέρω. εκατομμύρια εμβολιάστηκαν και είναι μια χαρά, αλλά θα δώσουμε βάση στις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Θαυμάστε σκεπτικό.

Οι εξαιρέσεις συχνά είναι πολύ σημαντικές στην καλύτερη κατανόηση διαφόρων πραγμάτων και υπάρχουν παραδείγματα τέτοια στην επιστήμη. Το να τους δίνουμε βάση δεν συνεπάγεται πλήρη ανατροπή ενός κανόνα που γενικά ισχύει αλλά συνήθως οδηγεί σε νέα γνώση και καλύτερη κατανόηση. Όχι από μένα τον άσχετο εννοείται. Αλλά σίγουρα όχι και από αυτούς που κάνουν σαν μην υπάρχουν εξαιρέσεις με το να τις μηδενίζουν και να βρίζουν αυτούς που τις προσέχουν. Για παράδειγμα εξαίρεση αποτελεί και ο υγιής έφηβος που πεθαίνει από covid19 αλλά το γιατί ενίοτε συμβαίνει ΚΑΙ αυτό, ΕΙΝΑΙ άξιο προσοχής και διερεύνησης και όχι αδιάφορο ούτε ανατρέπει τον κανόνα που αφορά άλλες ομάδες, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με τους ιατρούς που υπάρχει μια μειοψηφία που λέει κάποιο απο (ή όλα τα επόμενα)

  • η θεραπεία είναι ιβερμεκτίνη
  • η θεραπεία είναι βιταμίνες
  • η θεραπεία είναι μέταλλα
  • η θεραπεία είναι αντιβίωση
  • η θεραπεία είναι πόσιμη χλωρίνη
  • η θεραπεία είναι το πόσιμο (;) UV
  • εμβόλιο είναι κακό και λάθος
  • κλπ

και το θεωρούν κάποιο και παράξενο που δεν τους εμπιστευόμαστε, ή μιλάμε απαξιωτικά γι'αυτούς.

 

Πρόβλημα με 1 θέμα έχεις, πας 5 σε ιατρούς, που να έχουν σχετική ειδικότητα, και μπορεί να ακούσεις 3 διαφορετικά πράγματα για αγωγή που πρέπει να ακολουθήσεις αν και μπορεί να συμφωνούν όλοι για το πρόβλημα. Προσωπικά, με το εξαιρετικά μικροσκοπικό δείγμα μου, μόνο μια περίπτωση έχω ακούσει που να έχει ακολουθήσει το ... outsider, και να έχει βοηθηθεί, και αυτό ήταν με πρόβλημα που ήταν εξαιρετικά σπάνιο (και, μάλλον, οι υπόλοιποι μιλάγανε ακαδημαικά ενώ το outsider είχε δουλέψει με αντίστοιχη περίπτωση).

 

Ο covid δεν είναι (πλέον) κάτι το σπάνιο. Οπότε η γνώση πρόληψης και αντιμετώπισης είναι πλέον σε ένα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο, και όλοι συμφωνούν, αλλά μάλλον καλά κάνετε και ψάχνετε εναλλακτικές θεραπείες, περιμένω και τους ομοιοπαθητικούς να μπούνε γερά στο παιχνίδι του φράγκου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

3 μήνες διάρκεια το πιστοποιητικό εμβολιασμού για το Johnson... απαράδεκτοι!

 

Ότι είναι μονοδοσιακο 

 

Τώρα δεν γίνεται η booster ? 1 δόση - μονοδοσιακο ?

 

Μάντεψε τι θα πουν σε τρεις μήνες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δεχθεί συμβουλή για εναλλακτικές θεραπείες, ούτε έχω προτείνει τέτοιες. Από τις εγκεκριμένες θεραπείες όμως τις οποίες η χώρα μας δεν γουστάρει να διαθέτει, όλο και κάποιοι θα την είχαν γλυτώσει. Έστω και μεταξύ αυτών των λίγων εμβολιασμένων που δυστυχώς κατέληξαν. Οι 2000 δόσεις που με το σταγονόμετρο διατέθηκαν, δεν έσωσαν κανέναν; Αυτός είναι ο λόγος που δεν ξαναφέρανε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος rory έγραψε:

Στην αντιμετώπιση εντάξει,αλλά στην πρόληψη τι διαφορετικό γίνεται σε σχέση με πριν δυο χρόνια;

το εμβόλιο.
Περιστασιακά που κοιτάω για κάποια πράγματα εναλλακτικά, είτε δεν βγάζουν conclusive αποτελέσματα, είτε έχουν μικρά στατιστικά δείγματα ή (έστω επιφανειακα) δεν βγάζουν νόημα.

ΠΧ Η φάση με τις βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία άσκηση κλπ είναι σωστή, στο πλαίσιο της γενικότερης υγειας. Έλα μου ντε που δεν εξασφαλίζει 100% επιτυχία.
Η εκείνη η ωραία φάση που έβγαζε τους καπνιστές σε καλύτερη θέση (έλεος δλδ)
 

Επίσης τα εναλλακτικά της πρόληψης είναι πάντα, μα πάντα πολύ πιο περίπλοκα να τα ακολουθήσει ο άνθρωπος, και στο "περίπλοκα" βάζω και την ίδια τη συμπεριφορά του ατόμου. Ο πατέρας μου είχε διαβήτη τύπου 2. Για χρόνια είναι κάπως ελεγχόμενο με διατροφή και φάρμακο, αλλά όχι ινσουλίνη. Το ενδιαφέρον είναι ότι όποτε έβγαινε για απλό περπάτημα γύρω στα 2km (δηλαδή όχι κάτι τρομερό, δεν ήταν ανάπηρος) αυτορυθμιζόταν το σάκχαρο για το επόμενο 12ωρο (τουλάχιστον). Έλα μου ντε που δεν περπάταγε τα ρημάδια τα 2km καθημερινά γιατί .... δεν ήθελε (!, αν και μερικές φορές δεν μπορούσε γιατί πόναγαν τα γόνατα). Ναι, με την ινσουλίνη έγινε "σκλάβος" αλλά εν τέλει πιο ποιοτικά χωρίς αυτή.
 

Και για την άλλη περιπλοκή τι να λέμε. Αθλητές έχουν πεθάνει που υποτίθεται έχουν καλύτερη υγεία από μένα που είμαι σαπάκι. Γιατί; Ξέρει κανείς να απαντήσει; Ρωτάω μερικούς φυσιολάτρεις γνωστους και ο καθένας λέει τα δικά του. Ο ένας λέει ότι γυμναζόταν υπερβολικά, ο άλλος λέει ότι δεν έκανε σωστες αναπνοές.

Πόση και ποιά ακριβώς γυμναστική και διατροφή πρέπει να κάνω για να μην νοσήσω ή έστω να μην πεθάνω; Οι φωστήρες της μειοψηφίας κάνουν μόκο εκει και μασάνε τα λόγια τους. Να πουμε μήπως για το κόστος του να ακολουθήσεις αυτη τη θεωρητική ιδανική ζωή; Και όλα αυτά για να φτάσεις στο .... α, ναι λυπουμαστε απεβίωσε;

Επομένως, στις μεγάλες και οργανωμένες κοινωνίες, εννοείται πας σε πιστοποιημένες επιλογές. Και είναι ο λόγος που ακόμη και για τα ομοιοπαθητικά γίνονται έρευνες για να πιστοποιηθεί (ή όχι) η αξιοπιστία τους και να μην αρκούμαστε στην δυσπιστία του JaguarOne για την αραίωση 1/1.000.000

1 λεπτό πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εγώ δεν δεχθεί συμβουλή για εναλλακτικές θεραπείες, ούτε έχω προτείνει τέτοιες. Από τις εγκεκριμένες θεραπείες όμως τις οποίες η χώρα μας δεν γουστάρει να διαθέτει, όλο και κάποιοι θα την είχαν γλυτώσει. Έστω και μεταξύ αυτών των λίγων εμβολιασμένων που δυστυχώς κατέληξαν. Οι 2000 δόσεις που με το σταγονόμετρο διατέθηκαν, δεν έσωσαν κανέναν; Αυτός είναι ο λόγος που δεν ξαναφέρανε;

Όχι, το πάω αλλού. Γιατί όποιος δεν θέλει εμβόλιο θα έπρεπε να μιλάει για εναλλακτική πρόληψη, όχι να "κοιτάει" τις θεραπείες.

Και, θα με συγχωρέσετε για την φράση, αλλά όποιος ανταλλάσει την πρόληψη με θεραπεία είναι και πολύ στόκος.
Σαν να λέει ο βαρύς καπνιστής, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε άμα πάθω καρκίνο του πνεύμονα.
Σαν να λέει ο βαρύς αλκοολικός, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε για κύρωση του ήπατος.
Ο φαντεζί ηλιολάτρης, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε για μελάνωμα
Ο φαν του παρλιάρου μήπως;
Για όλους εμάς που εργαζόμαστε σε γραφείο και δεν γυμναζόμαστε; Να απαιτούμε τζάμπα σπονδυλοδεσία δλδ, επειδή χαλάμε την σπονδυλική στήλη μας με αυτό τον αφύσικο τρόπο ζωής;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Όχι, το πάω αλλού. Γιατί όποιος δεν θέλει εμβόλιο θα έπρεπε να μιλάει για εναλλακτική πρόληψη, όχι να "κοιτάει" τις θεραπείες.

Μίλησες για εναλλακτικές θεραπείες που προτείνουν κάποιοι γιατροί και για αυτό αναφέρθηκα στις εγκεκριμένες θεραπείες που σνομπάρουμε. Η ύπαρξη του εμβολίου δεν είναι λόγος να τις σνομπάρουμε διότι απλούστατα υπάρχουν και εμβολιασμένοι που τις χρειάστηκαν/χρειάζονται. Αλλά ακόμα και η πιθανώς πλημμελής πρόληψη δεν δικαιολογεί το σαμποτάρισμα των διαθέσιμων θεραπευτικών προσπαθειών.

 

15 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:


Και, θα με συγχωρέσετε για την φράση, αλλά όποιος ανταλλάσει την πρόληψη με θεραπεία είναι και πολύ στόκος.

Άμα απλώς τη συμπληρώνει όταν δεν αρκεί, τη γλυτώνει τη ρετσινιά; Αυτός που σαμποτάρει τις θεραπείες, που εμπίπτει;

 

15 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Σαν να λέει ο βαρύς καπνιστής, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε άμα πάθω καρκίνο του πνεύμονα.
Σαν να λέει ο βαρύς αλκοολικός, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε για κύρωση του ήπατος.
Ο φαντεζί ηλιολάτρης, στα @@ μου, θέλω να με θεραπεύσετε για μελάνωμα
Ο φαν του παρλιάρου μήπως;
Για όλους εμάς που εργαζόμαστε σε γραφείο και δεν γυμναζόμαστε; Να απαιτούμε τζάμπα σπονδυλοδεσία δλδ, επειδή χαλάμε την σπονδυλική στήλη μας με αυτό τον αφύσικο τρόπο ζωής;

Όλοι οι παραπάνω όμως, ότι και να πουν και να γράψουν στα @@ τους, δικαιούνται και απολαμβάνουν τις παροχές του ΕΣΥ παρά τις κακές τους συνήθειες και να μην ξεχνάμε ότι οι παραπάνω παθήσεις κάποιες φορές αφορούν μη αλκοολικούς, μη καπνιστές, μη παραλιάτους, μη γραφιάδες κ.ο.κ. και ευτυχώς που η ιατρική έχει διαθέσιμα όπλα για να τους βοηθήσει και δεν τα σνομπάρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

το εμβόλιο

Προσωπικά δεν με πείθει καθόλου ότι ο εμβολιασμός κάνει κάποια διαφορά στην πρόληψη.  Όταν αποφασίσουν να δώσουν πραγματικά δεδομένα και ειδικά με τους θανάτους θα το ξανασκεφτώ,αλλά να μου πεις εδώ δεν τα δίνουν στους λοιμωξιολογους  σε εμάς θα τα δώσουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Μίλησες για εναλλακτικές θεραπείες που προτείνουν κάποιοι γιατροί και για αυτό αναφέρθηκα στις εγκεκριμένες θεραπείες που σνομπάρουμε. Η ύπαρξη του εμβολίου δεν είναι λόγος να τις σνομπάρουμε διότι απλούστατα υπάρχουν και εμβολιασμένοι που τις χρειάστηκαν/χρειάζονται. Αλλά ακόμα και η πιθανώς πλημμελής πρόληψη δεν δικαιολογεί το σαμποτάρισμα των διαθέσιμων θεραπευτικών προσπαθειών.

 

Άμα απλώς τη συμπληρώνει όταν δεν αρκεί, τη γλυτώνει τη ρετσινιά; Αυτός που σαμποτάρει τις θεραπείες, που εμπίπτει;

 

Όλοι οι παραπάνω όμως, ότι και να πουν και να γράψουν στα @@ τους, δικαιούνται και απολαμβάνουν τις παροχές του ΕΣΥ παρά τις κακές τους συνήθειες και να μην ξεχνάμε ότι οι παραπάνω παθήσεις κάποιες φορές αφορούν μη αλκοολικούς, μη καπνιστές, μη παραλιάτους, μη γραφιάδες κ.ο.κ. και ευτυχώς που η ιατρική έχει διαθέσιμα όπλα για να τους βοηθήσει και δεν τα σνομπάρει.

Άμα είναι να δουλευομαστε δεν γουστάρω. Σαμποταρισμα σε θεραπείες δεν παίζει, αυτό είναι προπαγάνδα. Εκτός αν δεχτείς το γεγονός ότι δεν έχουν οι φτωχές χώρες εμβόλια είναι επίσης σαμποταρισμα, άρα τα εμβόλια είναι καλά και τους τα κρύβουν.

 

Το να συμπληρώνει, όπως λες, απαιτεί ότι κανεις και πρόληψη, όχι να την αποφεύγεις, μην αλλάζεις αυτά που λέμε.

 

Όσο για τα δικαιώματα και παροχές του ΕΣΥ αν δεν ήταν υποχρεωτικό το εμβόλιο της διφθερίτιδας και είχαμε πανδημία αυτής και δεν θα φτάναμε οι πόροι και θα έβγαινε το κράτος να το κάνει υποχρεωτικό

17 λεπτά πριν, το μέλος rory έγραψε:

Προσωπικά δεν με πείθει καθόλου ότι ο εμβολιασμός κάνει κάποια διαφορά στην πρόληψη.  Όταν αποφασίσουν να δώσουν πραγματικά δεδομένα και ειδικά με τους θανάτους θα το ξανασκεφτώ,αλλά να μου πεις εδώ δεν τα δίνουν στους λοιμωξιολογους  σε εμάς θα τα δώσουν;

 

Α ο επόμενος τόνος της προπαγάνδας, τα δεδομένα ειναι όλα πλαστά. Σε όλες τις χώρες του κόσμου

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.