Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Στα παιδιά μου ακολούθησα και ακολουθώ κατά γράμμα ότι λέει ο παιδίατρος. Όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια κανονικά και εάν μου πει ότι πρέπει να κάνουν και κάποιο μη υποχρεωτικό, θα ακολουθήσω την συμβουλή του.

 

Γι' αυτό λοιπόν θα ήθελα αναλυτικότερη ενημέρωση (αντί για memes, προσβολές, ειρωνείες και προκαταβολική άρνηση περιστατικών) για αυτούς τους έστω πολύ λίγους που έπεσαν στις 1/10000000 περιπτώσεις και πέθαναν ή τους πρόλαβαν στο τσακ ή χρειάστηκαν 2-3 χειρουργεία ή έμειναν φυτά και ποιες είναι οι κινήσεις που θα αποτρέψουν άλλα τέτοια παρόμοια περιστατικά. Δηλαδή κάτι σε στυλ ο τάδε (όχι απαραίτητα ονομαστικά - υπάρχουν τα προσωπικά δεδομένα) πέθανε ή έμεινε φυτό γι' αυτούς και γι' αυτούς τους λόγους, έπρεπε να ήξερε την τάδε πληροφορία και έτσι να μην έκανε το τάδε εμβόλιο αλλά το δείνα και δεν θα πάθαινε τίποτα. Όχι ήταν κακό το ριζικό του! Δεν μου φαίνεται πολύ επιστημονική εξήγηση αυτή της συμπτωματικής κακοτυχίας. Δηλαδή να υπάρχει τέτοια αξιόπιστη ενημέρωση ώστε αντί ο γιατρός μου να μου πει <<είναι δική σου απόφαση>>, να μου πει επειδή είσαι άνδρας, 37 χρονών με αυτές και αυτές τις ιδιαιτερότητες στην υγεία σου και στο ιατρικό σου ιστορικό και κληρονομικότητα κτλ και άρα θα τσακιστείς να πας να κάνεις άφοβα το τάδε εμβόλιο.

 

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό το παραπάνω ή εάν υπάρχει ήδη σαν πρακτική αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω τον ανεύθυνο καθησυχασμό για το astra, μέχρι που πέθανε μια γυναίκα και μετά άλλαξε η οδηγία η οποία πριν αλλάξει ήταν υπερβολικός και ψεκασμένος όποιος linkαρε αντίστοιχες ή παρόμοιες οδηγίες σε άλλες χώρες. Και επίσης δεν μπορεί να μην με ανησυχεί ότι αυτό το περιστατικό δεν ήταν ούτε το μόνο αλλά ούτε και το τελευταίο, απλά το υπόλοιπα κάνουμε σαν να μην υπάρχουν ή <<δεν έχουν αποδειχτεί ακόμα ότι έχουν αιτιώδη σχέση>> ή τα λένε οι ψεκασμένοι δολοφόνοι και τέτοια.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Θα σου πω ενδεικτικά γιατί δυσκολεύομαι:

• Κάποια υποχρεωτικά εμβόλια έχουν κι εκείνα παρενέργειες, συγκρίσιμες με τα εμβόλια για την COVID. Όμως είναι "υποχρεωτικά" γιατί, επίσης, σώζουν ζωές.

 

• Το αντίστοιχο είναι να έχεις 99/100 παιδίατρους να σου προτείνουν να κάνεις πχ το μη υποχρεωτικό εμβόλιο μηνιγγίτιδας επειδή υπάρχει έξαρση κρουσμάτων και εσύ να επιλέγεις να ακούς ανθρώπους που δεν είναι καν παιδίατροι, που ισχυρίζονται ότι η μηνιγγίτιδα δεν είναι και τίποτα σοβαρό και το εμβόλιο είναι αρπαχτή των φαρμακευτικών. Κι ακόμη κι αν στέκεσαι στην (ας θεωρήσω καλοπροαίρετη) γνώμη του 1/100 παιδιάτρους που σε αποτρέπουν, με τι κριτήρια έχεις αποφασίσει ότι η δική του γνώμη υπερισχύει των υπολοίπων 99 και είσαι πρόθυμος σε αυτήν να στοιχηματίσεις τη ζωή του παιδιού σου;

 

• Οι παρανοήσεις γύρω από τις παρενέργειες έχουν επικρατήσει πολύ και εξαιτίας των τηλεοπτικών καναλιών. Είναι τεράστια απώλεια η ζωή μιας νέας γυναίκας, αλλά είναι αδιανόητο να παίζει επί 20 λεπτά στις "Ειδήσεις", όταν οι δεκάδες νεκροί από την COVID ανακοινώνονταν σε μια φράση 5 δευτερολέπτων. Ας εξιστορούσαν την ηλικία και την οικογενειακή κατάσταση κάθε νεαρού θύματος του ιού, με πλάνα και συνεντεύξεις από τους τεθλιμμένους συγγενείς, να δούμε πόσοι θα αντιλαμβάνονταν την πραγματική έκταση της απώλειας που έχουμε βιώσει.

 

• Ανεύθυνος καθησυχασμός δεν ξέρω αν υπήρξε, αλλά ξέρω με βεβαιότητα και εκ του αποτελέσματος ότι υπήρξε μεθόδευση να εξαντληθούν όλα τα διαθέσιμα εμβόλια το συντομότερο δυνατόν. Ακόμη και με λίγο αυξημένες πιθανότητες ατυχήματος. Αλλά τα νούμερα ήταν πάντα διαθέσιμα σε όλους και τα συζητούσαμε κι εδώ. Αυτά αξιολόγησα κι εγώ για να προτιμήσω το AZ για εμένα ως ταχύτερο και το Pfizer για τη γυναίκα μου, ως ελάχιστα ασφαλέστερο για διάφορους λόγους (πριν να έχει συμβεί στην Ελλάδα οτιδήποτε). Δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι να μετακυλήσεις την ευθύνη στον γιατρό σου, γιατί την τελική απόφαση αναγκαστικά θα την πάρεις εσύ και εσύ φέρεις και ακέραια την ευθύνη. Ακόμη κι αν εκείνος σου πει να τσακιστείς και να κάνεις άφοβα(!) (οποιοδήποτε) εμβόλιο ή άλλη ιατρική πράξη. Με την ίδια λογική δε διασχίζεις τον δρόμο χωρίς να κοιτάξεις, ακόμη κι αν κάποιος σε διαβεβαιώσει ότι είναι ασφαλής.

 

@Freedom, πραγματικά χαίρομαι το χιούμορ σου και εύχομαι χάρη σ' αυτό να πείθονται περισσότεροι από ό,τι με τη δική μου γκρίνια από όσους ακόμη πιστεύουν στην πλάνη ότι η COVID δεν έχει σοβαρές μακροπρόθεσμες συνέπειες τάξεις μεγέθους πιο συχνά από ό,τι οποιοδήποτε εμβόλιο. Μέχρι στιγμής έχουν καταγραφεί από σοβαρές θρομβώσεις και μυοκαρδίτιδες μέχρι νευρολογικές βλάβες και πνευμονική ίνωση. Είναι κρίμα, αλλά αναμενόμενο, ότι αρχίζουμε και τις βλέπουμε γύρω μας καθημερινά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

Αν πάνε όλοι οι δολοφόνοι με 150 δεν καταργείς το όριο των 130

Το οριο των 130 εχει οικονομικες επιπτωσεις σε επιχειρησεις?

Εκλεισαν οι δρομοι επειδη πηγαινουν πολλοι με 150?

Τι σχεση εχουν τα μετρα του κοκ με ενα lockdown και οτι αυτο συνεπαγεται? Εισαι εκτος θεματος.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

Αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑς έχουν πολύ πλάκα.

Εσεις εχετε πλακα. Αποφασιστε τελικα, ειμαι ακροδεξιος συριζεος η αναρχικος. Ολα τα εχω ακουσει εδω μεσα. Βγες απο την σπηλια σου στησε αυτι τι γινεται γυρο σου και μετα ελα να μιλησουμε.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

Ή από τον εγκέφαλο τους...

Μαθε πρωτα να ξεχωριζεις απλα πραγματα, οπως το παραπανω ποστ και μετα μιλα για τον εγκεφαλο των αλλων.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος l2phile έγραψε:

Για πιάσε έναν στο δρόμο και πες του να φοράει κράνος ή να μην οδηγεί με το κινητό στο χέρι και να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.

Θα σε βρισει. Τι παει να πει αυτο? Εχεις οδηγικη παιδια στην Ελλαδα και δεν το ξερω? Ποιος επρεπε να φροντισει γιαυτο? Περαν του διπλωματος οδηγησης υπαρχει κατι αλλο? 20 βολτες και εγινες οδηγος? Το κρατος φταιει, ο χι ο ελληναρας. Βαλε τον ελληναρα σε αλλο συστημα να δεις πως θα βυζαινει δαχτυλο.

 

 

@swatoner Τα βλεπω καθε μερα, μην επαναλαβανομαστε.

Στα παραδειγματα που λετε το αντικτυπο δεν ειναι το ιδιο.

Επεσε ο αλλος χωρις κρανος. Ε και, χτυπησε, πεθανε, γεια σας.

Εδω η φαση χαλαει για ολους. Την διαφημιση με τον τυπο που εχει κανει εμβολιο και παει διακοπες και τον ανεμβολιαστο που δεν παει την εχεις δει φανταζομαι.

Μεγαλυτερο trigger για ψεκασμενους δεν μπορουσαν να φτιαξουν. "Να κανουμε το εμβολιο για να παμε διακοπες, μετα θα θελουμε εμβολιο για να κανουμε κατι αλλο και παει λεγοντας. Μας ελεγχουνε ρε ξυπνηστε, μονο ιησους'' κλπ. Μετα το lockdown εχουμε το αλλο.

''Τι εγινε ρε, το παιδι που εμβολιαστηκε και εφυγε για μυκονο μπιστολι?''

 

Μιλαμε για παταγωδης αποτυχια στη διαχειρηση που εχει δωσει πατημα στο καθε ενα να τους γλενταει.

 

Η διαφημιση επρεπε να ειναι αυτο που γραφει ο @Freedom Τι πλακιτσα να κανεις σε κατι τετοιο?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Εχεις δημιουργησει κλιμα εμφυλιου και δεν εχεις και τα επιθυμητα αποτελεσματα για να πεις οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

 

Ώπα βρε, ώπα. Αυτα τα λέει ο τρισμέγιστος Άρης (ο Βελουχιώτης ντε) και το indymedia. Μην την μαμάμε την συζήτηση που ελεγε και ο Χαλβατζής.

 

Το ότι με κάποιες διάφορες ανακοινώσεις δίνουν τροφή στους αντιεμβολιαστές το δέχομαι.

 

Οι ανύπαρκτοι, που ευτυχώς σήμερα είναι αξιωματική αντιπολίτευση [λέμε τώρα, διότι ως άξιοι συνεχιστές των ΚΚΕδων, μάλλον κατάλαβαν ότι δεν θέλουν να κυβερνήσουν ποτέ ξανά (διακυβερνώ=κάνω κάτι)] έχουν πρώην υπουργό Υγείας, χειρουργό, επιστήμονα κλπ κλπ που βγαίνει ανοιχτά και λέει ότι το εμβόλιο είναι μπαρούφες. Φαντάζεσαι πιστεύω το επίπεδο της παλαβομάρας που θα επικρατούσε αν οι Πολάκηδες ήταν ακόμα κυβερνώντες.

 

Δυστυχώς δεν μπορούν να κόψουν κώλους (νομοθετήσουν) για αποδεδειγμένα εγκλήματα που συμβαίνουν καθημερινά (θανατηφόρα τροχαία) τόσες δεκαετίες. Περιμένεις να το κάνουν για δυνητικά μη αποδεδειγμένα 'εγκλήματα'; Και εγω σου λέω ότι θέλουν. Και; Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει.

 

Και γω αν και αρνητικός αρχικά στον εμβολιασμό, το έκανα εδώ και καιρό. Κι όλη η οικογένεια. 

 

Αλλά δεν νομίζω να περιμένεις και πολλά από την χώρα, που ο 75χρόνος ακόμα το σκέφτεται, την ώρα που πέρνει 10 φάρμακα ημερήσιως χωρίς να τον νοιάζουν οι παρενέργειες, και μόλις χθες, μετά τον οφθαλμίατρο που του έγραψε νέα γυαλιά για τον βαθμό 160 μυωπίας που έχει, ανανέωσε το δίπλωμα οδήγησης του (κάποια επιτροπή του το ανανέωσε φυσικά). Και χαλαρός καβαλάει το Ασκόνα ή το Belarus και βγαίνει στους δρόμους.

 

Αλλά αντί για 'ξύλο' και 'υποχρέωση' αποφασίζουν να μην προκαλέσουν, και για ακόμη μια φορά να χαιδέψουν αυτιά ώστε να μην προκληθεί επανάστασις!

 

Καθρέφτη λοιπόν πρώτα όλοι μας, αλλά συλλογικά για πολλά ζητήματα της καθημερινότητας.

 

Αν όλες οι κυβερνήσεις μας,  ήθελαν να εφαρμόσουν νόμους εδώ και τόσες δεκαετίες, δεν είχαν σαν σύνθημα τους την 'πειθώ', αλλά τον 'αυστηρότατο ΕΛΕΓΧΟ', θα ειμασταν Ελβετία τώρα.

 

Λαού λαού λοιπόν, ώστε:

1. Να πείσουμε και τον τελευταίο.

2. Να μη θίξουμε την χ, ψ συλλογικότητα.

3. Να μην κινδυνεύουμε να μας χαρακτηρίσουν αυταρχικούς.

 

Το επόμενο ραντεβού λοιπόν, στην ιδιωτικοποίηση των Πανεπιστημίων. Εκεί να δεις. Ξέρεις τι είναι για τον Έλληνα μωρέ να πληρώνει Ελληνικό πανεπιστήμιο αντί για Βουλγάρικο και Ρουμάνικο; 

Τι φρίκη!!!

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, fatalara said:

Το οριο των 130 εχει οικονομικες επιπτωσεις σε επιχειρησεις?

Εκλεισαν οι δρομοι επειδη πηγαινουν πολλοι με 150?

Τι σχεση εχουν τα μετρα του κοκ με ενα lockdown και οτι αυτο συνεπαγεται? Εισαι εκτος θεματος.

 

Εσεις εχετε πλακα. Αποφασιστε τελικα, ειμαι ακροδεξιος συριζεος η αναρχικος. Ολα τα εχω ακουσει εδω μεσα. Βγες απο την σπηλια σου στησε αυτι τι γινεται γυρο σου και μετα ελα να μιλησουμε.

 

Μαθε πρωτα να ξεχωριζεις απλα πραγματα, οπως το παραπανω ποστ και μετα μιλα για τον εγκεφαλο των αλλων.

 

Θα σε βρισει. Τι παει να πει αυτο? Εχεις οδηγικη παιδια στην Ελλαδα και δεν το ξερω? Ποιος επρεπε να φροντισει γιαυτο? Περαν του διπλωματος οδηγησης υπαρχει κατι αλλο? 20 βολτες και εγινες οδηγος? Το κρατος φταιει, ο χι ο ελληναρας. Βαλε τον ελληναρα σε αλλο συστημα να δεις πως θα βυζαινει δαχτυλο.

 

 

@swatoner Τα βλεπω καθε μερα, μην επαναλαβανομαστε.

Στα παραδειγματα που λετε το αντικτυπο δεν ειναι το ιδιο.

Επεσε ο αλλος χωρις κρανος. Ε και, χτυπησε, πεθανε, γεια σας.

Εδω η φαση χαλαει για ολους. Την διαφημιση με τον τυπο που εχει κανει εμβολιο και παει διακοπες και τον ανεμβολιαστο που δεν παει την εχεις δει φανταζομαι.

Μεγαλυτερο trigger για ψεκασμενους δεν μπορουσαν να φτιαξουν. "Να κανουμε το εμβολιο για να παμε διακοπες, μετα θα θελουμε εμβολιο για να κανουμε κατι αλλο και παει λεγοντας. Μας ελεγχουνε ρε ξυπνηστε, μονο ιησους'' κλπ. Μετα το lockdown εχουμε το αλλο.

''Τι εγινε ρε, το παιδι που εμβολιαστηκε και εφυγε για μυκονο μπιστολι?''

 

Μιλαμε για παταγωδης αποτυχια στη διαχειρηση που εχει δωσει πατημα στο καθε ενα να τους γλενταει.

 

Η διαφημιση επρεπε να ειναι αυτο που γραφει ο @Freedom Τι πλακιτσα να κανεις σε κατι τετοιο?

 

 

Μα ρε συ όλα σχετικά είναι στην ζωή.

Δεν μπορείς να λες πως θα συναιτήσεις τον κάθε άνθρωπο όταν ο κάθε άνθρωπος κοινωνικά σου έδειξε ότι για ποιο μικρά πράγματα είναι ηλίθιος.

Στα ποιο δύσκολα τι θα βάλει μυαλό και θα ακούσει;

Εδώ δεν έχεις παιδεία στα φανάρια και στις ουρές αλλά θέλεις να συγκριθείς με τον Σκαδιναβό;

Και ναι δεν φταίει μόνο το κράτος, γιατί κράτος είναι και οι πολίτες του.

Όταν ο πολίτης προσπαθεί με τον γνωστό του γνωστού να διαγράψει την κλήση, εε όσο προσπαθείς κάτι θα πετύχεις είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο.

 

Γι' αυτό ξαναλέω έχουμε κυβερνούντες αυτούς που μας αξίζουν. Γιατί και αυτοί και εμείς έχουμε φτάσει την κατάσταση εδώ.

Αν θέλεις να το δεχτείς και να το καταλάβεις ότι κάνουμε λάθος όλοι και όχι μόνο οι άλλοι έχουμε ελπίδες να βελτιωθούμε.

Αν δε θέλεις να αποδεχτείς και τα δικά σου λάθη βελτίωση δεν υπάρχει.

 

Δυστυχώς τηλεόραση δε βλέπω, πολύ σπάνια ειδήσεις όταν ανοίγω την τηλεόραση να φάω.

Είναι ένα μέσο που θεωρώ ότι δεν έχει να μου προσφέρει πολύπλευρη ενημέρωση αλλά μόνο μία οπτική και έτσι την αποφεύγω.

Συμφωνώ ότι δεν είναι σωστές οι διαφημίσεις αλλά σαν νοήμων απλά επιλέγω να την κλείσω.

Κανείς δε μου επιβάλει την τηλεόραση.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων δεν θέλει να δεί την αλήθεια.

Εδώ λένε ότι τους δέρνουν για να τους διασωληνώσουν και να τους σκοτώσουν.

Πραγματικά οι εικασίες που κάνουν είναι τεράστιες.

Και ορίστε παράδειγμα.

Το ανάρτησε γνωστός, που προσβλήθηκε στο δημόσιο με μέσω.

Καταπάτησε κανόνες και έκανε νόμιμο το σπίτι του μέσα στο βουνό και στο δάσος που το έχτισε το σπίτι με μαύρο χρήμα και κάνει αναρτήσεις σαν την παρακάτω κράζωντας το κράτος το κακό.

Όταν όμως τα έσκαγε στους καθηγητές του για να περάσει τα μαθήματα και για πρώτη του δουλειά ξεκίνησε με 1400 ευρώ έκανε αβαβά και το κράτος ήταν καλό.

Μετά έγινε κακό γιατί παραιτήθηκε από την δουλειά και άνοιξε μαγαζί και νοικιάζει το σπίτι για βίλα αλλά η κατάσταση λόγο covid δε του φέρνει εισόδημα είτε το εισόδημα που θα ήθελε.

Και έχω και άλλα τέτοια παραδείγματα πολλά.

image.png.4ba6a120c81862cd755c76a414b7be23.png

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Το ότι με κάποιες διάφορες ανακοινώσεις δίνουν τροφή στους αντιεμβολιαστές το δέχομαι.

Δεν ειναι διαφορες ανακοινωσεις. Αν ανοιξεις την τηλεοραση, απο περιεργεια και μονο, οσοι ασχολουνται με το θεμα το μονο που κανουν ειναι επιθεση. Παει να μιλησει καποιος γιατρος και αμεσως τον κοβουν για να τα πουν οπως θελουν αυτοι.

πριν 10 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Δεν μπορείς να λες πως θα συναιτήσεις τον κάθε άνθρωπο όταν ο κάθε άνθρωπος κοινωνικά σου έδειξε ότι για ποιο μικρά πράγματα είναι ηλίθιος.

Στα ποιο δύσκολα τι θα βάλει μυαλό και θα ακούσει;

Ακριβως. Στο μικρο δεν με νοιαζει τι θα κανει. Αν δεν εχει την ικανοτητα να ξερει ποτε πρεπει να κοψει τις μαλακιες με την σωστη καθοδηγηση, τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.

Αρνουμαι να πιστεψω στο δευτερο. Τοτε κακως συζηταμε και ας κανει ο καθενας οτι νομιζει και οποιος σωθει σωθηκε.

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

@Freedom, πραγματικά χαίρομαι το χιούμορ σου και εύχομαι χάρη σ' αυτό να πείθονται περισσότεροι από ό,τι με τη δική μου γκρίνια από όσους ακόμη πιστεύουν στην πλάνη ότι η COVID δεν έχει σοβαρές μακροπρόθεσμες συνέπειες τάξεις μεγέθους πιο συχνά από ό,τι οποιοδήποτε εμβόλιο. Μέχρι στιγμής έχουν καταγραφεί από σοβαρές θρομβώσεις και μυοκαρδίτιδες μέχρι νευρολογικές βλάβες και πνευμονική ίνωση. Είναι κρίμα, αλλά αναμενόμενο, ότι αρχίζουμε και τις βλέπουμε γύρω μας καθημερινά.

 

Τι να πω αδερφέ, οτι χιουμορ και να είχα χάθηκε σήμερα. Οτι ηλικία και απο οποιονδήποτε λόγο να έχει γίνει αυτό είναι πολύ στενάχωρο ακόμα για μένα που εχω δει εκατοντάδες περιπτώσεις (οτι ηλικία θέλεις απο 3-4 ετών μέχρι και 80φέυγα) και στην προκειμένη περίπτωση είμαι απλά παρατηρητής πλέον. Αλλά απο COVID, οχι, αυτο μου έπεσε πολύ βαρύ. Οπως θα μου έπεφτε πολύ βαρύ αν 14-15 χρονια πριν (στην αρχή της "καρίερας" μου ως υπερήφανο Cyborg) γνωριζα ανθρωπο που το έπαθε απο εποχική γρίπη.

 

Τι να πω, ένα πράγμα ξέρω πλέον μονο. Εμβολιασμένοι και μη, έχουμε μπλέξει πολύ άσχημα με αυτή την μ@λ@κί@.

 

Προσοχή και καλή μας τύχη...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Δεν ειναι διαφορες ανακοινωσεις. Αν ανοιξεις την τηλεοραση, απο περιεργεια και μονο, οσοι ασχολουνται με το θεμα το μονο που κανουν ειναι επιθεση. Παει να μιλησει καποιος γιατρος και αμεσως τον κοβουν για να τα πουν οπως θελουν αυτοι.

Ακριβως. Στο μικρο δεν με νοιαζει τι θα κανει. Αν δεν εχει την ικανοτητα να ξερει ποτε πρεπει να κοψει τις μαλακιες με την σωστη καθοδηγηση, τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.

Αρνουμαι να πιστεψω στο δευτερο. Τοτε κακως συζηταμε και ας κανει ο καθενας οτι νομιζει και οποιος σωθει σωθηκε.

 

 

 

Αρχικά έχουμε δεί πολλές φορές γιατρούς με διαφορετική άποψη από τα εμβόλια να είναι στις τηλεοράσεις.

 

Δες σε πόσες εκπομπές έχει πάει μόνο ο Κουβέλας.

Σίγουρα το να βγεί κάποιος και να αρχίσει να λέει ασυναρτησίες του τύπου ο Bill Gates, και η κυβέρνηση, και τους δέρνανε δε θα τους βγάλει καμία τηλεόραση.

Καλώς ή κακός και η τηλεόραση έχει ένα βούρδουλα από πίσω που λέγεται ΕΣΡ, έχει και χρηματοδοτήσεις, έχει και διευθύνοντες με συμφέροντα. Δεν είναι δημόσιο κανάλι αλλά ιδιωτικό που ζεί και πληρώνεται και πληρώνει. Και δεν υπάρχει ιδιωτικό κανάλι που είναι πλήρως ανεξάρτητο και φιλελεύθερο. Επιχείρηση είναι.

Ξέρω ότι το ΕΣΡ έριξε πρόστιμο σε ραδιοφωνικό σταθμό γιατί ακουγόταν αναπτήρας και καλά προωθούσε το κάπνισμα (δηλαδή άντε γεια).

 

Δε σε νοιάζει εσένα αλλά ο άνθρωπος φαίνεται και από τα μικρά και απο τα μεγάλα.

Η δουλειά σου κρίνεται και στα εύκολα και στα δύσκολα.

Έτσι είναι η ζωή και αυτό δείχνει η ιστορία.

Αν δε θέλεις να το παραδεχτείς αυτό τότε εκούσια εθελοτυφλείς και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Αν και άσχετο τελείως είναι σαν να λέμε ότι βρίζω την γιαγιά που πηγαίνει αργά ενώ έρχεται τσουνάμι. Ξέρω ότι έχει πρόβλημα με τα πόδια της και πήγαινε αργά και όταν έβγαινε για ψώνια. Αρνούμαι όμως να το πιστέψω ότι ενώ κινδυνεύει η ζωή της δεν μετατρέπεται σε Usain Bolt να τρέξει το κατοστάρι σε 9.58 sec.

Πρέπει να βλέπουμε τις δυνατότητες μας, να τις αποδεχόμαστε και να προσπαθούμε να τις διορθώσουμε σιγά σιγά. Σε μια μέρα κανένα κάστρο δε χτίστηκε.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Θα σου πω ενδεικτικά γιατί δυσκολεύομαι:

• Κάποια υποχρεωτικά εμβόλια έχουν κι εκείνα παρενέργειες, συγκρίσιμες με τα εμβόλια για την COVID. Όμως είναι "υποχρεωτικά" γιατί, επίσης, σώζουν ζωές.

Όπως σωστά είπες είναι υποχρεωτικά χωρίς εισαγωγικά και αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Το ένα είναι αυτό που λέει η λέξη και από μόνη της η υποχρεωτικότητα αρκεί για πάρα πολύ κόσμο και το άλλο (σαν υποσυνείδητη σκέψη αν θες) ότι για να είναι υποχρεωτικά, δεν μπορεί να κάνουν κακό. Αυτή η άποψη που είχε κάποτε διατυπωθεί περί αυτισμού από το MMR για παράδειγμα έχει αποδειχθεί εσφαλμένη πολλές φορές και ευτυχώς ελάχιστοι είναι αυτοί που ακόμα το πιστεύουν. Κι αν αυτοί που το πιστεύουν αυξάνονται, φταίει σε μεγάλο βαθμό η αναξιοπιστία των ΜΜΕ που σε κάνει να αμφισβητείς και το όνομά σου.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

• Το αντίστοιχο είναι να έχεις 99/100 παιδίατρους να σου προτείνουν να κάνεις πχ το μη υποχρεωτικό εμβόλιο μηνιγγίτιδας επειδή υπάρχει έξαρση κρουσμάτων και εσύ να επιλέγεις να ακούς ανθρώπους που δεν είναι καν παιδίατροι, που ισχυρίζονται ότι η μηνιγγίτιδα δεν είναι και τίποτα σοβαρό και το εμβόλιο είναι αρπαχτή των φαρμακευτικών. Κι ακόμη κι αν στέκεσαι στην (ας θεωρήσω καλοπροαίρετη) γνώμη του 1/100 παιδιάτρους που σε αποτρέπουν, με τι κριτήρια έχεις αποφασίσει ότι η δική του γνώμη υπερισχύει των υπολοίπων 99 και είσαι πρόθυμος σε αυτήν να στοιχηματίσεις τη ζωή του παιδιού σου;

Ποιους 99/100; Ο δικός μου γιατί πρέπει να είναι ο 1/100 με την αιρετική άποψη και όχι ένας από τους 99 και που είπα ότι θα ακούσω ανθρώπους που δεν είναι καν παιδίατροι; Που είπα ότι όλα γίνονται μόνο για αρπαχτή των φαρμακευτικών; Κι αν το είπα, να το ξεπώ δημοσίως. Το ότι κονομάνε, κονομάνε αλλά δεν υποστηρίζω ότι όλα γίνονται μόνο γι' αυτό. Μπορεί να συμμετέχει στην όλη κατάσταση κι αυτό αλλά μέχρι ενός σημείου. Στην πρόληψη δεν κάνω γκάλοπ σε 100 παιδιάτρους, ρωτάω τον έναν που ξέρω και ξέρει τα παιδιά μου. Δεύτερη και τρίτη και τέταρτη γνώμη θα αναζητήσω εάν (χτύπα ξύλο) κάποιο πάθει κάτι. Και αυτό το είχα κάνει κάποτε πριν χρόνια που τελικά άλλαξα παιδίατρο όταν μου είπε να δώσω στο παιδί υπνωτικό για βήχα! Και επειδή ως υπεύθυνος επαγγελματίας δεν μου εξήγησε τίποτα, εγώ νόμιζα ότι είναι αντιβηχικό και το έμαθα από το φαρμακείο.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

• Οι παρανοήσεις γύρω από τις παρενέργειες έχουν επικρατήσει πολύ και εξαιτίας των τηλεοπτικών καναλιών. Είναι τεράστια απώλεια η ζωή μιας νέας γυναίκας, αλλά είναι αδιανόητο να παίζει επί 20 λεπτά στις "Ειδήσεις", όταν οι δεκάδες νεκροί από την COVID ανακοινώνονταν σε μια φράση 5 δευτερολέπτων. Ας εξιστορούσαν την ηλικία και την οικογενειακή κατάσταση κάθε νεαρού θύματος του ιού, με πλάνα και συνεντεύξεις από τους τεθλιμμένους συγγενείς, να δούμε πόσοι θα αντιλαμβάνονταν την πραγματική έκταση της απώλειας που έχουμε βιώσει.

Η είδηση δεν είναι σκύλος δαγκώνει άνθρωπο, είναι το ανάποδο. Αντιστοίχως η είδηση του να πεθάνει κάποιος από ιό είναι πιο αδύναμη από το να πεθάνει κάποιος από την πρόληψη. Γιατί λοιπόν είναι αδιανόητο να παίζει στις ειδήσεις; Αυτό βέβαια με τα νεαρά θύματα του covid δεν παύει να είναι είδηση αλλά ειδικά στην αρχή, δεν υπήρχαν πολλά νεαρά θύματα. Μια νεαρή κοπελίτσα ας πούμε που είχε φύγει από covid, και αναλυτικά ρεπορτάζ θυμάμαι να της κάνανε και δεν το είχαν περάσει καθόλου στο ντούκου.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

• Ανεύθυνος καθησυχασμός δεν ξέρω αν υπήρξε, αλλά ξέρω με βεβαιότητα και εκ του αποτελέσματος ότι υπήρξε μεθόδευση να εξαντληθούν όλα τα διαθέσιμα εμβόλια το συντομότερο δυνατόν. Ακόμη και με λίγο αυξημένες πιθανότητες ατυχήματος.

Εάν αυτό δεν είναι ανευθυνότητα, τι είναι;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Αλλά τα νούμερα ήταν πάντα διαθέσιμα σε όλους και τα συζητούσαμε κι εδώ. Αυτά αξιολόγησα κι εγώ για να προτιμήσω το AZ για εμένα ως ταχύτερο και το Pfizer για τη γυναίκα μου, ως ελάχιστα ασφαλέστερο για διάφορους λόγους (πριν να έχει συμβεί στην Ελλάδα οτιδήποτε).

Κρίμα που κανείς γιατρός δεν είχε βοηθήσει και την άτυχη εκείνη γυναίκα να κάνει την ίδια αξιολόγηση. Αλλά και όποιος πιθανόν να το επιχειρούσε, δεν θα γλύτωνε τα memes (πριν το γεγονός βέβαια). Μήπως έπρεπε να είχε διαβάσει όλα τα papers; Μήπως εάν ήταν πιο προσεκτική η επιτροπή να μην έλεγε μπαρούφες του τύπου το καλύτερο εμβόλιο είναι όποιο βρεις πρώτο;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι να μετακυλήσεις την ευθύνη στον γιατρό σου, γιατί την τελική απόφαση αναγκαστικά θα την πάρεις εσύ και εσύ φέρεις και ακέραια την ευθύνη. Ακόμη κι αν εκείνος σου πει να τσακιστείς και να κάνεις άφοβα(!) (οποιοδήποτε) εμβόλιο ή άλλη ιατρική πράξη.

Είναι πολύ χρήσιμο γιατί ξέρει καλύτερα από εμένα την επιστήμη του αλλά και τον οργανισμό μου. Επίσης δεν φέρω ακέραια την ευθύνη εάν γίνει υποχρεωτικό. Αλλά να υπάρχει μια κατεύθυνση στους γιατρούς να μπορούν να βοηθάνε τον κόσμο κάπως πιο εξατομικευμένα. Για παράδειγμα νομίζω σε θρομβοφιλική γυναίκα δεν θα της πουν κάνε astra. Αλλά εξαντλείται εκεί όλη η πρόνοια του να μην ξαναγίνει καμιά στραβή; Υπάρχει κατεύθυνση για εξατομικευμένη προσέγγιση;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Με την ίδια λογική δε διασχίζεις τον δρόμο χωρίς να κοιτάξεις, ακόμη κι αν κάποιος σε διαβεβαιώσει ότι είναι ασφαλής.

Τι παράδειγμα είναι τώρα αυτό; Δεν το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

 

Εννοείται πως δεν υπάρχει καμία σύγκριση ανάμεσα στα θύματα του covid19 και σε αυτά των εμβολίων για την πρόληψή του προφανώς. Όση υποκαταγραφή σοβαρών παρενεργειών και όση υπερκαταγραφή θανάτων covid και αν γίνεται, πάλι ο covid παραμένει επικινδυνότερος. Αλλά αυτό αφορά το σύνολο. Σε ατομικό επίπεδο ποιος μπορεί να πει δεν πειράζει εάν εγώ ή ο δικός μου άνθρωπος πέσει στην εξαίρεση και πάθει ζημιά επειδή δεν ήξερε ότι για το συγκεκριμένο άνθρωπο θα ήταν ασφαλέστερο το εμβόλιο χ από το εμβόλιο ψ;

 

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Ποιους 99/100; Ο δικός μου γιατί πρέπει να είναι ο 1/100 με την αιρετική άποψη [...]

Ο παραλληλισμός παραπέμπει στην COVID. 99 στους 100 γιατρούς προτείνουν τα εμβόλια. Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και σου είπε να περιμένεις, για οποιονδήποτε λόγο, αυτό είναι ανάμεσα σε εσάς τους δυο. Στη σχέση ιατρού-ασθενούς δεν επεμβαίνουν τρίτοι.  Όπως σωστά λες, όμως, δε βλάπτει και μια δεύτερη ή τρίτη γνώμη.

 

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Επίσης δεν φέρω ακέραια την ευθύνη εάν γίνει υποχρεωτικό. [...]

Τελικά ίσως να έχουν δίκιο εκείνοι που λένε ότι η άνωθεν επιβολή θα έλυνε κάπως το πρόβλημα. Όντως υπάρχει κόσμος που θέλει να αποφασίσουν τρίτοι για εκείνον. Όμως, ο τελικός κίνδυνος θα παραμένει ο ίδιος, δεν έχουν αλλάξει τα εμβόλια. Εξ ου και η υποχρέωση του Κράτους σε αποζημίωση για ηθική βλάβη παραμένει, είτε εμβολιαστείς καλή τη πίστει και σύμφωνα με την καλή ιατρική πρακτική με ένα εμβόλιο που έχει ισχυρή ένδειξη για λόγους δημόσιας υγείας είτε εμβολιαστείς με ένα εμβόλιο που είναι υποχρεωτικό. Τώρα απλώς την έχουν γλυτώσει (αφού μπορούσαν) οι φαρμακευτικές.

 

Μου αρέσει πάντως που πολλοί θέλουν εξατομικευμένη προσέγγιση για θέματα αιχμής και από ορισμένους κλινικούς γιατρούς που τελευταία φορά διάβασαν επιστημονική εργασία την τελευταία χρονιά που έκαναν ειδικότητα (αν και δεν πιστεύω ότι ο δικός σου γιατρός είναι έτσι). Οι ενδείξεις για τα εμβόλια και οι πληροφορίες για τη νόσο ενημερώνονται διαρκώς με νέες πληροφορίες, που είναι σχετικά απλές, κατανοητές και εύκολα προσβάσιμες σε γιατρούς και εν δυνάμει ασθενείς, για πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία.

 

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Σε ατομικό επίπεδο ποιος μπορεί να πει δεν πειράζει εάν εγώ ή ο δικός μου άνθρωπος πέσει στην εξαίρεση και πάθει ζημιά επειδή δεν ήξερε ότι για το συγκεκριμένο άνθρωπο θα ήταν ασφαλέστερο το εμβόλιο χ από το εμβόλιο ψ;

Πιθανότατα κανείς με την απόλυτη βεβαιότητα που ζητάς. Το ίδιο συμβαίνει περιστασιακά και με τα υποχρεωτικά εμβόλια, που επίσης έχουν σπάνιες παρενέργεις. Είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρεις εσύ με τον γιατρό σου, αλλά κακώς σταθμίζεις ως (σχεδόν) μηδενικό τον κίνδυνο της διαρκούς αναμονής. Αλλά κι ο γιατρός εξαντλεί την υποχρέωσή του στην παροχή γνώμης. Αν, συνεπεία της (σύμφωνης με την καλή πρακτική) επιστημονικής γνώμης του εσύ υποστείς βλάβη, δεν την μοιράζεσαι με τον γιατρό. Ομοίως, αν διασχίσεις τον δρόμο επειδή κάποιος σε προέτρεψε να περάσεις αφού κοίταξε και δεν είδε να περνά αυτοκίνητο, δεν τραυματίζεται κι εκείνος. Οπότε, οφείλεις στον εαυτό σου να κοιτάξεις και εσύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Αρχικά έχουμε δεί πολλές φορές γιατρούς με διαφορετική άποψη από τα εμβόλια να είναι στις τηλεοράσεις.

Μην στεκεσαι μονο στον covid. Αυτο συμβαινει με ολα τα θεματα σε ολα τα καναλια. Ετσι ειναι η γραμμη απο πανω. Δεν εχει να κανει με κουβελα και λοιπους.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Αν και άσχετο τελείως είναι σαν να λέμε ότι βρίζω την γιαγιά που πηγαίνει αργά ενώ έρχεται τσουνάμι. Ξέρω ότι έχει πρόβλημα με τα πόδια της και πήγαινε αργά και όταν έβγαινε για ψώνια. Αρνούμαι όμως να το πιστέψω ότι ενώ κινδυνεύει η ζωή της δεν μετατρέπεται σε Usain Bolt να τρέξει το κατοστάρι σε 9.58 sec.

Πρέπει να βλέπουμε τις δυνατότητες μας, να τις αποδεχόμαστε και να προσπαθούμε να τις διορθώσουμε σιγά σιγά. Σε μια μέρα κανένα κάστρο δε χτίστηκε.

Δεν το εχεις πιασει καλα.

ΕΣΥ ξερεις οτι εχει προβλημα με τα ποδια της. Εχεις τη γνωση και την παιδεια για να μην βαλεις τις φωνες στη γιαγια και να απαιτεις να πηγαινει σαν τον μπολτ.

Οι υπολοιποι δεν την εχουν και θα βαλουν τις φωνες.

Εσυ λες, οτι αυτοι δεν σωζονται λογο εγκεφαλου. Εγω λεω, οτι κανεις δεν φροντισε να τους βαλει μυαλο οταν επρεπε και εχουμε αυτο το αποτελεσμα.

Εκει ειναι η διαφορα μας. Δεν θελω και ουτε νομιζω οτι ειναι το πρωτο αλλιως ο καθενας πρεπει να κοιταει την παρτυ του.

 

Για να τελειωνουμε. Εγω διαφωνω στον τροπο που προσπαθει η κυβερνηση να πουλησει τα εμβολια. Και το προβλημα εχει ξεκινισει απο πριν, οχι τωρα.

Εμενα η δουλεια μου ειναι να πουλαω φαρμακα, δεν εχω καταφερει να πουλησω ουτε ενα λεγοντας στον αλλο οτι ειναι μαλακας βρομιαρης και δεν ξερω εγω τι αλλο.

Πρεπει να το παρει αλλιως. Αν μπορει βεβαια γιατι ετσι οπως τα εχει κανει μονο αυτος ο τροπος της εχει μεινει και δεν βλεπω να δουλευει και πολυ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Μην στεκεσαι μονο στον covid. Αυτο συμβαινει με ολα τα θεματα σε ολα τα καναλια. Ετσι ειναι η γραμμη απο πανω. Δεν εχει να κανει με κουβελα και λοιπους.

 

Δεν το εχεις πιασει καλα.

ΕΣΥ ξερεις οτι εχει προβλημα με τα ποδια της. Εχεις τη γνωση και την παιδεια για να μην βαλεις τις φωνες στη γιαγια και να απαιτεις να πηγαινει σαν τον μπολτ.

Οι υπολοιποι δεν την εχουν και θα βαλουν τις φωνες.

Εσυ λες, οτι αυτοι δεν σωζονται λογο εγκεφαλου. Εγω λεω, οτι κανεις δεν φροντισε να τους βαλει μυαλο οταν επρεπε και εχουμε αυτο το αποτελεσμα.

Εκει ειναι η διαφορα μας. Δεν θελω και ουτε νομιζω οτι ειναι το πρωτο αλλιως ο καθενας πρεπει να κοιταει την παρτυ του.

 

Για να τελειωνουμε. Εγω διαφωνω στον τροπο που προσπαθει η κυβερνηση να πουλησει τα εμβολια. Και το προβλημα εχει ξεκινισει απο πριν, οχι τωρα.

Εμενα η δουλεια μου ειναι να πουλαω φαρμακα, δεν εχω καταφερει να πουλησω ουτε ενα λεγοντας στον αλλο οτι ειναι μαλακας βρομιαρης και δεν ξερω εγω τι αλλο.

Πρεπει να το παρει αλλιως. Αν μπορει βεβαια γιατι ετσι οπως τα εχει κανει μονο αυτος ο τροπος της εχει μεινει και δεν βλεπω να δουλευει και πολυ.

 

Όχι εσύ δε το έχεις πιάσει.

Ξέρω ότι η γιαγιά/συνάθρωπος είναι "κουτσός" όπως σου ανέφερα και σε παράδειγμα αναρτήσεων από γνωστούς που είναι με πτυχία Ακαδημαϊκά γιατί τέτοιους ανθρώπους τους θεωρώ "κουτσούς".

Και δεν είπα ότι δε σώζονται. Όλοι σώζονται αρκεί να το θέλουν. Όσο όμως δε το θέλουν δεν μπορώ να βοηθήσω.

Γιατί και την γιαγιά πρέπει να την πάρουμε αγκαλιά αν χρειαστεί και δε πρέπει να την πατήσουμε για να περάσουμε από πάνω όπως θα έκαναν οι περισσότεροι.

 

Όταν όμως πουλάς φάρμακα και ο άλλος πουλάει νερό καματερού φωνάζωντας σαν τελάλης.

Και βλέπεις ότι ο κόσμος πάει προς εκεί, θα αρχίσεις να φωνάζεις και εσύ.

Γιατί βλέπεις δυστυχώς ότι όποιος φωνάζει περισσότερο φαίνεται σε αυτή την κοινωνία και σε παρασέρνει η κατάσταση.

Το αν δεν έχεις ωραία φωνή, ή τελικά γκαρίζεις δε σημαίνει ότι τα φάρμακά σου είναι κακά.

Ο πωλητής δείχνει το προϊόν, αν είναι καλός θα πεί ψέματα ή την μισή αλήθεια για να στρογγυλέψει τα πράγματα.

Ο ψεύτης πωλητής θα τάξει λύση σε μία χρήση για όλα τα προβλήματα.

Ειλικρινής πωλητής δεν υπάρχει, γιατί τότε είναι κακός πωλητής.

Εγώ δε σου λέω τι είναι ο πωλητής, εγώ σου λέω κοίτα πέρα από τους πωλητές και δες το προϊόν, που ναι μεν δεν είναι μαγικό αλλά θα έχεις καλύτερα απότελέσματα από κανένα αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ο παραλληλισμός παραπέμπει στην COVID. 99 στους 100 γιατρούς προτείνουν τα εμβόλια. Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και σου είπε να περιμένεις, για οποιονδήποτε λόγο, αυτό είναι ανάμεσα σε εσάς τους δυο. Στη σχέση ιατρού-ασθενούς δεν επεμβαίνουν τρίτοι.  Όπως σωστά λες, όμως, δε βλάπτει και μια δεύτερη ή τρίτη γνώμη.

Όταν σου αποδίδουν διάφορες ρετσινιές μαζί με του δολοφόνου ή βγάζουν το γιατρό άσχετο, μάλλον επεμβαίνουν τελικά τρίτοι.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Τελικά ίσως να έχουν δίκιο εκείνοι που λένε ότι η άνωθεν επιβολή θα έλυνε κάπως το πρόβλημα. Όντως υπάρχει κόσμος που θέλει να αποφασίσουν τρίτοι για εκείνον.

Μην το υπεραπλουστεύεις και το ευτελίζεις.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Όμως, ο τελικός κίνδυνος θα παραμένει ο ίδιος, δεν έχουν αλλάξει τα εμβόλια.

Δεν παραμένει απαραίτητα ο ίδιος διότι η υποχρεωτικότητα έχει και άλλη όψη. Φυσικά και θα έχουν <<αλλάξει τα εμβόλια>> όταν ο Acct θα κάνει το az, ο Γιάννης το moderna κ.ο.κ. σύμφωνα με ένα υπεύθυνο πρωτόκολλο προσεκτικότερα τεκμηριωμένο για ελαχιστοποίηση ατυχημάτων. Μόνο εμένα μου φαίνεται καλύτερο από το κάντε όποιο να ΄ναι; Διαβάστε papers, κάντε το γιατρό, δική σας η απόφαση, δική σας η ευθύνη και μέχρι τότε κοινωνική ρετσινιά και memes επίπεδης γης.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Εξ ου και η υποχρέωση του Κράτους σε αποζημίωση για ηθική βλάβη παραμένει, είτε εμβολιαστείς καλή τη πίστει και σύμφωνα με την καλή ιατρική πρακτική με ένα εμβόλιο που έχει ισχυρή ένδειξη για λόγους δημόσιας υγείας είτε εμβολιαστείς με ένα εμβόλιο που είναι υποχρεωτικό. Τώρα απλώς την έχουν γλυτώσει (αφού μπορούσαν) οι φαρμακευτικές.

Οι φαρμακευτικές ανταποκρίθηκαν στις επείγουσες απαιτήσεις και λογικό είναι να απολαμβάνουν κάποιας σχετικής <<ασυλίας>> εφόσον η βιασύνη δεν ήταν δική τους επιλογή. Εμείς τις κυβερνήσεις ψηφίζουμε, όχι τις φαρμακευτικές.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Μου αρέσει πάντως που πολλοί θέλουν εξατομικευμένη προσέγγιση για θέματα αιχμής και από ορισμένους κλινικούς γιατρούς που τελευταία φορά διάβασαν επιστημονική εργασία την τελευταία χρονιά που έκαναν ειδικότητα (αν και δεν πιστεύω ότι ο δικός σου γιατρός είναι έτσι). Οι ενδείξεις για τα εμβόλια και οι πληροφορίες για τη νόσο ενημερώνονται διαρκώς με νέες πληροφορίες, που είναι σχετικά απλές, κατανοητές και εύκολα προσβάσιμες σε γιατρούς και εν δυνάμει ασθενείς, για πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία.

Ποιοι είναι οι πολλοί; Ελάχιστοι το ζητάνε αυτό. Ένας από αυτούς είναι ο <<ψεκασμένος>> Κούβελας. Οι υπόλοιποι είναι κάντε όποιο να 'ναι. Με αυτό το σκεπτικό, αυτή η αφθονία νέων πληροφοριών πηγαίνει χαμένη.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Πιθανότατα κανείς με την απόλυτη βεβαιότητα που ζητάς.

Όχι και κανείς. Κυβέρνηση και επιτροπές μες την απόλυτη βεβαιότητα κολυμπάνε. Ο γιατρός σου που σε ξέρει κάτι τις παραπάνω να μην έχει λίγη περισσότερη με τα κατάλληλα εφόδια; Από τη μία όλοι οι memeδιάρηδες συγκρίνουν τον εμβολιασμό για covid19 με το να πας Ρίο-Αντίρριο και από την άλλη είναι αδύνατο με λίγο background και κατηγοριοποίηση να αυξήσουμε αυτήν την ούτως ή άλλως διαφημιζόμενη βεβαιότητα περι ασφάλειας και ταυτόχρονα κανείς δεν μπορεί να διαβεβαιώσει τίποτα.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Το ίδιο συμβαίνει περιστασιακά και με τα υποχρεωτικά εμβόλια, που επίσης έχουν σπάνιες παρενέργεις.

Στα οποία όμως δεν σου λέει  γιατρός σου τίποτα περί δικής σου απόφασης κανοντάς σε να αισθάνεσαι όπως όταν κάνεις μια αμιλεγόμενη συμφωνία που δεν ξέρεις εάν την πάτησες.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρεις εσύ με τον γιατρό σου, αλλά κακώς σταθμίζεις ως (σχεδόν) μηδενικό τον κίνδυνο της διαρκούς αναμονής.

Δεν τον σταθμίζω σχεδόν μηδενικό. Προσπαθώ όμως να αντισταθμίζω τον κίνδυνο με προσοχή.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Αλλά κι ο γιατρός εξαντλεί την υποχρέωσή του στην παροχή γνώμης. Αν, συνεπεία της (σύμφωνης με την καλή πρακτική) επιστημονικής γνώμης του εσύ υποστείς βλάβη, δεν την μοιράζεσαι με τον γιατρό. Ομοίως, αν διασχίσεις τον δρόμο επειδή κάποιος σε προέτρεψε να περάσεις αφού κοίταξε και δεν είδε να περνά αυτοκίνητο, δεν τραυματίζεται κι εκείνος. Οπότε, οφείλεις στον εαυτό σου να κοιτάξεις και εσύ.

Ναι, μόνο που αυτό το θέμα είναι πιο σύνθετο από το κοίταγμα και τη διάσχιση ενός δρόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Ναι, μόνο που αυτό το θέμα είναι πιο σύνθετο από το κοίταγμα και τη διάσχιση ενός δρόμου.

 

Αφού μπαίνεις στον κόπο, δες και στατιστικά ποιο από τα δύο είναι πιο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

Ξέρω ότι η γιαγιά/συνάθρωπος είναι "κουτσός" όπως σου ανέφερα και σε παράδειγμα αναρτήσεων από γνωστούς που είναι με πτυχία Ακαδημαϊκά γιατί τέτοιους ανθρώπους τους θεωρώ "κουτσούς".

Σε εχω χασει εδω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

Όταν όμως πουλάς φάρμακα και ο άλλος πουλάει νερό καματερού φωνάζωντας σαν τελάλης.

Δεν ισχυει αυτο. Αν πηγαινει ο κοσμος προς τα εκει ειναι γιατι εχω χασει την αξιοπιστια μου εγω. Απο ενα σημειο και μετα ουτε το στομα μου δεν θα επρεπε να ανοιγω αν εκανα σωστα τη δουλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς άνθρωποι σπουδαγμένοι βλέπω να στηρίζουν ακραία γεγονότα και καταστάσεις χωρίς επιχειρήματα.

Γι`αυτό τους λέω "κουτσούς".

Γιατί είναι άνθρωποι με παιδεία υποτίθεται.

 

Και για να καταλάβεις τι γίνεται γιατί δυστυχώς αυτά γίνονται. Δεν είδα εμβολιασμένους να σπάνε καμία περιουσία.

Και δεν βάζω όλους τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι αλλά πρέπει να δείχνουμε αυτά τα γεγονότα για παράδειγμα προς αποφυγή.

 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα κανάλια το ποποδούκι τους το τραβάει , που έχουν καταντήσει χειρότερα και από την τηλεόραση του ΚΙΜ !

 

έτσι και αλλιώς τα φραγκάκια τους τα έχουν πάρει , έχουν δώσει και κάμποσα πριμ μεταξύ τους για να τρομοκρατούν τον κόσμο πρωί βράδυ μεσημέρι

 

οπότε όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν ! τα κλαψουρίσματα που λένε σιγά τα οά, τα αμάξια είναι ασφαλισμένα σιγά τα οά , μπόνους πείρανε μια χαρά

και που ξέρω εγώ αν δεν τα σπάσανε μόνοι τους για να κατευθύνουν εκεί που θέλουν κλπ κλπ

 

το βασικό είναι ότι ξεκίνησαν να αναπροσαρμόζουν τις ελευθερίες όπου αποκτήθηκαν με τόσο κόπο και αγώνα ! Όλοι οι κυβερνώντες !

 

 

VIVA LA FRANCE !

 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Γενικά τα κανάλια το ποποδούκι τους το τραβάει , που έχουν καταντήσει χειρότερα και από την τηλεόραση του ΚΙΜ !

 

έτσι και αλλιώς τα φραγκάκια τους τα έχουν πάρει , έχουν δώσει και κάμποσα πριμ μεταξύ τους για να τρομοκρατούν τον κόσμο πρωί βράδυ μεσημέρι

 

οπότε όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν ! τα κλαψουρίσματα που λένε σιγά τα οά, τα αμάξια είναι ασφαλισμένα σιγά τα οά , μπόνους πείρανε μια χαρά

και που ξέρω εγώ αν δεν τα σπάσανε μόνοι τους για να κατευθύνουν εκεί που θέλουν κλπ κλπ

 

το βασικό είναι ότι ξεκίνησαν να αναπροσαρμόζουν τις ελευθερίες όπου αποκτήθηκαν με τόσο κόπο και αγώνα ! Όλοι οι κυβερνώντες !

 

 

VIVA LA FRANCE !

 

 

 


 

Άρα κανιβαλιστήτε; Πολύ ωραία, μπράβο....!

Θα γίνουμε επιπέδου Proficiency ...!

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, swatoner said:

Άρα κανιβαλιστήτε; Πολύ ωραία, μπράβο....!

Θα γίνουμε επιπέδου Proficiency ...!

Σου έδωσα και εξήγηση τα σπάσανε μόνοι τους !!!

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.