Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 2 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

 

Εμενα 3/3 λεει που εχω κανει 3 Pfizer.

Στο πρώτο πιστοποιητικό που έβγαλα, λέει 

1- 24/05/2021

2- 13/09/2021

 

Τώρα λέει 

1- 13/09/2021

2- 13/01/2021 

 

Δεν νομίζω να 'χω θέμα καθώς τα'χω όλα περασμένα κανονικά, αλλά όταν έκλεισα στο gov για χτες, ήταν ξεκάθαρο: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΗ ΔΟΣΗ. Στις υπενθυμίσεις έλεγε "2η δόση". 

Μαντάρα τα'χουν κάνει. Ευτυχώς που φαίνονται όλα στο πρώτο πιστοποιητικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, panoc said:

Σόρυ δε μπόρεσα να κρατηθώ.... 

1642150748090_644251447.jpg.55cfe78bb609d664030994dd48276664.jpg

 

 

:hehe: 

 

Από wikipedia νομίζω:

image.png.464573a742edd4f9f13d87e9134d6611.png

 

442000 τις τελευταίες 14 ημέρες.

Δηλαδή 5% επιβεβαιωμένα.

Θεωρώ ότι όλοι θα κολλήσουμε τώρα, κάποιοι θα το βρούμε, κάποιοι όχι, άντε να δούμε πως θα δουλεψει το Μπουρλ-ότο!

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Κανονικό C και οσοδήποτε αχνό T => θετικό τεστ.

 

Τα αντιγόνου (self/rapid) έχουν γενικά πολύ χαμηλό ποσοστό ψευδώς θετικών, αλλά έχουν υπάρξει προβλήματα με παρτίδες που έβγαζαν συστηματικά ψευδώς θετικά (~50% αν θυμάμαι σε μια πρόσφατη δημοσίευση στο JAMA). Ψευδώς θετικός μπορεί να βγεις και αν στάξεις πολύ ή λίγο από το ρυθμιστικό στην οπή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, acct said:

Κανονικό C και οσοδήποτε αχνό T => θετικό τεστ.

 

Τα αντιγόνου (self/rapid) έχουν γενικά πολύ χαμηλό ποσοστό ψευδώς θετικών, αλλά έχουν υπάρξει προβλήματα με παρτίδες που έβγαζαν συστηματικά ψευδώς θετικά (~50% αν θυμάμαι σε μια πρόσφατη δημοσίευση στο JAMA). Ψευδώς θετικός μπορεί να βγεις και αν στάξεις πολύ ή λίγο από το ρυθμιστικό στην οπή.

 

Εντάξει αλλά σε μιά ανάλυση χρειάζεσαι το όριο ανίχνευσης. Αν θες το όριο ανίχνευσης να είναι χαμηλά, πρέπει να ρυθμίσεις ανάλογα κ το control. Αναλυτική Χημεία 101 😂

Το όριο ανίχνευσης μπαίνει σαν έννοια γιατί αν επαναλάβεις μετρήσεις πάνω του ορίου ανίχνευσης πρέπει ΟΛΕΣ τις φορές να ανιχνεύσεις τον αναλύτη. 

 

Προφανώς με το αχνοφαίνεται δεν βγάζεις άκρη. Βγάζεις όμως με ... machine learning αχνοφαίνοντων μικροστηλών. Εγώ πάντως με το έμπειρο 15ετούς εμπειρίας μάτι του αναλυτικού χημικού δυσκολεύτηκα να το διακρίνω, οπότε υποθέτω ότι ένας λιγότερο τρελός μάλλον δεν θα το έβλεπε! Οπότε να προσθέσω 500.000 στα 500.000 επιβεβαιωμένα κρούσματα των τελευταίων ημερών και να πάω να φτιάξω τον καφέ μου 😂😂😂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα κάνω τον συνωμοσιολογο και θα πω αυτό που είχα ξαναπεί προχθές. 🤨

Όλοι οι “ξαφνικοί” θάνατοι θα αποδοθούν στον ιό,αφού όλοι θα τον περάσουμε. Για αυτο δεν έχει και λογική οι αποφάσεις των κυβερνήσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sotiris said:

Εντάξει αλλά σε μιά ανάλυση χρειάζεσαι το όριο ανίχνευσης. Αν θες το όριο ανίχνευσης να είναι χαμηλά, πρέπει να ρυθμίσεις ανάλογα κ το control. Αναλυτική Χημεία 101 😂

Το όριο ανίχνευσης μπαίνει σαν έννοια γιατί αν επαναλάβεις μετρήσεις πάνω του ορίου ανίχνευσης πρέπει ΟΛΕΣ τις φορές να ανιχνεύσεις τον αναλύτη.

 

Μεσοσταθμικά η ευαισθησία των περισσότερων τεστ αντιγόνου είναι τέτοια ώστε να ανιχνεύουν ~50% (και παρακάτω) των περιπτώσεων που ανιχνεύονται με έως 25 κύκλους PCR. Αν χρειάζεσαι ~30 κύκλους PCR, σχεδόν όλα τα rapid θα σε βγάλουν αρνητικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Του έγινε το μόριο, άτομο :hehe: 

 

Μέχρι στιγμής, τοπικός πόνος στο χέρι, ειδικά αν το κουνάω δεξιά αριστερά. Τις προάλλες, είχα ήδη πολύ περισσότερο πόνο στο χέρι και ~38 πυρετούλι. 

Τώρα, τίποτα. Αφού πίνω καφέ και θα πάω κανονικότατα στην δουλειά το μεσημέρι. Καλά το'λεγα εγώ ότι είχαμε περίπτωση σαν του Πάνου :bleh: 

Ναι, αλλά δεν στο έκανε η νοσοκόμα του Πάνου. Περιμένω  την 4η δόση😛...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xdoc said:

Αν και δεν είναι αστείο, πρέπει να επιλέξεις το κατάλληλο σκεύασμα pfizer στον κατάλληλο χρόνο! Είτε θα προνοήσεις με εμβόλιο pfizer τζαμπαντάν, είτε θα τους πληρώνεις μια ζωή για βιάγκρα! Σε κάθε περίπτωση ο Αλβέρτος κάνει πάρτυ!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, panoc said:

Eνα θα σου πω, ειμαι 1.92 και τη κοιταγα ευθεια... Φοραγε ενα ωραιο κολαν, διαγραφοταν τα παντα... Χρωμα μαλλιων καστανοξανθα, χρωμα ματιων μελι/καστανο ανοιχτο, καθαρο 90-60-90. Προτεινω στους ενδιαφερομενουν να εχουν πιει πολλα υγρα πριν πανε.

 

Α, και ελαφροχερα, ουτε που καταλαβα ποτε και αν εκανε την ενεση :p

Να υποθέσω ότι η σύζυγος δεν μπαίνει λάμπη ε;

 

  • Agree 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

Σοκ στη Λαμία: Αρνιόταν να διασωληνωθεί και πέθανε

 

Παράθεση

Είχε τις αντιλήψεις του σχετικά με την επικινδυνότητα του εμβολιασμού κατά της covid-19 και τελικά τις πλήρωσε με τη ζωή του, 66χρονος από την περιοχή της Στυλίδας που κατέληξε το απόγευμα της Πέμπτης (13/1) στα Επείγοντα του Νοσοκομείου Λαμίας.

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tommybertsen said:

Στο πρώτο πιστοποιητικό που έβγαλα, λέει 

1- 24/05/2021

2- 13/09/2021

 

Τώρα λέει 

1- 13/09/2021

2- 13/01/2021 

 

Δεν νομίζω να 'χω θέμα καθώς τα'χω όλα περασμένα κανονικά, αλλά όταν έκλεισα στο gov για χτες, ήταν ξεκάθαρο: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΗ ΔΟΣΗ. Στις υπενθυμίσεις έλεγε "2η δόση". 

Μαντάρα τα'χουν κάνει. Ευτυχώς που φαίνονται όλα στο πρώτο πιστοποιητικό

 

3 εχω και εγω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι λέτε ότι λέει 3 δόσεις, έχετε νοσήσει; 

Η νόσος μου στο πρώτο πιστοποιητικό εμφανιζόταν ως 1η δόση. Στο τωρινό, εξαφανίστηκε και λέει αριθμός δόσεων:2. 

Πρόβλημα δεν νομίζω να έχω, αφού φαίνονται όλα στα πιστοποιητικά που έχω, αλλά έτσι για το γκαμώτ ρωτώ.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Παιδιά, όσοι λέτε ότι λέει 3 δόσεις, έχετε νοσήσει; 

Η νόσος μου στο πρώτο πιστοποιητικό εμφανιζόταν ως 1η δόση. Στο τωρινό, εξαφανίστηκε και λέει αριθμός δόσεων:2. 

Πρόβλημα δεν νομίζω να έχω, αφού φαίνονται όλα στα πιστοποιητικά που έχω, αλλά έτσι για το γκαμώτ ρωτώ.

Όχι, δεν έχω νοσήσει, ή τουλάχιστον δεν το έμαθα/κατάλαβα/αρνητικό-τεστ και δεν το δήλωσα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα διφορούμενα σελφ (έκανα και δεύτερο χθες κι αυτό αχνό, πήγα σε διαγνωστικό κέντρο και έδωσα 47+10 = 57 ευρώ για 10 ευρώ ράπιντ και PCR που θα βγει Δευτέρα.

Το rapid αρνητικό.

Το PCR δευτέρα, και τα 2 από ρινικό επίχρισμα.

Θυμήθηκα εποχές αρχών του 21 που το χα με εντάξει στην καθημερινότητα το τεστ στη Δανία, 2-3 φορές τη βδομάδα...

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.