Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Και σκέφτομαι εγώ τώρα με το πολυ φτωχό μυαλό που εχω. Έχουν γίνει μέχρι τώρα δεν ξέρω πόσα εκατομμύρια τεστ παγκοσμίως (οχι self test, τα υπολοιπα). Καποιοι εχουν ή μπορουν να εχουν προσβαση σε ολα αυτα τα δεδομενα... μηπως,λέω, ο επομενος ιος ξεπερασει τα θέματα που ειχε ο πρώτος και γινει καμια καλή εκκαθάριση;

 

Ξέρω θα πειτε τι λέει ο μαλέας και αυτα τα πράγματα δεν γίνονται... η κυβερνησεις θέλουν το καλό μας και νοιαζονται για τους πολιτες τους, γι'αυτο και μας εχουν στα ωπα ωπα... oh wait....

Ειδικα στις "δημοκρατίες" που νομιζουμε πως αυτοι που εκλέγουμε παίρνουν και τις αποφάσεις για εμάς...

Συγγνώμη αν ακουστηκα σαν τον Armageddon αλλά ειπα να εκφράσω την απορία μου...

  • Like 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

1167842F-BA4C-4335-B2C1-D8C256D33DA9-153
WWW.PRESSING.GR

«Νιώθω ότι εργάζομαι για την αυτοκρατορία του κακού»! Σάλος έχει ξεσπάσει στην Αμερική μετά την έρευνα του project Veritas, που έγινε με κρυφή κάμερα η οποία μαγνητοσκόπησε τις...

 

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ποιος άλλος είπε να προβαίνουν όλοι σε τεστ, τουλάχιστον εδώ, πέρα από εμένα που δεν γνωρίζεις αν είμαι εμβολιασμένος ή όχι όπως λες;

Εσύ το είπες, λοιπόν.

Το ότι εκλαμβάνεται τα λεγόμενα μου όπως σας βολεύει δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Τίποτα δεν επιδιόκω, μάλλον εσείς θέλετε να επιδιώξετε κάτι που εγώ δεν προσπαθώ. Εγώ έγραψα ξεκάθαρα γιατί θεωρώ ότι όλοι πρέπει να προβαίνουν σε τουλάχιστον ένα self test την εμβομάδα (όπως συμβαίνει και με τα παιδιά για να πάνε σχολείο άλλωστε) και το αιτιολόγισα με καταστάσεις και όχι εικασίες και φανφάρες. Και όχι μια και δύο, αν παρακολουθείς το θέμα θα δεις ότι το έχω γράψει πολλάκις γιατί θεωρώ μέσα από καταστάσεις που συνέβησαν ή συμβαίνουν τώρα που μιλάμε στον κλειστό μου κύκλο, τα όσα είπα.

Ούτε δικό μου, όμως. Υποστήριξες κάτι (από αβλεψία; Έστω, από αβλεψία, να το δεχθώ) το οποίο είναι ισοπεδωτικό και άδικο και σου είπα ότι κάνεις λάθος. Ξαναλέω, λοιπόν: όχι, δεν οφείλουν οι εμβολιασμένοι να υπακούν στα κελεύσματα των ανεμβολίαστων. Ας εμβολιαστούν πρώτα οι "επαναστάτες χωρίς αιτία" και συζητάμε αργότερα για τα υπόλοιπα. Όσο για την αιτιολόγηση, συγγνώμη αλλά όσα αναφέρεις δεν συνιστούν σοβαρά επιχείρηματα. Δεν αμφισβητώ όσα συνέβησαν ή συμβαίνουν στον κλειστό σου κύκλο, αλλά δεν μπορείς να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα επειδή συμβαίνουν πράγματα στο οικογενειακό και φιλικό σου περιβάλλον. Με την ίδια λογική, κι εγώ μπορώ ν' αναφέρω ότι έχουν δει τα ματάκια μου ένα σωρό ανεμβολίαστους να πετάνε χαρταετό. Τα επίσημα στοιχεία είναι συντριπτικά και δεν συνάδουν με όσα υποστήριξες. Υπενθυμίζω ότι το 83,05% των πανελλαδικώς εισαχθέντων στις ΜΕΘ είναι ανεμβολίαστο, ενώ στην 4η ΥΠΕ (Μακεδονία-Θράκη) το ποσοστό αυτό ανέρχεται στο 91,5%. Τα νούμερα είναι αμείλικτα.

Είμαι από τα πρώτα άτομα που φωνάζουν αυτό που γράφεις στα κόκκινα όταν κάποιοι θεωρούσαν και αρκετοί θεωρούν ακόμα, πως το εμβόλιο προσφέρει πλήρη ανοσία, ότι ο εμβολιασμένος δε μεταδίνει κλπ κλπ και ότι θα μπορούμε να κυκλοφορούμε αβέρτα όπου θέλουμε, όποτε θέλουμε επειδή κάναμε το εμβόλιο χωρίς να προσέχουμε.

Ωραία, τι θέλεις να πεις μ' αυτό (για να μην λες ότι εκλαμβάνω τα λεγόμενά σου όπως με βολεύει); Αν ξέρεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος (με στοιχεία, όχι με λόγια του αέρα) ότι οι εμβολιασμένοι κυκλοφορούν σαν τα ζόμπι που ψάχνουν να τραφούν και μολύνουν αβέρτα τους ανυποψίαστους περαστικούς, σε παρακαλώ να εισφέρεις τα στοιχεία αυτά στο παρόν νήμα.

Και να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα σαν ερώτηση να μου πεις αν συμφωνούμε ή όχι; Οι εκπεδευτικοί όντας εμβολιασμένοι πηγαίνουν στην δουλειά τους χωρίς να απαιτείτε κάποιο τεστ, άσχετα αν κάποιοι κάνουν από την καλή τους την καρδιά. Αν ένας κολλήσει, πως θα το γνωρίζει αν ή μέχρι να εμφανίσει συμπτώματα και επομένως δεν θα μεταφέρει τον ιό στα παιδιά με τα οποία συναναστρέφεται; Ο ίδιος είπες ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν/ουμε κανονικά. Επόμενως δεν θα ήταν πιο σοφό να προβαίνουν και αυτοί σε ένα τουλάχιστον τεστ την εμβόμαδα; Θέλω απάντηση με ένα ή με ένα όχι.

Θέλω απάντηση μ' ένα ή ένα όχι: πρέπει να εμβολιαστούν οι αρνητές; Πριν συζητήσουμε οτιδήποτε άλλο, πρέπει να συμπεριφερθούν υπεύθυνα ή ας τους αφήσουμε να λένε και να κάνουν τα δικά τους;

Α, κάτι ακόμη: το επιχείρημα (δεν το χρησιμοποίησες εσύ) ότι "είμαι ανεμβολίαστος, αλλά τηρώ όλα τα μέτρα, προσέχω, στερούμαι τον αέρα και το φως του ήλιου, άρα γιατί να εμβολιαστώ και γιατί να μπω στο ίδιο τσουβάλι με τον εμβολιασμένο" είναι έωλο. Με την ίδια λογική, είμαι εμβολιασμένος, προσέχω, τηρώ όλα τα μέτρα, άρα γιατί να μπω στο ίδιο τσουβάλι με τους αρνητές;

@sdim Σε παρακαλώ μην με παραθέσεις ξανά. Θεωρώ ότι εσκεμμένα διασπείρεις ψευδείς ειδήσεις (δεν είναι η πρώτη φορά). Είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που υποστηρίζεις, ώστε πιστεύω (βάσιμα) ότι είτε πρέπει να ζητήσεις τη βοήθεια των ειδικών είτε οφείλεις να επιστρέψεις πάραυτα στα θρανία.

 

https://www.in.gr/2021/11/24/greece/koronaios-7-108-nea-krousmata-kai-93-thanatoi-stous-612-oi-diasolinomenoi/

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
typo
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, jax7480 said:

Και σκέφτομαι εγώ τώρα με το πολυ φτωχό μυαλό που εχω. Έχουν γίνει μέχρι τώρα δεν ξέρω πόσα εκατομμύρια τεστ παγκοσμίως (οχι self test, τα υπολοιπα). Καποιοι εχουν ή μπορουν να εχουν προσβαση σε ολα αυτα τα δεδομενα... μηπως,λέω, ο επομενος ιος ξεπερασει τα θέματα που ειχε ο πρώτος και γινει καμια καλή εκκαθάριση;

 

Ξέρω θα πειτε τι λέει ο μαλέας και αυτα τα πράγματα δεν γίνονται... η κυβερνησεις θέλουν το καλό μας και νοιαζονται για τους πολιτες τους, γι'αυτο και μας εχουν στα ωπα ωπα... oh wait....

Ειδικα στις "δημοκρατίες" που νομιζουμε πως αυτοι που εκλέγουμε παίρνουν και τις αποφάσεις για εμάς...

Συγγνώμη αν ακουστηκα σαν τον Armageddon αλλά ειπα να εκφράσω την απορία μου...

 

Αν δεν βαριέσαι ρίξε ένα διάβασμα στην έκθεση του γραμματέα του ΟΗΕ για το δημογραφικό.

Θα σου λυθούν πιστεύω αρκετές απορίες που ίσως έχεις και θα δεις ότι δεν και τόσο απλά τα πράγματα με τον εκάστοτε πληθυσμό ανά χώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sdim said:

Βλέπουμε ότι στην κατηγορία 60~69 το εμβόλιο βελτιώνει την κατάσταση αλλά στις μεγαλύτερες ηλικίες τα νούμερα λένε το αντίθετο.

γενικοτερα παντως στο report που βαζεις, αν δεις στην σελιδα 15 και τα 3 group τα group των 70+ (με 2 δοσεις) εχουν ποσοστο εμβολιασμου 94+%  εδω και μηνες οποτε τις πραξεις σου γι αυτους θα πρεπει να τις κανεις με αυτο το ποσοστο. Στο εχουν ξαναπει και στο παρελθον νομιζω κατι αντιστοιχο, οτι δηλαδη δεν χρησιμοποιεις σωστα στοιχεια οποτε καταληγεις και σε λαθος συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία από al3x
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Όταν σταματήσεις να τσουβαλιάζεις ανθρώπους και σταματήσεις να κρίνεις δυσανάλογα απόψεις επηρεαζόμενος από το αν είναι εμβολιασμένοι ή όχι και μάλιστα χωρίς να γνωρίζεις αλλά εικάζοντας, τότε ίσως αξίζει να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.

  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

@DEADLAZARUS Όταν σταματήσεις να τσουβαλιάζεις ανθρώπους και σταματήσεις να κρίνεις δυσανάλογα απόψεις επηρεαζόμενος από το αν είναι εμβολιασμένοι ή όχι και μάλιστα χωρίς να γνωρίζεις αλλά εικάζοντας, τότε ίσως αξίζει να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.

Όταν θα σταματήσεις να κρύβεσαι πίσω από τις λέξεις και θα έχεις το θάρρος να υποστηρίξεις ξεκάθαρα αυτά που πιστεύεις (τα οποία νομίζεις ότι κρύβεις επιμελώς), τότε ίσως αξίζει να συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Καλή συνέχεια και από εμένα.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρεις το θάρρος να μου απαντήσεις σε ένα πολύ απλό ερώτημα που σου έκανα και να μην εμπλέκεις τρίτα πράγματα στην κουβέντα για να την φέρεις εκεί που σε βολεύει και σταματήσεις να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενα μου θεορόντας ότι κρύβω πράγματα από πίσω, ξαναμιλάμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Πάντως, 387 σελίδες διαμάχες, ούτε σε Intel vs AMD thread δεν έχουμε δει. 

Να τα λέμε και αυτά...χαχαχαχαχαχα 

 

Θα είχε ενδιαφέρον να ταϊσουμε όλα αυτά τα data σε ένα νευρωνικό και να δουμε στο τέλος πως αυτοπροσδιορίζεται. Ψέκι ή Vaxidiot

Ισως βάλουμε και στοιχηματα κλπ πριν.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος UltraB έγραψε:

Όταν βρεις το θάρρος να μου απαντήσεις σε ένα πολύ απλό ερώτημα που σου έκανα και να μην εμπλέκεις τρίτα πράγματα στην κουβέντα για να την φέρεις εκεί που σε βολεύει και σταματήσεις να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενα μου θεορόντας ότι κρύβω πράγματα από πίσω, ξαναμιλάμε. 

Σε παρακαλώ, καλύτερα να σταματήσεις. Προσπαθείς (το έχεις επιχειρήσει στο παρελθόν) να εξισώσεις τους εμβολιασμένους με τους ανεμβολίαστους. Κάνεις λάθος, τελεία και παύλα. Βρες το θάρρος να μου πεις εάν πρέπει να εμβολιαστούν οι αρνητές και άσε τα υπόλοιπα. Για να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση, προτείνω να με βάλεις στην ignore list σου (το αυτό θα πράξω κι εγώ). Το νήμα δεν προσφέρεται για προσωπικές διαμάχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Σε παρακαλώ, καλύτερα να σταματήσεις. Προσπαθείς (το έχεις επιχειρήσει στο παρελθόν) να εξισώσεις τους εμβολιασμένους με τους ανεμβολίαστους. Κάνεις λάθος, τελεία και παύλα. Βρες το θάρρος να μου πεις εάν πρέπει να εμβολιαστούν οι αρνητές και άσε τα υπόλοιπα. Για να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση, προτείνω να με βάλεις στην ignore list σου (το αυτό θα πράξω κι εγώ). Το νήμα δεν προσφέρεται για προσωπικές διαμάχες.

Ή έτσι απλά θεωρείς εσύ. Αποφεύγοντας πάλι να απαντήσεις στο αν θα είναι καλύτερα να προβαίνουμε όλοι σε τουλάχιστον ένα τεστ την εμβομάδα και αν θα έχουμε, θεωρητικά τουλάχιστον, ένα κέρδος (μειωμένα κρούσματα) από αυτό .

 

Επίσης πότε είπα εγώ ότι δεν πρέπει να εμβολιαστούν οι αρνητές; Οι διαφορά μας είναι στο ότι δεν με απασχολεί τι κάνουν σε αντίθεση με εσένα. Εγώ κοιτάω να προσταστέτω τον ευατό μου με το εμβόλιο και το κάθε εμβόλιο και όχι για να βγω να λέω ότι είμαι εμβολιασμένος και να ανοίγω διαμάχες με ανεβμολίαστους.

 

Συμφωνώ ότι το νήμα δεν προσφέρετε για προσωπικές διαμάχες αλλά άλλος είναι αυτός που εμπλέκεται συνέχεια.

  • Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sdim said:

 

 

1167842F-BA4C-4335-B2C1-D8C256D33DA9-153
WWW.PRESSING.GR

«Νιώθω ότι εργάζομαι για την αυτοκρατορία του κακού»! Σάλος έχει ξεσπάσει στην Αμερική μετά την έρευνα του project Veritas, που έγινε με κρυφή κάμερα η οποία μαγνητοσκόπησε τις...

 

 

 περιμενω απαντηση για την ερευνα που παραθεσες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλό 2076

 

WWW.REUTERS.COM

Freedom of Information Act requests are rarely speedy, but when a group of scientists asked the federal government to share the data it relied upon in licensing Pfizer’s COVID-19 vaccine, the response...

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

μηπως,λέω, ο επομενος ιος ξεπερασει τα θέματα που ειχε ο πρώτος και γινει καμια καλή εκκαθάριση;

 

Κλασσική περίπτωση συνωμοσιολογίας.

Είναι ένα σενάριο, αλλά στην πραγματικότητα δεν χρειάζονται τέτοιας έκτασης πειράματα για να φτιαχτεί ο ιός που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Πάντως, 387 σελίδες διαμάχες, ούτε σε Intel vs AMD thread δεν έχουμε δει. 

Να τα λέμε και αυτά...χαχαχαχαχαχα 

και δε θα δεις,🤣 οι ιντελαδες ειναι ανεμβολιαστοι και δεν εχουν προσβαση χωρις ραπιντ

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

 

Κλασσική περίπτωση συνωμοσιολογίας.

Είναι ένα σενάριο, αλλά στην πραγματικότητα δεν χρειάζονται τέτοιας έκτασης πειράματα για να φτιαχτεί ο ιός που περιγράφεις.

 

Δεν το διάβασα κάπου απλά το σκέφτηκα. Λες να ξεκινησω κανένα κίνημα; που ειναι τα δεδομένα απο τα test μας και τι πειράματα γινονται για να αλλάξουν το DNA μας τωρα που εχουν πρόσβαση σε αυτό;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Ακόμα και για το AIDS είναι ευρέως διαδεδομένη η άποψη ότι είναι κατασκευασμένο σε εργαστήριο. Εννοείται το ίδιο για τον έμπολα, τον Η1Ν1 κλπ

Αν υπάρχει ελεύθερος χρόνος μπορείς να διαβάσεις και αναλύσεις περί αυτών.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Το παραπάνω σύνδεσμο τον παρέθεσα για να δείξω ότι δεν υπάρχει βλέψη για βίαιη μείωση του πληθυσμού,αλλά ο στόχος είναι μια ισορροπία στο σύνολο του και αριθμητικά και ηλικιακά.

Στο παρακάτω άρθρο εξηγεί γιατί δεν θα υπάρχει λύση σε κανένα πρόβλημα (ενεργειακό,κλιματικό,επισιτιστικό κτλ)αν γίνει κάτι τέτοιο.

 

Τώρα το σενάριο που έχω εγώ στο μυαλό μου και δεν θα αρέσει σε κανέναν λέγετε growth regulators! 

Είναι ουσίες/ενώσεις που χρησιμοποιούνται σε οικοσυστήματα όπως τα έντομα και τα φυτά όταν υπάρχουν προβλήματα.Αυτές οι ουσίες δεν μειώνουν τον πληθυσμό άμεσα,αλλά αλλάζουν την συμπεριφορά,την αναπαραγωγή,την ανάπτυξη και τέλος την αύξηση του όταν υπάρχει μακροχρόνια έκθεση σε αυτά. :whistling:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.