Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Aνεμβολιαστοι Project Managers? Δε περίμενα κάτι περισσότερο από το μανατζεριό. Αχώνευτη φάρα.

Το θέμα είναι οι Εφιάλτες ανάμεσά μας όμως. 

 

Σίγουρα θα υπάρχουν το θέμα είναι ποιος είναι ο original και ποιος fake και ποιος όχι ναι - ναι όχι, αυτός που λέει στον άλλον ή ο άλλος που δεν λέει ή το ανάποδο ή αυτός που δεν μιλάει ;

 

Το θέμα είναι πολιτικό τονίζουμε τόσο καιρό, διότι πλέον το έχουν ανάγουν σε υπέρτατο βαθμό οι πολιτικοί σε αυτό το επίπεδο είναι όλα προσυμφωνημένα σύμφωνα με το ιερό ευαγγέλιο COVID-19: The Great Reset, σας έχω πει να του ρίξετε μια ματιά και ή δε θέλετε να δείτε τι θα γίνει παρακάτω ή το έχετε διαβάσει και δεν θέλετε να πιστέψετε αυτά που γράφει ή απλά είναι άλλο ένα ψέκι βιβλίο COVID-19: The Great Reset που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι του Λιακόπουλου.

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

το θέμα είναι ποιος είναι ο original και ποιος fake και ποιος όχι ναι - ναι όχι, αυτός που λέει στον άλλον ή ο άλλος που δεν λέει ή το ανάποδο ή αυτός που δεν μιλάει ;

 

Ε πες το έτσι απ την αρχη χριστιανέ μου.

400 σελίδες θέμα για να φτάσουμε στο πενταπόσταγμα των θέσεών σου.

 

 

 

  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Ε πες το έτσι απ την αρχη χριστιανέ μου.

400 σελίδες θέμα για να φτάσουμε στο πενταπόσταγμα των θέσεών σου.

 

 

1 minute ago, p55 said:

 

Πού μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά;

 

https://carterheavyindustries.files.wordpress.com/2020/12/covid-19_-the-great-reset-klaus-schwab.pdf

 

το βιβλίο που το έχουν όλοι οι Πρωθυπουργοί στο Γραφείο τους

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p55 said:

 

Για αυτό το τελευταίο κράτα και μικρό καλάθι.

 

ο δικός μας το είχε πάντως

 

Spoiler

Rodos-press - «The Great Reset»: Το βιβλίο-έμμεση «δήλωση» του Κ.Μητσοτάκη  στο γραφείο του γι αυτό που ετοιμάζουν μετά την πανδημία

 

Τι μας λέει το "COVID-19 :The Great Reset" (Η Μεγάλη  Επανεκκίνηση)...Παγκοσμιοποίηση & δημοκρατία δεν πάνε μαζί με το  έθνος-κράτος

 

Συμμετοχή Μητσοτάκη σε τηλεδιάσκεψη προετοιμασίας της Συνόδου Κορυφής

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μιας και είδα 2 φορές να αναφέρομαι. 

Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι ΜΠΟΡΕΙ να έκανες λάθος. Δεν μπορεί. Έκανες λάθος. Σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις; (απαντώ εγώ, ναι σου είναι πολύ δύσκολο, εξηγώ λίγο μετά το γιατί)

Στο συγκεκριμένο θέμα έχω ουσιαστικά υποχωρήσει αλλά εσείς δεν αρκείστε σε απλή υποχώρηση. Θέλετε ισοπέδωση. Να το κοιτάξετε λίγο αυτό.

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στην περίπτωση του spiros77 άφησες υπόνοια ότι μπορεί να προκάλεσα το ευχολόγιο (πήγαινε διάβασε, είναι εκεί τα μηνύματα, μια χαρά έγραψες για τον spiros77). Δηλαδή αν ο άλλος σου ευχηθεί να πεθάνεις από covid or whatever και έρθω και σου πω εγώ "μπορεί να το προκάλεσες", ποιος ξέρει τι θα μου σούρεις. Έπος λέμε.

Explanation:

Απλά θέλεις να (νομίζεις ότι) έχεις δίκιο για όλα, να προκαλείς "αθώα" αλλά να μην λαμβάνεις αντίστοιχη απάντηση (αλλιώς είμαστε ναζί και χίτλερ και σε αντιμετωπίζουμε με γνωστό επιθετικό τρόπο, τον καημένο, ενώ στην πραγματικότητα απλά κάνουμε "damage control" στο έρμο το thread) και να ειρωνεύεσαι χωρίς καμία επίπτωση. Brilliant. Προφέσορας (μη μου πεις ότι δεν αποκάλεσες έτσι τον εαυτό σου με τις γνωστές αθώες "απολογητικού" ύφους απαντήσεις, πλιζ)

Έχω αποκαλέσει τον εαυτό μου άσχετο από ιατρική και όχι προφέσορα και δεν σε έχω πει χίτλερ. Θυμάσαι τότε που είπες για περιστατικό συγγενικού σου προσώπου με covid; Νομίζω ήμουν από τους λίγους που δεν είχαν προσπαθήσει να βγάλουν εσένα ή τους συγγενείς σου ψεύτες. Δεν τη βρίσκω να συγκρούομαι χωρίς λόγο. Έχω γράψει πολλές φορές πράγματα χωρίς απόλυτο τρόπο ακριβώς γι' αυτό το λόγο.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Αυτός δεν είναι λόγος να μη μπορείς να διακρίνεις τι είναι σωστό για σένα ή για την κοινωνία. Ούτε εγώ συμφωνώ με όλα τα μέτρα που έχουν παρθεί. Πρέπει να σου πω όμως ότι είμαι θερμός υποστηρικτής του όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος. Εφόσον κάποιοι πολίτες αρνούνται να καταλάβουν ότι πρέπει να φοράνε ζώνες, τί ακριβώς να γίνει; Νομίζω ξεχνάτε ότι στο δυτικό κόσμος ζούμε σε δημοκρατικές χώρες. Οι κυβερνήσεις ελέγχονται μέσω των εκλογών κάθε 4-5 χρόνια το πολύ. Αν η εκάστοτε πλειοψηφία ήταν τόσο ενάντια στα μέτρα, στις επόμενες εκλογές θα άλλαζε η κυβέρνηση. Αν πάλι είναι υπέρ, τότε συγγνώμη αλλά αυτό είναι δημοκρατία.

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το παραπάνω. Στο τελευταίο ειδικά κομμάτι που αναφέρεσαι σε εκλογές και πλειοψηφία, η ψήφος διαμορφώνεται μεταξύ άλλων και από σφαιρικότερη ενημέρωση η οποία δεν ευνοείται από κάτι λίστες Πέτσα, αλλά και από τις συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων που κάνουν μεταξύ τους οι απλοί καθημερινοί  άνθρωποι σαν εμένα. Όσο λιγότερο μπινελίκι και προσβολές έχουν αυτές οι συζητήσεις, τόσο λιγότερος διχασμός.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Μου αρέσει ο παραλληλισμός που κάνεις μεταξύ μη εμβολιασμένων και λαθρομεταναστών. Η αλήθεια είναι ότι στην πλειοψηφία τους και οι δύο ομάδες έχουν πέσει θύματα παραπληροφόρησης, για το τι οφέλη και κινδύνους έχουν οι αποφάσεις τους. Και τους παραπληροφορούν άνθρωποι για προσωπικό οικονομικό όφελος, ή/και κέντρα εξουσίας ώστε να προκαλέσουν αναταραχές. Η στάση μου είναι ακριβώς η ίδια: Η λύση είναι να κάνεις όσο πιο ασύμφορη την επιλογή είτε του μη εμβολιασμού, είτε της λαθρομετανάστευσης. Σίγουρα όμως νιώθω μεγαλύτερη συμπόνια για τους λαθρομετανάστες, διότι έρχονται από μια κατάσταση στην οποία δεν επέλεξαν να είναι: Γεννήθηκαν σε λάθος χώρα.

Δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να χωρίζεις τους ανθρώπους μόνο σε θύματα και θύτες, η ζωή είναι πιο περίπλοκη από τέτοιες υπεραπλουστεύσεις. Στην ασύμφορη λαθρομετανάστευση θα συμφωνήσω, στην πανδημία θα προτιμούσα πιο καθαρή ενημέρωση χωρίς ωραιοποίηση/δραματοποίηση γεγονότων όπου μας συμφέρει, χωρίς κινήσεις που αυξάνουν την καχυποψία όπως το ακαταδίωκτο, τα λεφτά στα ΜΜΕ κ.α., χωρίς εισαγγελικό κυνήγι σε καθηγητή που απλώς επαναλαμβάνει με έμφαση αυτά που γράφει ο ΕΟΦ κλπ. Και στην τελική το έχω ξαναπεί ή έχω συμφωνήσει με άλλους που το έχουν πει. Ας το κάνει υποχρεωτικό αλλά με τις ανάλογες συνέπειες και για τα ατυχήματα, όχι μόνο για τους ανυπάκοους και με περισσότερη υπευθυνότητα στη φαρμακοεπαγρύπνηση και λιγότερη πολιτική εκμετάλλευση και blame game.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

 Μπράβο, ανακαλύψατε τη δημόσιο και καθόλου κρυφό τίτλο του World Economic Forum 2020, στο Davos The Great Reset.

 

Το 2012 ήταν The Great Transformation, αλλά τότε δεν υπήρχε η Trump κουλτούρα να πετάμε σκ*τ* παντού για να γ*μ*σουμε την κουβέντα...

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το παραπάνω. Στο τελευταίο ειδικά κομμάτι που αναφέρεσαι σε εκλογές και πλειοψηφία, η ψήφος διαμορφώνεται μεταξύ άλλων και από σφαιρικότερη ενημέρωση η οποία δεν ευνοείται από κάτι λίστες Πέτσα, αλλά και από τις συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων που κάνουν μεταξύ τους οι απλοί καθημερινοί  άνθρωποι σαν εμένα. Όσο λιγότερο μπινελίκι και προσβολές έχουν αυτές οι συζητήσεις, τόσο λιγότερος διχασμός.

 

Συγγνώμη, αλλά διαρκώς πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Από τη μία φοβάσαι ότι θα χάσουμε τις ελευθερίες μας, αλλά δε διαφωνείς ότι έχουμε δημοκρατία και δε γίνεται αυτό. Και μετά αναφέρεσαι σε μπινελίκια και προσβολές. Το ότι επιλέγετε την παραπληροφόρηση δεν είναι μπινελίκι ούτε προσβολή. Το ότι όσοι δεν εμβολιάζονται ή/και δεν τηρούν μέτρα προστασίας, είναι παρτάκιδες, δεν είναι ούτε μπινελίκι, ούτε προσβολή. Η αλήθεια δεν είναι μπινελίκι, ούτε προσβολή.

πριν 18 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να χωρίζεις τους ανθρώπους μόνο σε θύματα και θύτες, η ζωή είναι πιο περίπλοκη από τέτοιες υπεραπλουστεύσεις. Στην ασύμφορη λαθρομετανάστευση θα συμφωνήσω, στην πανδημία θα προτιμούσα πιο καθαρή ενημέρωση χωρίς ωραιοποίηση/δραματοποίηση γεγονότων όπου μας συμφέρει, χωρίς κινήσεις που αυξάνουν την καχυποψία όπως το ακαταδίωκτο, τα λεφτά στα ΜΜΕ κ.α., χωρίς εισαγγελικό κυνήγι σε καθηγητή που απλώς επαναλαμβάνει με έμφαση αυτά που γράφει ο ΕΟΦ κλπ. Και στην τελική το έχω ξαναπεί ή έχω συμφωνήσει με άλλους που το έχουν πει. Ας το κάνει υποχρεωτικό αλλά με τις ανάλογες συνέπειες και για τα ατυχήματα, όχι μόνο για τους ανυπάκοους και με περισσότερη υπευθυνότητα στη φαρμακοεπαγρύπνηση και λιγότερη πολιτική εκμετάλλευση και blame game.

 

Whataboutism. Δε με νοιάζει τι κάνει η κυβέρνηση, ούτε τι λέει η τηλεόραση (δεν έχω άλλωστε). Ούτε χωρίζω τους ανθρώπους σε θύτες και θύματα, αλλά είναι όπως σε όλα αποχρώσεις του γκρι. Τώρα εσύ που είδες ότι τα έκανα μαύρο/άσπρο, ούτε αυτό το ξέρω. Και το ότι θέλεις πιο σκληρή στάση απέναντι στους λαθρομετανάστες από ότι στους ανεμβολίαστους, ενώ πριν αναφερόσουν σε ανθρωπισμό, ειλικρινά με ξεπερνάει. Διαβάσαμε δηλαδή ότι είναι πιο δύσκολο να είσαι ανεμβολίαστος στην Ελλάδα, παρά να μένεις στο Αφγανιστάν ή στη Σομαλία...

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Ορθογραφικό λάθος
  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό απολογητικό ύφος , ✅

 

"Να το κοιτάξετε λίγο αυτό" πρόταση, ✅ 

 

"Δεν θυμάμαι τίποτα, εσείς τα θυμάστε", ✅

 

Υποδείξεις για το τι θα κάνουμε, ✅

 

Είναι μάταιο πλέον... Lost case, lost cause 

 

  • Like 6
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερωθήκαμε ότι σε ξαδερφάκι 2 ετών βγήκε θετικό το self test και ελπίζουμε να βγήκε λαθασμένο.

 

Η δασκάλα της, στο παιδικό, εμβολιασμένη προφανώς, την προηγούμενη βδομάδα τους ενημέρωσε ότι ήταν θετική. Όπως επίσης και η νονά της, επίσης εμβολιασμένη, πριν δύο βδομάδες περίπου όπου είχαν βγει παρέα και την επόμενη έμαθε πως ήταν θετική.

 

Και μετά αναρωτιέστε ορισμένοι γιατί επειμένω ότι όλοι πρέπει να προβαίνουμε σε τουλάχιστον ένα τεστ την εβδομάδα!

 

Spoiler

Μην αρχίσετε πάλι την διαμάχη εμβολιασμένοι - ανεμβολιάστοι, σας παρακαλώ. Ο μόνος λόγος που έκανα αναφορά στο εμβολιασμένοι ήταν για να σταθώ πόσο σημαντικό είναι, κατά την γνώμη μου προφανώς, αυτό που γράφω στην τελευταία μου πρόταση.

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Α εμάς χτες το βράδυ μας ειδοποίησαν από το σχολείο ότι εμφανίστηκε κρούσμα στην τάξη που είναι ο μεγάλος.

Επικράτησε πανικός στους γονείς που μέσω μηνυμάτων προσπαθούσαν να βρούν τον ένοχο :hehe:

Εγώ λέω να μην του κάνουμε rapid διότι αν βγει θετικό θα πρέπει να κάνουμε καραντίνα.

Και όλα αυτά για μια γριπούλα. 

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΣΤ - ΔΕΝ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ - ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ

  • Haha 7
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Συγγνώμη, αλλά διαρκώς πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Από τη μία φοβάσαι ότι θα χάσουμε τις ελευθερίες μας, αλλά δε διαφωνείς ότι έχουμε δημοκρατία και δε γίνεται αυτό.

Μα μέσα στην δημοκρατία είναι και το να συζητάμε και να επηρεαζόμαστε ο ένας από τον άλλον, απορώ γιατί πρέπει να διαφωνήσεις και σε αυτό. Ο καθένας λέει τις σκέψεις του και ενίοτε επηρεάζει ο ένας τον άλλον. Όσο πιο πιεσμένοι είμαστε εργασιακά και οικονομικά τόσο δυσκολότερο είναι να ασχολούμαστε με το τι ελευθερίες χάνουμε, αν τις χάνουμε κλπ. Συζήτηση κάνω κι εγώ.

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και μετά αναφέρεσαι σε μπινελίκια και προσβολές. Το ότι επιλέγετε την παραπληροφόρηση δεν είναι μπινελίκι ούτε προσβολή. Το ότι όσοι δεν εμβολιάζονται ή/και δεν τηρούν μέτρα προστασίας, είναι παρτάκιδες, δεν είναι ούτε μπινελίκι, ούτε προσβολή. Η αλήθεια δεν είναι μπινελίκι, ούτε προσβολή.

Σε ένα τόσο μεγάλο, τόσο μαζικό και τόσο νέο φαινόμενο όπως είναι η πανδημία αυτού του ιού, όλα τα θέματα έχουν τελεσίδικα λήξει και με τόση σιγουριά και η αλήθεια είναι αυτή που υποστηρίζεται από τους περισσότερους που δεν χωράει καμία συζήτηση, λοιπόν. Εντάξει. Επίσης το αποτέλεσμα δεν μετράει καθόλου, αρκεί που δεν έκανε κάποιος το εμβόλιο και είναι αυτομάτως παρτάκιας. Η αποδεδειγμένα αποτελεσματική τήρηση των μέτρων (δεν κόλλησες άρα δεν μετέδωσες, ούτε νοσηλεύτηκες άρα δεν έβλαψες), ακυρώνεται και αυτή με αυτά που λες μόνο από το status του μη εμβολιασμού. Άρα αφού δεν μας σώζει τίποτα από το να είμαστε αναγκαστικά παρτάκηδες, να πετάξουμε και τις κάρτες αιμοδότη όσοι έχουμε, να χαλαρώσουμε και τα μέτρα προστασίας όσοι τα τηρούμε και να σταματήσουμε ότι άλλο μπορεί να κάνουμε που μπορεί να είναι ωφέλιμο για άλλους, η ρετσινιά του παρτάκια δεν φεύγει με τίποτα.

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Whataboutism. Δε με νοιάζει τι κάνει η κυβέρνηση, ούτε τι λέει η τηλεόραση (δεν έχω άλλωστε). Ούτε χωρίζω τους ανθρώπους σε θύτες και θύματα, αλλά είναι όπως σε όλα αποχρώσεις του γκρι. Τώρα εσύ που είδες ότι τα έκανα μαύρο/άσπρο, ούτε αυτό το ξέρω. Και το ότι θέλεις πιο σκληρή στάση απέναντι στους λαθρομετανάστες από ότι στους ανεμβολίαστους, ενώ πριν αναφερόσουν σε ανθρωπισμό, ειλικρινά με ξεπερνάει. Διαβάσαμε δηλαδή ότι είναι πιο δύσκολο να είσαι ανεμβολίαστος στην Ελλάδα, παρά να μένεις στο Αφγανιστάν ή στη Σομαλία...

Κανένα whataboutism και ξέρεις πολύ καλά που τα κάνεις άσπρο-μαύρο. Μόλις στο ξαναεξήγησα. Ακόμα και το ότι συμφώνησα μαζί σου για τους λαθρομετανάστες προσπαθείς να το γυρίσεις εναντίον μου, ποιος ο λόγος;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γνωστό απολογητικό ύφος , ✅

Ήλπιζα ότι θα το προτιμούσες από το επιθετικό. Ακόμα το ελπίζω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

"Να το κοιτάξετε λίγο αυτό" πρόταση, ✅ 

Δεν είναι κακό να προτείνουμε, ούτε να συζητάμε.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

"Δεν θυμάμαι τίποτα, εσείς τα θυμάστε", ✅

Εντάξει άνθρωπος είμαι, δεν συμφωνείς;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Υποδείξεις για το τι θα κάνουμε, ✅

Δεν θυμάμαι να σου υπέδειξα αν θα κάνεις εμβόλιο ας πούμε.

 

Καμία διάθεση εξομάλυνσης ✅

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Μόλις ενημερωθήκαμε ότι σε ξαδερφάκι 2 ετών βγήκε θετικό το self test και ελπίζουμε να βγήκε λαθασμένο.

 

Η δασκάλα της, στο παιδικό, εμβολιασμένη προφανώς, την προηγούμενη βδομάδα τους ενημέρωσε ότι ήταν θετική. Όπως επίσης και η νονά της, επίσης εμβολιασμένη, πριν δύο βδομάδες περίπου όπου είχαν βγει παρέα και την επόμενη έμαθε πως ήταν θετική.

 

Και μετά αναρωτιέστε ορισμένοι γιατί επειμένω ότι όλοι πρέπει να προβαίνουμε σε τουλάχιστον ένα τεστ την εβδομάδα!

 

  Reveal hidden contents

Μην αρχίσετε πάλι την διαμάχη εμβολιασμένοι - ανεμβολιάστοι, σας παρακαλώ. Ο μόνος λόγος που έκανα αναφορά στο εμβολιασμένοι ήταν για να σταθώ πόσο σημαντικό είναι, κατά την γνώμη μου προφανώς, αυτό που γράφω στην τελευταία μου πρόταση.

 

 

Όχι δεν λες αυτό. Αυτό που λες έμμεσα,  είναι να εφαρμοστεί άμεσα γενικό lockdown επειδή ο ιός είναι ακόμα εκεί έξω και φέρεται απ' όλους.

 

Ας θυμίσω σε όλους ή στους περισσότερους τουλάχιστον την δική τους άποψη για το παρατεταμένο lockdown και τις συνέπειες του.

 

Άρα το lockdown θα πρέπει δλδ να είναι αορίστου χρόνου μέχρι να εξαφανιστεί ο υιός. ΑΡΑ δεν χρειάζεται ο εμβολιασμός. Αν είναι να κάνω self και rapid, δεν θα εμβολιαστώ. Άρα τα εμβόλια πάνε περίπατο. Άρα καταλήγουμε στην τρύπα στο νερό;!

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι αυτή τη στιγμή το 100% του πληθυσμού είναι θετικοί.

Α. Εφαρμόζουμε γενικό lockdown. Όλοι λοιπόν είναι στα σπίτια τους και νοσούν (ασυμπτωματικοί ή όχι).

Σε τι ποσοστό θα εισαχθεί στο νοσοκομείο ένας ανεμβολιαστος και σε τι ένας εμβολιασμένος;

 

Β. Δεν εφαρμόζουμε γενικό lockdown διότι ...όλοι έχουν κολλήσει και δεν έχει πια νόημα η πρόληψη.

Σε τι ποσοστό θα εισαχθεί σε νοσοκομείο ένας ανεμβολιαστος και σε τι ένας εμβολιασμένος;

 

Ο εμβολιασμένος μπαίνοντας σε καραντίνα ποιον προστατεύει ή από τι προστατεύεται;

 

Ο ανεμβολίαστος μπαίνοντας σε καραντίνα ποιον προστατεύει ή από τι προστατεύεται;

 

Οι δύο τελευταίες ερωτήσεις σαφώς και "χρησιμοποιούν" τα ποσοστά και την στατιστική που υπάρχουν ελεύθερα για ανάγνωση και μελέτη.

 

------

Στο μεταξύ, διάβασα για εντολή του ΥΠ.Υγειας για μείωση των τακτικών χειρουργείων στο 80% κατ' ελάχιστο!

 

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο. Αλλά επίσης, παρόλες τις αντιδράσεις των δημοσίων ιατρών, δεν νομίζω το Υπουργείο να εξέδιδε τέτοια εντολή αν δεν υπήρχαν ΗΔΗ τα ερεθίσματα  από τις κατά τόπους περιφέρειες. Δλδ "Η θα ασχολούμαστε με covid ή με προστάτη και αμυγδαλές", "Δεν πληρώνομαι καλά για όλα αυτά, ενώ ο συνάδελφος μου στο προσωπικό του ιατρείο είναι χαλαρός". Δεν ξέρω κατά πόσο ένα τέτοιο ερέθισμα μπορεί να αποτελεί και κάποιου είδους 'απειλή' προς το Υπουργείο, το οποίο προφανώς δεν προχωρεί σε περαιτέρω αύξηση του Υγειονομικού προσωπικού. Το "περαιτέρω" το αναφέρω, διότι στην πρώτη καραντίνα είχε ήδη προσλάβει εκτάκτως έξτρα νοσηλευτικό προσωπικό.

 

Εν κατακλείδι, ο οποιοδήποτε πολίτης αυτής της χώρας ας αναλογιστεί με μια αυτοκριτική αρχικά, το πώς και γιατί μια τέτοια απόφαση, δύναται μακροπρόθεσμα, να επηρεάσει τον ίδιο ή κάποιο στενό συγγενικό του πρόσωπο.

Τελικά, ενδέχεται οι κίνδυνοι από μια απόφαση μας, να είναι περισσότεροι από αυτούς που νομίζουμε και οι αρνητικές συνέπειες των πράξεών μας, να γέρνουν κατά πολύ εις βάρος μας, από ότι αρχικά υπολογίσαμε.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λανθασμένες εικασίες που έκανες εσύ διαβάζοντας τα όσα έγραψα και θεωρώντας ότι θέλω να πω κάτι διαφορετικό απ' αυτό που έγραψα.

Αν ήθελα να εφαρμοστεί γενικό lockdown θα το έγραφα, ξεκάθαρα. Αν έχω κάτι να πω, θα το πω. Δε μασάω τα λόγια μου.

 

Το γενικό lockdown με το να προβαίνουν όλοι σε ένα rapid test, ή έστω self test τουλάχιστον όταν είναι να πάνε σε καταστήματα, εστίαση κλπ, είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, minast said:

 

Μια απορία την έχω... Αυτά τα βέλη που φλέγονται στον πισινό, πως τα κρατούσαν για να τα εκτοξεύσουν; 🤔

 

Οι εμβολιαστάκιδες αποκτούν τέτοιες δυνάμεις για να υποτάξουν τους ελεύθερους που αντιστέκονται.

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.