Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

btw εχετε κανει 3η δοση? οι κολλητοι μου εχουν κανει στην Ελλαδα (ηλικιες 35-37) αλλα εδω Αγγλια δεν εχει γινει καν αναφορα για 3η δοση στους κατω των 50 ετων.

 

Για να έχουν κάνει αναμνηστική σε τέτοια ηλικία, μήπως δεν είναι 3η, αλλά 2η μετά από J&J;

Εκτός εάν ήταν σε κατηγορία που είχε προτεραιότητα, όπως υγειονομικοί, καθηγητές, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Κοίτα, έχετε το δικαίωμα

σώπα που έχουμε και δικαιώματα, ευχαριστούμε για τη φιλοφρόνηση

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

να εκφράσετε την άποψή σας, έχουμε το δικαίωμα να τη θεωρήσουμε ασόβαρη και ηλίθια (δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα), εξού και οι χαρακτηρισμοί που τόσο σ΄ενοχλούν. Μπορεί, χάρις στις άοκνες προσπάθειες του Κλίντ του Ίστγουντ, να έχει κατοχυρωθεί συνταγματικά το δικαίωμά σας να λέτε την άποψή σας, αλλά δεν υποχρεούμαστε να μην τονίσουμε το προφανές, μην τυχόν και ενοχληθείτε. Πώς να χαρακτηρίσεις όσους δεν ντρέπονται να ευτελίζουν ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, τη στιγμή που πεθαίνουν -σε καθημερινή βάση- τόσοι συνάνθρωποί μας;

Έχεις σκεφτεί να μην τους χαρακτηρίσεις; Είναι τόσο αδήριτη η ανάγκη σου αυτή;

Απ' όσο θυμάμαι, η μόνη φορά που καταφέρθηκα δημοσίως εναντίον άλλου συμφορουμίτη σε αυτό το thread, ήταν όταν ένα ποστ του περιείχε παράθεση μιας άποψης όχι φιλικής προς τα συγκεκριμένα εμβόλια ή υποβάθμισης του covid19 (δεν θυμάμαι τι από τα δύο) και δίπλα την είδηση του θανάτου του ανθρώπου που την είχε, με σχόλιο karma is a bitch, το οποίο προσωπικά μου έδωσε την εντύπωση (λανθασμένη πιθανώς, δεν θα επιμείνω) ότι περίπου το πανηγύριζε. Για κανέναν θάνατο εμβολιασμένου μη δεν θα διανοούμουν να χαρώ ή να σνομπάρω τους συγγενείς.

 

Παρόλο που βλέπω το θέμα με διαφορετικό τρόπο από τους περισσότερους, δεν έχω αποκλείσει να κάνω λάθος, ούτε για πρόβατα έχω μιλήσει, ούτε ότι εγώ ξέρω ενώ οι άλλοι δεν ξέρουν, ούτε τίποτα τέτοιο υπεροπτικό. Που νομίζεις ότι βοηθάς όταν χαρακτηρίζεις ασόβαρους και ηλίθιους; Και που έχεις δει να ευτελίζω τους θανάτους; Αντιθέτως άλλοι ευτελίζουν άλλους θανάτους σαν να μην υπάρχουν και μαζί τους όσους το επισημαίνουν.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λάθος. Όσο παραμένεις ανεμβολίαστος, επιδεικνύοντας άκρως αντικοινωνική συμπεριφορά, έχω κάθε δικαίωμα να σε χαρακτηρίσω, να σε κατηγορήσω, να σου κάνω κήρυγμα.

Πως είναι αντικοινωνική μια συμπεριφορά που αποδεδειγμένα δεν έχει βλάψει κανέναν; Είσαι και δικηγόρος και κάνεις <<δίκη>> προθέσεων. Που ξέρεις σε ποια απομονωμένη σπηλιά ζω, πόσα τεστ κάνω, πόσους συνωστισμούς έχω αποφύγει και με τι κόστος, τι έχουν υποστεί τα παιδιά μου χάνοντας ένα σωρό γιορτές και τέτοια και πόσο έχω σεβαστεί τα μέτρα προστασίας για τους γύρω μου; Μήπως η πραγματικά αντικοινωνική συμπεριφορά θα ήταν να έχω κάνει ένα εμβόλιο και αμέσως μετά να έγραφα στα @@ μου όλα τα μέτρα που θα μπορούσα να αποφύγω, αδιαφορώντας για τους γύρω μου; Αλλά αυτή η συμπεριφορά στην πραγματικότητα δεν θίγεται από σχεδόν κανέναν αφού αυτοί που την έχουν, διαθέτουν και πιστοποιητικό άφεσης και αυτήν την υποκρισία οι περισσότεροι την επιβραβεύουν στην πράξη.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Συμφωνώ, βέβαια, ως προς το ότι και οι εμβολιασμένοι οφείλουν να προσέχουν (και όσοι δεν προσέχουν, να χαρακτηριστούν αναλόγως).

Επίτρεψέ μου μετά από την επιμονή στο χειρότερο τύπο <<διαλόγου>> (προσβολές και μπινελίκια) και την υπεράσπιση των χαρακτηρισμών που μόλις έκανες, να μη σε πιστεύω ότι το εννοείς γιατί δείχνεις έναν οπαδικό τρόπο προσέγγισης όπως και πολλοί άλλοι. Μακάρι βέβαια να λες αλήθεια, δεν το αποκλείω γιατί δεν ήμουν ποτέ απόλυτος. Βέβαια δεν συμφωνώ να χαρακτηριστούν, σε τι βοηθάει; Ποιος φταίει που τους έδωσε το μήνυμα να μην προσέχουν; Μήπως οι ακαταδίωκτοι; Κανέναν χαρακτηρισμό γι' αυτούς έχεις ή ξεθυμαίνεις μόνο με τους ανεμβολίαστους flat earthers;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το εμβόλιο δεν σε κάνει άτρωτο. Όμως, έκαναν το πρώτο βήμα, δηλαδή εμβολιάστηκαν. Εσύ ούτε αυτό έχεις κάνει. Επομένως, δεν είσαι σε θέση να απαιτείς το παραμικρό απ' όσους βρίσκονται ένα βήμα πιο μπροστά.

Και να το κάνω το εμβόλιο (ούτε κι αυτό το έχω αποκλείσει), πάλι τα ίδια θα λέω για ορισμένους τομείς του όλου θέματος. Εάν όντως πιστεύεις ότι δεν είμαι σε θέση ούτε καν να απαιτώ να μη με αποκαλούν δολοφόνο και ηλίθιο, τότε μάλλον μου δίνεις άλλοθι για οποιαδήποτε αντίστοιχης φιλικότητας αντίδραση. Και κάπως έτσι επιβραβεύεις το διχασμό και την αντιπαλότητα, συγχαρητήρια. Δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ αυτό το άλλοθι γιατί είναι άτοπο και αχρείαστο, δεν είναι του χαρακτήρα μου και δεν θέλω να αυξάνω την αντιπαλότητα αλλά αυτή η συνεχής λύσσα που δείχνετε ορισμένοι, σου φαίνεται να είναι το αντίθετο της αντικοινωνικής συμπεριφοράς;

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει, και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ούτε θα κάνουμε το εμβόλιο, ούτε θα μας τη λέτε.

Προσωπικές αποφάσεις => Συνέπειες. Εμένα προσωπικά δε μου καίγεται καρφί αν δεν τις δέχεστε ή δε σας αρέσουν. Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα και συνέπεια των αποφάσεών σας.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Ορθογραφικό λάθος
  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Τα έχουμε πει, και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ούτε θα κάνουμε το εμβόλιο, ούτε θα μας τη λέτε.

Προσωπικές αποφάσεις => Συνέπειες. Εμένα προσωπικά δε μου καίγεται καρφί αν δεν τις δέχεστε ή δε σας αρέσουν. Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα και συνέπεια των αποφάσεών σας.

Οι συνέπειες μπορεί είναι οικονομικές, περισσότερη καθημερινή ταλαιπωρία, απαγόρευση πρόσβασης σε διάφορα πράγματα όπως εστίαση, σε κάποιες περιπτώσεις πιθανή νόσηση, πιθανός θάνατος, πιθανή απόλυση αλλά δεν φτάνουν αυτά. Η απαίτηση να μην μας φέρεστε σαν λεπρούς και δολοφόνους είναι υπερβολική μάλλον. Κατουρήστε και λίγο, ο ανθρωπισμός σας ξεχειλίζει

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 

1) Ο κύριος απλα σχολιάζει τις κυβερνητικές επιλογές, την κόντρα με τον ΣΥΡΙΖΑ,  και διάφορα άλλα κοινωνικά θέματα. Σε κάμποσα ομολογώ ότι συμφώνησα μαζί του. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με την ιατρική;

 

2)Παραλιγο να πειστώ. Λέω,  κοίτα να δεις, δίκιο θα έχουν. Πάω να μπω στο adrreports.eu , στο οποίο υποτιθεται οτι έδωσε ο ema τα στοιχεία της έρευνας του λες και μόνο σε ένα site θα τα έδινε,  τσαμπα, δεν μπορω να μπω στο site.

 

3)O κύριος μοντανιε,  που έχει αναρτήσει τις έρευνες του και τα αποτελέσματα αυτων; Θα ήθελα να τα διαβάσω, να τα συγκρίνω, να τα διασταυρωσω και αν είναι ρε παιδί μου να πειστώ. 

 

4)Την έρευνα τη διαβασες; Κατάλαβες τιποτα;

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

2)Παραλιγο να πειστώ. Λέω,  κοίτα να δεις, δίκιο θα έχουν. Πάω να μπω στο adrreports.eu , στο οποίο υποτιθεται οτι έδωσε ο ema τα στοιχεία της έρευνας του λες και μόνο σε ένα site θα τα έδινε,  τσαμπα, δεν μπορω να μπω στο site.

 

Σε περίπτωση που σας διαφεύγει το pronews/defencenet έγραφε παλαιότερα πως τον Δεκέμβριο του 2020 θα καταλάβουν την Πολη οι Ρώσοι και ο Πούτιν θα μας παραχωρήσει την διοικηση μετά απο 6 μήνες...

 

Πολλά άρθρα του είναι factchecked και προφανώς είναι debunked.

Απλά παράγει τόσο μεγάλο όγκο παπαροσυνης που δεν είναι δυνατόν να τα κάνεις όλα factcheck. 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Το pronews είναι πράγματι εντελώς αναξιόπιστο και clickbaitίστικο site γεμάτο υπερβολές, προφητείες και λογικά άλματα και δεν φιλτράρει καλά τις πηγές του αλλά δεν φταίνε οι πηγές γι' αυτό. Το να φιλοξενεί δηλώσεις π.χ. του Ιωαννίδη δεν σημαίνει αυτομάτως ότι ο Ιωαννίδης είναι στο επίπεδό τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Οι συνέπειες μπορεί είναι οικονομικές, περισσότερη καθημερινή ταλαιπωρία, απαγόρευση πρόσβασης σε διάφορα πράγματα όπως εστίαση, σε κάποιες περιπτώσεις πιθανή νόσηση, πιθανός θάνατος, πιθανή απόλυση αλλά δεν φτάνουν αυτά. Η απαίτηση να μην μας φέρεστε σαν λεπρούς και δολοφόνους είναι υπερβολική μάλλον. Κατουρήστε και λίγο, ο ανθρωπισμός σας ξεχειλίζει

 

Ανθρωπισμός υπάρχει γι' αυτούς που βρίσκονται σε δύσκολη θέση χωρίς να είναι επιλογή τους. Ούτε δολοφόνοι είστε, ούτε λεπροί. Απλά κάνετε μια επιλογή που είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου και προς όφελος (νομίζετε) του εαυτού σας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Μλκ δεν υπάρχει!!!!! Του δείχνεις νούμερα που έχει ισχυριστεί ότι τα έχουν ως επτασφράγιστο μυστικό, και το πρώτο που του ρχεται είναι να τα αμφισβητήσει κι αυτά!!!!!!! Ρε, μας έδωσες στατιστικά από χώρες τις προάλλες. Από χώρες που έχουν εμβολιαστεί μέχρι και τις γάτες! Και λες ότι εκεί  το μεγαλύτερο ποσοστό νοσηλευομενων ειναι εμβολιασμενοι , και σου έχουμε ξαναπεί 1000 φορές, ότι όσο περισσότεροι οι εμβολιασμενοι, τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό τους θα είναι ακόμα και στις ΜΕΘ.  100% εμβολιασμενοι, σημαι εί και 100% εμβολιασμενοι στις ΜΕΘ! Επιστήμονας των αριθμών είσαι!!!!! Και ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις;;;; Και λες σ εμάς για παραμύθια που έχουμε φάει αμασητα; Ούτε μέχρι τη μύτη σου δε βλέπεις,ούτε καν μέχρι εκεί. 

 

Mlk σε θαυμάζω που αντέχεις και επιμένεις. Με μωρά βγάζεις περισσότερη άκρη γιατί έχουν τη διάθεση να μάθουν. Εδώ μιλάμε για τοίχο μπετόν αρμέ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Ανθρωπισμός υπάρχει γι' αυτούς που βρίσκονται σε δύσκολη θέση χωρίς να είναι επιλογή τους. Ούτε δολοφόνοι είστε, ούτε λεπροί. Απλά κάνετε μια επιλογή που είναι εις βάρος του κοινωνικού συνόλου και προς όφελος (νομίζετε) του εαυτού σας.

Πρόσεχε τι λες, μπορεί να σου κόψουν την καλημέρα μερικοί μερικοί. Αυτό το εις βάρος είναι κούφια λόγια, κυρίως με οπαδική αφετηρία προς αυτοεπιβράβευση και αυτοεπιβεβαίωση ότι έκανες το σωστό. Εγώ για τον εαυτό μου δεν είμαι σίγουρος εάν κάνω το σωστό. Και το όφελος ήθελα να ήξερα που το βλέπεις. Επίσης μου αρέσει ο ορισμός που δίνεις για τον ανθρωπισμό, πολύ καλός, βολεύει πολλές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πρόσεχε τι λες, μπορεί να σου κόψουν την καλημέρα μερικοί μερικοί.


Δεν ξέρω ποιους εννοείς και δε με ενδιαφέρει αν κάποιος μου κόψει την καλημέρα επειδή δεν του αρέσουν οι απόψεις μου.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αυτό το εις βάρος είναι κούφια λόγια, κυρίως με οπαδική αφετηρία προς αυτοεπιβράβευση και αυτοεπιβεβαίωση ότι έκανες το σωστό.


Κούφια λόγια θα ήθελες να είναι. Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας θεωρεί ότι ο εμβολιασμός προς το παρόν είναι η καλύτερη λύση για να έχουμε μια καλύτερη ζωή, δεν ξέρει τι λέει προφανώς. Σεντόνια έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα, αλλά πρέπει να επαναλάβουμε τα αυτονόητα. Δε σας συμφέρει να καταλάβετε.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Και το όφελος ήθελα να ήξερα που το βλέπεις


Το όφελος είναι ότι αποφεύγεις κάτι που ενδέχεται να σου προκαλέσει παρενέργειες.

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Επίσης μου αρέσει ο ορισμός που δίνεις για τον ανθρωπισμό, πολύ καλός, βολεύει πολλές καταστάσεις.


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό. Μόνο υπονούμενα διαβάζω τα οποία δεν είναι και σαφή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Δεν ξέρω ποιους εννοείς και δε με ενδιαφέρει αν κάποιος μου κόψει την καλημέρα επειδή δεν του αρέσουν οι απόψεις μου.

Τώρα που το σκέφτομαι θα κάνουν εξαίρεση αφού έχεις κάνει εμβόλιο, false alarm. Αλλά να μην επαναληφθεί τέτοια επιείκια.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Κούφια λόγια θα ήθελες να είναι. Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας θεωρεί ότι ο εμβολιασμός προς το παρόν είναι η καλύτερη λύση για να έχουμε μια καλύτερη ζωή, δεν ξέρει τι λέει προφανώς.

Η λέξη πλειοψηφία προϋποθέτει ψηφοφορία. Μάλλον πλειονότητα ήθελες να πεις. Αλλά και η πλειονότητα αυτή δεν αρκεί για να είναι μία άποψη σωστή, δεν είναι δημοκρατικό ζήτημα το τι είναι επιστημονικά σωστό. Η πλειονότητα κάποτε πίστευε ότι έρχεται ice age. Μετά εκτιμούσε την άνοδο της στάθμης της θάλασσας κατά 2 μέτρα στις μέρες μας. Και άλλα πολλά που έχουν πέσει έξω. Και για να μην φεύγω από το θέμα, η ίδια πλειονότητα δεν έλεγε ποια ποσοστά εμβολιαστικής κάλυψης θα έχτιζαν το περίφημο τείχος ανοσίας; Μήπως κι εκεί έπεσε έξω η πλειονότητα; Εν πάση περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο να μην ξέρουν τι λένε αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είναι όπως τα λένε. Για παράδειγμα ο Γκεμπρεγέσους (ΠΟΥ) δήλωσε προχθές ότι είναι σκάνδαλο η τρίτη δόση σε μη ευπαθείς όταν σε φτωχές χώρες δεν έχουν κάνει ούτε πρώτη. Ταυτόχρονα κάποιες από αυτές τις χώρες φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα σε σχέση με άλλες. Δεν είμαι απόλυτος και δεν αποκλείω να εξηγείται επειδή υποκαταγράφουν, αλλά όλοι αυτοί οι προβληματισμοί αντιμετωπίζονται ως ψεκασμός.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Σεντόνια έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα, αλλά πρέπει να επαναλάβουμε τα αυτονόητα. Δε σας συμφέρει να καταλάβετε.

Ενώ βλέπεις να μας συμφέρει ο αποκλεισμός, τα εμπόδια και οι προσβολές που δεχόμαστε συνέχεια; Όσον αφορά εμένα είναι κυρίως θέμα έλλειψης εμπιστοσύνης της διαχείρησης και των κινήτρων.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Το όφελος είναι ότι αποφεύγεις κάτι που ενδέχεται να σου προκαλέσει παρενέργειες.

Οι παρενέργειες είναι ενδεχόμενες, η δυστοπία όμως είναι σίγουρη με ή χωρίς εμβόλιο τώρα που βρήκαμε το κόλπο.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό. Μόνο υπονούμενα διαβάζω τα οποία δεν είναι και σαφή.

Ότι είναι υποκριτικός και αποτελεί υπεκφυγή ο ορισμός σου, αυτό εννοώ.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω ρε συ γιαννη καλημερα κιολας εγω δε στην κοβω. με υποψιες ζεις ολη σου τη ζωη? δηλαδη για να κανεις το οτιδηποτε πρεπει να εισαι 100% σιγουρος, καμια εμπιστοσυνη σε κανεναν?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84

Γιάννη ξέρεις τι γινεται; Οι άνθρωποι που δεν θέλουν να εμβολιαστούν κι δεν εμβολιάζονται δεν είναι όλοι από την ίδια στόφα. Δεν είναι μια κοψια.  Φόβος, επιφυλακτικότητα, ανησυχία κλπ είναι κάποιοι λόγοι άρνησης εμβολιασμού οι οποίοι όμως είναι αποδεκτοί, παλεύονται και με αυτούς τους ανθρώπους μπορείς να κάνεις μια συζήτηση. Και ας διαφωνήσεις. Οκ.

Από την άλλη όμως έχεις ανθρώπους οι οποίοι έχουν βιάσει πραγματικά το οποιοδήποτε ψήγμα λογικής έχει απομείνει σε αυτές τις δύσκολες μέρες. Ντάξει, δλδ κάποια στιγμή πρέπει να που με και ένα "φτανει". Ε, συγγνώμη κιόλας, αλλά  και να λες σε αυτούς ότι δε λένε τίποτα άλλο εκτός από μπούρδες, μπορεί να φέρει εν όφελος. 1 στους 1000 να το καταλάβει επιτέλους, όφελος είναι. 

 

Πάμε στο δια ταύτα. Αν έχεις προσέξει δεν σου έχω απαντήσει σε μνμ σου και ξέρεις γιατι; Γιατί σε πολλά συμφωνώ. Πίστεψε με, όταν με το καλό το ένα πούλμαν νεκρών κάθε μέρα τελειώσει, εγώ προσωπικά πρώτος θα είμαι στο κράξιμο απέναντι στις αποφάσεις του κράτους. Προφανώς και έχουνε γίνει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΛΑΘΗ. Συμφωνώ στο ότι έχουν γίνει πολλές κωλοτούμπες, συμφωνώ ακόμα και με τον @gdp77 που λέει ότι έχει περάσει το μυνημα ότι οι εμβολιασμενοι είναι άρρωστοι και πάνε χύμα παντού, συμφωνώ και με τις κακές καμπάνιες  και με τα πολλά λεφτά  που έχουν δοθεί χωρίς αποτέλεσμα σε αυτές και με πολλά, ΠΟΛΛΑ ακόμα. 

Και για να είμαι δίκαιος. Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές τη στατιστική υπέρ των εμβολίων αλλα: εάν έχεις 60% εμβολιασμενους ανεξέλεγκτους, 40% ανεμβολιαστους ελεγμενους κάθε 3 μέρες,  ε  τότε η υπερμεταδοση σίγουρα οφείλεται και στους πολλούς χύμα εμβολιασμενους. Και ναι, η προσωπική ευθύνη δεν παύει να υφίσταται με τον εμβολιασμο.

 

Αλλά, άλλο τα λάθη της κυβέρνησης, άλλο ο εμβολιασμός καθαρά από ιατρικό πρίσμα. Να δεχτώ και ότι υπάρχουν ελάχιστοι στους οποίους ίσως να αντενδεικνυται αλλά ξέρεις πόσα εμβόλια κυκλοφορούν που είναι υπερβολικά πιο βαρυα από αυτό της covid19, και τα οποία χρησιμοποιούνται εδώ και δεκαετιες; Ε, είδαμε κανένα από αυτά, να μας αφανίζει σαν κατσαρίδες το χειμώνα ας πουμε; 

 

Λοιπόν, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τώρα όμως προέχει το ένα, το να τελειώνουμε! Σε αυτό οφείλουμε ΟΛΟΙ να συμφωνήσουμε. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@fuz10n

Καλημέρα. Όχι και σε κανέναν. Αλλά σε όσους έχουν βεβαρυμένο ιστορικό ανειλικρίνειας, μια καχυποψία να μην την έχω; Βάλε και λίγο conflict of interest και λίγη ευρύτερη agenda και λίγο blame game αυξάνεται η καχυποψία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

σώπα που έχουμε και δικαιώματα, ευχαριστούμε για τη φιλοφρόνηση

Spoiler

Διαπίστωση ήταν. Επισήμανα το προφανές.

Έχεις σκεφτεί να μην τους χαρακτηρίσεις; Είναι τόσο αδήριτη η ανάγκη σου αυτή;

Απ' όσο θυμάμαι, η μόνη φορά που καταφέρθηκα δημοσίως εναντίον άλλου συμφορουμίτη σε αυτό το thread, ήταν όταν ένα ποστ του περιείχε παράθεση μιας άποψης όχι φιλικής προς τα συγκεκριμένα εμβόλια ή υποβάθμισης του covid19 (δεν θυμάμαι τι από τα δύο) και δίπλα την είδηση του θανάτου του ανθρώπου που την είχε, με σχόλιο karma is a bitch, το οποίο προσωπικά μου έδωσε την εντύπωση (λανθασμένη πιθανώς, δεν θα επιμείνω) ότι περίπου το πανηγύριζε. Για κανέναν θάνατο εμβολιασμένου μη δεν θα διανοούμουν να χαρώ ή να σνομπάρω τους συγγενείς.

Spoiler

Κάθε άλλο. Οι πράξεις τους τους χαρακτηρίζουν. Όταν κάποιος συμπεριφέρεται με ηλίθιο και αντικοινωνικό τρόπο, δεν φταίω εγώ εάν τον αποκαλέσω ηλίθιο και αντικοινωνικό.

Για όνομα του Θεού, πόσες φορές πρέπει ο @tommybertsen να εξηγήσει τι εννοούσε χρησιμοποιώντας τη συγκεκριμένη φράση; Επιμένεις κιόλας, αλλά δεν σε είδα τόσο ευαίσθητο όταν ο spiros77 τού ευχόταν καλό ψόφο. Εκεί μια χαρά ήσουν έτοιμος να δικαιολογήσεις (με τον γνωστό σου αθώο τρόπο) τ' αδικαιολόγητα. Μην προσπαθήσεις να επιχειρηματολογήσεις περί του αντιθέτου, οι αναρτήσεις είναι μερικές σελίδες πιο πίσω. Ποιος, τελικά, πανηγυρίζει για τους θανάτους εμβολιασμένων ή μη, θα μας πεις;

 

Παρόλο που βλέπω το θέμα με διαφορετικό τρόπο από τους περισσότερους, δεν έχω αποκλείσει να κάνω λάθος, ούτε για πρόβατα έχω μιλήσει, ούτε ότι εγώ ξέρω ενώ οι άλλοι δεν ξέρουν, ούτε τίποτα τέτοιο υπεροπτικό. Που νομίζεις ότι βοηθάς όταν χαρακτηρίζεις ασόβαρους και ηλίθιους; Και που έχεις δει να ευτελίζω τους θανάτους; Αντιθέτως άλλοι ευτελίζουν άλλους θανάτους σαν να μην υπάρχουν και μαζί τους όσους το επισημαίνουν.

Spoiler

Τα είπαμε πιο πάνω. Πού νομίζω ότι βοηθάω; Πουθενά. Οι περισσότεροι αρνητές είναι lost cases. Δεν πρόκειται να πειστούν, δεν πρόκειται να εμβολιαστούν. Μακάρι να διαψευστώ, βέβαια.

Πως είναι αντικοινωνική μια συμπεριφορά που αποδεδειγμένα δεν έχει βλάψει κανέναν; Είσαι και δικηγόρος και κάνεις <<δίκη>> προθέσεων. Που ξέρεις σε ποια απομονωμένη σπηλιά ζω, πόσα τεστ κάνω, πόσους συνωστισμούς έχω αποφύγει και με τι κόστος, τι έχουν υποστεί τα παιδιά μου χάνοντας ένα σωρό γιορτές και τέτοια και πόσο έχω σεβαστεί τα μέτρα προστασίας για τους γύρω μου; Μήπως η πραγματικά αντικοινωνική συμπεριφορά θα ήταν να έχω κάνει ένα εμβόλιο και αμέσως μετά να έγραφα στα @@ μου όλα τα μέτρα που θα μπορούσα να αποφύγω, αδιαφορώντας για τους γύρω μου; Αλλά αυτή η συμπεριφορά στην πραγματικότητα δεν θίγεται από σχεδόν κανέναν αφού αυτοί που την έχουν, διαθέτουν και πιστοποιητικό άφεσης και αυτήν την υποκρισία οι περισσότεροι την επιβραβεύουν στην πράξη.

Spoiler

Άσε την επαγγελματική μου ιδιότητα έξω από αυτή τη συζήτηση.

Δεν ξέρω ούτε μ' ενδιαφέρει. Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω, επομένως θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο (το εννοώ), εάν τηρείς όλα τα μέτρα ατομικής προστασίας. Όμως, καλό θα ήταν να εμβολιαστείς κιόλας. Πού ξέρεις πόσοι εμβολιασμένοι γράφουν εις τα παπάρια τους τα μέτρα, διασπείροντας τον ιό;  Facts, please. Το βάρος της απόδειξης πέφτει στους ανεμβολίαστους. Προφανώς και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό. Αλλά, μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θεωρώ πως ευθύνονται οι ανεμβολίαστοι για την ανεξέλεγκτη διασπορά του ιού.

 

Επίτρεψέ μου μετά από την επιμονή στο χειρότερο τύπο <<διαλόγου>> (προσβολές και μπινελίκια) και την υπεράσπιση των χαρακτηρισμών που μόλις έκανες, να μη σε πιστεύω ότι το εννοείς γιατί δείχνεις έναν οπαδικό τρόπο προσέγγισης όπως και πολλοί άλλοι. Μακάρι βέβαια να λες αλήθεια, δεν το αποκλείω γιατί δεν ήμουν ποτέ απόλυτος. Βέβαια δεν συμφωνώ να χαρακτηριστούν, σε τι βοηθάει; Ποιος φταίει που τους έδωσε το μήνυμα να μην προσέχουν; Μήπως οι ακαταδίωκτοι; Κανέναν χαρακτηρισμό γι' αυτούς έχεις ή ξεθυμαίνεις μόνο με τους ανεμβολίαστους flat earthers;

Spoiler

Μα το εννοώ. Αν δεν θες να το πιστέψεις, so be it. Δεν είναι πολιτικό το θέμα, πόσες φορές θα το πούμε; Θα κάτσω ν' ακούσω τους ακαταδίωκτους/δεξιούς/αριστερούς/κεντρώους; Εμπιστεύομαι την ιατρική επιστήμη και όσους τη διακονούν, τελεία και παύλα.

 

Και να το κάνω το εμβόλιο (ούτε κι αυτό το έχω αποκλείσει), πάλι τα ίδια θα λέω για ορισμένους τομείς του όλου θέματος. Εάν όντως πιστεύεις ότι δεν είμαι σε θέση ούτε καν να απαιτώ να μη με αποκαλούν δολοφόνο και ηλίθιο, τότε μάλλον μου δίνεις άλλοθι για οποιαδήποτε αντίστοιχης φιλικότητας αντίδραση. Και κάπως έτσι επιβραβεύεις το διχασμό και την αντιπαλότητα, συγχαρητήρια. Δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ αυτό το άλλοθι γιατί είναι άτοπο και αχρείαστο, δεν είναι του χαρακτήρα μου και δεν θέλω να αυξάνω την αντιπαλότητα αλλά αυτή η συνεχής λύσσα που δείχνετε ορισμένοι, σου φαίνεται να είναι το αντίθετο της αντικοινωνικής συμπεριφοράς;

Spoiler

Τώρα, θα μου επιτρέψεις, εγώ δεν σε πιστεύω. Εδώ δεν μπορούσες να ερμηνεύσεις τα ευρήματα απλών στατιστικών πινάκων (ή τρόλαρες ανελέητα), επιμένοντας (μέχρι τελικής πτώσης) να λες τα δικά σου, θα μου πεις κιόλας ότι δεν έχεις αποκλείσει την πιθανότητα να εμβολιαστείς; Μην προσπαθήσεις να επιχειρηματολογήσεις περί του αντιθέτου, οι αναρτήσεις σου υπάρχουν στις πιο πίσω σελίδες. Πάμε ξανά, επισημαίνουμε το αυτονόητο. Θέτε να το καταλάβετε; Έχει καλώς. Δεν θέτε; Έχει πορτοκαλάδα από λεμόνια.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τώρα που το σκέφτομαι θα κάνουν εξαίρεση αφού έχεις κάνει εμβόλιο, false alarm. Αλλά να μην επαναληφθεί τέτοια επιείκια.

 

Είπαμε είστε έξυπνοι κι εμείς ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουμε. Και μας πατρονάρετε κιόλας. Ρε τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το θέμα....

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Η λέξη πλειοψηφία προϋποθέτει ψηφοφορία. Μάλλον πλειονότητα ήθελες να πεις. Αλλά και η πλειονότητα αυτή δεν αρκεί για να είναι μία άποψη σωστή, δεν είναι δημοκρατικό ζήτημα το τι είναι επιστημονικά σωστό. Η πλειονότητα κάποτε πίστευε ότι έρχεται ice age. Μετά εκτιμούσε την άνοδο της στάθμης της θάλασσας κατά 2 μέτρα στις μέρες μας. Και άλλα πολλά που έχουν πέσει έξω. Και για να μην φεύγω από το θέμα, η ίδια πλειονότητα δεν έλεγε ποια ποσοστά εμβολιαστικής κάλυψης θα έχτιζαν το περίφημο τείχος ανοσίας; Μήπως κι εκεί έπεσε έξω η πλειονότητα; Εν πάση περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο να μην ξέρουν τι λένε αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είναι όπως τα λένε. Για παράδειγμα ο Γκεμπρεγέσους (ΠΟΥ) δήλωσε προχθές ότι είναι σκάνδαλο η τρίτη δόση σε μη ευπαθείς όταν σε φτωχές χώρες δεν έχουν κάνει ούτε πρώτη. Ταυτόχρονα κάποιες από αυτές τις χώρες φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα σε σχέση με άλλες. Δεν είμαι απόλυτος και δεν αποκλείω να εξηγείται επειδή υποκαταγράφουν, αλλά όλοι αυτοί οι προβληματισμοί αντιμετωπίζονται ως ψεκασμός.


Τόσες έρευνες έχουν παρατεθεί παραπάνω. Όχι δεν ξέρεις για την πλειοψηφία, αλλά ξέρεις καλύτερα από τις έρευνες. Στη ζωή σου πως αποφασίζεις, ρίχνεις ζάρι ή εμπιστεύεσαι τους ειδικούς, αυτούς που ξέρουν καλύτερα από σένα; 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ενώ βλέπεις να μας συμφέρει ο αποκλεισμός, τα εμπόδια και οι προσβολές που δεχόμαστε συνέχεια; Όσον αφορά εμένα είναι κυρίως θέμα έλλειψης εμπιστοσύνης της διαχείρησης και των κινήτρων.

 

Τα έχω γράψει πιο πάνω, μην κάνω quote τον εαυτό μου. Επιγραμματικά, σημαντικοί, έξυπνοι, ήρωες. Στο έχουν γράψει πάμπολες φορές ότι είναι λογικό άλμα το κάποιος ενεργεί σύμφωνα με το συμφέρον του (πολιτικοί) => διενεργεί εις βάρος μου.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Οι παρενέργειες είναι ενδεχόμενες, η δυστοπία όμως είναι σίγουρη με ή χωρίς εμβόλιο τώρα που βρήκαμε το κόλπο.

 

Εντάξει, καταλήξαμε στη δυστοπία... Αλλά όχι δεν πιστεύετε σε σε θεωρείες συνωμοσίας. Αν φοβάσαι δυστοπίες, γιατί γράφεις σε αυτό εδώ το forum; Δεν ανησυχείς ότι βλέπει ο μεγάλος αδερφός ότι έχεις καταλάβει το κόλπο του και θα σε βάλει στο μάτι;

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ότι είναι υποκριτικός και αποτελεί υπεκφυγή ο ορισμός σου, αυτό εννοώ.

 

Ταμπέλες. Να μας πεις και γιατί είναι υποκριτικός και αποτελεί υπεκφυγή. Αν δε σκοπεύεις, αέρας κοπανιστός τα λόγια σου, που δε θα είναι και πρώτη φορά άλλωστε.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.