Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 18 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Όλοι εσείς που δε θέλετε να εμβολιαστείτε, καταλαβαίνω ότι νιώθετε έτσι σημαντικοί, γιατί όλοι ασχολούνται μαζί σας, έξυπνοι, γιατί έχετε καταλάβει κάτι που οι υπόλοιποι δε μπορούν και ήρωες, επειδή αντιστέκεστε στο κατεστημένο, παρά τις πιέσεις.

Είμαι πεπεισμένος ότι όλοι σας στη ζωή σας είστε σημαντικοί και έξυπνοι και ήρωες, για πολλούς, πραγματικούς λόγους. Δε μπορώ παρά να πιστέψω ότι απλά οι ίδιοι δε νιώθετε έτσι και χρειάζεστε ένα αντιεμβολιαστικό κίνημα να σας πείσει.

 

Τώρα ποιος λέει μπούρδες; Προσπαθείτε με κάθε τρόπο, από έμμεσες ειρωνείες μέχρι ευθείες προσβολές να θίξετε προσωπικότητες και να αποδώσετε ευθύνες για όλα τα άσχημα του κόσμου ικανοποιώντας συμπλέγματα ανωτερότητας υποθέτω, δήθεν με κίνητρο τη δημόσια υγεία για την οποία ενδιαφερόσαστε α λα καρτ. Μέχρι να κολλήσω covid19 και να μπορεί να υποτεθεί ότι έμμεσα έβλαψα μη εμβολιασμένους συνανθρώπους μεταδίδοντάς τους το και μέχρι να βρεθώ σε κλίνη δημόσιου νοσοκομείου στερώντας την από έναν π.χ. καρκινοπαθή, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου κάνει κύρηγμα, να με κατηγορεί και να με χαρακτηρίζει.

 

Γιατί τότε να κατηγορούμε και τους νοσούντες εμβολιασμένους εφόσον για να κόλλησαν όντας εμβολιασμένοι, σκέψου πόσο δεν πρόσεχαν! Δεν υιοθετώ αυτή τη λογική αλλά αν τραβάμε από τα μαλλιά καταστάσεις, σε τέτοιες <<λογικές>> οδηγούμαστε. Κόψτε το κύρηγμα.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

Τώρα ποιος λέει μπούρδες; Προσπαθείτε με κάθε τρόπο, από έμμεσες ειρωνείες μέχρι ευθείες προσβολές να θίξετε προσωπικότητες και να αποδώσετε ευθύνες για όλα τα άσχημα του κόσμου ικανοπιώντας συμπλέγματα ανωτερότητας υποθέτω, δήθεν με κίνητρο τη δημόσια υγεία για την οποία ενδιαφερόσαστε α λα καρτ. Μέχρι να κολλήσω covid19 και να μπορεί να υποτεθεί ότι έμμεσα έβλαψα μη εμβολιασμένους συνανθρώπους μεταδίδοντάς τους το και μέχρι να βρεθώ σε κλίνη δημόσιου νοσοκομείου στερώντας την από έναν π.χ. καρκινοπαθή, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου κάνει κύρηγμα, να με κατηγορεί και να με χαρακτηρίζει.

 

Γιατί τότε να κατηγορούμε και τους νοσούντες εμβολιασμένους εφόσον για να κόλλησαν όντας εμβολιασμένοι, σκέψου πόσο δεν πρόσεχαν! Δεν υιοθετώ αυτή τη λογική αλλά αν τραβάμε από τα μαλλιά καταστάσεις, σε τέτοιες <<λογικές>> οδηγούμαστε. Κόψτε το κύρηγμα.

 

Όποιος έχει τη μύγα. Εγώ μια διαπίστωση έκανα. Όλοι έχουμε συναισθηματικές ανάγκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Όποιος έχει τη μύγα. Εγώ μια διαπίστωση έκανα. Όλοι έχουμε συναισθηματικές ανάγκες.

Ποια μύγα που έχετε ισοπεδώσει όποιον διαφοροποιείται έστω και ελάχιστα χωρίς εξαιρέσεις; Για το τελευταίο που έγραψες, θετικό πρώτο βήμα η παραδοχή. 👍

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μόλις έμαθα ότι η μία από τους 5 συναδέλφους, πλήρως εμβολιασμένους, που νοσούν, εισήχθη στο νοσοκομείο σε βαριά κατάσταση... Ναι αυτοί οι εμβολιασμένοι που όπως έλεγε η κυβέρνηση μπορούσαν (και ακόμη μπορούν) να έρχονται ΧΥΜΑ στο σχολείο και μπορούν να μπαίνουν στους κλειστούς χώρους με το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων.

 

Ελάτε μετά να μου πείτε ότι το παιχνίδι δεν είναι πολιτικό/οικονομικό... Στην υγεία των κορόιδων...

 

 

Περαστικά στην συνάδελφο, αρχικά.

Αν το χρησιμοποιείς αυτό για να ικανοποιήσεις την ανάγκη να νιώσεις σωστός, κάντο, αλλά πάλι μπούρδες πας να περάσεις. Εδώ και πολλές σελίδες έχουμε πει ότι η πιθανότητα να νοσησεις βαρυα η και να πεθάνεις ΔΕΝ μηδενίζεται κάνοντας ένα εμβόλιο. Οπως επισης εχουμε πει οτι οι κυβερνητικες αποφασεις ειναι ως επι το πλειστον ηλίθιες αλλα δεν πρεπει να αποτελουν φιλτρο για ληψη ορθης αποφασης σχετικα με τον εμβολιασμο.

Αλλά αυτή η γνώση, δε βολεύει τις υπόλοιπες μπουρδες σου, οπότε μπούρδες λες και πάλι. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να απαντήσεις εσύ προσωπικά μιας και η τακτική σου είναι αυτή, να μπαίνεις να γράφεις μια μπούρδα και μετα να πατάς χαρταετό, αλλά αυτό το statement καλό είναι να επισημανθεί ότι αποτελεί εξαίρεση.  Θλιβερή μεν, υπαρκτή δε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

 

3η δόση; 🙃

 Χαχα...

Όχι ακόμα έχω κάνα 4μηνο!

Αναφερομουν σε διάφορους ανεμβολιαστους...άντε κ σε μερικούς εμβολιασμους που νομίζουν ότι μπορούν να κυκλοφορούν όπως και πριν....χωρίς μέτρα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@jax7480

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Το ότι κάποιος είναι ανεμβολίαστος δεν σημαίνει ότι είναι και λεπρός, δεν υπάρχει λόγος για τόση επιθετικότητα.

 

Αν φοβάται κάποιος τον ιό, θα πρέπει να κάνει παρέα μόνο με ανεμβολίαστους καθώς μόνο οι ανεμβολίαστοι έχουν rapid 48 ωρών.

Όπως μου είπε πρόσφατα ένας εμβολιασμένος, έχουν στο γραφείο τους ανεμβολίαστους για να ξέρουν αν έχουν covid. Μόνο αυτοί κάνουν τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τώρα ποιος λέει μπούρδες; Εσείς, προφανώς.

 

Προσπαθείτε με κάθε τρόπο, από έμμεσες ειρωνείες μέχρι ευθείες προσβολές να θίξετε προσωπικότητες και να αποδώσετε ευθύνες για όλα τα άσχημα του κόσμου ικανοποιώντας συμπλέγματα ανωτερότητας υποθέτω, δήθεν με κίνητρο τη δημόσια υγεία για την οποία ενδιαφερόσαστε α λα καρτ.

Κοίτα, έχετε το δικαίωμα να εκφράσετε την άποψή σας, έχουμε το δικαίωμα να τη θεωρήσουμε ασόβαρη και ηλίθια (δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα), εξού και οι χαρακτηρισμοί που τόσο σ΄ενοχλούν. Μπορεί, χάρις στις άοκνες προσπάθειες του Κλίντ του Ίστγουντ, να έχει κατοχυρωθεί συνταγματικά το δικαίωμά σας να λέτε την άποψή σας, αλλά δεν υποχρεούμαστε να μην τονίσουμε το προφανές, μην τυχόν και ενοχληθείτε. Πώς να χαρακτηρίσεις όσους δεν ντρέπονται να ευτελίζουν ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, τη στιγμή που πεθαίνουν -σε καθημερινή βάση- τόσοι συνάνθρωποί μας;

 

Μέχρι να κολλήσω covid19 και να μπορεί να υποτεθεί ότι έμμεσα έβλαψα μη εμβολιασμένους συνανθρώπους μεταδίδοντάς τους το και μέχρι να βρεθώ σε κλίνη δημόσιου νοσοκομείου στερώντας την από έναν π.χ. καρκινοπαθή, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου κάνει κύρηγμα, να με κατηγορεί και να με χαρακτηρίζει.

Λάθος. Όσο παραμένεις ανεμβολίαστος, επιδεικνύοντας άκρως αντικοινωνική συμπεριφορά, έχω κάθε δικαίωμα να σε χαρακτηρίσω, να σε κατηγορήσω, να σου κάνω κήρυγμα. Συμφωνώ, βέβαια, ως προς το ότι και οι εμβολιασμένοι οφείλουν να προσέχουν (και όσοι δεν προσέχουν, να χαρακτηριστούν αναλόγως). Το εμβόλιο δεν σε κάνει άτρωτο. Όμως, έκαναν το πρώτο βήμα, δηλαδή εμβολιάστηκαν. Εσύ ούτε αυτό έχεις κάνει. Επομένως, δεν είσαι σε θέση να απαιτείς το παραμικρό απ' όσους βρίσκονται ένα βήμα πιο μπροστά.

 

@gdp77 Ψιτ, κορόιδο:

 

photo1636731497-1.jpeg
WWW.IN.GR

Κοροναϊός: Η επιδημιολογική κατάσταση της Ελλάδας την Κυριακή 21 Νοεμβρίου

Άνοιξε τα στραβά σου και διάβασε: "Μεταξύ των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι, 490 (83.05%) είναι ανεμβολίαστοι ή μερικώς εμβολιασμένοι και 100 (16.95%) είναι πλήρως εμβολιασμένοι.¨.

Ποιο 10%, το 110% έπρεπε να κρατάνε από τον μισθό σου.

 

Υ.Γ. Είπα ν' απέχω για λίγο καιρό από το νήμα, αλλά θα οργιάσουν οι γνωστοί-άγνωστοι και είναι κρίμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgos2187 said:

 

 

Περαστικά στην συνάδελφο, αρχικά.

Αν το χρησιμοποιείς αυτό για να ικανοποιήσεις την ανάγκη να νιώσεις σωστός, κάντο, αλλά πάλι μπούρδες πας να περάσεις. Εδώ και πολλές σελίδες έχουμε πει ότι η πιθανότητα να νοσησεις βαρυα η και να πεθάνεις ΔΕΝ μηδενίζεται κάνοντας ένα εμβόλιο. Οπως επισης εχουμε πει οτι οι κυβερνητικες αποφασεις ειναι ως επι το πλειστον ηλίθιες αλλα δεν πρεπει να αποτελουν φιλτρο για ληψη ορθης αποφασης σχετικα με τον εμβολιασμο.

Αλλά αυτή η γνώση, δε βολεύει τις υπόλοιπες μπουρδες σου, οπότε μπούρδες λες και πάλι. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να απαντήσεις εσύ προσωπικά μιας και η τακτική σου είναι αυτή, να μπαίνεις να γράφεις μια μπούρδα και μετα να πατάς χαρταετό, αλλά αυτό το statement καλό είναι να επισημανθεί ότι αποτελεί εξαίρεση.  Θλιβερή μεν, υπαρκτή δε.

 

Γράφω την εμπειρία μου από τον επαγγελματικό μου χώρο και πας και ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ βγάζεις συμπέρασμα ότι χαίρομαι από αυτό και γράφω μπούρδες.

 

Ε δεν απορώ που έχεις φάει όλο το παραμύθι αμάσητο με τέτοια κριτική σκέψη.

 

Καλή συνέχεια.

45 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Άνοιξε τα στραβά σου και διάβασε: "Μεταξύ των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι, 490 (83.05%) είναι ανεμβολίαστοι ή μερικώς εμβολιασμένοι και 100 (16.95%) είναι πλήρως εμβολιασμένοι.¨.

Ποιο 10%, το 110% έπρεπε να κρατάνε από τον μισθό σου.

 

greek statistics μάλλον δες τι γίνεται στο εξωτερικό να νιώσεις. Δες τα ποσοστά και μετά έλα να μας πεις για τα ελληνικά statistics. Τράβα μπες σε κλειστους χώρους έχεις ανοσία.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γράφω την εμπειρία μου από τον επαγγελματικό μου χώρο και πας και ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ βγάζεις συμπέρασμα ότι χαίρομαι από αυτό και γράφω μπούρδες.

 

Ε δεν απορώ που έχεις φάει όλο το παραμύθι αμάσητο με τέτοια κριτική σκέψη.

Η δικιά σου κριτική σκέψη δηλαδή, σου έδωσα να καταλάβεις ότι χαιρομαι; Πόσες μπούρδες πια; 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

greek statistics μάλλον δες τι γίνεται στο εξωτερικό να νιώσεις. Δες τα ποσοστά και μετά έλα να μας πεις για τα ελληνικά statistics. Τράβα μπες σε κλειστους χώρους έχεις ανοσία.

Μλκ δεν υπάρχει!!!!! Του δείχνεις νούμερα που έχει ισχυριστεί ότι τα έχουν ως επτασφράγιστο μυστικό, και το πρώτο που του ρχεται είναι να τα αμφισβητήσει κι αυτά!!!!!!! Ρε, μας έδωσες στατιστικά από χώρες τις προάλλες. Από χώρες που έχουν εμβολιαστεί μέχρι και τις γάτες! Και λες ότι εκεί  το μεγαλύτερο ποσοστό νοσηλευομενων ειναι εμβολιασμενοι , και σου έχουμε ξαναπεί 1000 φορές, ότι όσο περισσότεροι οι εμβολιασμενοι, τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό τους θα είναι ακόμα και στις ΜΕΘ.  100% εμβολιασμενοι, σημαι εί και 100% εμβολιασμενοι στις ΜΕΘ! Επιστήμονας των αριθμών είσαι!!!!! Και ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις;;;; Και λες σ εμάς για παραμύθια που έχουμε φάει αμασητα; Ούτε μέχρι τη μύτη σου δε βλέπεις,ούτε καν μέχρι εκεί. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos2187 said:

Η δικιά σου κριτική σκέψη δηλαδή, σου έδωσα να καταλάβεις ότι χαιρομαι; Πόσες μπούρδες πια; 

 

Μλκ δεν υπάρχει!!!!! Του δείχνεις νούμερα που έχει ισχυριστεί ότι τα έχουν ως επτασφράγιστο μυστικό, και το πρώτο που του ρχεται είναι να τα αμφισβητήσει κι αυτά!!!!!!! Ρε, μας έδωσες στατιστικά από χώρες τις προάλλες. Από χώρες που έχουν εμβολιαστεί μέχρι και τις γάτες! Και λες ότι εκεί  το μεγαλύτερο ποσοστό νοσηλευομενων ειναι εμβολιασμενοι , και σου έχουμε ξαναπεί 1000 φορές, ότι όσο περισσότεροι οι εμβολιασμενοι, τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό τους θα είναι ακόμα και στις ΜΕΘ.  100% εμβολιασμενοι, σημαι εί και 100% εμβολιασμενοι στις ΜΕΘ! Επιστήμονας των αριθμών είσαι!!!!! Και ούτε αυτό δεν καταλαβαινεις;;;; Και λες σ εμάς για παραμύθια που έχουμε φάει αμασητα; Ούτε μέχρι τη μύτη σου δε βλέπεις,ούτε καν μέχρι εκεί. 

 

Πριν λίγο καιρό κάπου κάναν πλάκα με αυτό, σε μια υποθετική χώρα που έχουμε 100 % εμβολιασμένους, κάποιοι θα κολλήσουν, κάποιοι θα αρρωστήσουν, κάποιοι θα πάνε νοσοκομείο, κάποιοι θα πεθάνουν , όλοι αυτοί είχαν κάνει το εμβόλιο, άρα τα θετικά κρούσματα είναι από 100 % εμβολιασμένους, άρα τα εμβόλια δεν δουλεύουν, πονάτε εμβολιάκιδες;

:gyro:

 

ιν αδερ νιους, από την Δευτέρα μέχρι σήμερα, ακόμα 535 νεκροί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

greek statistics μάλλον δες τι γίνεται στο εξωτερικό να νιώσεις. Δες τα ποσοστά και μετά έλα να μας πεις για τα ελληνικά statistics. Τράβα μπες σε κλειστους χώρους έχεις ανοσία.

 

Καλά, είσαι ψεκ και με τη βούλα. Σε κλειστούς χώρους μπαίνω καθημερινά, δεν περίμενα εσένα να μου πεις τι έχω.

Gdp77, διδάκτωρ δημιουργικής στατιστικής...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GFFermari said:

btw εχετε κανει 3η δοση? οι κολλητοι μου εχουν κανει στην Ελλαδα (ηλικιες 35-37) αλλα εδω Αγγλια δεν εχει γινει καν αναφορα για 3η δοση στους κατω των 50 ετων.

 

 

Είσαι φρεσκοληγμένος ή έχεις μήνες ακόμα; Μέσω του GP σου μπορεί να κανείς δουλειά.

Έτσι το έκανα με την 2η σε 4 βδομάδας από την πρώτη. Τους είπα ότι έχω μωρό και φοβάμαι και μου έκλισαν αυτοί ραντεβού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, rory said:

 

Είσαι φρεσκοληγμένος ή έχεις μήνες ακόμα; Μέσω του GP σου μπορεί να κανείς δουλειά.

Έτσι το έκανα με την 2η σε 4 βδομάδας από την πρώτη. Τους είπα ότι έχω μωρό και φοβάμαι και μου έκλισαν αυτοί ραντεβού.

 

A 3rd dose of a COVID-19 vaccine is being offered to people aged 12 and over who had a weakened immune system when they had their first 2 doses.

 

Ναι, ισως μεσω GP να γινεται. Απλα θεωρουν οτι δεν εχω θεμα λογω ιστορικου (καλο), γι'αυτο δε μου εστειλαν τιποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.