Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

14 από τη 2η.

Φακ οπότε θα είμαι σε "ανεπίσημη" καραντίνα μέχρι αρχές Δεκεμβρίου που θα περάσουν κ οι 14. Ήτανε να πήγαινα να πληρώσω στα Ελτα αύριο κάτι λογαριασμούς ηλικιωμένου συγγενή κ θεώρησα ότι με τη πρώτη δόση μπορείς να κινηθείς για απλά πράγματα όπως ένα ταχυδρομείο. Τώρα να κάτσω να κάνω ραπιντ 10αρικο για μια πληρωμή ΔΕΗ δε ψήνομαι ιδιαίτερα

Άρα μόνο σουπερμάρκετ κ φαρμακείο κανονικά όπως πριν που δεν είχα κάνει εμβόλιο. Χμ άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 minutes ago, SpirosKGR said:

Φακ οπότε θα είμαι σε "ανεπίσημη" καραντίνα μέχρι αρχές Δεκεμβρίου που θα περάσουν κ οι 14. Ήτανε να πήγαινα να πληρώσω στα Ελτα αύριο κάτι λογαριασμούς ηλικιωμένου συγγενή κ θεώρησα ότι με τη πρώτη δόση μπορείς να κινηθείς για απλά πράγματα όπως ένα ταχυδρομείο. Τώρα να κάτσω να κάνω ραπιντ 10αρικο για μια πληρωμή ΔΕΗ δε ψήνομαι ιδιαίτερα

Άρα μόνο σουπερμάρκετ κ φαρμακείο κανονικά όπως πριν που δεν είχα κάνει εμβόλιο. Χμ άντε να δούμε.

 

 

Εξαρτάτε το ταχυδρομείο κάνε μια βόλτα και δες τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Επίσης για όσους κάνουν 3η δόση, κρατήστε το πιστοποιητικό και από την 2η, γιατί πριν περάσουν 14 μέρες από την 3η θα το βγάζει άκυρο

 

δεν ισχύει αυτό, το έχω τσεκάρει με συγγενή μου

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου αρέσουν τέτοια... και εξηγούμαι.

Το παρακάτω screenshot ειναι απο την σελιδα του Βενιζελειου νοσοκομείου στο Ηράκλειο.

Από την επόμενη η σελίδα ήταν κενή κάθε μερα.Σήμερα έχουν αφαιρέσει και τον σύνδεσμο. ?

 

2017559101_1111.thumb.png.8a343bfcb0ac5e953191b6e228aae4f7.png

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οπως ξαναειπα περασα για το βραδινό ποτο μου εγω, μην ενοχλείστε... Μεχρι και το κρασι εχει "δακρύσει"...

 

Το πρωί περνάς από τους αρνητές της καλημέρας για να ανοίξει το μάτι και το βράδυ καταλήγεις στους αρνητές του εμβολιασμού.

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Γιόγκα, τσάκρα και κοπάνα… από τα εμβόλια


 

Παράθεση

 

Μέσα στην «δωδεκάδα της παραπληροφόρησης» του CCDH βρίσκονται ο Τζόζεφ Μέρκολα, ένας Αμερικανός επιχειρηματίας ευζωίας που έχει ονομαστεί ο «πιο επιδραστικός διαμοιραστής παραπληροφόρησης για την Covid-19 στο διαδίκτυο» από τους New York Times· η δρ Κριστιάν Νόρθρουπ, μία ειδικός ευζωίας που βοήθησε να γίνει δημοφιλές το διαβόητο ψευδο-ντοκιμαντέρ για την Covid, «Plandemic», προωθώντας το στους 560.000 ακολούθους της στο Facebook· και η Κέλι Μπρόγκαν, συνεργάτης της πλατφόρμας ευζωίας Goop της Γκουίνεθ Πάλτροου. Ο Μίκι Γουίλις, σκηνοθέτης του Plandemic, είναι γνωστός στους κύκλους της γιόγκας στην Καλιφόρνια, ενώ ο Ντέιβιντ «Αβοκάντο» Γουλφ, συνωμοσιολόγος και υπέρμαχος της ωμοφαγίας, είναι σταθερή φιγούρα στις αντιεμβολιαστικές διαμαρτυρίες ανά τις ΗΠΑ

Εκτός της λίστας του CCDH, άλλες εξέχουσες φιγούρες περιλαμβάνουν την εκπαιδεύτρια γιόγκας Στέφανι Μπιρτς, που έχει αναρτήσει χάσταγκ των QAnon στον πλέον διαγραμμένο λογαριασμό της στο Instagram, και την Κρίσταλ Τίνι, ινφλουένσερ ευζωίας με 190.000 ακόλουθους στο Instagram, που έχει επανειλημμένα αναρτήσει αντιεμβολιαστικό περιεχόμενο, συμπεριλαμβανόμενης μίας ανάρτησης που συνέκρινε τα λοκντάουν με όσα τρομερά επιβλήθηκαν στους Πολωνούς Εβραίους στο γκέτο της Βαρσοβίας. Η σύγκριση του εμβολιασμού με ιστορικές κτηνωδίες όπως η σκλαβιά και το Ολοκαύτωμα είναι ένα σύνηθες σχήμα λόγου στους αντιεμβολιαστικούς κύκλους της ευζωίας. Η γκουρού ευζωίας και ομορφιάς από το Λος Άντζελες, Σίβα Ρόουζ, πρόσφατα συνέκρινε τα εμβόλια με τον ΜακΚαρθισμό, τη σκλαβιά, την Πολιτιστική Επανάσταση της Κίνας, την Ιερά Εξέταση και το Ολοκαύτωμα, όλα σε μία και μοναδική ανάρτηση.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84, να μου κάνεις τη χάρη. Πριν εκτροχιαστεί το θέμα και φτάσει εδώ που είναι σήμερα, έχει προηγηθεί μία τεράστια, υπομονετική προσπάθεια για ειλικρινή διάλογο.

 

Η σημερινή κατάντια οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι ο αντίλογος σε επιδημιολογικά στατιστικά και δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες είναι νούμερα βγαλμένα από το μυαλό κάποιων και αυθαίρετα συμπεράσματα αντίθετα από αυτά που υποστηρίζουν τα στοιχεία.

 

Έχω τεράστια κατανόηση για κάποιον που φοβάται σχεδόν εξίσου τη νόσο και τον εμβολιασμό. Δεν είναι λογική αντίδραση, αλλά μπορώ να τη συμμεριστώ και να προσπαθήσω να τον μεταπείσω, για το δικό του καλό και το δικό μας. Γιατί όλα τα στοιχεία συγκλίνουν σ' αυτό.

 

Αν δεν πειστεί και δεν κάνει εμβόλιο, με γεια του με χαρά του, παρότι πιστεύω ότι είναι παράλογη, αυτοκαταστροφική και αντικοινωνική επιλογή. Αλλά δεν ανέχομαι από πάνω να προσπαθεί να το παρουσιάσει και ως λογική συμπεριφορά ή να επικαλεστεί ανύπαρκτα δεδομένα για να εκλογικεύσει την απόφασή του.

 

Πραγματικά εύχομαι σε σένα και τους δικούς σου, όπως και σε κάθε άλλον, υγεία και καλοτυχία. Απλώς στη σημερινή συγκυρία υπάρχει κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι, που αυξάνει σημαντικά την τύχη τους και θέλω ολόψυχα να το δουν, προσπερνώντας το πέπλο παραπληροφόρησης που διαχέεται από διάφορους κακοπροαίρετους.

 

2 hours ago, GriGaS said:

δεν ισχύει αυτό, το έχω τσεκάρει με συγγενή μου

 

Μετά από 3η δόση γνωστού την περασμένη εβδομάδα είχε την ίδια εικόνα που περιγράφει ο @minast. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ. Ίσως χρειάζεται λίγες μέρες. Μένει να το διασταυρώσουμε ή να δούμε αν έχει διορθωθεί.

 

@rory, η αδιαφάνεια είναι σίγουρα προβληματική. Δεν ξέρω αν είναι σκοπούμενο, αλλά έχουμε ξαναπεί ότι έχουν γίνει σε όλα τα επίπεδα και κάποιοι τραγικοί πολιτικοί χειρισμοί, που δε βοηθούν την εμπέδωση εμπιστοσύνης. Πάντως, παρακάτω είναι η σημερινή εικόνα ολόκληρης της 7ης ΥΠΕ, που περιλαμβάνει και το Βενιζέλειο (και άλλα 7 νοσοκομεία). Λόγω μεγαλύτερου δείγματος είναι και πιο αξιόπιστο data point.

 

15-11-21.png

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

δεν ισχύει αυτό, το έχω τσεκάρει με συγγενή μου

 

Στην περίπτωση που γνωρίζω, με 3η δόση 12/11, δεν έγινε δεκτό από την εφαρμογή στις 14/11, ενώ το παλιό πέρασε κανονικά.

Δεν το έχω ψάξει περισσότερο, αλλά σίγουρα χρήσιμη πληροφορία ότι δεν συμβαίνει καθολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

σε αλλα νεα, η παιδιατρος μας, την οποια σεβομαι φοβερα γιατι ειναι ενας πραγματικα ακουραστος και εξυπνος ανθρωπος με σπουδες ασταματητα και δουλεια μεχρι τα 40+ και παιδι, μας ειπε οτι σιγα σιγα ερχονται και για τα παιδια. Τη ρωτησαμε αν θα το κανει στο παιδι της και μας ειπε ναι εννοειται (6 ετων σα κι εμας).

 

Κοίτα στις ημερήσιες εκθέσεις του ΕΟΔΔΥ

Από την αρχή της πανδημίας έχουν βρει 131634 θετικούς <18 ετών και έχουν πεθάνει 3 (0.0023%).

Η πιθανότητα να πεθάνει ένα παιδί από covid  είναι μικρότερη από το το να πεθάνει από τροχαίο (Μ.Ο. Ευρώπης 42 θάνατοι στο εκατομμύριο, 0.0042% https://www.europarl.europa.eu/news/el/headlines/society/20190410STO36615/ta-thanatifora-trochaia-atuchimata-stin-ee-me-arithmous-grafima) 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

15-11-21.png

 

 

Συμπέρασμα του εμβολισμένου: Είδες για να μην κάνουν εμβόλιο; Το 77% στις ΜΕΘ είναι ανεμβολίαστοι.

 

Συμπέρασμα ανεμβολίαστου: Είτε κάνεις είτε δεν κάνεις εμβόλιο, η πιθανότητα να πεθάνεις είναι 50/50. Για ποιο λόγο τόση φασαρία;

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

με το φτωχο μου μυαλο δε κανεις εμβολιο μονο για να μη πεθανεις. αμυνεσαι γενικοτερα σε μια κακη αρρωστια.

 

μην ασχολεισαι με μενα εγω ειμαι ευκολοπιστος, δε θα κατσω να χαραμισω το χρονο μου ψαχνοντας απλα ακουω τον εκαστοτε ειδικο που εμπιστευομαι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, fuz10n said:

ο τσιοδρας δεν ειναι μερος της αποφασης αν θα κανει καποιος εμβολιο η οχι. δυστυχως βεβαια ο κοσμος παιρνει τετοιες αποφασεις και πολιτικα.

 

ξεχάσαμε τα καθημερινά ανακοινωθέν του, όπου τα παρακολουθούσαμε με φόβο & τρόμο ;

φυσικά έχει συμβάλει και αυτός για αυτή την κατάσταση που γίνεται τώρα

 

όπως και να το πιάσεις το θέμα στην Ελλάδα πλέον αποτελεί πολιτικό θέμα διότι οι πολιτικοί αποφάσισαν να το κάνουν πολιτικό .

και είναι πολύ απλό

 

ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΡΑΠΙΝΤ ΤΕΣΤ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΑΔΔΑ ? (ήρεμα ρωτάω απλά για έμφαση)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sdim said:

Συμπέρασμα ανεμβολίαστου: Είτε κάνεις είτε δεν κάνεις εμβόλιο, η πιθανότητα να πεθάνεις είναι 50/50. Για ποιο λόγο τόση φασαρία;

 

Δηλαδή ο ανεμβολίαστος βλέπει αεροπορικό δυστύχημα στο οποίο επιβατικό αερπλάνο με 100 επιβαίνοντες πέφτει πάνω σε αυτοκίνητο με μόνο τον οδηγό και επειδή δεν υπάρχουν επιζόντες συμπεραίνει ότι οι αερομεταφορές είναι 100 φορές πιο θανατηφόρες από την οδήγηση.

 

Ενημερωτικά, οι νεκροί απο COVID έχουν περάσει και τον πληθυσμό της Αμαλιάδας και πλέον στοχεύουμε στη Φλώρινα μέσα στον μήνα. Οσονούπω μπαίνουμε Top-50 με την απογραφή του '11.

 

Καλό ξημέρωμα σε όλους...

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία.

Η τεχνητή νοημοσύνη στα media έχει "μαντέψει" προς τα που τείνει ο καθένας μας και μας δείχνει συνέχεια βίντεο που στηρίζουν την άποψή μας.

Στους εμβολιασμένους εμφανίζονται πληροφορίες (βίντεο, φώτο, άρθρα, συνεντεύξεις) υπέρ του εμβολίου, στους μη εμβολιασμένους εμφανίζονται πληροφορίες κατά του εμβολίου.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου που ενισχύει την άποψή μας.

 

Αν είναι σωστή η θεωρία μου,  θα συνεχίζουμε να διαφωνούμε μέχρι να γεμίσει η database του thelab.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sdim έγραψε:

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου που ενισχύει την άποψή μας.

 

Μια χαζομάρα και μισή είναι η θεωρία σου ως συνήθως. Μόλις παραδέχθηκες,  ότι η πλύση εγκεφάλου είναι εφικτή. Μόλις απέδειξε ότι όλα όσα σας λέμε είναι σωστά, κι εσείς λάθος. Τόσο καιρό σας λέμε να σταματήσετε να διαβάζετε μαλακιες δεξιά κι αριστερά στα ιντερνετς και στα alert tv γιατί σας οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Τόσο καιρό σας λέμε ότι θα πρέπει να μιλήσετε με τον προσωπικό σας γιατρό και εάν εγκρίνει το εμβόλιο, να πάτε να το κάνετε. Και μετά ζήστε τη ζωή σας και μη χαραμιζετε ώρες του θεού στο να διαβάζετε βλακείες στα ιντερνετς. Στο ίντερνετ μπορείς να διαβάσεις άρθρα μέχρι και για τη στηθάγχη. Αυτό δε σε κάνει καρδιολόγο, και σε καμία περίπτωση δεν σε φέρνει σε θέση να μπορείς να κάνεις "εκτιμηση". Ε, ούτε με τα εμβόλια γίνεται. Το thelab, θα συνεχίσει να σας τα λέει. Γιατί κάθε μέρα έχουμε ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ ΝΕΚΡΩΝ κι εσείς πετάτε χαρταετό, ούτε που σας κόβει να καταλάβετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Εάν λοιπόν, δεν έχουμε ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ νεκρών κάθε μέρα, όταν η covid-19 γίνει μια απλή ιωσουλα,  τότε σκασίλα μας μεγαλη για το τι λέτε και για το τι πιστεύετε. Αληθεια. Δλδ δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλα που θα μου ειναι πιο αδιαφορο. 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2021 at 9:13 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Μπες στη σελιδα της ΔΕΗ και πληρωσε τον

Το ξέρω αλλά θέλει αυτόν τον τρόπο ο κάτοχος του λογαριασμού. Μιλάμε για συγγενικό πρόσωπο 80+ ετών Επίσης δεν έχει τραπεζικό λογαριασμό και γω ως άνεργος δε θέλω την εφορία πάνω από το κεφάλι μου να έρθει να με σκίσει. Το έκανα το μισό χρόνο, κάνοντας κατάθεση σε δικό μου λογαριασμό και μαζεύτηκαν κοντά στα 8Κ από πληρωμές λογαριασμών. 

Θα πάω αύριο. Έχω το πιστοποιητικό με τη μία δόση..Αν δε περάσει, δε περασε και τα λέμε στις αρχές Δεκεμβρίου για τα άλλα. Εξάλλου μέχρι στιγμής για τα αναγκαία σουπερμάρκετ και ( ή φαρμακείο) που πηγαίνω ανα 2-3 μέρες κάνω τη δουλειά μου. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.