Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Ακριβώς το ίδιο με αυτό που περιέγραψε ο @giorgos2187 είδα κι εγώ προχθές. Πήγα να πάρω, στις 8 το πρωί, κάτι για τη μικρή από το φαρμακείο και 10 άτομα περίμεναν για rapid test.

Θα πάμε σε (τρίτο και μακρύτερο) καθολικό lockdown. Η ηλιθιότητα υπάρχει εκεί έξω και έχει επικρατήσει της κοινής λογικής.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έτσι πρέπει παιδιά. Έτσι πρέπει! Τέλος! Αφού το alert tv, είπε ότι ένας κάπου κάποτε πέθανε από το εμβόλιο. Τι θετε; Να πεθάνετε ολοι;;; Μάθετε επιτέλους την αλήθεια, από αυτούς που την ξέρουν ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Πριν το κατεβάσουν! Διαδωσται ρε συς!!!!!11111!!!!!111!!!1!1!1!1!1!666!666!666

 

(Έλα σόρρυ, πάντα ήθελα να το κανω κι εγω)

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Γιατί τα φαρμακεία κάνουν Rapid test ;

Ναι , τρεχα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Η ηλιθιότητα υπάρχει εκεί έξω και έχει επικρατήσει της κοινής λογικής.

 

Πραγματικά!!! Δες σκηνκό:

 

Στην Στ΄ είχαμε επιβεβαιωμένο κρούσμα μαθητή. Βάσει πρωτοκόλλων τρέχουν όλοι οι δάσκαλοι και καθηγητές που έκαναν μάθημα με το παιδί, που είναι και ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ και ΦΟΡΑΝΕ ΜΑΣΚΑ την ώρα του μαθήματος (όπως και οι μαθητές) να κάνουν 1 rapid την πρώτη μέρα, στη συνέχεια 5 σελφ για 5 μέρες και στο τέλος άλλο ένα rapid.

 

Είτε σας έχουν εξαπατήσει μαζικά με τα εμβόλια (τι εμβόλιο είναι αυτό που και κολλάς και μεταδίδεις και ψοφάς δεν ξέρω) είτε μιλάμε για τη μπίζνα της χιλιετίας.

 

Τρέξτε να εμβολιαστείτε! Καλή ανοσία! Καλή λευτεριά!

21 minutes ago, giorgos2187 said:

Έτσι πρέπει παιδιά. Έτσι πρέπει! Τέλος! Αφού το alert tv, είπε ότι ένας κάπου κάποτε πέθανε από το εμβόλιο. Τι θετε; Να πεθάνετε ολοι;;; Μάθετε επιτέλους την αλήθεια, από αυτούς που την ξέρουν ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Πριν το κατεβάσουν! Διαδωσται ρε συς!!!!!11111!!!!!111!!!1!1!1!1!1!666!666!666

 

 

Δεν έχει πεθάνει 1 αλλά δεκάδες στην Ελλάδα και χιλιάδες στην Ευρώπη.

 

Λεχθέντος τούτου, εσύ που έκανες το εμβόλιο, είσαι ασφαλής; Την έβγαλες τη μάσκα; Έχεις ανοσία τώρα; Ξέρω ξέρω "το έκανα για να μην νοσήσω βαριά και να προστατέψω τους άλλους"... Έλα που οι MEΘ είναι γεμάτες ΚΑΙ ΑΠΟ εμβολιασμένους όμως... Οπότε το ποιος τρώει κουτόχορτο και ποιος όχι (από το Alert που το κοροϊδεύεις) είναι θέμα που θα το εξετάσει ο ιστορικός του μέλλοντος αφού εσείς δεν βλέπετε μπροστά σας... 

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 3:30 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κοίταξε να δεις. Δεν λες κάτι παράλογο, ούτε κάτι εκτός πραγματικότητας. Εφόσον ο ιός υπάρχει, θα συνεχίσει να προσβάλλει τους πάντες! Τους πάντες όμως. Τα εμβόλια πότε δεν ήταν ασπίδα υπό την έννοια ότι δεν προσβαλλεσαι. Τα εμβόλια είναι ένας τρόπος εκπαίδευσης του ανοσοποιητικού σου απέναντι σε ένα συγκεκριμένο αντιγονο. Εκπαίδευση τέτοια που το κάνουν να αντιδράσει γρηγορότερα, και πιο αποτελεσματικά. Αν ο οργανισμός σου δηλαδή, χρειαζόταν 15 ημέρες για ανάπτυξη κατάλληλων αντισωμάτων και άλλες 15 μέρες για πλήρη καταπολέμηση, κανοντας ενα εμβολιο μειωνεις αυτους τους δυο χρονους δραματικα. Επιπλεον, εφοσον εχεις ΗΔΗ εκθεσει τον οργανισμο σου στο αντιγονο, εκεινος πλεον ειναι πιο αποτελεσματικος απεναντι του. Εαν δηλαδη ανεμβολιαστος είχες 10% πιθανότητες να νοσησεις βαρυα, ως εμβολιασμενους έχεις 0,5% να νοσησεις βαρυα. Η αλήθεια είναι αυτή ως σενάριο, με τους αριθμούς που χρησιμοποιώ να είναι εντελώς παραδειγματικοι. 

 

Από κει και πέρα, όποιος ισχυρίστηκε ότι το εμβολιο θα "εξαφανισει" τον ιό, έλεγε μπούρδες. Είτε ηθελημένα είτε από άγνοια είτε από φρούδες ελπίδες. Όποιος ισχυρίστηκε ότι η κυβέρνηση παίρνει μόνο σωστά μέτρα, τα οποία έχουν 100% αποτελεσματικοτητα ως προς την εξαφάνιση του ιού, επίσης έλεγε μπούρδες. Για την ακρίβεια, πολλά από τα μέτρα της κυβέρνησης ήταν μπούρδες και κατά την δική μου άποψη. 

Ο ιός δημιουργήθηκε,  υπάρχει, και πλέον θα συνεχίσει να υπάρχει και να επιβιώνει παρασιτικά επάνω μας. Αυτό δεν αλλάζει, τέλος. Αυτό που μπορεί να αλλάξει είναι η επικινδυνότητα του,  και η θνητότητα του. 

 

Έτσι, εντελώς εγκυκλοπαιδικά, εάν θέλετε διαβάστε λίγο για τον ιό της ελονοσίας ο οποίος θέρισε κόσμο και κοσμάκη, άφησε ζωντανούς μόνο όσους ήταν φορείς η πάσχοντες αναιμίας, (εξαιτίας του γύρω από τη Μεσόγειο υπάρχει ειδική μετάλλαξη αναιμίας η γνωστή ως μεσογειακή αναιμια) και παρόλα αυτά επιβιώνει μέχρι και σήμερα και υπάρχουν μετρήσιμα κρούσματα ελονοσίας ακόμα και στη χώρα μας. Αυτό το αναφέρω απλώς για να δείτε (όσοι θελετε) ότι ένας ιός δεν εξαφανίζεται έτσι απλά... Νομίζω ο @acct Θα μπορούσε να μας δώσει κάποιες πληροφορίες.

 

@gdp77 παραπάνω είναι η απάντηση που είχα δώσει στον @UltraB προσπαθώντας να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται το πώς περίπου προστατεύουν τα εμβόλια.  Με γνώσεις βιολογίας από Γ' Λυκείου. Σου είχα ξαναπεί: Έχεις ισχυριστεί παλιότερα ότι λόγω επαγγέλματος γνωρίζεις πάρα πολλή βιβλιογραφία. Σε παρεπεμψα σε αυτό ακριβώς το βιβλίο. Βιολογία κατεύθυνσης Γ' Λυκείου. 

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έλα που οι MEΘ είναι γεμάτες ΚΑΙ ΑΠΟ εμβολιασμένους όμως...

Ναι, και θα συνεχίσουν να υπάρχουν εμβολιασμενοι σε ΜΕΘ. Αναμενόμενο είναι. Και ξέρεις κατι, αν εμβολιαστούν ΟΛΟΙ τότε στις ΜΕΘ το 100% θα είναι εμβολιασμενοι. Το γεγονός ότι τώρα το 90% είναι ανεμβολιαστοι , σε εσάς δεν λέει κάτι. Ε, τίποτα δεν πρόκειται να σας πει.

 

Όσον αφορά τις αποφάσεις της κυβέρνησης, τα πρωτόκολλα που έχουν θεσπιστεί κλπ, έχω ξαναπεί δεκάδες φορές ότι είναι κάτι παντελώς άσχετο με την καθαρά ιατρική χρησιμότητα του εμβολίου. Καλά κάνετε και διαφωνείτε, και σε πολλά διαφωνώ κι εγώ. 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το να αντιδράς απέναντι στην εκάστοτε κυβέρνηση χρησιμοποιώντας την επιστήμη από την ανάποδη, συγγνώμη αλλά για εμένα είναι βλακεία. 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, giorgos2187 said:

Σου είχα ξαναπεί: Έχεις ισχυριστεί παλιότερα ότι λόγω επαγγέλματος γνωρίζεις πάρα πολλή βιβλιογραφία. Σε παρεπεμψα σε αυτό ακριβώς το βιβλίο. Βιολογία κατεύθυνσης Γ' Λυκείου. 

 

Όχι καμία σχέση το επάγγελμά μου με φαρμακολογία και ιατρική, επομένως αποκλείεται να το ισχυρίστηκα. Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον

 

20 minutes ago, giorgos2187 said:

Το γεγονός ότι τώρα το 90% είναι ανεμβολιαστοι , σε εσάς δεν λέει κάτι. Ε, τίποτα δεν πρόκειται να σας πει.

 

Δεν είναι γεγονός, δεν επιβεβαιώνεται από στατιστικά δεδομένα που κρύβουν ως επτασφράγιστο μυστικό. Μόνο κάτι φράσεις στη χάση και στη φέξη των σκυλιών του πολέμου. Σε χώρες του εξωτερικού που δίνουν επίσημα δεδομένα, οι εμβολιασμένοι στις MEΘ είναι συντριπτικά περισσότεροι (~75%). Σε παρακαλώ να μην αναπαράγουμε και εδώ ανεπιβεβαίωτες "πληροφορίες".

img_80527777777777777777777777777.jpg.1ad091ffbab2877b86d57be14418d0be.jpg

 

httpswww.venizeleio.grcovidcovid.php-1.png.88e2598fb25e2cfd4e3230f8af99e5ef.png

 

 

Πηγή: https://www.pronews.gr/ygeia/1031244_50-ton-meth-covid-stin-kriti-afora-emvoliasmenoys-katarreei-emvoliastiko-afigima

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε χώρες του εξωτερικού που δίνουν επίσημα δεδομένα, οι εμβολιασμένοι στις MEΘ είναι συντριπτικά περισσότεροι (~75%). Σε παρακαλώ να μην αναπαράγουμε και εδώ ανεπιβεβαίωτες "πληροφορίες".

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και ξέρεις κατι, αν εμβολιαστούν ΟΛΟΙ τότε στις ΜΕΘ το 100% θα είναι εμβολιασμενοι.

 Ναι... Νομιζω ειπα ηδη οτι ειναι ανεμμενομενο. Οσο πιο πολλοι ειναι εμβολιαμενοι, τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το ποσοστο τους στις ΜΕΘ. Γιατι πολυ απλα, το εμβολιο ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ πιθανοτητες. Το γραφω ηδη τριτη φορα. 

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε παρακαλώ να μην αναπαράγουμε και εδώ ανεπιβεβαίωτες "πληροφορίες".

 Εδω αναπαραγουμε το alert tv...................................................

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όχι καμία σχέση το επάγγελμά μου με φαρμακολογία και ιατρική, επομένως αποκλείεται να το ισχυρίστηκα. Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον

 

Εσυ ησουν. Παλι σε μια αντιπαραθεση μεταξυ μας ειχε αναφερθει κατι για βιβλια. Και μου ειχες πει οτι λογω επαγγελματος εχεις διαβασει και μελετησει ποαρα πολλα βιβλια. Δεν γνωριζω πως μπορω να το ψαξω για να βρω παλια ποστ, αλλα δεν εχει και σημασια. Το γνωριζω οτι δεν εχεις σχεση με αυτον τον τομεα. Αλλα ως καθηγητης, λογικα εχεις καποια προσβαση σε σχολικα βιβλια. Σε παρεπεμψα σε ενα το οποιο λογικα δενε εχεις διδαχθει ως μαθητης μιας και ειναι βιβλιο μαθηματος κατευθυνσης και λογικα δεν ησουν στη θετικη. Διαβασε το, απλα και κατανοητα λεει πολλα πραγματα για ιους, γενετικο υλικο κ.α.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, giorgos2187 said:

Και μου ειχες πει οτι λογω επαγγελματος εχεις διαβασει και μελετησει ποαρα πολλα βιβλια.

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! Δεν είμαι εγώ. Μπορεί να σου έχω πει ότι ψάχτηκα πολύ επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα και έχω δει αρκετές έρευνες που δεν προβάλλονται στα συστημικά media. Μέχρι εκεί! Να συνδύασα το επάγγελμά μου με τον covid και τη βιβλιογραφία, ούτε υπό την επήρεια ναρκωτικών δεν θα το έκανα...

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Εδω αναπαραγουμε το alert tv...................................................

 

 

Δες τις εικόνες παραπάνω

3 minutes ago, giorgos2187 said:

Ναι... Νομιζω ειπα ηδη οτι ειναι ανεμμενομενο. Οσο πιο πολλοι ειναι εμβολιαμενοι, τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το ποσοστο τους στις ΜΕΘ. Γιατι πολυ απλα, το εμβολιο ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ πιθανοτητες. Το γραφω ηδη τριτη φορα. 

 

 

Ωραία να το δεχτώ ότι δεν μηδενίζει. Πώς παρατηρείται όμως ότι και στις πιο εμβολιασμένες χώρες του κόσμου, τα κρούσματα και οι νοσηλείες σε ΜΕΘ αυξάνονται ή μένουν ίδιες με την προ εμβολίων εποχή; Θεωρητικά τα ποσοστά έπρεπε να βελτιώνονται! Μήπως γιατί (ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά), ισχύει ο κανόνας που μαθαίνουν στην Ιατρική ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΒΟΛΙΑΖΕΙΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι την επικράτηση στελεχών ανθεκτικών στα υφιστάμενα εμβόλια; Μήπως βάλαμε τη μπίζνα πάνω από τη λογική και την ιατρική επιστήμη;

 

Τη συζήτηση για την ασφάλεια των εμβολίων την αφήνω στην άκρη. Θα ξέρουμε σε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Να συνδύασα το επάγγελμά μου με τον covid και τη βιβλιογραφία, ούτε υπό την επήρεια ναρκωτικών δεν θα το έκανα...

 

 

Δεν ηταν καν θεμα covid! Αυτο σου λεω, ηταν μια φραση σε εντελως ακυρο θεμα. Ειχες ισχυριστει οτι ΓΕΝΙΚΑ εχεις πολυ καλη εικονα απο βιβλια, και αν θυμαμαι καλα, αφορουσε την σχολικη βιβλιογραφια. Αλλα σου ειπα, αστο, δεν εχει σημασια τωρα. Σε παραπεμπω σε ενα συγκεκριμενο. Αυτο, τιποτα αλλο.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δες τις εικόνες παραπάνω

 

Οχι, δεν εχω να δω τιποτα. Αρνουμαι πλεον. Πλεον δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ουτε εκπομπες στην τιβι, ουτε βιντεο στο youtube, ουτε αναρτησεις στα ΜΚΔ. Τιποτα απολυτως. Και πλεον τσακωνομαι και με τη γυναικα μου οταν κολλαει στην τηλεοραση και βλεπει ολη μερα εκπομπες "σχετικες" με τον κορωνοϊο. Της λεω καλυτερα να δει ζωδια, χωρις πλακα.

 

Εχω ξαναγραψει το εξης. Στο θεμα του εμβολιου δεν πηρα καμια αποφαση χρησιμοποιωντας ως κριτηρια το τι γραφεται και το τι λεγεται δεξια και αριστερα. Ναι οκ, ειδα κατι χαζοεκπομπες με αποψεις της καθε μεριας, ειδα κατι χαζοβιντεο, ειδα διαφορα τελος παντων. Η αποφαση μου να κανω το εμβολιο, ηταν αποφαση καθαρα και μονο των οσων γνωριζω εγω. Οσα εμαθα στο σχολειο, οσα εμαθα στο πανεπιστημιο, χρησιμοποιησα τους δικους μου τροπους συλλογισμου κλπ. Σε καμια περιπτωση δεν εκανα το εμβολιο για χαρη του Μητσοτακη, του Γεωργιαδη,του Κικιλια και λοιπων βαρων της κοινωνιας. Σε καμια περιπτωση δεν εκανα το εμβολιο για να "μη νοσησω" και να κυκλοφορω γυρω γυρω ανεμελος, χωρις μασκες, να συνωστιζομαι, να παρταρω κλπ. Ποτε δεν πιστεψα οτι αν κανουμε ολοι το εμβολιο τοτε ως δια μαγειας ο ιος θα εξαφανιστει. Ολα αυτα ειναι βλακειες. Απλα ειναι λιγοτερο βλακειες σε σχεση με αυτα που παραθετει ο συμπαθεστατος κατα τ'αλλα @ARMAGEDDON απο το alert tv.

Δεν σας περασε καν απο το μυαλο οτι τετοια μικροκαναλα, πολλες φορες βαζουν ΚΑΙ εκεινα μπροστα το θεμα της τηλεθεασης και της αποκτησης κοινου και απλα λενε οτι θελετε να ακουσετε. Σορρυ, αλλα δεν θα ασχοληθω. Ουτε με τα συστημικα, ουτε με τα αντισυστημικα, ουτε με κανεναν που εχει δημοσιο λογο πλεον. Εχω ακουσει βλακειες απο παντου, και με βλακειες δεν ασχολουμαι.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει πολιτική ατζέντα το όλο θέμα λέμε @giorgos2187 ! όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει πάσχει από τον σύνδρομο της Στοκχόλημς !

Εξαρχής από το Μάρτιο είναι γνωστό το όλο θέμα

 

@giorgos2187 πρέπει να εκλαμβάνεις όλες τις πληροφορίες και μετά να φιλτράρεις έτσι είναι οι επιστήμες καταγραφή καταγραφή καταγραφή και επεξεργασία δεδομένων, με το να πηγαίνεις με φιλτραρισμένη μασημένη τροφή επειδή το είπε ο μπάμπης ( εδώ βλέπε βιβλιογραφία πχ) άρα έτσι θα είναι δεν είναι και ότι καλύτερο ! Είχα γράψει πιο πίσω ότι η άγνοια είναι ωραία, ενώ τη γνώση δεν την αντέχουν όλοι, γνώση με την έννοια να λαμβάνεις οτιδήποτε γύρω σου να το αξιολογείς και να το κρατάς ή να το απορρίπτεις, το θέμα είναι ότι οι γύρω ίσως δεν σε καταλαβαίνουν μετά από ένα σημείο και τόσο, δεν πειράζει παράπλευρη απώλεια στα 49 μου αν ζω θα έχω γίνει φιλόσοφος !

Το να τα απορρίπτεις όλες τις πληροφορίες από την αρχή δεν είναι σωστό . Το να αμφιβάλεις για τα πάντα ναι !

 

Προσωπικό βίωμα έχω βάλει τα γυαλιά σε Οφθαλμίατρους διότι βρήκα ότι χρειαζόμουν περισσότερη βιταμίνη C και όχι μουρουνέλαια ω3  που μου έδιναν , ωστόσο ήταν κολλημένοι με την βιβλιογραφία τους και όμως τους τα φόρεσα τα γυαλιά, δεν γίνεται όλη την ώρα κορτιζόνη κορτιζόνη άει σιχτίρ άσχετοι, αν έχετε λοιμώξεις στα μάτια από ξυροφθαλμία και δεν κάνουν κάτι τα μουρουνέλαια  ω3 κλπ πάρτε βιταμίνη C + δάκρυα ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι καμία σχέση το επάγγελμά μου με φαρμακολογία και ιατρική, επομένως αποκλείεται να το ισχυρίστηκα. Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον

 

 

Δεν είναι γεγονός, δεν επιβεβαιώνεται από στατιστικά δεδομένα που κρύβουν ως επτασφράγιστο μυστικό. Μόνο κάτι φράσεις στη χάση και στη φέξη των σκυλιών του πολέμου. Σε χώρες του εξωτερικού που δίνουν επίσημα δεδομένα, οι εμβολιασμένοι στις MEΘ είναι συντριπτικά περισσότεροι (~75%). Σε παρακαλώ να μην αναπαράγουμε και εδώ ανεπιβεβαίωτες "πληροφορίες".

img_80527777777777777777777777777.jpg.1ad091ffbab2877b86d57be14418d0be.jpg

 

httpswww.venizeleio.grcovidcovid.php-1.png.88e2598fb25e2cfd4e3230f8af99e5ef.png

 

 

Πηγή: https://www.pronews.gr/ygeia/1031244_50-ton-meth-covid-stin-kriti-afora-emvoliasmenoys-katarreei-emvoliastiko-afigima

 

 

 

Όποιος επαναλαμβάνει αυτές τις αηδίες είναι είτε κακοπροαίρετος, είτε ηλίθιος.

Εάν πιστεύεις ότι υπάρχει αλήθεια στο παραπάνω, τι έχεις να πεις για τα νούμερα της επόμενης μέρας:

3η ΥΠΕ: Ανεμβολίαστοι 75%, 89%, 93%

4η ΥΠΕ: Ανεμβολίαστοι 71%, 86%, 90%

Και η 7η ΥΠΕ που φέρνεις ως παράδειγμα: Ανεμβολίαστοι 64%, 64%, κανένας νεκρός

Σου θυμίζω επίσης ότι η 7η ΥΠΕ για την μέρα που οι ψεκασμένοι έκαναν cherry-pick για την απόδειξη της "πλεκτάνης" έχει 10 φορές λιγότερα κρούσματα από τις άλλες. Είναι σαν να ρίξεις ένα κέρμα μία φορά και να φωνάζεις ότι δεν υπάρχει κορώνα  (pun intended) επειδή ήρθε μια φορά γράμματα.

Όπως είπε και ο Γιώργος, εάν το 100% ήταν εμβολιασμένοι, μόνο εμβολιασμένοι θα νοσηλεύονταν και θα πέθαιναν, αλλά θα ήταν 10 φορές λιγότεροι από την εκατόμβη που ζούμε τώρα.

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

έχει γίνει πολιτική ατζέντα το όλο θέμα λέμε @giorgos2187 !

Συμφωνω. Οντως συμφωνω, να ανησυχησω; 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

πρέπει να εκλαμβάνεις όλες τις πληροφορίες και μετά να φιλτράρεις έτσι είναι οι επιστήμες καταγραφή καταγραφή καταγραφή και επεξεργασία δεδομένων, με το να πηγαίνεις με φιλτραρισμένη μασημένη τροφή επειδή το είπε ο μπάμπης ( εδώ βλέπε βιβλιογραφία πχ) άρα έτσι θα είναι δεν είναι και ότι καλύτερο !

Ναι οκ. Πρωτον, παραπανω ειπα οτι στα πρωτα σταδια της ολης φασης μπηκα στη διαδικασια να παρακολουθησω δεξια και αριστερα. Πλεον ομως δεν το κανω. Γιατι γρηγορα συνειδητοποιησα οτι ακουω βλακειες απο παντου! Επισης, η βιβλιογραφια δεν ειναι "ο Μπαμπης", για ονομα του θεου

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Είχα γράψει πιο πίσω ότι η άγνοια είναι ωραία, ενώ τη γνώση δεν την αντέχουν όλοι, γνώση με την έννοια να λαμβάνεις οτιδήποτε γύρω σου να το αξιολογείς και να το κρατάς ή να το απορρίπτεις, το θέμα είναι ότι οι γύρω ίσως δεν σε καταλαβαίνουν μετά από ένα σημείο και τόσο, δεν πειράζει παράπλευρη απώλεια στα 49 μου αν ζω θα έχω γίνει φιλόσοφος !

Συμφωνω και εδω. Αλλα ξερεις κατι; Το να φιλτραρεις αυτα που ακους απαιτει πρωτογενη γνωση... Χωρις γνωση, δεν μπορεις να φιλτραρεις, ειναι απλο. Τι να φιλτραρω εγω δηλαδη στο θεμα "κατασκευη πλοιων" ; Τι; Θα διαβασω τι λενε ο μητσοτακης, ο τσιπρας, μετα τι λεει το alert tv και τα ελληνικα hoaxes και θα παω να εκφερω και αποψη για ενα τανκερ 200.000 τονων; Μα ειναι δυνατον;

πριν 10 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

αλλά θα ήταν 10 φορές λιγότεροι από την εκατόμβη που ζούμε τώρα.

Ναι επρεπε και ηθελα να το συμπληρωσω, το ξεχασα γιατι η λατρευτη μου συζυγος με ταλαιπωρει με κατι τεραστια αντικειμενα που πρεπει να τακτοποιηθουν στο σπιτι. "Χαλιά" η καπως ετσι μου τα ειπε! ?

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dfk_7677 said:

Κάνει σε κανέναν άλλο εντύπωση ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν rapid όπως οι εργαζόμενοι;

αυτο ειναι μαλλον πολιτικη αποφαση,γιατι ποσο να αντεξουν αλλο οι ανθρωποι με την διαχειριση που εχει γινει ως τωρα,το πιο πιθανο ειναι να επαιρναν στο κυνηγι τους ελεγκτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος steve_m έγραψε:

αυτο ειναι μαλλον πολιτικη αποφαση,γιατι ποσο να αντεξουν αλλο οι ανθρωποι με την διαχειριση που εχει γινει ως τωρα,το πιο πιθανο ειναι να επαιρναν στο κυνηγι τους ελεγκτες.

 

Μια διόρθωση. ΟΛΑ είναι πολιτικές αποφάσεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ωραία να το δεχτώ ότι δεν μηδενίζει. Πώς παρατηρείται όμως ότι και στις πιο εμβολιασμένες χώρες του κόσμου, τα κρούσματα και οι νοσηλείες σε ΜΕΘ αυξάνονται ή μένουν ίδιες με την προ εμβολίων εποχή; Θεωρητικά τα ποσοστά έπρεπε να βελτιώνονται! Μήπως γιατί (ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά), ισχύει ο κανόνας που μαθαίνουν στην Ιατρική ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΒΟΛΙΑΖΕΙΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι την επικράτηση στελεχών ανθεκτικών στα υφιστάμενα εμβόλια; Μήπως βάλαμε τη μπίζνα πάνω από τη λογική και την ιατρική επιστήμη;

 

Αυτό το κομμάτι ούτε που το διάβασα. Το είχες γράψει εξαρχής, η το συμπληρωσες μετα; Anyway. Στις χώρες που αναφέρεις, το τείχος ανοσιας έχει επιτευχθει; Γιατί αν δεν έχει επιτευχθεί τότε μάλλον αυτή είναι η απάντηση. Όταν η επιστημονική κοινότητα θέτει ένα ποσοστό, δεν το θέτει έτσι τυχαία. Ακόμα και όταν αναθεωρεί και το αναδιαμορφωνει,  επίσης δεν το κανει τυχαία. Για να λένε ότι καλύτερες μέρες θα δούμε με ένα ποσοστό εμβολιασμενων στο 80%  , ε, για κάποιους λόγους θα το λενε... Στη βιολογία και στην ιατρική τα νούμερα εάν θυμάμαι καλά, δεν τηρούν αναλογίες, ίσα ίσα πιο πολύ γεωμετρικές προόδους ακολουθούν οταν μιλαμε για διασπορα ιωσεων. Οπότε δεν σημαίνει ότι με 80% εμβολιασμών είμαστε κομπλέ, άρα με 60% είμαστε επισης καλά. Απαιτείται 80%. Ε, με 80% θα δούμε ουσιαστική διαφορά. Όσο δεν έχουμε 80% θα εξακολουθούμε να βλέπουμε άσχημα νούμερα στους κρίσιμους δείκτες.  Στα παραπανω νομιζω καταλληλοτερος (για αλλη μια φορα) ειναι ο @acct να μας πει. Ισως και να κάνω λάθος κι εγώ... Είπαμε, δεν τα γνωρίζουμε όλα στο βάθος που πρέπει........

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos2187 said:

Στις χώρες που αναφέρεις, το τείχος ανοσιας έχει επιτευχθει;

 

To τείχος ανοσίας είναι ανέκδοτο που κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν το δέχεται πλέον και αν το λένε κάποιο το λένε για να μην ξεφτιλιστούν που αρχικά το δήλωναν. Δεν υπάρχει τείχος ανοσίας το 100% του πληθυσμού να εμβολιάσεις. Ο ιός εξελίσσεται συνεχώς. Είναι σαν να λες θα κάνω τείχος ανοσίας για την γρίππη που δεν εξαφανίζεται μετά από χιλιάδες χρόνιας παρουσίας στον άνθρωπο.

7 minutes ago, giorgos2187 said:

Όταν η επιστημονική κοινότητα θέτει ένα ποσοστό

 Ναι το ποσοστό που συνεχώς αλλάζει...

 

Εν μέσω πανδημίας χρειαζόμαστε φάρμακα και όχι εμβόλια (ειδικά τα συγκεκριμένα που για μένα είναι αναποτελεσματικά).

 

Όταν σταματήσει η πανδημία, ας μελετήσουν και ας βγάλουν και εμβόλια αποτελεσματικά και ασφαλή, αλλά τότε δεν έχει μπικικίνι και δεν αξίζει η έρευνα

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

To τείχος ανοσίας είναι ανέκδοτο που κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν το δέχεται πλέον και αν το λένε κάποιο το λένε για να μην ξεφτιλιστούν που αρχικά το δήλωναν. Δεν υπάρχει τείχος ανοσίας το 100% του πληθυσμού να εμβολιάσεις. Ο ιός εξελίσσεται συνεχώς. Είναι σαν να λες θα κάνω τείχος ανοσίας για την γρίππη που δεν εξαφανίζεται μετά από χιλιάδες χρόνιας παρουσίας στον άνθρωπο.

 Ναι το ποσοστό που συνεχώς αλλάζει...

 

Εν μέσω πανδημίας χρειαζόμαστε φάρμακα και όχι εμβόλια (ειδικά τα συγκεκριμένα που για μένα είναι αναποτελεσματικά).

 

Όταν σταματήσει η πανδημία, ας μελετήσουν και ας βγάλουν και εμβόλια αποτελεσματικά και ασφαλή, αλλά τότε δεν έχει μπικικίνι και δεν αξίζει η έρευνα

Εν μέσω πανδημίας χρειάζεται να σταματήσει ο καθένας να νομίζει ότι έχει βαρύτητα η άποψή του για το τι χρειαζόμαστε και τι είναι αποτελεσματικό. Επιπλέον τα φάρμακα και τα εμβόλια δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα, έχουν εντελώς άλλη θέση στην στρατηγική αντιμετώπισης της πανδημίας. Εάν τα 700άρια που θα ζητάνε για τα φάρμακα δεν αφαιρούνταν από την κοινή μας ασφάλιση, θα γέλαγα με όσους νομίζουν ότι οι φαρμακευτικές προτιμούν οικονομικά τα εμβόλια των 20€.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.