Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

OOPS

 

sygkentrosi-diamartyria-antiemboliastes-
WWW.ROSA.GR

Έρευνα Ελλήνων ακαδημαϊκών του Παν/μιου της Τουλούζης για τα social media, τους αντιεμβολιαστές και σκεπτικιστές που δημοσιεύεται στο rosa.gr

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Just now, JaguarOne said:

Δεν λέει αυτό, αλλά είπαμε, δύσκολο πράγμα το διάβασμα

 

ε και, αυτό λέει έτσι το βάφτισε τον τίτλο, δεν φτάνει που το προωθώ με SUPER CLICK BAIT μου την λες και ολας

ας έβρισκε πιο σωστό τίτλο και όχι "CLICK BAIT"

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντική διαφορά είναι ότι πχ εσύ, αν ήσουν αντιεμβολιαστης, δεν έχεις σηκώσει μαγαζάκι blog/channel/group για να παράγεις περιεχόμενο.

 

Τα data του άρθρου αναφέρουν και τους απλούς χρήστες, μια και θα κάνουν like/share και από εκει προκύπτει ο ποσοτικοποιηση της επιρροής, αν συνεχίσεις όμως προς το τελος θα δεις, και ελπίζω να σου έκανε εντύπωση, ότι το νούμερο ένα κανάλι σε subs, στο ΥΤ, που προωθει προπαγάνδα είναι του Κασιδιάρη. Και αναφέρει και άλλες "πηγές" οι οποίες έχουν κοινά χαρακτηριστικά.

 

Η ερευνα δεν προσπαθεί να βαλει ταμπέλα στους απλους χρήστες, δεν θα μπορουσε άλλωστε, αλλά ακολουθωντας το social graph μέχρι την πηγή ταυτοποιεί από που πηγάζει η μεγαλύτερη ποσότητα αντιεμβολιαστικου περιεχομένου.

 

Και δεν θα μπορούσε να βάλει ταμπέλα, διοτι εγώ, σαν jaguarone, αν είμαι subscriber στον Κασιδιάρη δεν με κάνει απαραίτητα ακροδεξιό, όπως και αν είμαι subscriber στον Neil degrass Tyson δεν με κάνει απαραίτητα αστροφυσικό.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JaguarOne said:

Η ερευνα δεν προσπαθεί να βαλει ταμπέλα στους απλους χρήστες, δεν θα μπορουσε άλλωστε, αλλά ακολουθωντας το social graph μέχρι την πηγή ταυτοποιεί από που πηγάζει η μεγαλύτερη ποσότητα αντιεμβολιαστικου περιεχομένου.

 

Να συμπληρώσω ότι η καινοτομία δεν είναι στο είδος της μελέτης. Ακριβώς το ίδιο έχει γίνει ήδη στο εξωτερικό, με έμφαση στις ΗΠΑ. Το σημαντικό είναι ότι φαίνεται να απαπαράγεται σχεδόν μέχρι κεραίας το αποτέλεσμα που θέλει συγκεκριμένες κατηγορίες χρηστών των ΜΚΔ να επηρεάζονται περισσότερο από την αντιεμβολιαστική προπαγάνδα και συγκεκριμένης φυσιογνωμίας κανάλια των ΜΚΔ να είναι αυτά που τη διασπείρουν.

 

Είναι διπλά σημαντικό γιατί στην Ελλάδα επιχειρήθηκε δια της τεθλασμένης να διασπαρεί η αντιεμβολιαστική ταυτότητα σχεδόν παντού, γιατί αυτής της φυσιογνωμίας τα κανάλια και αυτές οι κατηγορίες χρηστών εκπροσωπούνται επαρκώς προνομιακά στην εκτελεστική εξουσία.

 

Προφανώς κι αυτή (όπως κάθε μελέτη) σηκώνει έλεγχο και κριτική. Το άρθρο έχει ακόμη και γραμματικά λάθη που δεν ξέρω αν οφείλονται στους συγγραφείς ή στους δημοσιογράφους. Μεθοδολογικά μοιάζει εντάξει (με αστερίσκο ενδεχόμενο inclusion/exclusion bias), οπότε είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι το διεθνές συμπέρασμα επιβεβαιώνεται και στην Ελλάδα -ή τουλάχιστον στο ελληνόφωνο διαδίκτυο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

«Εγώ δεν το χρειάζομαι το εμβόλιο. Μου το έχουν πει τρεις καθηγητές πανεπιστημίου. Επειδή έχω τον ψευδάργυρο και την D3 στα 80, εμένα μου έχει πει καθηγητής πανεπιστημίου ότι από το βλεννογόνο της μύτης μου δεν περνάει όχι κοροναϊός, ούτε ο τιτανικός. Αυτά είναι πράγματα γνωστά στην ιατρική. ............

κοίτα ρε που βρήκε τον τρόπο να μην κολλάμε τον ιό και δεν συγκινήθηκε κανένας επιστήμονας....

  • Like 2
  • Haha 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

maskakoronoios.jpg
WWW.LIBERAL.GR

Μέτρα όπως η υποχρεωτική εφαρμογή της μάσκας από εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους και στους...

Βρε, δεν θέλουνε να μπολιαστούνε.

Αφού το είπε ο γνωστός επιστήμονας-φίλος τους... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
maskakoronoios.jpg
WWW.LIBERAL.GR

Μέτρα όπως η υποχρεωτική εφαρμογή της μάσκας από εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους και στους...

Βρε, δεν θέλουνε να μπολιαστούνε.

Αφού το είπε ο γνωστός επιστήμονας-φίλος τους... 

Όχι ρε, εμβολιασμένοι είναι οι περισσότεροι από τα κρούσματα, το είπε η Κυρά Μαρίκα από τον 4ο αφού

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το CDC είχε ανακοινώσει στις 20 Ιουλίου του 2021ότι έχουν αναφερθεί 12313 αναφορές θανάτων από άτομα που είχαν εμβολιαστεί, χωρίς να έχει ακόμα επιβεβαιωθεί αν οφείλεται στο εμβόλιο ο θάνατος.

Το ποσοστό αυτό είναι 0.0036%.

 

Επειδή τις συγκεκριμένες πληροφορίες τις "ξέχασε" το CDC, τις θυμάται το https://web.archive.org/web/20210720210229/http://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/adverse-events.html

 

Το ποσοστό να πεθάνει ανήλικος από τον Covid είναι μικρότερο απ'ότι από το εμβόλιο. Πως τεκμηριώνεται η "ανάγκη" για εμβολιασμό ανηλίκων; Ποια ωφέλεια θα έχουμε;

 

Μήπως θα έπρεπε να γίνει πρώτα έλεγχος για τα αίτια αυτών των θανάτων και τέλος πάντων μήπως πρέπει κάποια στιγμή να ανακοινώσουν συγκρίσιμα ποσοστά μεταξύ θανάτων από Covid και θανάτων από το εμβόλιο; Δεν μπορεί να μετράνε στα ποσοστά του covid και όσους είχαν υποκείμενα νοσήματα ενώ στα ποσοστά των εμβολίων να τους αφαιρούν.

 

 

Δεδομένα από τον ΕΟΔΥ

Στους ανήλικους, η θνητότητα είναι 0.003% (3/97925).

Στις ηλικίες 18 έως 39 ετών η θνητότητα είναι 0.04% (117/258035).

Στις ηλικίες 40 έως 64 ετών η θνητότητα είναι κάτω από 1% (117/258035).

Στις ηλικίες 65 και άνω η θνητότητα είναι 14,8% (12851/86685).

 

 

 

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2021/10/covid-gr-daily-report-20211018.pdf

image.png.e16112bc4ac82da68a56d1205ab0cbb9.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Το CDC είχε ανακοινώσει στις 20 Ιουλίου του 2021ότι έχουν αναφερθεί 12313 αναφορές θανάτων από άτομα που είχαν εμβολιαστεί, χωρίς να έχει ακόμα επιβεβαιωθεί αν οφείλεται στο εμβόλιο ο θάνατος.

Το ποσοστό αυτό είναι 0.0036%.

 

Επειδή τις συγκεκριμένες πληροφορίες τις "ξέχασε" το CDC, τις θυμάται το https://web.archive.org/web/20210720210229/http://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/adverse-events.html

 

Το ποσοστό να πεθάνει ανήλικος από τον Covid είναι μικρότερο απ'ότι από το εμβόλιο. Πως τεκμηριώνεται η "ανάγκη" για εμβολιασμό ανηλίκων; Ποια ωφέλεια θα έχουμε;

 

Μήπως θα έπρεπε να γίνει πρώτα έλεγχος για τα αίτια αυτών των θανάτων και τέλος πάντων μήπως πρέπει κάποια στιγμή να ανακοινώσουν συγκρίσιμα ποσοστά μεταξύ θανάτων από Covid και θανάτων από το εμβόλιο; Δεν μπορεί να μετράνε στα ποσοστά του covid και όσους είχαν υποκείμενα νοσήματα ενώ στα ποσοστά των εμβολίων να τους αφαιρούν.

 

 

Δεδομένα από τον ΕΟΔΥ

Στους ανήλικους, η θνητότητα είναι 0.003% (3/97925).

Στις ηλικίες 18 έως 39 ετών η θνητότητα είναι 0.04% (117/258035).

Στις ηλικίες 40 έως 64 ετών η θνητότητα είναι κάτω από 1% (117/258035).

Στις ηλικίες 65 και άνω η θνητότητα είναι 14,8% (12851/86685).

 

 

 

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2021/10/covid-gr-daily-report-20211018.pdf

image.png.e16112bc4ac82da68a56d1205ab0cbb9.png

Αυτα που λες ειναι τριχες.

Τι σχεση εχει ο θανατος και ποσοι πεθαναν απο εδω και απο εκει; 

Για ελα να μπεις ενα μηνα στη μεθ να βγεις ο μισος και μετα να εισαι σε καροτσακι για αλλον ενα μηνα μεχρι να συνελθεις. 
Που μου μετρατε μονο τους θανατους και νομιζετε οτι κατι κανετε.

 

Ελα να σου δειξω εναν επιχειρηματια 40κατι χρονων που εκανε τον μαγκα και βγηκε προχτες απο τελη αυγουστου απο το σωληνα. Ελα να δεις πως εχει γινει.

Με αναπηρικο τον εχουν μεχρι να ισιωσει.

 

Θελετε τραβηγμα απο το αυτι, να σας βαλουν σε μια γωνια να τους βλεπετε ετσι για το reality check.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και το ρούμπωμα συνεχίζεται.

πριν 16 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Το CDC είχε ανακοινώσει στις 20 Ιουλίου του 2021ότι έχουν αναφερθεί 12313 αναφορές θανάτων από άτομα που είχαν εμβολιαστεί, χωρίς να έχει ακόμα επιβεβαιωθεί αν οφείλεται στο εμβόλιο ο θάνατος.

Το ποσοστό αυτό είναι 0.0036%.

=>

πριν 17 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Το ποσοστό να πεθάνει ανήλικος από τον Covid είναι μικρότερο απ'ότι από το εμβόλιο.

 

Non sequitur, μαθαίνω και καινούριες λέξεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και το ρούμπωμα συνεχίζεται.

 

Σας πάει ασάλιωτους (οι αριθμοί δε λένε ψέματα) και επειδή δεν έχετε επιχειρήματα το γυρνάτε στην προσωπική επίθεση.

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι σχεση εχει ο θανατος και ποσοι πεθαναν απο εδω και απο εκει; 
...

Που μου μετρατε μονο τους θανατους και νομιζετε οτι κατι κανετε.

 

Μα αυτό είναι η θεμελιώδης έννοια των εμβολίων και γενικότερα όλων των ιατρικών διαδικασιών.

 

Μετράς  τα γεγονότα και με στατιστικά εργαλεία εκτιμάς πόσοι θα ωφεληθούν και πόσοι θα ζημιωθούν. Αν το όφελος είναι σημαντικά μεγαλύτερο από την ζημιά τότε γίνεται αποδεκτή η ιατρική διαδικασία (εμβόλιο, εγχείριση, θεραπεία, κλπ).

 

@dfk_7677

Επισήμανες μόνο το γεγονός ότι δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα αν ο θάνατος οφείλεται στο εμβόλιο.

Αν διαβάσεις παρακάτω επισημαίνω ότι για τον Covid δεν γίνεται επιβεβαίωση ότι ο θάνατος οφείλεται στον Covid (επίσημα το 99% των νεκρών από Covid είχε υποκείμενα νοσήματα).

 

Άρα αφού συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα, συγκρίνουμε με ίδια μεθοδολογία.

 

Στους ανήλικους η θνητότητα από Covid είναι επίσημα 0.03%

Το αντίστοιχο ποσοστό θανάτου από το εμβόλιο είναι επίσημα 0.036%

 

Με απλά μαθηματικά (0.036-0.03/0.03*100%) η πιθανότητα να πεθάνει ένας ανήλικος από το εμβόλιο είναι 20% μεγαλύτερος από τον κίνδυνο να πεθάνει από τον covid.

 

Θα μου πείτε πάλι ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα.

Το ένα είναι ποσοστό ανηλίκων που έχουν covid και το άλλο είναι ποσοστό θανάτων από εμβόλιο για όλες τις ηλικίες.

Απλά παραθέτω σκέψεις. Ο καθένας αποφασίζει ότι θέλει για τον εαυτό του ή για τα παιδιά του.

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Στους ανήλικους η θνητότητα από Covid είναι επίσημα 0.03%

Το αντίστοιχο ποσοστό θανάτου από το εμβόλιο είναι επίσημα 0.036%

 

Με απλά μαθηματικά (0.036-0.03/0.03*100%) η πιθανότητα να πεθάνει ένας ανήλικος από το εμβόλιο είναι 20% μεγαλύτερος από τον κίνδυνο να πεθάνει από τον covid.

 

Άδικα τα γράφεις ξανά και ξανά, αμφιβάλλω ότι έχουν τις βάσεις για να τα αντιληφθούν.

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.