Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω ότι για να καταγραφεί κάποιος ως θετικό κρούσμα/νοσών αρκεί θετικό rapid test. Μάλιστα κάποιοι έχουν προσπαθήσει (και καταφέρει) να τους βεβαιώσουν θετικό rapid για να αποφύγουν τον εμβολιασμό.

Καλό είναι όποιος βρεθεί με θετικό rapid να επιδιώξει και PCR για να επιβεβαίωση.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 23 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Δε θα μου κανει εντυπωση εαν τα εχουν κανει μανταρα και αλλα ισχυουν για εναν και αλλα για αλλον... Ελλαδα ειμαστε, ειναι το νορμαλ αυτο.

Να είσαι σίγουρος ότι το έκαναν :hehe: Λες για τον Απρίλη ότι έγινε έτσι, και ενώ γνωστό μου, τον Μάη, του είπαν ότι δεν καταγράφεται το rapid και θέλει PCR. Το ίδιο γνώριζα κι εγώ, αλλά δεν είχα άλλη "πηγή" για να το επιβεβαιώσω. Από εδώ βλέπω πως 18 Μαΐου, έχει γραφτεί αυτό

Παράθεση

Εάν, κατά τη διάρκεια της 10ήμερης καραντίνας, άτομο που έχει θεωρηθεί στενή
επαφή επιβεβαιωμένου κρούσματος εκδηλώσει συμπτώματα που πληρούν τα
κριτήρια του ύποπτου κρούσματος COVID-19 (βλ. Παράρτημα, πρώτη ενότητα), θα
πρέπει να υποβληθεί σε διαγνωστικό εργαστηριακό έλεγχο με μοριακό τεστ ή
ταχύ τεστ ανίχνευσης αντιγόνου(rapid test). Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση
αυτή, ΔΕΝ συστήνεται η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test).
▪ Εάν το διαγνωστικό τεστ1 είναι θετικό: αντιμετωπίζεται ως επιβεβαιωμένο
κρούσμα COVID-19.

Άρα ναι, το Rapid "πιάνεται".

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

To σιγουρο ειναι οτι τοσο η γυναικα μου οσο και ο φιλος καταγραφηκαν σαν θετικο μονο με το rapid. Ουτε ο ενας ουτε ο αλλος εκαναν ποτε pcr.

Αλλωστε φαινεται και απο τη βεβαιωση θετικου διαγνωστικου ελεγχου (η βεβαιωση νοσησης) οτι ηταν rapid.

 

Δε θα μου κανει εντυπωση εαν τα εχουν κανει μανταρα και αλλα ισχυουν για εναν και αλλα για αλλον... Ελλαδα ειμαστε, ειναι το νορμαλ αυτο.

 

Όταν νόσησα δεν ήξερα αν είχα επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα. Πήγα σε στρατιωτικό νοσοκομείο και επειδή δεν το ήξερα δεν μου έκαναν rapid. Rapid μόνο μετά από επαφή με κρούσμα. Κατευθείαν μοριακό του οποίου τα αποτελέσματα θα έβγαιναν την επόμενη ημέρα (ήταν περίπου 19:00 όταν πήγα). Επειδή όμως ήθελα να ξέρω πήγα σε ιδιωτικό εξεταστήριο και έκανα rapid που βγήκε θετικό. Εννοείται ότι και το μοριακό βγήκε θετικό την επόμενη ημέρα. 

 

Να συμπληρώσω ότι από το μοριακό δεν με ενόχλησε κανένας. Ούτε ΕΟΔΥ ούτε πολιτική προστασία κλπ... Μόνο από το rapid που έγινε σε ιδιωτικό εξεταστήριο.

Όταν με ενοχλήσαν για το rapid και τους είπα για την δουλειά μου - στρατιωτικός κλπ κλπ μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει τι γίνεται στην δουλειά μου γιατί υπάρχει διαφορετικό προτοκόλλο (!!!) που ακολουθεί ο στρατός κλπ. 

Να μην μακρυγορώ τα αποτελέσματα του μοριακού δεν έχουν φανεί πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

...........Να μην μακρυγορώ τα αποτελέσματα του μοριακού δεν έχουν φανεί πουθενά. 

Δεν εχουν φανεί γιατι κάποιος (γιατρός -παρασκευαστής - βιολόγος ) ...πέταγε χαρταετό και δεν το δήλωσε (ως όφειλε )

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος xdoc έγραψε:

Δεν εχουν φανεί γιατι κάποιος (γιατρός -παρασκευαστής - βιολόγος ) ...πέταγε χαρταετό και δεν το δήλωσε (ως όφειλε )

 σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι λόγω διαφορετικού τρόπου λειτουργίας όπως μου είχαν πει....τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

 σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι λόγω διαφορετικού τρόπου λειτουργίας όπως μου είχαν πει....τι να πω....

τι εννοεις διαφορετικού τρόπου λειτουργίας

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

τι εννοεις διαφορετικού τρόπου λειτουργίας

 

Με καλέσαν από την πολιτική προστασία για ανίχνευση και με ρωτήσαν με ποιους έχω έρθει σε επαφή τις τελευταίες 3 ημέρες δεν τους ενδιάφερε τι έχει γίνει στην δουλειά μου λόγω διαφορετικού πρωτοκόλλου 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Με καλέσαν από την πολιτική προστασία για ανίχνευση και με ρωτήσαν με ποιους έχω έρθει σε επαφή τις τελευταίες 3 ημέρες δεν τους ενδιάφερε τι έχει γίνει στην δουλειά μου λόγω διαφορετικού πρωτοκόλλου 

εννοείς για την ιχνηλάτηση.....εγω ελεγα για την απουσία της καταχώρησης του θετικού PCR ...κανονικά θα επρεπε να υπάρχει δηλωμένο στην ΗΔΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μητέρα μου έκανε στον Ευαγγελισμό εχθές PCR, της είπαν προφορικά αρνητικό, αρνήθηκαν να της δώσουν κάτι τυπωμένο και της είπαν να το κατεβάσει από το internet εάν θέλει να το χρησιμοποιήσει κάπου. Στην πλατφόρμα βγάζει δεν βρέθηκαν αποτελέσματα, οπότε σίγουρα δεν το δηλώσανε πουθενά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Το αρνητικό έχει νόημα για 2-3 μέρες, μετά  από 2-3 εβδομάδες τι να το κάνεις;

Για θετικό μιλούσα εγώ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Επιβεβαιώνω ότι για να καταγραφεί κάποιος ως θετικό κρούσμα/νοσών αρκεί θετικό rapid test. Μάλιστα κάποιοι έχουν προσπαθήσει (και καταφέρει) να τους βεβαιώσουν θετικό rapid για να αποφύγουν τον εμβολιασμό.

Καλό είναι όποιος βρεθεί με θετικό rapid να επιδιώξει και PCR για να επιβεβαίωση.

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-thetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

"Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί για διαγνωστικούς ελέγχους (PCR ή Rapid Test).

Προϋποθέσεις για την έκδοση είναι να:

  • έχει περάσει διάστημα 20 ημερών από την ημέρα της εξέτασης
  • να έχει καταχωρίσει το εργαστήριο, που κάνατε τον έλεγχο, το αποτέλεσμα του τεστ στο Μητρώο ασθενών COVID-19 της ΗΔΙΚΑ ΑΕ"
Link to comment
Share on other sites

21f2ca3dd73f473eacd9e71ac30e722a.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Το νοσοκομείο του ΝΙΜΤΣ τελεί υπό προσωρινή διοίκηση.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει σχέση με τον covid αλλά είναι ωραίο manga με θέμα τον υποχρεωτικό εμβολιασμό.

Κάθε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα είναι καθαρά συμπτωματική.

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη να την δει από την αρχή, ας πατήσει "reveal hidden comments" και ας διαβάσει το spoiler.

 

Spoiler

Στο 54:55

 

"Πριν δέκα χρόνια, ακριβώς πριν την απομόνωση μια άγνωστη ασθένεια εξαπλώθηκε στο Τόκιο.


Η επιδημία είχε σαν αποτέλεσμα ένα υψηλό πυρετό και ένα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας.

 

Δεν υπήρχαν πληροφορίες για την αιτία ή τον τρόπο μετάδοσης, μόνο ένα υποχρεωτικό πρόγραμμα ανοσοποίησης.

 

Αυτή ήταν η αρχή της τραγωδίας μας.


Η ασθένεια ήταν μια δημιουργία της κυβέρνησης μας.

 

Και το εμβόλιο που όλοι μας λάβαμε...  "

 

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

 

Δεν έχει σχέση με τον covid αλλά είναι ωραίο manga με θέμα τον υποχρεωτικό εμβολιασμό.

Κάθε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα είναι καθαρά συμπτωματική.

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη να την δει από την αρχή, ας πατήσει "reveal hidden comments" και ας διαβάσει το spoiler.

 

  Reveal hidden contents

Στο 54:55

 

"Πριν δέκα χρόνια, ακριβώς πριν την απομόνωση μια άγνωστη ασθένεια εξαπλώθηκε στο Τόκιο.


Η επιδημία είχε σαν αποτέλεσμα ένα υψηλό πυρετό και ένα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας.

 

Δεν υπήρχαν πληροφορίες για την αιτία ή τον τρόπο μετάδοσης, μόνο ένα υποχρεωτικό πρόγραμμα ανοσοποίησης.

 

Αυτή ήταν η αρχή της τραγωδίας μας.


Η ασθένεια ήταν μια δημιουργία της κυβέρνησης μας.

 

Και το εμβόλιο που όλοι μας λάβαμε...  "

 

Έχει σχέση με τον covid και απλά μας περνάς για ηλίθιους.

Έχεις χέσει το νήμα με τις βλακείες που ποστάρεις, αλλά, οκ, ο σανός φτάνει για όλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sdim έγραψε:

 

Δεν έχει σχέση με τον covid αλλά είναι ωραίο manga με θέμα τον υποχρεωτικό εμβολιασμό.

Κάθε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα είναι καθαρά συμπτωματική.

Αν κάποιος δεν έχει όρεξη να την δει από την αρχή, ας πατήσει "reveal hidden comments" και ας διαβάσει το spoiler.

 

  Reveal hidden contents

Στο 54:55

 

"Πριν δέκα χρόνια, ακριβώς πριν την απομόνωση μια άγνωστη ασθένεια εξαπλώθηκε στο Τόκιο.


Η επιδημία είχε σαν αποτέλεσμα ένα υψηλό πυρετό και ένα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας.

 

Δεν υπήρχαν πληροφορίες για την αιτία ή τον τρόπο μετάδοσης, μόνο ένα υποχρεωτικό πρόγραμμα ανοσοποίησης.

 

Αυτή ήταν η αρχή της τραγωδίας μας.


Η ασθένεια ήταν μια δημιουργία της κυβέρνησης μας.

 

Και το εμβόλιο που όλοι μας λάβαμε...  "

 

Αν μιλάμε για έργα φαντασίας που δεν έχουν σχέση με Covid, σκέψου μια παραλλαγή του I Am Legend, που έχουν μείνει τρεις κι ο κούκος ανεμβολίαστοι, και κυνηγάνε τους "κακούς" εμβολιασμένους, μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι τελικά αυτοί είναι τα τέρατα και όλοι οι άλλοι ήταν οι "κανονικοί".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προσπερνώ τις παρλαπίπες, για μια νέα επιβεβαίωση των χαρακτηριστικών που έχουν καταστήσει τη Δέλτα επικρατούσα μετάλλαξη.

 

WWW.NATURE.COM

The SARS-CoV-2 B.1.617.2 (Delta) variant was first identified in the state of Maharashtra in late 2020 and spread throughout India, outcompeting pre-existing lineages including B.1.617.1 (Kappa)...

 

Προφανώς το άρθρο είναι αρκετά τεχνικό, αλλά έβαλα όλη τη σύνοψη παραπάνω και σημειώνω 2-3 σημαντικά σημεία. Η Δέλτα αναπαράγεται αποτελεσματικότερα από άλλες μεταλλάξεις και είναι πολύ λιγότερο ευαίσθητη στα αντισώματα που προκύπτουν από νόσηση ή εμβολιασμό. Απλουστευτικά, χρειάζονται 6x αντισώματα από νόσηση ή 8x αντισώματα από εμβολιασμό για να παρεμποδιστεί ο ιός. Οπότε, μάσκες και αποστάσεις. Με τις υγείες μας.

 

Τουλάχιστον, κανείς από τους συνωμοσιολόγους δεν έχει προσπαθήσει ακόμη να μας πείσει ότι η Δέλτα έχει κατασκευαστεί σε εργαστήριο, για να καταστήσει ανενεργά τα εμβόλια, τα οποία κατασκευάστηκαν για να αντιμετωπίσουν την αρχική εκδοχή του ιού, η οποία κατασκευάστηκε για να καταστήσει αναγκαία τα εμβόλια. ?

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.