Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

1-317.jpg
WWW.IN.GR

Οι πολίτες που έχουν αρχίσει να κουράζονται από την καραντίνα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 hours ago, GoMaR said:

@UltraB μολις μπηκαν τα 800 ?

 

 

Με χρέωσες εσύ και οι υπόλοιπο 840.999 ετοιμαστείτε να φτύσουμε αίμα όλοι μετά ! για τα γ@@@@τικά σας ? !

Άκου εκεί δίνει λεφτά το  κράτος που ακούστηκε αυτό ?!
όσοι είχαν δουλειά καλώς, όσοι βρήκαν εκεί τον Μάρτιο δοκιμαστικά και τους έσκασαν τα μέτρα απλά είμαστε άτυχοι ... ?

καλά για τώρα δεν το συζητάω την δεδομένη στιγμή

 

φυσικά τρολάρω και όλα μου πάνε ???

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, astrolabos said:

Ο κορονοϊός γιατρεύεται με κόλιανδρο. Πρώτοι το ακούσατε εδώ. 

Τι με πέρασες; Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους! Είσαι η ντροπή της Πελοποννήσου που προσκυνάς τον εχθρό! Ας μας φάει ο κορωνοϊός καλύτερα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

 

Ο κορονοϊός γιατρεύεται με κόλιανδρο. Πρώτοι το ακούσατε εδώ. 

 

μόνο με τους SEX - PISTOLS γιατρεύεται μην παραπληροφορείτε τον κόσμο !
και πρέπει να κάνεις και το παρακάτω χορευτικό

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Κατ' αρχήν να συμφωνήσω ότι θα δούμε σε βάθος χρόνου τις εξελίξεις. Είναι γνωστό ότι όταν γίνεται μια κρίση, ο μέσος κόσμος (που ανήκουμε) μαθαίνει ένα υποσύνολο της πραγματικότητας.

 

Κατά δεύτερον να συμφωνήσω ότι για να έχεις δημοκρατία, χρειάζεσαι μορφωμένους πολίτες. Δεν υπάρχει χώρα του δυτικού κόσμου σήμερα που να μπορεί να έχει δημοκρατικό πολίτευμα, διότι δεν υπάρχει η δυνατότητα πλέον να υπάρξει homo universalis. Δεν προλαβαίνει κανένας να αφομοιώσει τη γνώση που υπάρχει ώστε να μπορεί να βγάζει συμπεράσματα. Γι' αυτό υπάρχει ένα σύστημα παραχώρησης της παραχώρησης της εξουσίας. Δηλαδή ο Μητσοτάκης που του παραχωρήσαμε την εξουσία, παραχωρεί τη δική του εξουσία στον WHO και στον Τσιόδρα ώστε σε συννενόηση μαζί του να αναλάβει δράση. Θα προτιμούσα δημοψήφισμα για τα μέτρα ή χούντα του Τσιόδρα? Τη χούντα με 1000. Είναι το κλασσικό ερώτημα, είσαι σε ένα αεροπλάνο που πέφτει, θέλεις ο πιλότος να έχει εκλεγεί με δημοκρατικές διαδικασίες? Το κακό είναι ότι το σύστημα βασίζεται στην εναλλαγή της εξουσίας, για να παραμένει σχετικά αξιόπιστο. Διότι σε όσες χώρες έχουμε δει μοναρχίες, δικτατορίες ή απολυταρχικά καθεστώτα, η άσκηση της εξουσίας είναι συνήθως αρκετά χειρότερη. Και λέω κακό διότι κανονικά θα ήθελα είτε να συμμετέχουν όλοι στην εξουσία είτε να υπάρχει κάποιος πλουραλισμός απόψεων. Το άσπρο/μαύρο, κλέφτες/τραπεζίτες και καλοί/κακοί όμως θα ζει για πολλά χρόνια ακόμα.

 

Κατά τρίτον, ως συνέχεια του δεύτερου, υπάρχει πλέον πρόσβαση σε άφθονη πληροφορία. Το θέμα είναι αν μπορείς να κατανοήσεις την πληροφορία. Προσωπικά μου αρέσει γενικά να διαβάζω popular science για αστρονομία. Αν πέσει το μάτι μου σε επιστημονική δημοσίευση, επειδή ο τομέας είναι εντελώς άσχετος με το δικό μου, για να καταλάβω μόνο και μόνο τον τίτλο μπορεί να χρειαστώ 1 βδομάδα. Τι θέλω να πω... εγώ που ασχολούμαι με την έρευνα, για να κατανοήσω κάτι από άλλο κλάδο, μπορεί να χρειαστώ 1 μήνα. Ένας που δεν ασχολείται, δεν θα το κατανοήσει ποτέ (δεν θα βρει το χρόνο να το κάνει). Ποιο πρόβλημα έχουμε εδώ? Ότι η γνώση πλέον είναι πολύ περίπλοκη για να την κατανοήσει ο μέσος άνθρωπος, και ο μόνος που μπορεί να του τη μεταδώσει είναι κάποιος ο οποίος την απλοποιεί. Καλώς ή κακώς δεν απλοποιούνται τα πάντα, και δεν έχουν τα πάντα ένα κλασσικό ανάλογο.

 

Τέταρτον, που το γεννά το 3ο, τα fake news. Δεν πάω μακριά ούτε σε άγνωστα πράγματα να μιλάμε τώρα για RNA splicing και CRISPR-cas9. Απλά απτά πράγματα: μαγνητάκια στις γραμμές καυσίμου της βενζίνης. Είχε γίνει ντόρος ότι αν βάλεις μαγνητάκια στα σωληνάκια της βενζίνης, έχεις χαμηλότερη κατανάλωση. Πόσοι μπορούν επιστημονικά να αποδείξουν το αντίθετο? 1/100. Οι υπόλοιποι, απλά πιστεύουν είτε τον 1/100, είτε το διαφημιστή. Τι πρόβλημα είχε? Εμφάνιζαν ένα paper του 1950 ως απόδειξη. Δεν το θυμάμαι απέξω τώρα, αλλά ήταν ένα άσχετο εντελώς φαινόμενο που για να το απορρίψεις όμως έπρεπε να έχεις το επίπεδο να καταλάβεις ότι η καύση δεν έιναι το φαινόμενο που περιγράφει. Άλλη απάτη της εποχής? Υδρογονοκίνηση. Παράγεις υδρογόνο+οξυγόνο με ηλεκτρόλυση (παίρνοντας τζάμπα ρεύμα από το δυναμό του αυτοκινήτου / ή μήπως δεν είναι τζάμπα) και το πετάς στην εισαγωγή, οπότε βελτιώνονται όλα. Αυτό ακόμη και να δούλετε έτσι, καταργεί ό,τι υπάρχει στο λήμμα αρχή διατήρησης της ενέργειας. Άντε να το αποδείξεις όμως ότι δεν ισχύει... και αυτά είναι εύκολα! Αυτό το βλέπω στο facebook στις διάφορες ομάδες που έχουν ξεπεταχτεί τώρα. Δηλαδή ΠΙΣΤΗ στην επιστήμη, ή ΠΙΣΤΗ στον μπάμπη που ναι κι ωραίος τύπος και έχει και μια ελληνική σημαία για cover τούμπανο.

 

Πέμπτον, είναι η αύξηση των απόψεων και των έξυπνων. Με το internet, έχουν όλοι άποψη (εμού συμπεριλαμβανομένου), και μάλιστα άποψη εκ του ασφαλούς (δεν λογοδοτείς πουθενά - όλοι οι άλλοι όμως σε θέσεις "ευθύνης" θα έπρεπε να είναι υπόλογοι ανά πάσα στιγμή. Με τα δε social media, που ξεκίνησαν ως μια πλατφόρμα να χαζεύεις γκομενάκια, ο εκάστοτε γκαζμάς εκφέρει άποψη, με εριστικό συνήθως τρόπο, για πράγματα που δεν γνωρίζει καθόλου. Είναι η επιτομή της δημοκρατίας και η τέλεια πρόβα για το τι επιτυχία θα είχε ένα αμεσοδημοκρατικό σύστημα. Θα έβγαινε ο κομμωτής και θα έλεγε πρόβατο τον Τσιόδρα, που ακούει τους τσίρους του WHO και μας κλείνει μέσα. Και θα είχε και 300 λάικ.

 

Όλα αυτά δημιουργούν ένα εκρηκτικό cocktail αποποίησης ευθυνών. Για μένα αυτό είναι το χειρότερο των θεωριών συνομωσίας, ότι φταίνε κάποιοι άλλοι τους οποίους δεν τους ελέγχουμε. Οπότε καταθέτουμε τα όπλα, βάζουμε μαγνητάκια στους σωλήνες της βενζίνης και τρώμε την μπριζόλα του Μάτριξ. Αν και πλέον μου αρέσει να βλέπω τη μπριζόλα και όχι τον κώδικα, δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλα είναι ένα αχρείαστο σχέδιο. Αυτό που δέχομαι σαν εξήγηση είναι τα αντικρουώμενα συμφέροντα τα οποία όταν διασταυρώνονται τρώμε τις συνέπειες κατά πρόσωπο. 

 

Οπότε για το συγκεκριμένο θέμα, εθελοτυφλούμε αν δεν βλέπουμε ότι είχαμε 4-5 πανδημίες τα τελευταία 20 χρόνια, που απλά γλιτώσαμε από τύχη. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, 3 και μένουμε σπίτι :)

 

Μου αρέσει που διαβάζω τέτοια ποστ.

Μαζί με αυτό του @Snips για τις θεωρίες συνωμοσίας - από τη μέση και μετά ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεδομένα των κινητών apple? Seriously?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Pixel έχω : P

Αυτό που λέω είναι ότι το παραπάνω είναι αστείο. Τι θα πει "τα δεδομένα των κινητών apple" ; Όταν το android (από smartphones) είναι στα 3/4 των χρηστών, πως ακριβώς βγάζουμε όλα αυτά τα συμπεράσματα από "τα δεδομένα των κινητών apple"; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό που λέω είναι ότι το παραπάνω είναι αστείο. Τι θα πει "τα δεδομένα των κινητών apple" ; Όταν το android (από smartphones) είναι στα 3/4 των χρηστών, πως ακριβώς βγάζουμε όλα αυτά τα συμπεράσματα από "τα δεδομένα των κινητών apple"; 

 

 

Μετακινήσεις ποζεράδων  : P 

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Ή αλλιώς "μετακινήσεις εγώ έχω iphone (ακόμα και αν είναι το 3Gs :p ) και μπορώ να πάω όσες φορές θέλω για ψώνια,τρέξιμο και βόλτα γενικώς".

Γιατί έχω iphone ρε πλέμπουρες :bleh: 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Μετακινήσεις ποζεράδων

@astrolabos αυτός μας επιτίθεται. Ρώτα τον αν βάζει πατάτες στο  τυλιχτό κι αν απαντήσει ναι, ξερεις τι να κάνεις.
 

 

26 minutes ago, tommybertsen said:

"μετακινήσεις εγώ έχω iphone (ακόμα και αν είναι το 3Gs

αυτός είμαι εγώ. Μου το χάρισαν αντί να το πετάξουν. Μπορεί να 'ναι και το σκέτο 3τζι. Ούτε μπαταρία του δεν βρίσκεις πια εύκολα. Όμορφο κουτάκι, δεν είναι πλαστικούρα, στην τσέπη το ΝΟΚΙΑ των 25€ που είχα πριν ήταν καλύτερο.

 

30 minutes ago, tommybertsen said:

μπορώ να πάω όσες φορές θέλω για ψώνια,τρέξιμο και βόλτα γενικώς"

αυτός δεν είμαι εγώ.

 

32 minutes ago, tommybertsen said:

Γιατί έχω iphone ρε πλέμπουρες

ναι. Ας προσέχατε τι αγοράζετε να ΄χατε γίνει και σεις άνθρωποι. Ο άλλος θέλει και Pixel, μόνο μπλουζάκι ντουντλ δεν φόρεσε ακόμη. Εσύ ακόμα χειρότερος, αν δεν έχει κατασκευαστεί στο Wuhan δεν το αγοράζεις. Έχει κι άλλους σαν εσάς εδώ στο δελαμπ, δεν μπορείτε χωρίς το αντρόιντ σας.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%
WWW.TOVIMA.GR

Πώς οι οδηγοί «πέφτουν» στα μπλόκα της Τροχαίας σε Βίλλια, Σχίνο και στη Μονή Κλειστών και οι 2000 "ιχνηλατήσεις" από τη ΓΑΔΑ

 

Ελάτε να σας περάσω εγώ Πελοπόννησο από δική μου διαδρομή λαμογιάριδες πρωτευουσιάνοι. Με το αζημίωτο φυσικά :hehe:

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος honda22 έγραψε:
%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%
WWW.TOVIMA.GR

Πώς οι οδηγοί «πέφτουν» στα μπλόκα της Τροχαίας σε Βίλλια, Σχίνο και στη Μονή Κλειστών και οι 2000 "ιχνηλατήσεις" από τη ΓΑΔΑ

 

Ελάτε να σας περάσω εγώ Πελοπόννησο από δική μου διαδρομή λαμογιάριδες πρωτευουσιάνοι. Με το αζημίωτο φυσικά :hehe:

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/kosmos/o-koronoios-ksekinise-apo-ergastirio-sti-gouxan-tramp-to-psaxnoume/3013539/

 

Όπως είπα και λίγο πιο πάνω, αυτό ακούγεται όλο και περισσότερο.

Το επιστημονικώς αντικρουόμενο είναι ότι ο ιός δεν είναι κατασκευασμένος.

Δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να έχει απλά απομονωθεί, και όντως να μεταδόθηκε ξεκινώντας από ένα εργαστήριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Too late :hehe:

Από σήμερα τους τσακώνουν στα Μέγαρα. χαχα

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, honda22 said:

Too late

κάτσε να τους κάνουν κάνα κόλπο, να τους κλείσουν και το Αλεποχώρι στην επιστροφή εντελώς και να τους ποτν γυρίστε πίσω να καθήσετε όπου πήγατε, εκεί να δεις γλέντια. Εσένα άμα σου ζητήσουν να κάνεις τον οδηγό-ιχνηλάτη να τους πας στον Όσιο Πατάπιο.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.