Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Λοιπόν έχω τα εξής: 

 

1. Θεωρία συνομοσίας (μου έστειλε το λινκ φίλος): 

https://medium.com/@baran.ozmen/the-crazy-conspiracy-theory-that-it-is-a-chinese-lab-containment-error-now-seems-very-plausible-1780988a1902

 

2. Τον αντίλογο (άρθρο στο Nature Medicine):

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=organic&utm_campaign=NGMT_USG_JC01_GL_NRJournals&fbclid=IwAR1Vly58pbQ2Xs11OWumEnPu3MMABNFv2BPP_rOE9_NIo0Wz8YU38CehtSM

 

Τα λινκ στη θεωρία συνομοσίας είναι legit. Τώρα αν δένει το γλυκό, δεν ξέρω! Δικό σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εταιρεία ιατρικού εξοπλισμού απειλεί με μήνυση τους εθελοντές που εκτύπωσαν τρισδιάστατα αντίγραφα βαλβίδων για αναπνευστήρες στην Ιταλία

 

 

 

Παράθεση

 

Μια εταιρεία κατασκευής ιατρικού εξοπλισμού απειλεί με μήνυση μία ομάδα εθελοντών από την Ιταλία που προχώρησε στην τρισδιάστατη εκτύπωση βαλβίδων για να χρησιμοποιηθούν σε αναπνευστήρες για την χρήση σε κλίνες Μονάδων Εντατικής Θεραπείας σε Ιταλικό νοσοκομείο.

Η εταιρεία ιατρικού εξοπλισμού χρεώνει την βαλβίδα ως ανταλλακτικό περίπου 11 χιλιάδες δολάρια, ωστόσο οι εθελοντές ήταν σε θέση να εκτυπώσουν αντίγραφο της με κόστος περίπου 1 δολάριο.

Ένα νοσοκομείο στην Ιταλία χρειάστηκε τις βαλβίδες για να μπορέσει να περιθάλψει ασθενείς που είχαν νοσήσει με την ασθένεια COVID-19, καθώς υπήρχε έλλειψη σε ανταλλακτικά ενώ και οι πτήσεις από και προς την Ευρωπαϊκή χώρα δεν μπορούσαν να πραγματοποιηθούν.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη κίνηση κάνει και το δικό μας 3dhub ελπίζω να μην βρεθούν κ αυτοί μπλεγμένοι. Κρίμα και άδικο

https://www.3dhub.gr/3d-printing-fighting-covid-19/?fbclid=IwAR381tO6BINNdj59TKHFzkHWZTlhYyxn3UoTfow6XW-vFkyOjzDvXjxMKcE

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11κ για μια βαλβιδα? Και μη πει κανεις για RnD διοτι μια βαλβιδα αερα ειναι σχεδιαστηκα οτι πιο γελοιο υπαρχει .Μακαρι αφου περασει η μπορα να ασχοληθουν λιγο με το θεμα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kpetros said:

11κ για μια βαλβιδα? Και μη πει κανεις για RnD διοτι μια βαλβιδα αερα ειναι σχεδιαστηκα οτι πιο γελοιο υπαρχει .Μακαρι αφου περασει η μπορα να ασχοληθουν λιγο με το θεμα 

Γιατί  νομίζεις ότι η παγκόσμια οικονομία είναι ΦΟΥΣΚΑ!!!! Αν σκεφτείς πόσα τρισ. $$$ τον χρόνο φεύγουν για αέρα θα καταλάβεις πολλά για τον κόσμο που ζούμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί  νομίζεις ότι η παγκόσμια οικονομία είναι ΦΟΥΣΚΑ!!!! Αν σκεφτείς πόσα τρισ. $$$ τον χρόνο φεύγουν για αέρα θα καταλάβεις πολλά για τον κόσμο που ζούμε!

 

Μια πιστοποιηση τα κανει ολα .Ολοιδια αντικειμενα με μια σφραγιδα βαφτιζονται ως οικιακα-βιομηχανικα-στρατιοτηκα κλπ για ανεβει η αξια τους κατακορυφα . 

Εφοσον το δοκιμασαν και λειτουργησε , ισως ειναι ευκαιρια να ανοιξουν τα ματια τους και γιατι οχι , να προσθεσουν μια μοναδα στα νοσοκομειο οπου να μπορουν να εκτυπωνουν ολα τα αναλωσημα τους . Και για να μην γκρεμιστει συστημα που ολοι αγαπανε , ας πληρωνουν μονο για τα blueprints τα οποια θα τα σχεδιαζουν και θα τα πιστοποιουν οι μεγαλοεταιριες .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

 

Όχι όχι...

Όχι μόνο το jumbo . Εγώ αν ήμουν Εισαγγελέας θα το άφηνα να ανοίξει σήμερα. Αλλά μετά θα ζητούσα και λίστα (λογικά από τις κάρτες που θα χρησιμοποιούσαν)  με όλους αυτούς τους μινάρες που θα επισκεπτόταν το κατάστημα. Και επειδή δυστυχώς βέβαια δεν υπάρχει απαγόρευση να μπεις στο μαγαζί, θα τους ξεφούρνιζα έναν έναν στον τοπικό και όχι μόνο τύπο. Για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι ποιον ηλίθιο έχουν για γείτονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sotiris said:

Λοιπόν έχω τα εξής: 

 

1. Θεωρία συνομοσίας (μου έστειλε το λινκ φίλος): 

https://medium.com/@baran.ozmen/the-crazy-conspiracy-theory-that-it-is-a-chinese-lab-containment-error-now-seems-very-plausible-1780988a1902

 

2. Τον αντίλογο (άρθρο στο Nature Medicine):

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=organic&utm_campaign=NGMT_USG_JC01_GL_NRJournals&fbclid=IwAR1Vly58pbQ2Xs11OWumEnPu3MMABNFv2BPP_rOE9_NIo0Wz8YU38CehtSM

 

Τα λινκ στη θεωρία συνομοσίας είναι legit. Τώρα αν δένει το γλυκό, δεν ξέρω! Δικό σας!!!

 

Σώτο, σωστά τα επαναλαμβάνεις, αλλά όσα περιγράφονται στo medium τα θεωρώ γνωστά. Κυκλοφορούν σχεδόν 2 μήνες. Επίσης γνωστή θεωρώ τη συζήτηση που είχε ανοίξει πριν 4 χρόνια για την ελαστικότητα (ή απουσία) των Επιτροπών Βιοηθικής στην Κίνα, με αφορμή και την ιολογική έρευνα. Έκτοτε κι εκεί έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.

 

Γράφοντας νωρίτερα είχα σχεφτεί κι εγώ να παραθέσω αυτό το letter to the Editor από το Nature, το οποίο σε έναν θετικό επιστήμονα μοιάζει αρκετά πειστικό (και έχει το επιπλέον πλεονέκτημα να έχει corresponding author από το Scripps, όχι κάπου στην Κίνα -για τους πιο δύσπιστους). Μένει να ακούσουμε έστω μια βαρύνουσα αντίθετη άποψη ιολόγου/λοιμωξιολόγου, αλλά δεν κρατάω και την ανάσα μου.

 

Τέλος, η πιο διεξοδική ιχνηλάτηση των αρχικών κρουσμάτων στην Κίνα φαίνεται να έχει ήδη φτάσει μέχρι τις 17 Νοέμβρη του 2019, νωρίτερα από ό,τι θα δικαιολογούσαν κάποιες από τις πιο περίτεχνες θεωρίες (Chinese New Year conspiracy).

 

Πιο ενδιαφέρον βρίσκω ότι από διαφορετικές ομάδες ακούστηκε ταυτόχρονα ότι:

• οι Αμερικανοί ελευθέρωσαν τον ιό, για να πλήξουν την Κινεζική οικονομία

• οι Κινέζοι ελευθέρωσαν τον ιό, για να πλήξουν την Αμερικανική οικονομία

 

αγνοώντας ότι και οι δύο έχουν πληγεί σχεδόν εξίσου. Όχι ότι κάποιοι δε θα κερδίσουν από την οικονομική σπέκουλα των ημερών, αλλά αυτό απαιτεί συντονισμό που θα έκανε τους Ιλουμινάτους να κοκκινίσουν.

 

Όταν και τα δύο συνάντησαν σφοδρή αντίδραση από την επιστημονική κοινότητα, μοιάζει να καταλήγουμε σιγά-σιγά στο ότι:

• ο ιός διέφυγε από ερευνητικό εργαστήριο

 

το οποίο εξακολουθεί να είναι θεωρητικά δυνατό, αλλά εξαιρετικά απίθανο, δοθεισών των εναλλακτικών.

 

Προφανώς, βέβαια, ο καθένας δικαιούται τη γνώμη του. ?‍♂️

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε εμάς δεν ξέρω αν η κατάσταση έχει ηρεμίσει λόγω του ότι όλοι έφυγαν στα cabin τους ή απλά άρχισε να ξεφουσκώνει. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε σταθερά πάνω από 200 άτομα την ημέρα και αυτή την εβδομάδα έχουν πέσει κάτω από 100 την ημέρα. Ή πλέον δεν τεστάρονται όλοι, ή όντως άρχισε να ξεφουσκώνει. Θα δείξει. Πάντως και δυστυχώς έχουμε πλέον 6 θανάτους.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες του epiruspost ο 57χρονος δηλώνει δικαστικός λειτουργός.

 

5311b45db9177059bab9ae8a32aa063c.jpg

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτο που ζουμε. Πραγματικα.
Εκτος απο σοβαροτητα και ωριμοτητα πρεπει να το παρουμε και λιγο με χιουμορ για να περασουν οι δυσκολες μερες και να αντεξουμε στις δυσκολοτερες που ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Εδώ σε εμάς δεν ξέρω αν η κατάσταση έχει ηρεμίσει λόγω του ότι όλοι έφυγαν στα cabin τους ή απλά άρχισε να ξεφουσκώνει. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε σταθερά πάνω από 200 άτομα την ημέρα και αυτή την εβδομάδα έχουν πέσει κάτω από 100 την ημέρα. Ή πλέον δεν τεστάρονται όλοι, ή όντως άρχισε να ξεφουσκώνει. Θα δείξει. Πάντως και δυστυχώς έχουμε πλέον 6 θανάτους.

 


Τι μετρα εχετε εκει; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ στο νησί -Κέρκυρα- είναι ήρεμα τα πράγματα, δηλαδή έχω δει πολύ ελάχιστο κόσμο με μάσκες ή να είναι φοβερά τρομοκρατημένος, θα έλεγα λίγο σοβαρότητα βλέπω παρά πανικό - κάτι θετικό -. Κατά τα άλλη η κίνηση είναι σαν να είσαι έξω 5 το απόγευμα Σαββάτου ή αντίστοιχη ίδια ώρα Κυριακής, για εμάς εδώ

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/politiki/papadimoylis-tria-karotsia-soyper-market

 

Quote

Πολλοί χρήστες του διαδικτύου επισημαίνουν μάλιστα στον ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ ότι αν επέστρεψε πρόσφατα από τις Βρυξέλλες θα έπρεπε να είχε τεθεί αυτοβούλως σε καραντίνα αντί να περιφέρεται στα σούπερ μάρκετ, χωρίς γάντια και μάσκα.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/papadimoylis-tria-karotsia-soyper-market

 

η 14ημερη καραντίνα είναι για την πλέμπα. Οι ''πιο ίσοι'' περνάνε, γιατί εκτός των άλλων έχουν και υγειονομικό πλεονέκτημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.