Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

1 hour ago, GoMaR said:

Θα ρωτησω γιατι μπορει να μου διαφευγει κατι. 
Υπαρχει κινδυνος να πηγαινοερχομαι στη δουλεια με το ποδηλατο;  Δεν κανω στασεις πουθενα. Στο γραφειο ειμαι μονος μου. Σπιτι - γραφειο - σπιτι ειμαι.


όχι έτσι απλά όπως το γράφεις. Αλλά ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες. Πρέπει να δεις τους τρόπους μετάδοσης, να καταλάβεις καλά το πώς (σε πρακτικό επίπεδο, όχι επιστημονικά) και να κρίνεις στην καθημερινότητά σου ποιες μικροκινήσεις είναι επίφοβες, πόσο επίφοβες, τι πρέπει και τι μπορείς να κάνεις κι από εκεί και πέρα να αποφασίσεις σε ποιο βαθμό θέλεις να διακινδυνεύσεις και ποια σου φαίνονται ασφαλή.

Δεν θέλω να κάνω τέτοια γιατί δεν είμαι γιατρός, προτρέπω οποιονδήποτε να αγνοήσει τα παρακάτω γιατί μπορεί να τα γράφω λάθος, τα βάζω πιο πολύ για να πάρεις μια ιδέα πώς περίπου λειτουργεί. Για ακριβείς πληροφορίες ρώτα γιατρό της εμπιστοσύνης σου.

Ο ιός αυτός δεν μεταδίδεται απο τον αέρα. Δεν μεταφέρεται με αυτόν τον τρόπο, οπότε αν ας πούμε υπάρχει κ'απου στο Μοσχάτο δεν θα έρθει Καλλιθέα να σε συναντήσει στο ποδήλατο. Δεν είναι χίλια τοις χιλίοις σίγουροι για αυτό αλλά είναι σχεδόν σίγουρο.
Μεταφέρεται εξ' αποστάσεως με αεροσταγονίδια (όταν μιλώ, βήχω, φτερνίζομαι κλπ) δεν είναι απαραίτητο να είναι ορατά (μπορεί δλδ να σου μιλώ από κοντά χωρίς εσύ να βλέπεις ότι σε «φτύνω»). Αυτό καλύπτεται από την πολλή αυστηρή τήρηση της κοντινής απόστασης από άλλους. Έχουν πει για 1,5 μέτρο, κάπου έχω δει και για 3-4, βάλε κι ένα περιθώριο ασφαλείας και δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε από εδώ.
Το επόμενο είναι εσύ να τον ακουμπήσεις κάπου, κάπως και μετά με λανθασμένες εκ μέρους κινήσεις να τον μεταφέρεις μέσα σου. Αυτό το σημείο είναι πραγματική διαχειριστική κόλαση. Εις διπλούν: τόσο για το τι είναι το «κάπου» (αντικείμενα, επιφάνειες, πώς, πού) όσο και για το «πώς τον μεταφέρω μέσα μου».

Αρχίζοντας από το τελευταίο: από σημεία που υπάρχουν υγρά σώματος. Πρακτικά, στόμα, μύτη, μάτια, για αυτό λένε να μην ακουμπάς καθόλου το πρόσωπό σου παρά μόνο όταν είσαι βέβαιος ότι τα δάκτυλά σου είναι 100% ασφαλή. Αυτό είναι imho το δυσκολότερο σημείο, για χίλιους δυο λόγους. Το καλό εδώ, είναι ότι αν πάει π.χ. στο δάχτυλό σου επειδή έπιασες κάτι μολυσμένο (και θεωρώντας φυσικά ότι δεν έχεις ανοιχτή πληγή στα χέρια ώστε να μπει από εκεί) αν αμέσως πλύνεις καλά με σαπούνι και νερό τα χέρια σου χωρίς στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα να έχεις ακουμπήσει πρόσωπο, άλλα μέρη σώματος κλπ τότε δεν κολλάς. Αυτό είναι καλός λόγος για να μην φρικάρεις σε παρανοϊκό βαθμό, τώρα το κατά πόσον είναι εφαρμόσιμο στην πράξη κρίνε το εσύ. Κάποια αντικείμενα (χρήματα, πόμολα, πλήκτρα , βρύσες, καζανάκια κλπ) είναι πιο επίφοβα από άλλα, αλλά και πάλι αν τα ακουμπήσεις και το περάσεις στα δάχτυλά σου, δεν θα κολλήσεις αν τα πλύνεις καλά αμέσως μετά.
Πάμε στο πρώτο: ποια σημεία είναι επικίνδυνα να έχει μείνει επάνω τους ο ιός: χάος. Ο,τιδήποτε μπορεί να έχει έρθει σε επαφή με τον ιό. Από κινητά αντικείμενα, πράγματα που ακουμπάνε πολλά χέρια, επιφάνειες που μπορεί κα΄ποιος να έχει ακουμπήσει ή να έχει στείλει αεροσταγονίδια μέχρι είδη ένδυσης (κορυφαίο τα παπούτσια για αυτό καλό είναι να τα βγάζεις αμέσως όταν περνάς από επικίνδυνη ζώνη σε ασφαλέστερη και να έχεις διαφορετικά για τις επικίνδυνες και τις ασφαλείς ζώνες, αλλά από κοντά και τα υπόλοιπα ρούχα, εσώρουχα). Οπότε για κάθε αντικείμενο πρέπει να σκέφτεσαι αν είναι δυνατόν να το έχει μολύνει άλλος ώστε να κινηθείς αναλόγως. Αν έχει πλησιάσει το πληκτρολόγιό σου άλλος, τους διακόπτες στο δωμάτιο κλπ είτε αυτό έχει γίνει με την παρουσία σου είτε αν είναι δυνατόν να έχει γίνει εν τη απουσία σου.

TL/DR δεν είναι τρελλός ο κίνδυνος αν είσαι πραγματικά μόνος παντού κι αν προσέχεις τρελλά τι ακουμπάς, εφόσον δεν αγγίζεις ούτε στιγμή το πρόσωπό σου χωρίς πλυμένα χέρια (το άγγιγμα στόματος περιλαμβάνει και πράγματα όπως τσιγάρο, φαγητό)
Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα διαχειριστείς, μην φρικάρεις για να πας στο γραφείο. Αν πάντως δεν υπάρχει πραγματικά σημαντική ανάγκη να πας, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις όσο μπορείς και να εργαστείς από το σπίτι όσο γίνεται.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι πόσο σημαντικός είναι ο τομέας των απορριμματοφόρων στην Αθήνα και όχι μόνο. Αν ένας απ' το απορ/ρο κολλήσει, αυτόματα μπαίνουν καραντίνα τουλάχιστον οι άλλοι δύο, και ένα όχημα ακινητοποιείται. Αν κολλήσουν και άλλοι στη βάρδια τότε σοβαρεύει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Lakisss said:

Σκέφτομαι πόσο σημαντικός είναι ο τομέας

μα αυτό ακριβώςείναι το στοίχημα εδώ πέρα. Πώς δεν θα μπλέξουμε με κατάρρευση αρχικά των δομών υγείας -που θα δεχθούν τον μεγαλύτερο φόρτο αν υπάρξει ταυτοχρόνως πλήθος κρουσμάτων- και έπειτα των ζωτικών υποδομών και της εφοδιαστικής αλυσίδας. Για αυτόν τον λόγο ο χρόνος που θα εκδηλωθούν τα κρουσματα είναι σημαντικός.

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτια 2 ξεχωριστών βιβλίων. Η πρώτη αποτελεί κομμάτι του The end of days της Sylvia Browne. Δεν μπόρεσα να βρω το βιβλίο, και δεν πληρώνω για τέτοια βιβλία. Όποιος το έχει ας μας πει αν υπάρχει πραγματικά. Η δεύτερη σελίδα είναι κομμάτι του THE EYES OF DARKNESS, σελίδα 137. Ενδιαφέρον βιβλίο, για όσους έχουν χρόνο και τους αρέσει το είδος.

 

Γνώμη μου: Κανείς δεν προέβλεψε τίποτα, η δημοσιότητα που πήρε το παρόν οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στην   Kim Kardashian που το tweetαρε, και την δημοσιότητα που δώσανε εφημερίδες τύπου dailymail.

 

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες αυτή την στιγμή εκεί έξω. Προσπαθήστε να τις φιλτράρετε.

Έγινε επεξεργασία από Constandinos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Constandinos έγραψε:

Κομμάτια 2 ξεχωριστών βιβλίων. Η πρώτη αποτελεί κομμάτι του The end of days της Sylvia Browne. Δεν μπόρεσα να βρω το βιβλίο, και δεν πληρώνω για τέτοια βιβλία. Όποιος το έχει ας μας πει αν υπάρχει πραγματικά. Η δεύτερη σελίδα είναι κομμάτι του THE EYES OF DARKNESS, σελίδα 137. Ενδιαφέρον βιβλίο, για όσους έχουν χρόνο και τους αρέσει το είδος.

 

Γνώμη μου: Κανείς δεν προέβλεψε τίποτα, η δημοσιότητα που πήρε το παρόν οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στην   Kim Kardashian που το tweetαρε, και την δημοσιότητα που δώσανε εφημερίδες τύπου dailymail.

 

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες αυτή την στιγμή εκεί έξω. Προσπαθήστε να τις φιλτράρετε.

δες κι εδώ τι αναφέρει για το εν λόγω βιβλίο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος της Ζούγκλας 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

image.thumb.png.f4e0fc754091708266dc0eb7d84cfa34.png

Και η ομοιότητα σταματάει εκεί. Δεν υπάρχει καμία συνομωσία ούτε προφητεία. Παραμύθια της Χαλιμάς και της,/του καθε παραμυθά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/politiki/3438066/i-kubernisi-sikose-to-ganti-apofasise-anastoli-olon-ton-leitourgion

 

Πέρασαν τόσες ημέρες, ώστε να πράξει η κυβέρνηση το αυτονόητο. 

Θέλω να πιστεύω ότι και ο τελευταίος πολίτης αυτής της χώρας κατάλαβε τι ρόλο παίζουν τα παπαδαριά (προσοχή, δεν μιλώ για τη θρησκεία ή την πίστη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ελα μη σε πιανει πανικος και σενα και αρχισεις να μας ζητας να αποστειρωνουμε τα posts.
 

Τι;;;; ΔΕ ΤΟ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕΣ;;;;;

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.