Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Όταν εγώ λέω όσο  λιγότερα παππούδια τόσο καλύτερα, δεν με πιστεύετε. Που να λαμπαδιάσουν οι περμανάντ όλων αυτών των μανταμαδων.

 

Αλλά η πιτσιρίκα με στεναχώρησε. Τώρα αν κολλήσω, εκτός από τα παππούδια θα αρχίσω να βήχω και μπροστά σε επιλεγμένα "δεν υπάρχει σωτηρία" μυαλά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 1 ώρα, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Στη θεσσαλονικη δε χωρουσαν οι εκκλησιες απο το κοσμο.

Μονο καλο κανει. Mass suicide.

 

Ωωω τι πασά μου έκανες.

 

Ώρα να θυμηθούμε τα παλιά.

 

 

@pnick

Δεν εννοεί αυτό ο Σωτήρης. Σαφώς και είναι καλή κίνηση, σαφώς και δίνει δύναμη στο προσωπικό, αλλά δεν είναι αυτό το point του.

Spoiler

TELEMMGLPICT000004094008_trans++xTgV-VEb

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πόνο σε δέκα μέρες!Θυμήθηκα τους Megade(a)th. ?https://www.protothema.gr/world/article/984796/koronoios-eikona-sok-apo-vretania-hiliades-atoma-stis-sunaulies-ton-stereophonics/

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Snips said:

Σαφώς και είναι καλή κίνηση, σαφώς και δίνει δύναμη στο προσωπικό, αλλά δεν είναι αυτό το point του.

Εγώ έτσι κατάλαβα, αλλά πού είναι το πρόβλημα, ούτως ή άλλως; Την άποψή του είπε. Και εγώ την δική μου. Όλα καλά. 

 

[Ευχαριστώ για την καλή διάθεση πυροσβεστικής επέμβασης, πάντως... :) ]

Link to comment
Share on other sites

 

@pnick

Όπου γάμος και χαρά, η Βασίλω πρώτη. Έτσι λέει ο σοφός λαός.

Αν θέλουν να στηρίξουν το νοσοκομειακό προσωπικό, έχουν επιλογές: να τηρήσουν τις οδηγίες. Να σταματήσουν να τους θεωρούν δεδομένους. Να σταματήσουν να τους λένε χαραμοφάηδες. Να απαιτήσουν -από αυτούς που ψηφίζουν- να γίνουν προσλήψεις στα κατάλληλα πόστα. Να απαιτήσουν για αυτούς τους ανθρώπους, τους μισθούς που τους αξίζει. Να απαιτήσουν ανανέωση του εξοπλισμού, παγίων και αναλώσιμων. Μπορώ να συνεχίσω. Το να χειροκροτήσουν για πέντε λεπτά είναι το πιο εύκολο και ανεξοδο, αλλά δυστυχώς σε αυτή τη ζωή τα ωραία έρχονται με προσπάθεια, πραγματική και όχι επιφανειακή.

 

Off topic. 7 παιδιά είναι πολλά πάντως, και ο Τσιοδρας τόσα έχει από ότι διάβασα ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2020/03/16/greece/koronaios-tha-proxorisei-kyvernisi-se-katholiki-apagoreysi-kykloforias/

 

Εντάξει, οι εκκλησίες θα μείνουν ανοικτές, ώστε ν' ανάβει το κεράκι του/της ο πιστός/πιστή. 

 

 

https://tenor.com/view/κοκκαλης-olympiacos-olympiakos-kokkalis-osfp-gif-13675867

 

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, pnick said:

 

Μπορεί να είμαστε σε πολύ τραγική κατάσταση, ναι. Αλλά οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό λειτουργούν υπερβαίνοντας καθημερινά τον εαυτό τους εδώ και.. χρόνια στην Ελλάδα. Δεν περίμεναν τον κορωνοϊό. Ο ιός μπορεί να αποτελειώσει το ήδη καταπονημένο σύστημα υγείας της χώρας μας, πολύ πιό γρήγορα από άλλες χώρες, και φωνάζουν(-με) όλοι για αυτό καθημερινά. Τα νοσοκομεία λειτουργούν με πολύ λιγότερο προσωπικό από ό,τι απαιτείται, ειδικά οι ΜΕΘ που τώρα τις χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ. Η εξάντληση είναι καθημερινό φαινόμενο, και όσοι έχουμε δικό μας άνθρωπο στο σύστημα το γνωρίζουμε από πρώτο χέρι...

 

Σου φαίνεται γελοίο που βγήκε ο κόσμος στα μπαλκόνια. Δεν πειράζει. Είμαι και εγώ γελοίος λοιπόν. Με συγκίνησε που ο κόσμος στήριξε έστω κι έτσι, με ένα απλό χειροκρότημα (τραγούδια δεν ακούστηκαν, τουλάχιστον εδώ, αλλά και σε γειτονιές φίλων που μας ενημέρωσαν), αυτούς τους ανθρώπους. Η σύζυγός μου πηγαίνει με πραγματική αυτοθυσία σε μεγάλο Νοσοκομείο της Αθήνας, σε νευραλγικό τμήμα, αφήνοντας 7 παιδιά στο σπίτι, με αίσθημα ευθύνης αλλά και με μεγάλη αγωνία για το τί θα συναντήσει. Το να δείξει η κοινωνία, έστω ένα μέρος της, ότι, παρ' όλη την ανευθυνότητα που βλέπουμε τριγύρω, σκέφτεται αυτούς τους ανθρώπους και νοερά τους στηρίζει, εμένα με κάνει λίγο να ελπίζω και να λέω ότι δεν σάπισαν όλα ακόμα. Δεν είναι όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Απλά, μας παίρνει η μπάλα όλους επειδή αρκετοί διπλανοί μας είναι στον κόσμο τους, γενικώς...

 

 

Δεν διαφωνώ με τα τραγούδια και με τη συσπείρωση του κόσμου.

Απλά είναι πολύ νωρίς. Έχω κι εγώ φίλους/γνωστούς και βλέπω αντιδράσεις, Παρασκευή ήταν για καφέ, Σάββατο I am missing my friends. 

 

Δεν αντιλέγει κανείς για την υπερπροσπάθεια που κάνει το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό.

Αντιλέγει με δηλώσεις τύπου "είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τον κορωνοϊό" (Β. Κικίλιας προ 2 εβδομάδων με 5 κρούσματα) και με το χρειαζόμαστε 2000 έκτακτο προσωπικό (το οποίο θα είναι με μπλοκάκι κλπ.). Ή με την καθυστέρηση στο να βγάζεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Δεν έχω ακούσει άλλη χώρα να καθυστερεί αποτελέσματα, τουλάχιστον στις ειδήσεις που παρακολουθώ.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Simon said:

 

@pnick

Όπου γάμος και χαρά, η Βασίλω πρώτη. Έτσι λέει ο σοφός λαός.

Αν θέλουν να στηρίξουν το νοσοκομειακό προσωπικό, έχουν επιλογές: να τηρήσουν τις οδηγίες. Να σταματήσουν να τους θεωρούν δεδομένους. Να σταματήσουν να τους λένε χαραμοφάηδες. Να απαιτήσουν -από αυτούς που ψηφίζουν- να γίνουν προσλήψεις στα κατάλληλα πόστα. Να απαιτήσουν για αυτούς τους ανθρώπους, τους μισθούς που τους αξίζει. Να απαιτήσουν ανανέωση του εξοπλισμού, παγίων και αναλώσιμων. Μπορώ να συνεχίσω. Το να χειροκροτήσουν για πέντε λεπτά είναι το πιο εύκολο και ανεξοδο, αλλά δυστυχώς σε αυτή τη ζωή τα ωραία έρχονται με προσπάθεια, πραγματική και όχι επιφανειακή.

 

Off topic. 7 παιδιά είναι πολλά πάντως, και ο Τσιοδρας τόσα έχει από ότι διάβασα ;)

Όσα λες τα φωνάζω και εγώ, εδώ και αλλού. Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Τώρα, όμως, έχουμε πόλεμο και πολλά θα εξαρτηθούν από τις αντοχές και την ψυχολογία των ανθρώπων που εργάζονται στον τομέα της υγείας. Το χειροκρότημα μπορεί να ήταν ένα απλό πράγμα, ίσως όπως λέει κι ο Σωτήρης πολύ νωρίς κιόλας, αλλά ακόμα και αυτό το φαινομενικά ασήμαντο, έχει την αξία του τώρα και είχε καλή επίδραση στην ψυχολογία αυτών των ανθρώπων. Δεν μπορώ να μεταφέρω ακριβώς το πώς βιώνει η γυναίκα μου και οι συνάδελφοί της την κατάσταση, πάντως εκ μέρους της και εκ μέρους και άλλων του χώρου, έχουν ένα μεγάλο ευχαριστώ όσοι αψήφησαν τα σχόλια και χειροκρότησαν.

Τώρα για τα υπόλοιπα, γκρινιάζουμε εδώ και χρόνια. Προσωπικό στο τομέα υγείας έπρεπε να ειχε προσληφθεί... χθες. Αλλά τώρα είναι καιρός για ομόνοια και όχι γκρίνια.

 

Υ/γ Τον Σωτήρη τον Τσιόδρα τον έχω συναντήσει. Έχουμε κοινούς γνωστούς. Πρόκειται για εξαίρετο άνθρωπο και επιστήμονα και όπως είπες είναι και αυτός υπερπολύτεκνος. Ό,τι λέει είναι εγγυημένο και χαίρομαι που η κυβέρνηση τηρεί ευλαβικά τις προτάσεις και οδηγίες της επιτροπής.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στη Δανία προχθές 800, σήμερα 1800. Το λεοφωρείο Σάββατο βράδυ που είχα βγει για περπάτημα είχε μέσα ~20 16-20άρηδες που πηγαίναν για ποτάκι!

Ωραίοι!

 

6 minutes ago, pnick said:

Τώρα για τα υπόλοιπα, γκρινιάζουμε εδώ και χρόνια. Προσωπικό στο τομέα υγείας έπρεπε να ειχε προσληφθεί... χθες. Αλλά τώρα είναι καιρός για ομόνοια και όχι γκρίνια.

 

Είχα στείλει στον asep νομίζω 7κ2017, χημικοί σε νοσοκομεία.

Είχα βγει νούμερο 106 σε μόρια. Αν δεν έχεις πτυχίο από Ρουμανία με στρογγυλό 10 και >3 παιδιά υπάρχει ασυμβίβαστο.

Κι εγώ είχα στείλει πιο πολύ για να δω τη διαδικασία, υπήρχαν παιδιά με απίστευτα προσόντα που τα γνωρίζω προσωπικά που βγήκαν ~50,

κι αυτό είναι ξεφτίλα.

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Το αστείο είναι ότι θα βγει ο σύριζας και θα σκούζει για την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

https://www.liberal.gr/news/upochreotiko-kleisimo-ton-katastimaton-zitaei-o-emporikos-sullogos-athinon/291962

 

Τα δικαστήρια, πάντως, ουσιαστικά κατέβασαν ρολά. Κι αυτά τα λίγα που μπορούσαν να γίνουν δεν θα γίνονται πλέον ή θα γίνονται κατόπιν συνεννοήσεως (και μόνον εφόσον υπάρχει απόλυτη ανάγκη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κλείνουν τα μαγαζια από Τετάρτη

Εξαιρούνται Φαρμακεία σουπερ μαρκετ 

https://www.iefimerida.gr/politiki/koronoios-kleinoyn-katastimata-tetarti-anoihta-farmakeia-soyper-market

Εμας μας εχουν στο περιμενε για επιταξη και δεν ξερουμε και τι θα κανουμε την τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Και βγάλαμε επίσημα εμβόλιο.

Ξέρει κανείς τις παρενέργειες του σε βάθος χρόνου; Σε τι ποσοστό θα γίνουμε πειραματόζωα; Θα πιέσουν οι κυβερνήσεις για υποχρεωτικό εμβολιασμό; 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.