Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Σαν posh σκουπιδοτενεκές είναι. Του λείπει το πεντάλ ανοίγματος.

 

Style over function η fractal τελικά.

Γιατί άντε και παίζεις το trick οτι θα πει η γυναίκα οκ βαλ' το στο σαλόνι, όταν το ακούσει να μουγκρίζει, έχεις φύγει και εσύ και το κουτί απ τις σκάλες και δικαιολογημένα. 

Το ίδιο και με το terra. Το ίδιο και με το ridge. To ίδιο και με το North/XL.

Για να είναι σχετικά αθόρυβα πρέπει να ή να είναι κλειστό το PC η να έχεις low tier components σε κουτί του 200αρικου. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Σαν posh σκουπιδοτενεκές είναι. Του λείπει το πεντάλ ανοίγματος.

 

Style over function η fractal τελικά.

Γιατί άντε και παίζεις το trick οτι θα πει η γυναίκα οκ βαλ' το στο σαλόνι, όταν το ακούσει να μουγκρίζει, έχεις φύγει και εσύ και το κουτί απ τις σκάλες και δικαιολογημένα. 

Το ίδιο και με το terra. Το ίδιο και με το ridge. To ίδιο και με το North/XL.

Για να είναι σχετικά αθόρυβα πρέπει να ή να είναι κλειστό το PC η να έχεις low tier components σε κουτί του 200αρικου. 

Δεν φταιει η Fractal. Φταις εσυ, που δεν εχεις ξεκαθαρισει στην γυναικα εξαρχης, οτι σε τηλεοραση και γραφειο μπαινει οτι θες εσυ αλλιως παει στην μανα της. 

  • Agree 1
  • Plits 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fatalara said:

Δεν φταιει η Fractal. Φταις εσυ, που δεν εχεις ξεκαθαρισει στην γυναικα εξαρχης, οτι σε τηλεοραση και γραφειο μπαινει οτι θες εσυ αλλιως παει στην μανα της. 

 

Εμένα μπήκε και πήγε.

 

Το θέμα είναι οτι τα προμοτάρουνε ως living room friendly αλλά πέρα από το οπτικό είναι σαβούρα σαν λειτουργικότητα για τα λεφτά που ζητάνε.

 

Δλδ δεν είμαι κουφός να μην ακούω τους Noctua που για παράδειγμα στο corsair είναι αθόρυβοι, να συντονίζουν και να μεγαφωνίζουν στο fractal north που έχει κοντά 2 κατοστάρικα.

Ή να μη βλέπω το 5 χιλιοστά κενό ανάμεσα στη λαμαρίνα και το τζάμι. Κλπ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

sff κουτι που δεν παιρνει aio 240αρι, ή δεν το αγοραζεις ή βαζεις i3

 

και για να μιλησουμε για το συγκεκριμενο κουτι, δεν με τρελαινει κιολας εμφανησιακα

προσωπικα εχω ενα nr200p (60ε) στο σαλονι κατω απο την τηλεοραση και ειναι πιο ομορφο, και εννοειται οτι το γουσταρει και η γυναικα.

εντομεταξυ ετσι οπως ειναι το Mood στον δικο μου χωρο δεν θα ταιριαζε γιατι αν το εβαζα πανω στο επιπλο που ειναι κατω απο την τηλεοραση, ενα κομματι του θα εκρυβε την τηλεοραση, οτι ναναι

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Εμένα μπήκε και πήγε.

 

Το θέμα είναι οτι τα προμοτάρουνε ως living room friendly αλλά πέρα από το οπτικό είναι σαβούρα σαν λειτουργικότητα για τα λεφτά που ζητάνε.

 

Δλδ δεν είμαι κουφός να μην ακούω τους Noctua που για παράδειγμα στο corsair είναι αθόρυβοι, να συντονίζουν και να μεγαφωνίζουν στο fractal north που έχει κοντά 2 κατοστάρικα.

Ή να μη βλέπω το 5 χιλιοστά κενό ανάμεσα στη λαμαρίνα και το τζάμι. Κλπ κλπ. 

Εχεις οντως τετοια θεματα?

 

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

sff κουτι που δεν παιρνει aio 240αρι

Παιρνει 280.

Το προβλημα με το κουτι ειναι το παχος της καρτας που παιρνει, μεχρι 58χιλ. Δηλαδη με τοσο μικρο footprint τι θα γινοταν αν στην πισω πλευρα στο σημειο που μπαινει η καρτα ειχε μεγαλυτερο κενο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fatalara said:

Εχεις οντως τετοια θεματα?

 

 

Το north τα έχει όχι εγώ. Ευτυχώς δε το αγόρασα ΚΑΙ αυτό και έκανα λίγη έρευνα (2 βδομάδες) πριν γιολάρω και το πάρω όπως κάνω συνήθως με pc πράματα.

Δεν έχω δύναμη να ανοίξω πορτοφόλι για κάτι τόσο κακά σχεδιασμένο όσο όμορφο και να είναι απ' τα 2 μέτρα που το δείχνουν τα review.

 

Βγαίνουμε offtopic γιατί είναι ΜFF αλλά ας είναι: 

 

Spoiler


Όυτε ένας αρμός είναι ίσιος και ευθυγραμμισμένος. Αυτό θέλει προσπάθεια.

Υπάρχει κόσμος που παραπονιέται και από κάτω τους λένε ότι η ομορφιά κρύβεται στις ατέλειες.  Ε δεν έχω κάτι να πω. Απλά το ότι πιο cuckold πεθαίνεις. 

 

Ούτε τα sharkoon και τα cougar του 50άρικου είναι έτσι πλέον πόσο μάλλον σε τιμή 150-200.

 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 


 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Το north τα έχει όχι εγώ. Ευτυχώς δε το αγόρασα ΚΑΙ αυτό και έκανα λίγη έρευνα (2 βδομάδες) πριν γιολάρω και το πάρω όπως κάνω συνήθως με pc πράματα.

Δεν έχω δύναμη να ανοίξω πορτοφόλι για κάτι τόσο κακά σχεδιασμένο όσο όμορφο και να είναι απ' τα 2 μέτρα που το δείχνουν τα review.

 

Βγαίνουμε offtopic γιατί είναι ΜFF αλλά ας είναι: 

 

  Reveal hidden contents

 

 

Όυτε ένας αρμός είναι ίσιος και ευθυγραμμισμένος. Αυτό θέλει προσπάθεια.

Υπάρχει κόσμος που παραπονιέται και από κάτω τους λένε ότι η ομορφιά κρύβεται στις ατέλειες.  Ε δεν έχω κάτι να πω. Απλά το ότι πιο cuckold πεθαίνεις. 

 

Ούτε τα sharkoon και τα cougar του 50άρικου είναι έτσι πλέον πόσο μάλλον σε τιμή 150-200.

 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

 

 

Οχι δεν ειμαστε off topic. Μιλαμε για μια μαρκα κουτιων.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Τα κουτια αυτα ειναι πρωτα σε λιστες με τα καλυτερα κουτια ακομα και απο gamers nexus κλπ. Αν υπηρχε οντως θεμα θα ηταν οι πρωτοι που θα το εβγαζαν.

Ελαττωματικα κομματια μπορεις να βρεις παντου. Εγω σε corsair των 400 ευρω (900D) που η δικια μας καρμεν αλλα και ολος ο κοσμος ελεγε τα καλυτερα, επεσα σε κομματι που οι τρυπες του 5.25 δεν επεφταν σωστα σε σχεση με τις συσκευες. Επρεπε να ανοιξω αλλες με το τρυπανι.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Οχι δεν ειμαστε off topic. Μιλαμε για μια μαρκα κουτιων.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Τα κουτια αυτα ειναι πρωτα σε λιστες με τα καλυτερα κουτια ακομα και απο gamers nexus κλπ. Αν υπηρχε οντως θεμα θα ηταν οι πρωτοι που θα το εβγαζαν.

Ελαττωματικα κομματια μπορεις να βρεις παντου. Εγω σε corsair των 400 ευρω (900D) που η δικια μας καρμεν αλλα και ολος ο κοσμος ελεγε τα καλυτερα, επεσα σε κομματι που οι τρυπες του 5.25 δεν επεφταν σωστα σε σχεση με τις συσκευες. Επρεπε να ανοιξω αλλες με το τρυπανι.

 

Μιλάω για σχεδιαστικά θέματα στο north τα οποία δεν είναι QC και τα οποία το GN ξεχνάει να αναδείξει για κάποιο περίεργο λόγο. Απλά δεν λέει τίποτα για αυτά ενώ άλλοι λένε.

Το GN ξεχνάει και απλά παίζει προς την κατεύθυνση του hype για να έχει κοινό και να πουλάει σουβέρ.

 

Για την fractal, να τα χαίρεστε τα north οσοι πήρατε ή θα πάρετε. Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές ανοχές στην κακή ποιότητα και τον κακό σχεδιασμό, ακόμα και στον θόρυβο. Δε θα με πείραζε να το πάρω για να δώ και από κοντά αλλά, ήδη με τις ευλογίες του GN εχω αγοράσει:

  • το 500DX, που είναι στην καλύτερη μέτριας ποιότητας κουτί για το οποίο κανένα αρνητικό δεν είπε το GN,
  • το LianLi 216 που για να πεις οτι είναι ΟΚ κουτί πρέπει απλά να μην έχεις μάτια και αυτιά
  • την LF3 σε 2 εκδόσεις κιόλας που σε κανονική χρήση σε Zen3 και όχι στο Zen2 που τεστάρει αυτός είναι απλά μια πιο ογκώδης και φασαριόζικη kraken που ενίοτε τρώει φάπες από noctua.

Για αυτό και πλέον κοιτάζω τα review αλλά κοιτάζω και τι λένε όσοι το χουνε, ρωτάω, ζητάω φωτο και βιντεάκια και κρίνω και με βάση την εμπειρία μου.

Το North για μένα που θέλω συγκεκριμένα πράματα και όχι απλά να ποστάρω όμορφη φωτό απ τα 2 μέτρα στο ινστα μου δε μου κάνει.

Άλλος που είναι πιο κουφός από μένα μπορεί να είναι οκ. Άλλος που δεν έχει με τι να συγκρίνει, επίσης. 

Εγώ θέλω το μεγαλύτερο δυνατό airflow χωρίς φασαρία έτσι ώστε όταν κάνει render το pc να έχω ησυχία στο δωμάτιο και να μην ακούω ούτε coil whine, ούτε τριξίματα ούτε βαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Εγώ από το torrent δεν έχω κανένα παράπονο. 
Δηλαδη όλα τα north έχουν αυτό το κενό στα δεξιά του τζαμιού; Δεν το έχω δει ξανά. Στις άλλες φωτό τι πρέπει να δω που χάνω;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, fatalara said:

Τι να σου πω. Εγώ από το torrent δεν έχω κανένα παράπονο. 
Δηλαδη όλα τα north έχουν αυτό το κενό στα δεξιά του τζαμιού; Δεν το έχω δει ξανά. Στις άλλες φωτό τι πρέπει να δω που χάνω;


Ναι όλα το έχουν το κενό με το τζάμι. Είναι για το bracket που έχει η έκδοση με το mesh το οποίο δε δίνουν με την τζαμενια έκδοση.  
Εγώ το θεωρώ απαράδεκτο. 

Στις αλλες εικονες είναι η γενική ποιότητα συναρμολόγησης κουτιού που τιμάται 150€ στην Ευρώπη. 
Δε ξέρω, μου κακοφαίνεται. Παλιά με αυτά τα λεφτά έπαιρνες midrange κάρτα γραφικών και τώρα η φρακταλ σου πουλάει 5 ξυλάκια, 2 στραβές λαμαρίνες και 2 ανάπηρα fans. 

Τι να πω, σαν design αυτό το ικεα στυλ που έχουν τελευταία μου αρέσει παρά πολύ.  
Μακάρι να βγει revision η έστω το ERA 2 να είναι όπως το περιμένω για να στήσω σε αυτό το Lunar Lake build μου.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.GURU3D.COM

JONSBO introduced the T6, a Mini-ITX case featuring a wooden handle that doubles as a headset hanger...

 

ενα ιδιο γινεται να βγαλουν? με την μονη αλλαγη να παιρνει sfx psu για να πεσει κατω απο 10λιτρα και το πηρα

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.