Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Πολυ δυνατη η fractal. Μετα το καλοκαιρι Era 2 σιγουρα πανω στο γραφειο, σε μπλε.

ειναι πολυ ωραιο και κατασκευαστικα φαινεται πολυ ποιοτικο. ισως θα το ηθελα ελαχιστα πιο μικρο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Πολυ δυνατη η fractal. Μετα το καλοκαιρι Era 2 σιγουρα πανω στο γραφειο, σε μπλε.

Ηλία, περίμενε. Το og era είχε άθλια thermals και δεν ξέρω πόσο διαφορετικό θα είναι το era 2. Η λογική λέει ότι δεν θα επαναλάβουν τα λάθη του παρελθόντος, αλλά περίμενε τις πρώτες παρουσιάσεις.

 

10 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ειναι πολυ ωραιο και κατασκευαστικα φαινεται πολυ ποιοτικο. ισως θα το ηθελα ελαχιστα πιο μικρο.

Σωστός. Και το era 2 και το mood είναι mATX cases. Πρέπει να τολμήσει η Fractal να βγάλει μικρότερα κουτιά. Προφανώς, για να μη δούμε το terra v2 στο περίπτερό τους, το og terra πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι ακόμη και τώρα, άρα θ' αργήσουμε να δούμε ένα νέο case μεταξύ 10 και 12lt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ηλία, περίμενε. Το og era είχε άθλια thermals και δεν ξέρω πόσο διαφορετικό θα είναι το era 2. Η λογική λέει ότι δεν θα επαναλάβουν τα λάθη του παρελθόντος, αλλά περίμενε τις πρώτες παρουσιάσεις.

Προφανως. Το αρχικο ειχε το ιδιο προβλημα με το πρωτο phanteks evolv. Δεν ειχε απο που να βγει ο αερας. Απο οτι βλεπω το διορθωσαν και αν οι μετρησεις δειξουν το ιδιο για μενα ειναι ευκολη η επιλογη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Σωστός. Και το era 2 και το mood είναι mATX cases. Πρέπει να τολμήσει η Fractal να βγάλει μικρότερα κουτιά. Προφανώς, για να μη δούμε το terra v2 στο περίπτερό τους, το og terra πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι ακόμη και τώρα, άρα θ' αργήσουμε να δούμε ένα νέο case μεταξύ 10 και 12lt.

ακριβως! στα δικα μου ματια υπαρχερι ηδη στην αγορα το τελειο matx κουτι, και σε διαστασεις και σε airflow, στα παντα ολα, ειδικα στην τιμη

το 10-12lt ειναι που λειπει απο μια μεγαλη εταιρεία σε μαζικη παραγωγη να μην χρειάζεται να το φερεις απο αμερικες και κινες και ταιβαν και να μπλέκεις με τελωνεια.

θα μου πεις υπαρχει το terra, αλλα για μενα δεν κανει αυτο το κουτι (και αποτι φαινεται ειμαι απο τους λιγους). ναι ειναι ομορφο αλλα ειναι ακριβο (χωρις λογο)  και δεν παιρνει 240αρι aio.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

στα δικα μου ματια υπαρχερι ηδη στην αγορα το τελειο matx κουτι, και σε διαστασεις και σε airflow, στα παντα ολα, ειδικα στην τιμη

Επειδή έχω χαθεί λιγάκι με τα SFF γενικά, για ποιό λες;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

1) ακριβως! στα δικα μου ματια υπαρχερι ηδη στην αγορα το τελειο matx κουτι, και σε διαστασεις και σε airflow, στα παντα ολα, ειδικα στην τιμη

το 10-12lt ειναι που λειπει απο μια μεγαλη εταιρεία σε μαζικη παραγωγη να μην χρειάζεται να το φερεις απο αμερικες και κινες και ταιβαν και να μπλέκεις με τελωνεια.

2) θα μου πεις υπαρχει το terra, αλλα για μενα δεν κανει αυτο το κουτι (και αποτι φαινεται ειμαι απο τους λιγους). ναι ειναι ομορφο αλλα ειναι ακριβο (χωρις λογο)  και δεν παιρνει 240αρι aio.

 

1) Συμφωνώ.

2) Είμαστε 2, είμαστε 3, είμαστε 1.013.. Για ένα mid range/budget build, ναι. Για high end build, όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BloodMage said:

 

Ναι βέβαια αυτό έχει ATX footprint χωρίς τα οφέλη του ΑΤΧ.

Αυτό που δε λέει κανείς απ όσους το εξυμνούν είναι το πόσο δύσκολο είναι να έχεις θερμοκρασίες της προκοπής χωρίς thortle στην κάρτα γραφικών επειδή έχει ελλιπές airflow.

 

Για μένα για να είναι λειτουργικό θέλει 5mm πιο ψηλά ποδαράκια, 1 πόντο ακόμα κάτω απ το τελευταίο pci σλοτ και μεγαλύτερες τρύπες στη σιτα κάτω ωστε να μπορείς να βάλεις 25mm ανεμιστήρες που θα ταΐζουν με φρέσκο αέρα την gpu χωρίς να μεγαφωνίζουν.

 

Αλλά και πάλι είσαι στα 46 εκατοστά βάθος που είναι στάνταρ μέγεθος για midi ΑΤΧ. At this point πας και σε ο11 mini, που αν και κεφτές είναι πιο μαζεμένο στο μάτι και έχει επιλογές για σωστότερη ψύξη. 
Προσωπικά σκέφτομαι να το δοκιμάσω και αυτό πριν παραιτηθώ από την προσπάθεια και πάρω North XL.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τι σας απαγορευει να βαλετε proart 4080 και μια deepcool low profile στο terra?

 

Το τελειο κουτι εχει ως εξης. itx σε sandwitch, 68mm στο πανω μερος για ανεμιστηρια μαζι με ψυγειο 280. Αλλο τοσο απο κατω. Ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοι.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ναι βέβαια αυτό έχει ATX footprint χωρίς τα οφέλη του ΑΤΧ.

Αυτό που δε λέει κανείς απ όσους το εξυμνούν είναι το πόσο δύσκολο είναι να έχεις θερμοκρασίες της προκοπής χωρίς thortle στην κάρτα γραφικών επειδή έχει ελλιπές airflow.

Για το footprint +φωνω, αλλα ειναι πιο κοντο και πιο στενο, ειδικα απο το Ο11 mini που προσωπικα επελεξα (για αλλο λογο βεβαια, ηθελα 4 ψυγεια να παιρνει)

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες αποσο λενε οι κατοχοι εχει παρα πολυ καλες, και σε cpu kai gpu. παιρνει 360αρι aio γιαυτο και ειναι τοσο μακρυ. Οσον αφορα για τα φανακια στο πατομα μπορεις να βαλεις slim και εχεις παλι τελειες θερμοκρασιες. Για τα ποδαρακια εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι το μονο κουτι που εχει αυτο το θεμα και λυνεται ευκολα

Εννοειται οτι αν δεν εχεις θεμα χωρου πας στο Ο11 mini, ειναι καλυτερο σαν κουτι

18 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Το τελειο κουτι εχει ως εξης. itx σε sandwitch, 68mm στο πανω μερος για ανεμιστηρια μαζι με ψυγειο 280. Αλλο τοσο απο κατω. Ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοι.

+φωνω με 1000. Τωρα περιγραφεις το ghost με top hat και bottom hat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, BloodMage said:

Για το footprint +φωνω, αλλα ειναι πιο κοντο και πιο στενο, ειδικα απο το Ο11 mini που προσωπικα επελεξα (για αλλο λογο βεβαια, ηθελα 4 ψυγεια να παιρνει)

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες αποσο λενε οι κατοχοι εχει παρα πολυ καλες, και σε cpu kai gpu. παιρνει 360αρι aio γιαυτο και ειναι τοσο μακρυ. Οσον αφορα για τα φανακια στο πατομα μπορεις να βαλεις slim και εχεις παλι τελειες θερμοκρασιες. Για τα ποδαρακια εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι το μονο κουτι που εχει αυτο το θεμα και λυνεται ευκολα

Εννοειται οτι αν δεν εχεις θεμα χωρου πας στο Ο11 mini, ειναι καλυτερο σαν κουτι

 

Λέω καθαρά για gpu thermals με mid προς high end gpu όπως η 4080.

 

Είναι ανεκτές οι θερμοκρασίες αν έχεις μητρική που έχει πιο ψηλά το σλοτ και κάρτα που είναι πιο μαζεμένη από 3φευγα σλοτ.

Με matx και τυπική 3+ σλοτ gpu είναι δύσκολα τα πράγματα και πρέπει να κάνεις συμβιβασμό ή στη φασαρία ή στις θερμοκρασίες.

 

Θα μου πεις αν θες να τα χεις όλα πάρε ασανσέρ σαν αυτό που έχει ο @tommybertsen .

Ε τι να κάνουμε, είμαστε και μεις που θέλουμε και επιδόσεις και compact και cool και silent. 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Είναι ανεκτές οι θερμοκρασίες αν έχεις μητρική που έχει πιο ψηλά το σλοτ και κάρτα που είναι πιο μαζεμένη από 3φευγα σλοτ.

Με matx και τυπική 3+ σλοτ gpu είναι δύσκολα τα πράγματα και πρέπει να κάνεις συμβιβασμό ή στη φασαρία ή στις θερμοκρασίες.

Ναι εχεις δικιο, εγω ειχα στο μυαλο μου mini itx μητρικη που το σλοτ της gpu ειναι πιο πανω απο τις matx. Εκει παιζει να μην χωρεσουν ουτε lim fans ειδικα αν εχει 4080 3+slot.

Αλλα με τετοιο συστημα ψυξης που εχουν σχεδον ολες οι 4080 δεν θα θροτλαρεις αλλα θα εχεις λιγο αυξημενο θορυβο. αν θελεις εντελως αθορυβο βαλε καστομ νερα, ΧΑ!

40 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

είμαστε και μεις που θέλουμε και επιδόσεις και compact και cool και silent. 

νερακι baby νερακι 

Spoiler

shaq-shimmy.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Antec Performance 1M

 

A5hnli8QiL651VhA.jpg

 

DEqQfP3vkJ457nXP.jpg

 

33KYVn0O2M2xwbVz.jpg

 

WWW.TECHPOWERUP.COM

Antec is showcasing a broad palette of products at Computex 2024. This year's offerings are quite extensive, featuring a wide range of PC cases, power supplies, and fans to meet everyone's needs...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.