Jump to content



Πρόβλημα με pinnacle studio 9 SE


acv

Recommended Posts

Πρόσφατα εγκατέστησα το pinnacle studio 9 SE, αλλα για κάποιο λόγο δεν έχω εικόνα και ήχο στο παράθυρο (preview window) όταν βρίσκομαι στο στάδιο edit.

Στο demo που έχει το πρόγραμμα (photoshoot) έχω ήχο αλλά η εικόνα εμφανίζεται σε ρύθμιση οθόνης 16bit και βελτιώνεται στο full screen. Στο παράθυρο, επίσης, δεν βλέπω τίποτα ή μόνο κάτι γραμμές ακόμα και όταν επιλέγω photos, transitions, titles (κάποια πάλι βελτιώνονται στο full screen, αλλά και εκεί τρεμοπαίζουν).

Σε διάφορα mpeg που επιλέγω από το δίσκο μου, όμως, το παράθυρο δείχνει να μην ενεργοποιείται καθόλου, παρόλο το ότι το mpeg το χωρίζει κανονικά σε chapters.

Έκανα επανεγκατάσταση μήπως κάτι δεν πήγε καλά, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Μπορεί κάποιος να μου πεί με απλά λόγια τι μπορεί να συμβαίνει ? Να φταίνε κάποιες ρυθμίσεις ?Δεν γνωρίζω το πρόγραμμα όπως καταλαβαίνετε (μέχρι τώρα δούλευα λίγο με το ulead videostudio 7 και πήγα για κάτι καλύτερο και έμπλεξα).

Στοιχεία που μπορεί να χρησιμεύουν για πιθανή απάντηση: P4 3.2, RAM 512MB, Geforce 6600 256MB.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από acv

Σε διάφορα mpeg που επιλέγω από το δίσκο μου, όμως, το παράθυρο δείχνει να μην ενεργοποιείται καθόλου, παρόλο το ότι το mpeg το χωρίζει κανονικά σε chapters.

Έκανα επανεγκατάσταση μήπως κάτι δεν πήγε καλά, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Κατ' αρχήν Καλωσήρθες. !!

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει το πρόβλημά σου αλλά επι του συγκεκριμένου που έχω κάνει quote, με το που επιλέγεις ενα mpeg απο τον δίσκο σου είνα ιαπόλυτα φυσιολογικό να το χωρίζει σε scenes και όχι σε chapters. Απο εκεί και πέρα με επιλογή ενος scene και με drag 'n drop το μεταφέρεις κάτω στην timeline μόλις γίνει αυτό και ενώ είναι επιλεγμένο λογικά πατώντας το play που είναι κάτω απο το preveiw window παίζει το συγκεκριμένο scene.

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και την απάντηση, μάλλον όμως δεν ήμουν σαφής.

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 12:56]

... με το που επιλέγεις ενα mpeg απο τον δίσκο σου είνα ιαπόλυτα φυσιολογικό να το χωρίζει σε scenes και όχι σε chapters. Απο εκεί και πέρα με επιλογή ενος scene και με drag 'n drop το μεταφέρεις κάτω στην timeline μόλις γίνει αυτό και ενώ είναι επιλεγμένο λογικά πατώντας το play που είναι κάτω απο το preveiw window παίζει το συγκεκριμένο scene....

Λοιπόν, χωρίζεται σε scenes (όχι σε chapters, λάθος λέξη χρησιμοποίησα) και τα υπόλοιπα όπως τα λες αλλά... πατώντας το play έχω τα προβλήματα που αναφέρω, δλδ δεν λειτουργεί το preview window και άρα δεν βλέπω ούτε ακούω τίποτα.

Όπως γράφω, ακόμα και το demo που έχει το ίδιο το pinnacle δεν παίζει στο preview window (εδώ ακούω ήχο και δεν βλέπω εικόνα).

Τη διαδικασία νομίζω ότι την έχω κατανοήσει (χρησιμοποιούσα το ulead videostudio 7, που σε γενικές γραμμές έχει την ίδια λογική), αλλά εδώ κάτι γίνεται... γι'αυτό σκέφτομαι μήπως φταίνε τίποτα ρυθμίσεις στην οθόνη (πχ. γιατί το demo να παίζει κάπως καλύτερα, στο preview window, σε full screen και στο κανονικό μέγεθος να μην βλέπω τίποτα ?) ή κάτι με την κάρτα γραφικών ή τι άλλο να πώ ...

Αν υπάρχει καμιά ιδέα περιμένω απάντηση,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ acv. Καλως ήλθες στην ομάδα και καλορίζικος. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις όμως θεωρώ καθήκον όλων των παιδιών να καλοσωρίζουν τα καινούργια μέλη.

Φιλικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K [Σήμερα, στις 18:00]

Αγαπητέ acv. Καλως ήλθες στην ομάδα και καλορίζικος. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις όμως θεωρώ καθήκον όλων των παιδιών να καλοσωρίζουν τα καινούργια μέλη.

Φιλικά.:)

Σε ευχαριστώ, Κ.Κ

απαντήσεις βρίσκουμε συνήθως πιο εύκολα από ότι ευγένεια ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

αυτό το ''έχω ήχο δεν έχω εικόνα'' που αναφέρεις μοιάζει να είναι πρόβλημα απο codec. τα μόνα που μπορώ να σου προτείνω είναι:

1. τυπική εγκατάσταση προγράμματος

2. κατέβασμα κάποιου πακέτου codecs και άν δεν έχεις του media player 10.

Σε τι ανάλυση παίζεις ?? σε εμένα τόσο σε 1024χ768 τόσο και σε 1280χ1024 με 32bit και drivers μέχρι και τους 71.84 που έχω δοκιμάσει είναι όλα οκ. Τέλος σαν έσχατη λύση θα δοκίμαζα το πρόγραμμα σε άλλο μηχάνημα με εί δυνατόν την ιδια συνθεση ή τουλάχιστον τα ίδια προγράμματα εγκατεστημένα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα. Τουλάχιστον παίζει κανονικά το demo και αυτό γιατί είχα απενεργοποιημένο το NVKeystone, μόλις το ενεργοποίησα η κατάσταση έφτιαξε, επίσης βλέπω κανονικά τα εργαλεία του pinnacle (titles, transitions etc) στο preview window, τα οποία δεν έβλεπα πριν. Απομένει να ασχοληθώ με τα mpeg να δω τι γίνεται, γιατί δεν είχα το χρόνο.

Τι ακριβώς κάνει το NVKeystone δεν έχω καταλάβει αλλά έλυσε το πρόβλημα που δεν έβλεπα ούτε το demo και δεν καταλάβαινα τι συμβαίνει.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πιθανόν να επανέλθω με καμιά απορία όταν αρχίσω να το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το studio 9.3 plus και το προβλημα ειναι οτι γενικα ο ηχος εχει ενα delay καπου μισο δευτερολεπτο.Αυτο χωρις να κανω capture η καποια διεργασια.Οτι βλεπω στην preview screen με μια καθυστερηση του ηχου.Η συλληψη εικονας γινεται απο μια εξωτερικη καρτα της k-world και ο ηχος απο την Audigy 2zs pl.pro.

Γνωριζει κανεις αν ρυθμιζεται απο καπου το delay?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι

το πρόβλημα της καθυστέρησης του ήχου έχει συμβεί και σε εμένα και τα μόνα που παρατήρησα ήταν ότι συνέβαινε όταν έτρεχε και κάτι άλλο παράλληλα στην διάρκεια του scene detection ή όταν ο σκληρός (αποκλειστικά για αρχεία video παραήταν fragmented. Στο studio δεν μπορεσα να βρώ λύση για να τον επαναφέρω στον σωστό ρυθμό με το video stream γιαυτό και στράφηκα στη λύση του DVD lab καθώς και του sony vega studio.... αλλά η όλη διαδικασία είναι πόνος.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι κατι απλο για να μην το κανει το studio.

Εδω θυμαμαι παλια που εκανα divx σε ορισμενα ρυθμιζες την καθυστερηση του ηχου σε ms νομιζω.

Τα αλλα προγραμματα που λες αυτο κανουν ε? Τοσο δυσκολο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

τα προγράμματα που αναφέρω είναι απλά αυτά που βρήκα μετα απο μια σύντομη δοκιμή σε καμιά 10ριά απο αυτά του είδους, και αυτά με ικανοποίησαν με το αποτέλεσμα.

Αν είναι πόνος ?? φαντάσου σε ταινία 2 ωρών (καθαρή χωρίς διαφημίσεις 1 και 20 με 2 διαφημιστικά διαλείματα να αφαιρούνται) προκύπτουν 3 κομμάτια οφέλιμης ταινίας τα οποία πρέπει να επεξεργαστούν ξεχωριστά αφού η καθυστέρηση στον ήχο τις περισότερες φορές είχε φθίνουσα μορφή, με το μάτι καρφωμένο στον μετρητή να υπολογίσεις πόσα milisecond υστέρηση υπάρχει (αν κάνεις λάθος το ξανακάνεις), όλη αυτή η δουλειά επί 3 και μετά δέσιμο και των 3 κομματιών σε 1 για να βγεί το τελικό κομμάτι.... πρέπει να τη θές ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ αυτή την ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Bασικα αυτο που θελω να φτιαξω ειναι η κασσετα της πενθημερης μου,γιατι ειναι ψιλοαθλια,αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι η καθυστερηση ειναι αυξουσα!

Ποιο λες να χρησιμοποιησω? Το σονυ καλο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και το sony vega studio και το dvd lab είναι το ίδιο καλά, αν και το πρώτο έχει ακόμα πιο πολλές παραμέτρους. Οτι μπορέσεις να βρείς. Σχετικά με την υστέρηση ανάλογα πόσο μεγάλη είναι σε βάθος χρόνου (πχ στα 15 λεπτά απο 200ms πάει 700ms) τόσα περισότερα κομμάτια θα πρέπει να κόψεις έτσι ώστε το κάθε κομάτι να έχει την μικρότερη δυνατή διακύμανση, αλλιώς το αποτέλεσμα δεν θα βγεί καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καθυστερηση του ηχου μπορεις να το διορθωσεις κλειδωνοντας την εικονα και αφαιροντας λιγο ηχο (απο την μπαρα του ηχου στην αρχη του βιντεο) τοσο ωστε να ευθυγραμιστει με την εικονα.

Το εχω κανει μερικες φορες και επιασε.

Συνηθως η καθυστερηση παρουσιαζεται οταν κανεις capture απο VHS με μεγαλο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.