Jump to content



κάτι μου κάηκε και δεν ξέρω τι είναι


kots

Recommended Posts

λοιπόν παιδιά εν τάχει η ιστορία.

έχω έναν athlon xp 2000+

δοκίμαζα μια καινούρια ψύκτρα. αναγκάστηκα να πιέσω παρα πολύ για να μπει αλλά τελικά κούμπωσε πάνω στο σοκετ.

ανοίγω το πισι, μπαίνει κανονικά στα windows. κάνε επανεκκίνηση για να μπω από bios να δω θερμοκρασίες. ξεκινάει από 44 φτάνει μέχρι τα 53 χωρίς να κουνάω τίποτα, και σβήνει. και από τότε δεν ξανάναψε.

λέω λογικά θα κάηκε ο επεξεργαστής γιατί ζεματούσε όταν τον έπιασα. βρίσκω έναν άλλον athlon xp τον βάζω πάνω και τίποτα. οπότε λέω μητρική.

αγοράζω μια καινούρια μητρική βάζω και τον καινούριο τον επεξεργαστή και τίποτα. βγάζω την μνήμη και την καρτα γραφικών, τις πάνω σε ένα άλλο πισι, και παίζανε κανονικά. η οθόνη μου δεν είναι.... οπότε δεν μένει τίποτε άλλο.

έκανα διάφορες δοκιμές. το κακό είναι ότι δεν ακούω κανένα τουτ από το ηχείο του κουτιού, άρα υποθέτω ότι ή η μητρική ή ο επεξεργαστής. αλλά είναι και τα δυο καινούρια ρε γμτο.

καμιά ιδέα ρε παιδιά για αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτό παίζει να έχουν καει και οι 2 επεξεργαστές...

Την πάτησα εγώ έτσι. Δεν είχε κουμπώσει καλά η ψύκτρα....αν και το νόμιζα...πάει ο πρώτος. Να δοκιμάσω και δεύτερο..Πάλι ΝΟΜΙΖΑ ότι κούμπωσε η ψύκτρα.....πάει και ο δεύτερος ...και ήταν και DLT3C..:( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ωραία μόδα! Εγώ έτσι κι αλλιώς δεν ακολουθώ τις διάφορες "μόδες" οπότε δεν χρειάζεται να φοβάμαι... :p

Υ.Γ.: Κάν'ομελέτα κι έρχεται!!! :look:

ολα με την σειρα ειναι:p :p :p :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

εκτός από αυτό παίζει να έχουν καει και οι 2 επεξεργαστές...

Την πάτησα εγώ έτσι. Δεν είχε κουμπώσει καλά η ψύκτρα....αν και το νόμιζα...πάει ο πρώτος. Να δοκιμάσω και δεύτερο..Πάλι ΝΟΜΙΖΑ ότι κούμπωσε η ψύκτρα.....πάει και ο δεύτερος ...και ήταν και DLT3C..:( :(

Ποοοοοο.....Σε λυπαμαι ! Ειχα ενα κομματι τετοιο 2400 κατι με αερα!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελικά ότι το πιο απλό είναι να τα ρίχνουμε όλα στα τροφοδοτικά. Μου θυμίζει ανεπαρκής ιατρικό πόρισμα σε ατυχές περιστατικό....... :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πιθανότερο είναι το τροφοδοτικό... Checkαρες το σύστημα με μόνο τα βασικά πάνω; Δλδ ενωώ χωρίς πρόσθετες κάρτες, δίσκους κ.τ.λ. Προσωπικά όταν μου είχε καεί ο SATA (από δική μου μαμακία), όταν ήταν συνδεδεμένος πάνω δεν άναβε το σύστημα. Δες μήπως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο. Αν παίζει με τα βασικά βάζε τα άλλα ένα ένα πάνω μέρι να βρεις τι φταίει. Καλλή υπομονή... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Μου φαίνεται τελικά ότι το πιο απλό είναι να τα ρίχνουμε όλα στα τροφοδοτικά. Μου θυμίζει ανεπαρκής ιατρικό πόρισμα σε ατυχές περιστατικό....... :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling

γνωμες λεμε φιλε μου,επειδη το λεμε δεν σημαινει οτι μπορει να ειναι και ετσι αλλα μεσα σε αυτο το φορουμ εχουν δοκιμαστει πολλα πραγματα και απο αυτα που λενε καποια παιδια που γνωριζουν περισσοτερα απο μενα σου λεω τι μπορει να φταιει:)

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολλές μα πάρα πολλές δοκιμές βρίκαμε τι έγινε.

ακούστε....

δεν είχε κουμπώσει καλά η ψύκτρα στον πρώτο επεξεργαστή. αυτός κάηκε... και βραχυκύκλωσε την πρώτη μου μητρική. εγώ έκανα την ******* και έβαλα στην βραχυκυκλωμένη μητρική τον δεύτερο επεξεργαστή, ο οποίος κάηκε και βραχυκύκλωσε και αυτός. ο οποίος κατά σειρά βραχυκύκλωσε και την δεύτερη μητρική που πήρα.

κάηκαν σύνολο 3 μητρικές και δυο επεξεργαστές για μια κωλοψύκτρα. και η πλάκα είναι ότι ο τυπάς που μου την έδωσε δεν την παίρνει πίσω. ευτυχώς ξηγήθηκε το παλικάρι με το μαγαζί και μου δοσε καινούρια μητρική κάνοντας εγγύηση τις προηγούμενες.

τώρα ψάχνω να βρω επεξεργαστή.... έτσι απλά παιδιά γίνανε τα πράγματα. σας λέω είχα απογοητευτεί. είχα δοκιμάσει τα πάντα. (και με ουλτρεξ τα έλουσα) και μετά από δεκάδες δοκιμές βρίκαμε τι φταίει.

αυτά που λέτε. ΤΟ ΔΙΔΑΓΜΑ μην βάζετε ότι ψύκτρες να ναι στους επεξεργαστές σας. εγώ αυτό πήρα από όλη την ιστορία. και φυσικά 185 ευρώ μείον. καλά είναι τουλάχιστον μάθαμε και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots [Σήμερα, στις 21:28]

κάηκαν σύνολο 3 μητρικές και δυο επεξεργαστές για μια κωλοψύκτρα. και η πλάκα είναι ότι ο τυπάς που μου την έδωσε δεν την παίρνει πίσω.

:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.