Jump to content



512mb ---> 1gb ram tweaking


Jpp

Recommended Posts

έβαλα και εγώ μια δεύτερη ραμ έκανα το διπλό κανάλι μου και ρωτώ .

Μήπως πρέπει να κάνω καμία ρύθμιση να εκμεταλλευτώ την παραπάνω μνήμη .

Χρησιμοποιώ μαχ 500μβ από ότι λέει στο task manager στο pf usage.

Μήπως πρέπει να αλλάξω

virtual memory

paging

memory usage που λέει adjust for best performance of programs - system cache ;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι βέβαια το pagefile να είναι σε ένα σταθερό μέγεθος και όχι μεταβαλλόμενο ώστε να μην κατακερματήζεται... min Και max δηλαδή το ίδιο νούμερο.

Ένα defrag μετά ή ακόμα καλύτερα ένα boot time defragmentation(diskeeper όποις έχει) και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά δεν έχει νόημα. Με το που ξεκινάει ο Η/Υ το page file είναι 1 GB. Για να γεμίσει αυτό το 1GB πρέπει να μη είναι ...λογικός χρήστης. Και από την στιγμή που δεν πρόκειται να αλλάξει αυτή η χωρητικότητα δεν έχει σημασία τι max θα του βάλει. Αυτά τα vm είναι αρκετά μεγάλα και με 1 GB μνήμη είναι υπεραρκετά

Link to comment
Share on other sites

NO PAGE FILE , με 1gb ram ειναι απλα χασιμο ελευθερου χωρου στον σκληρο , επισης μπορεις να δοκιμασεις απτο BIOS στην καρτελα agp να αλλαξεις το agp aperture size απο 128 σε 256 , εγω το δοκιμασα και ειχα και καποια προβληματα σταθεροτητας στο sims2 :p αλλα μπορει εσενα να σε οφελησει δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

To page file χρειάζεται όση μνήμη και να έχεις

Αν και ακούγεται παράλογο κάποιες εφαρμογές δε δουλεύουν χωρίς page file.

Όχι δεν έχει σχέση ποσά MB έχει η κάρτα γραφικών σου όσο θέλεις το βάζεις το aperture size συνήθως είναι καλό να το βάζεις ως το ¼ της φυσικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.