Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Κάτσε, πήρες μονοκόμματη αναβολή 8-9 ετών ?

Δεν ανανέωσες ενδιάμεσα ? Υποτίθεται δικαιούσαι έτη σχολής + 2. Κατόπιν λήξης αυτών μπορείς να ανανεώσεις, εάν δεν έχει αναιρεθεί ο λόγος της αναβολής.

Αν δεν έχεις κάνει κάποια ενδιάμεση ανανέωση, ίσως μπορείς να πάρεις την παράταση που θέλεις.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αυτοπροσωπως, όχι ότι στον πατέρα σου θα είπαν μπαρούφες, αλλά ίσως έχει καλύτερο αποτέλεσμα η προσωπική επαφή και ομιλία ( αν είναι και με τον κατάλληλο άνθρωπο).

Λέω εγώ τώρα...

Μιας και επιστρέφεις σε κάποια φάση Ελλάδα (αν κατάλαβα καλά) μπορείς να το ψάξεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, πήρες μονοκόμματη αναβολή 8-9 ετών ?

Δεν ανανέωσες ενδιάμεσα ? Υποτίθεται δικαιούσαι έτη σχολής + 2. Κατόπιν λήξης αυτών μπορείς να ανανεώσεις, εάν δεν έχει αναιρεθεί ο λόγος της αναβολής.

Αν δεν έχεις κάνει κάποια ενδιάμεση ανανέωση, ίσως μπορείς να πάρεις την παράταση που θέλεις.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αυτοπροσωπως, όχι ότι στον πατέρα σου θα είπαν μπαρούφες, αλλά ίσως έχει καλύτερο αποτέλεσμα η προσωπική επαφή και ομιλία ( αν είναι και με τον κατάλληλο άνθρωπο).

Λέω εγώ τώρα...

Μιας και επιστρέφεις σε κάποια φάση Ελλάδα (αν κατάλαβα καλά) μπορείς να το ψάξεις περισσότερο.

Ναι, (και όπως γράφει και ο qbiefox, έτσι ήταν για όλους τότε).

Πήρα για την σχολή στην Κρήτη το 2004 μέχρι το 2013. Την σχολή την έβγαλα το 2011, και το 2012 ξεκίνησα το μάστερ.

Μου είπαν, ότι παλιότερα, ίσχυε αυτό που γράφεις, πλεόν δεν ισχύει (από το 2005 και μετά), και δικαιούσε μόνο +3 χρόνια αν σε έχουν δεχτεί σε PhD.

Την Παρασκευή βράδυ θα προσγειώνομαι Ελλάδα, και σίγουρα θα πάω σε κάποια φάση.

Πέρσι, τον Αυγουστο, είχα πάει και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει ότι θα πρέπει να μπω Μάρτη, ή το πολύ Μάη. Στην ευλογη ερώτηση μου "Ναι, αλλά δεν θα έχω τελοιώσει με το μάστερ, τι γίνεται", η απάντηση ήταν "Καλά, άσε να 'ρθει ο καιρός και βλέπουμε"

Απαντάω, "Τι εννοείτε? Πρέπει να ξέρω!!!!"

Απάντησε το ίδιο, ποιο αγριεμένος...

Link to comment
Share on other sites

Am i that old ?

:hehe:

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Ακριβώς αυτό σου είπε και ο qbiefox, όταν πλησιάζει η φάση , τότε θα το επιλύσεις λέγοντας τι συμβαίνει στον αρμόδιο.

Επίσης μήν ψαρώνεις με τους αγριεμένους....:jester:

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν, ότι παλιότερα, ίσχυε αυτό που γράφεις, πλεόν δεν ισχύει (από το 2005 και μετά), και δικαιούσε μόνο +3 χρόνια αν σε έχουν δεχτεί σε PhD.

Τα χρόνια που παίρνεις για το PhD είναι επίσημα από την στρατολογία. Αυτό που λέω εγώ είναι για ψυχιατρικούς λόγους. Και καλά δλδ παίρνεις αναβολή ένα χρόνο γιατί έχεις αγχωθεί για την σχόλη. Δεν είναι αναβολή για σπουδές όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που πήρε τον 1 χρόνο είχε πάρει αναβολή το 2003 και έληξε τέλος του '12 και ο άλλος που πήρε τις 2 αναβολές, είχε πάρει αναβολή το 2002 , έληξε τέλος του '11, και πήρε αναβολή το '12 και το '13.

Η διαδικασία έχει ως εξής. Καμιά βδομάδα πριν μπει η ΕΣΣΟ, ανακοινώνεται από την στρατολογία ημέρα και νοσοκομείο που πάνε όσοι θέλουν να πάρουν αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους. Πας εκεί, και την πρώτη αναβολή την παίρνεις λέγοντας απλά την αλήθεια (είμαι στα μέσα των σπουδών μου, θέλω να τελειώσω πριν μπω κλπ κλπ) Εσύ που είσαι και εξωτερικό, νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου δώσουν. Πρέπει να πας εσύ ο ίδιος (νομίζω πρέπει να συνοδεύεσαι και από συγγενικό πρόσωπο)

Ρώτα στην στρατολογία για την ακριβή διαδικασία. Χοντρικά 2-3 μήνες πριν μπεις, παίρνεις και ρωτάς πότε περίπου πρέπει να ξαναπάρεις. Θα σου πουν κάτι του στυλ, πάρε παλι 1 μήνα πριν μπεις. Ε και όταν ξαναπάρεις σου λένε ημερομηνία και που πρέπει να πας.

Το να έρθεις Ελλάδα δεν το γλυτώνεις. Απλά θα έρθεις για λίγο και δεν θα μπεις σε διαδικασία να διακόψεις σπουδές. Πάντως ειλικρινά δεν είναι τίποτα δύσκολο.

EDIT: Την αναβολή μίας ΕΣΣΟ την παίρνεις από την στρατολογία. Την αναβολή που σου λέω εγώ την παίρνεις για ψυχιατρικούς λόγους. Απλά τον πρώτο χρόνο για ψυχιατρικούς λόγους τον δίνουν για πλάκα.

Thanks a lot.

Θα βάλει ο πατέρας μου, έναν φίλο του, να βάλει τα "μέσα" να μάθει περισσότερα :whistling

Ερώτηση κρίσεως, για την δευτερη περίπτωση (αυτή με τον 1 χρόνο), πρέπει να κουρευτώ? :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα με τις αναβολές (τυχαίο - δεν νομίζω!) ισχύουν τα εξής:

1. Αναβολή δίνουν μέχρι τη συμπλήρωση του 28ου έτους της ηλικίας (27 'πραγματικά').

Παλιότερα με το παλιό χαρτί που είχα, μπορούσες εάν ξεκινούσες μάστερ να πάρεις μέχρι το 29ο έτος της ηλικίας (28 'πραγματικά'), όμως αυτό άλλαξε το 2005 και μάστερ / πτυχίο έγιναν το ίδιο.

2. Αναβολή για διδακτορικό μπορείς να πάρεις μέχρι το 31ο έτος της ηλικίας (30 πραγματικά) ΑΛΛΑ:

-Θα πρέπει να μπορείς να τελειώσεις το διδακτορικό εντός του χρόνου που δικαιούσαι.

Κοινώς, αν σκάσεις μύτη 29 χρονών και πεις θέλω αναβολή γιατί ξεκίνησα PhD, δεν στη δίνουν γιατί στα 30 δεν θα τό 'χεις τελειώσει. Θα πρέπει να είσαι 27 χρονών ή μικρότερος, αν είναι 3 χρόνια.

3. Υπάρχουν 2 ειδών αναβολές που μπορείς να πάρεις, η πιο εύκολη είναι η λεγόμενη 'για κοινωνικούς λόγους', η οποία την παίρνεις απλά με ένα χαρτί από τον καθηγητή σου στο πανεπιστήμιο ότι δεν έχεις τελειώσει κλπ. και είναι 3μηνη (κερδίζεις 1 εσσο) και δεν μπορείς να πάρεις 2η τέτοια, και η άλλη είναι η κλασσική για ψυχολογικούς λόγους την οποία εν γένει την δίνουν πολύ εύκολα αν έχεις 1-2 χρόνια σπουδών μπροστά σου και θες να τελειώσεις. Συνήθως σου δίνουν 1 χρόνο (1 χρόνο + 1 ΕΣΣΟ = 15 μήνες στην πράξη) και μετά πρέπει να ξαναπάς για 2η. Αυτή όμως δεν την παίρνεις από στρατολογία αλλά θα πρέπει είτε να καταταγείς και να την πάρεις από μέσα (αυτό είχα κάνει εγώ) ή να κάνεις τη διαδικασία του φρουραρχείου. Αν καταταγείς εξαρτάται από το στρατόπεδο το αν τη δίνουν εύκολα (εμένα χωρίς κανένα χαρτί από ψυχολόγο μου τη δώσαν πανεύκολα), αν δεν καταταγείς και πας φρουραρχείο λένε ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον κάποιο χαρτί από ψυχολόγο (το οποίο δεν το έχω κάνει προσωπικά και άρα δεν ξέρω).

Όσον αφορά τις ποινές και τις κυρώσεις για ανυποταξία / λιποταξία κλπ., προβλήματα υπάρχουν μόνο εφ'όσον κατοικείς εντός ελληνικού εδάφους. Αν μένεις στο εξωτερικό υπάρχει ειδική κατηγορία (ανυπότακτοι εξωτερικού) στην οποία μπορείς να βγάλεις διαβατήριο μέσω πρεσβείας κλπ. Φυσικά ο κ. Βενιζέλος μας 'έπιασε' ακόμη και εμάς τους ανυπότακτους εξωτερικού και μας έβαλε 6000 ευρώ πρόστιμο που περνάει στην εφορία και παίρνει προσαύξηση 1% το μήνα, αλλά από κει και πέρα αποφασίζεις το τι θες να κάνεις και το πώς θες να κινηθείς. Σε κάθε περίπτωση όμως αν γίνει η στραβή και βγεις ανυπότακτος το 6000ρο δύσκολα το γλιτώνεις, ακόμη και να καταταγείς είσαι υπόχρεος να το πληρώσεις. Παραγράφεται μόνο αν φτάσεις τα 35 χρόνια ηλικίας (πράγμα όχι πολύ άμεσο για τους περισσότερους).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ [MENTION=1085]sotiris[/MENTION]. Tα 1 και 2 είναι ότι είπαν στον πατέρα μου. Από τα υπόλοιπα, του είπαν για τους κοινωνικούς λόγους (1 ΕΣΣΟ).

Για ψυχιατρικά / ψυχολογικά δεν του είπαν για έναν χρόνο, αλλά για 6 μήνες. Δεν του είπαν επίσης για διαδικασία Φρουραρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Nooz.gr : "Η Ελλάδα της κομμούνας που ονειρεύεται ο Τσίπρας"

Πλήρη συνδικαλιστικά και πολιτικά δικαιώματα για όλους τους στρατιώτες και τους κατώτερους αξιωματικούς.

Οι εκλεγμένες και ανακλητές επιτροπές στρατιωτών και κατώτερων αξιωματικών πρέπει να αποφασίζουν για όλα τα ζητήματα που αφορούν τη μονάδα.

Εκλογή και δικαίωμα ανάκλησης όλων των αξιωματικών από τους στρατιώτες. Μέτρα βελτίωσης της ζωής στις μονάδες (υγιεινή, διατροφή, επαρκείς άδειες) και αύξηση του μισθού του φαντάρου στο ύψος του επιδόματος ανεργίας.

Επαρκής εκπαίδευση στα όπλα καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας.

Όχι στον επαγγελματικό στρατό. Θητεία με εκπαίδευση στα όπλα όλου του εργαζόμενου λαού, σαν εγγύηση για την προάσπιση των δικαιωμάτων και των κατακτήσεών του.

Αμοιβή όλων των αξιωματικών με το μισθό ενός ειδικευμένου εργάτη.

Πλαισίωση του στρατού από στρατιωτικά αποσπάσματα των εργατικών οργανώσεων που θα εκπαιδευτούν στα στρατόπεδα με έξοδα του κράτους.

Να'σαι καλα ρε ναυτακι, γελασαμε παλι και σημερα :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Τό χουν χάσει από καιρό, το 'όχι στον επαγγελματικό στρατό' από τον Σύριζα είναι κωλοτούμπα ολκής, οι μισές συνιστώσες θα τον κρέμαγαν τον Τσίπρα αλλά φρόντισε και βρήκε τη ... συνισταμένη των συνιστωσών (ο Σύριζα δεν έχει πλέον συνιστώσες) και αλωνίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ [MENTION=1085]sotiris[/MENTION]. Tα 1 και 2 είναι ότι είπαν στον πατέρα μου. Από τα υπόλοιπα, του είπαν για τους κοινωνικούς λόγους (1 ΕΣΣΟ).

Για ψυχιατρικά / ψυχολογικά δεν του είπαν για έναν χρόνο, αλλά για 6 μήνες. Δεν του είπαν επίσης για διαδικασία Φρουραρχείου.

Δικαιούσαι μάξιμουμ 2 χρόνια ψυχολογικής αναβολής.

Σου δίνουν 6 μήνες ή 1 χρόνο ανάλογα την περίπτωση. Θα μπορούσαν και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνουν.

Μετά τα 2 χρόνια θα πρέπει να ελεγχθείς αν στέκεις καλά και αν όχι μπορείς να βγάλεις Ι5.

Δες περισσότερες πληροφορίες στο OMHROI.gr :: «Η Ελλάδα αλλάζει, θα αλλάξει και ο στρατός», έχει τα πάντα (απορώ που δεν τό 'χεις ψάξει :p).

Βέβαια αν τώρα θες να ενισχύσεις τον κόκκινο στρατό που ευαγγελίζεται το 'αφεντικό' σου (Τσίπρας), δεν χρειάζεται να ψάχνεις για όλα αυτά :hehe::p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα info, δεν εψαξα στο δίκτυο τι λενε, ακομα...

Για το πολιτικό σχόλιο (το οποίο πρέπει να γράψω σε 3 θρεντς), ισχυει το εξης. Η αυτοαποκαλουμενη κομμουνιστική πλατφόρμα του Συριζα που αποτελείται απο 16 ατομα, έβγαλε τις αποψαρες της στο δίκτυο, το site δεν το είδα πολύ αλλά νομιζω οτι οντως δεν ξεκαθάριζε σωστα τι είναι αυτό που διαβαζατε.

Δεν ηταν τίποτα άλλο παρα απόψεις τους προς ψήφιση. Δεν ψηφιστικαν και δεν είναι θέσεις του Σύριζα.

Πήγαν λοιπον οι καφροι της "ομάδας αλήθειας", και τις παρουσίασαν σαν επίσημες θέσεις του Τσίπρα, τσιμπησαν και η μπλογκόσφαιρα που δεν ξέρει τι σημαίνει διασταύρωση είδησης, και οι διάφοροι καλοθελητες του Λάμπη το ποσταραν παντού...

Προφανώς βγηκαν και βουλευτές του Σύριζα και ειπαν τι ισχυει, αλλά μην περιμένετε να βγει αυτό προς τα εξω.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο το ναυτακι ομως περσι τον Μαιο ελεγε οτι δεν θελει να υπαρχει καθολου στρατος και και φετος πριν 3 μηνες γκρινιαζε για τις μειωσεις στους μισθους των ΕΠΟΠ, δεν περιγραφω αλλο :p

Τα παραπανω παντως πρωτα τα ακουσα απο το ραδιοφωνο και μετα γκουγλαρα για να βρω ενα προχειρο λινκ ωστε να εχω κατι για να κραζω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Απο σειρα μου στην Θηβα που ειναι εκει απο Μαιο στην ιδια ειδικοτητα(οδηγος) μου λεει οτι τους παει αρκετα καλα..Το σημαντικο ειναι να εχω καλη παρεα οπως στη χιο και να την παλεψω με τους ''μεγαλους'' γτ ειναι πολλα τα αστερια εκει μεσα astro..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Εγώ από ΣΣΕ απολύθηκα, αλλά μας πήγαινε αίμα στις υπηρεσίες. Όσο για τα αστέρια, σκέψου, χαιρετάγαμε από αντισυνταγματάρχη και πάνω :p Όλοι οι άλλοι θεωρούντουσαν "μικροί":hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.