Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Εγω δεν πηρα sleeping bag οταν παρουσιαστικα αυλωνα και το μετανιωσα ΠΙΚΡΑ, απιστευτο κρυο + το χιονι μεχρι το γονατο, κοιμομουνα με κουβερτα παραλλαγη και ισοθερμικο - σκελαια απο μεσα χωρις κανενα αποτελεσμα, ξυπναγα το επομενο πρωι και τριζανε τα δοντια μου, ο καιρος μαλιστα ητανε τοσο χαλια που το πρωτο επισκεπτηριο ακυρωθηκε, οταν τελικα ορκιστηκα το sleeping bag δεν ειχε πολυ νοημα, τα χιονια ειχανε λιωσει 2 μερες πριν την παρελαση και ο καιρος ειχε φτιαξει αρκετα.

Τουλαχιστον πιο μετα τον νοεμβριο του 08 θυμηθηκαν να βαλουν καλοριφερ στο 2ο ταγμα στην Κυπρο. Απιστευτη υγρασια στο νησι btw

@ jason : απλα φροντιζεις να το εχεις κρυψει καπου την ωρα της πρωινης επιθεωρησης :p

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν θα πας και θα ρωτησεις σαν τους απαλευτους αν επιτρεπεται το sleeping bag, θα το βγαλεις αφου κλεισουν τα φωτα και δεν το λες και σε κανενα.

εγω θυμαμαι το εβγαλα απο την πρωτη μερα, τη δευτερη ξεφυτρωσανε και αλλοι, και μετα αρχισαν και ρωτουσαν ολοι αν επιτρεπεται και τοτε κοιμηθηκα κανονικα μεσα αν και την επομενη το εβαλα και αυτο μεσα στα σεντονια.

Βασικα βρες τροπο να προσαρμοστεις και να φιδιασεις, αυτη ειναι η εκτη αισθηση που θα αναπτυξεις εκει και το μονο ενδιαφερον κιολας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grunt,εσύ διάλεξες να πας Κύπρο?

Ναι, υπηρχανε καμποσοι με την ενδειξη ΕΛΔΥΚ καθως γινεται καθε 3 μηνες παιδομαζωμα, εγω ετυχε να μην την εχω και να δηλωσω εθελοντης, δεν το μετανιωσα στιγμη !! ασχετα αν μας φλομωσαν στο ψεμα οταν ηρθανε διαφοροι μονιμαδες στο κεντρο " αδεια καθε 45 μερες " " παιρνετε τα μορια που παιρνουν οι καταδρομεις στην ελλαδα " " δεν υπαρχει ελδυκαριος που να μην εχει κουτοπωσει κυπρια ( :hehe: ) " και πολλες αλλες μπαρουφες, τουλαχιστον πηρα ετσι ενα σημαντικο μαθημα στα 19, οπου ακους πολλα κερασια να κρατας μικρο καλαθι :)

Link to comment
Share on other sites

Φαγώσιμα νο νιιντ ειδικά στο κέντρο, όλο σε ταίζουν.

Sleeping bag στα πιο πολλά κέντρα ΔΕΝ αφήνουν,,, εγώ θα έλεγα να μην πάρετε 1η φουρνιά, σας το φέρνουν στο 1ο επισκεπτήριο.

doll, μολις γυρισα απο στρατοπεδο Αυλωνα. Παρουσιαζοταν ο αδερφος μου.Μια χαρα τον αφησαν με το sleeping bag , ενω ειδα και πολλουςςς ακομη φορτωμενους με δαυτα!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πως το εννοεις το "πολυ καλα", στο 2ο ταγμα τουλαχιστον οι 300ρηδες 7 απτους 9 μηνες φτυσανε αιμα, ηρθαμε εμεις τα bottomfish οι 2αρηδες κατσαμε 2 βδομαδες χωρις ενοπλες υπηρεσιες μετα πηραμε ολοι μαζι 6 μερες αδεια νωρις νωρις (για να κανουνε πασχα σπιτια τους οι πιο παλιοι) και μεχρι να στρωσει η ολη κατασταση τους πηγε 20 μεσα :hehe:

Το κορυφαιο ητανε με την δικια μου σειρα στο πρωτο ταγμα, καλως ηρθατε μπλα μπλα μπλα χρεωθειτε παγουρια κρανη εξαρτησεις κλπ αυριο παμε για σκοινακια :hehe: εβγαινα καθε μερα λευκωσια και εψαχνα να βρω κανεναν απτο 1ο, "τι διαλο" ελεγα μεσα μου, τους απηγαγαν ? :p

edit : στουμπωσε τον στο λουκανικο, ωτασπιδες μας δωσανε εμας μαζι με ολα τα αλλα ειδη που χρεωθηκαμε την πρωτη μερα, καλο ειναι βεβαια να παρεις απο κανενα φαρμακειο γιατι αυτες οι πρασινες δεν κανανε και την καλυτερη δουλεια, μετα την ορκομωσια ομως αφου ετσι και αλλιως βολες δεν κανετε πριν ορκιστειτε, επαναλαμβανω πως ειναι βασικο να μπειτε νωρις νωρις, εγω μπηκα κοντα στις 12 ο εξυπνακιας και μεχρι να ταχτοποιηθουν ολα και να παω στην ιλη μου ειχε νυχτωσει.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

LOL οι διαφορές.

Εγώ φτάνω Λήμνο, 1 μέρα προσαρμογή, 2η σχοινάκια 11 μέρες στο βουνό (πάρε 2΄C και 98% υγρασία), και το τυπικό ήτο 45 ΜΕΣΑ, 1 υπηρεσιακό.

Οπότε όταν μου λέγανε οι σειρές μου 2-1 καταλαβαίνεις πως ήταν θεικό :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 μπλουζάκια παραλλαγής

5 Ζευγάρια κάλτσες

2 ζευγάρια ισοθερμικές κάλτσες

2 φούτερ παραλλαγής

Ισοθερμικό σετάκι πάνω κάτω

Αντιβακτηριδιακό για τα αρβυλα

Βαφή με σφουγγαράκι για τα αρβυλα

Σιλικονούχους πάτους

Σκούφος κανονικός και ένας full face

Γάντια με χοντρή επένδυση

Λουκέτα 3 με μεγάλο λαιμό 2 μεσαία 2 μικρά

Σάκος για να τα χωρέσει όλα αυτά

Τσαντάκι για ξυριστικά

Ξυριστικά

Σαμπουάν

Kρεμοσαπουνο

Χαρτί υγείας

Ωτοασπίδες (πολύ σημαντικές)

Νυχοκόπτης

Φακός

Καραμέλες για το λαιμό

Σάκος για τα άπλυτα

πετσέτες σώματος,προσώπου

2 σεντόνια και μαξιλαροθήκες.

sleeping bag

Ένα πολύμπριζο Τ

Ένα mp3 (με μπαταρία για να γλιτώνω επαναφόρτιση)

Μια μπακατέλα για κινητό μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο.

Μπορεί να ξέχασα τίποτα ψιλοπράματα,είναι παρα πολλά.

Παρουσιαζομαι αύριο.

Γιάννενα :)

To Dremel να πάρεις μαζί!!!:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jason οι πατοι με σιλικονη εχουν μια ταση να θρυματιζονται και να μην ειναι ανετοι μετα απο καμια 10αρια μερες.Παρε απλα πολυ χοντρους και μαλακους πατους.Απο σεντονια παρε μονο ενα αμα θες να το ριχνεις στο κρεβατι και να βαζεις πανω το sleeping bag.Μαξιλαροθηκη μην παρεις γιατι οταν θα στρωσεις φακελο δεν θα θες να τον ξεστρωσεις για να βαλεις μαξιλαροθηκη:).Συμβουλη:παρε μερικες παραμανες για να στερεωσεις τον φακελο και να μην ανοιγει με τπτ και μερικα χανζαπλαστ μηπως και σε χτυπησουν τα αρβυλα(σειρα μου που τον χτυπησαν τα αρβυλα εβαλε σερβιετες(ποτε δεν μαθαμε που τις βρηκε)).Σκονη για κοριους δεν ειδα κανεναν να γραφει και θα εχουμε γαζωμα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο για τον στρατό είναι και αυτό ANIL | ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ - ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΙΛΙΚΩΝ - ΜΠΑΜΠΟΥ - ΚΑΛΑΘΙΑ - ΤΕΧΝΗΤΑ ΑΝΘΗ - ΣΤΥΨΗ (ΑΙΜΟΣΤΑΤΙΚΟ)-ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ

Μιλάω για αυτό που μοιάζει σάν κιμωλία. Σταματάει το αίμα σε 1-2 sec.

Το βρίσκετε στα φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο οποιος εχει τα προσοντα ( υψος 1.80 - αποφοιτος ΑΕΙ - φυσιολογικη φυσικη κατασταση ) ή εστω το βυσμα και γουσταρει εκπαιδευση θα του συνιστουσα να δει αυτο το βιντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=fTFYnJbf8s4]YouTube - KESN 2010g[/ame]

Το ανεβασε ενας γνωστος μου μολις τωρα, νταξει ειχα πολλα παρε-δωσε με στρατονομους οταν ειμουνα λεσχη ( ενος μαλιστα του εφτιαξα το λαπτοπ που του κρασαρε στο civilization IV :hehe: ) και περναγε το νουμερο στην πυλη αερας, ποτε ομως δεν ειχα φανταστει οτι περνανε ΤΕΤΟΙΑ εκπαιδευση στην καρδιτσα, πραγματικα ειδα το βιντεο τωρα και πορωθηκα, μανα γιατι με εκανες 1.75 ? :(:p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτά που γράφονται σε αυτό το thread.

Δηλαδή αυτό το "με γ@μισαν αλλά μου άρεσε/άξιζε/έμαθα/τι να κάνεις/κλπ".

1st step of ωχαδερφέ accomplished.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο οποιος εχει τα προσοντα ( υψος 1.80 - αποφοιτος ΑΕΙ - φυσιολογικη φυσικη κατασταση ) ή εστω το βυσμα και γουσταρει εκπαιδευση θα του συνιστουσα να δει αυτο το βιντεο

Το ανεβασε ενας γνωστος μου μολις τωρα, νταξει ειχα πολλα παρε-δωσε με στρατονομους οταν ειμουνα λεσχη ( ενος μαλιστα του εφτιαξα το λαπτοπ που του κρασαρε στο civilization IV :hehe: ) και περναγε το νουμερο στην πυλη αερας, ποτε ομως δεν ειχα φανταστει οτι περνανε ΤΕΤΟΙΑ εκπαιδευση στην καρδιτσα, πραγματικα ειδα το βιντεο τωρα και πορωθηκα, μανα γιατι με εκανες 1.75 ? :(:p

Νομίζω εκπαίδευση ΕΔ δε συγκρίνεται με άλλο σώμα στρατού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.