Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Λολ ναι, το ειχα ξεχασει. :-Ρ

Σε ποιο λοχο ειναι; στον 1ο που ειμαι εγω νομιζω δεν υπαρχει τετοιο ονομα.

Στάλθηκε από το GT-B5512 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

α δεν ξέρω :p σου στέλνω πμ φώτο του

τελικά είναι 3ο λοχο 3ο πυροβολικο? κατι τετοιο και 1ο ουλαμό

Έγινε επεξεργασία από filthy_dwarf
Link to comment
Share on other sites

Στο πυροβολικό υπάρχουν μοίρες που αποτελούνται απο πυροβολαρχίες που αποτελούνται απο ουλαμούς.

3η μοίρα 3η πυροβολαρχία 1ος ουλαμός?Ωραίες οι εποχές στο ΚΕΠΒ άπειρη σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

α δεν ξέρω :p σου στέλνω πμ φώτο του

τελικά είναι 3ο λοχο 3ο πυροβολικο? κατι τετοιο και 1ο ουλαμό

Δεν εχει πυροβολικο στο Ναυπλιο ρε ;-Ρ

Στάλθηκε από το GT-B5512 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο χαλι η κατασταση... Θυμαμαι στην χιο τα ιδια χαρτακια και φιλτρακια ειχαν 20 και 40 λεπτα αντιστοιχα και στην Αθηνα οι τιμες ηταν διπλασιες..

Παρομοιο σκηνικο και με τα αναψυκτικα.

Στην πρωτη περιπτωση κοστιζαν 50-60 λεπτα και στην Αθηνα 80-90.

Μπορει να μην ειναι τραγικες οι διαφορες οπως στο Κεπβ οπου ιδιωτικοποιηθηκε το ΚΨΜ αλλα με εκνευριζει οπου καποιος ανθ/λγος, υπ/λγος με εισοδημα στο 1000ρικο τσεπωνει απο τους στρατιωτες οπου εχουν εισοδημα 8.62 ευρω...

Sent from my Note II using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

"-Επίσης το χαρτί τη τουαλέτας έχει 80 λεπτά (και πρέπει να το αγοράσεις αφού πλέον δεν το παρέχει ο στρατός)"

Σοβαρά δεν σας δίνουν χαρτιά; Δεν μπορώ να το χωνέψω!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε πριν 5 χρονια δινανε, κανονικα δικαιουσαι συγκεκριμενη ποσοτητα μαζι με βερνικι για τις αρβυλες.

Στο καψιμι στην ΑΣΔΥΣ που εκανα τον τελευταιο (και χειροτερο) μηνα στην θητεια μου δεν ειχε χαρτι, την μια μερα δανειστικα μωρομαντηλα την επομενη εφερα απο το σπιτι :p

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο ΚΕΜΧ στο Ναύπλιο οι τιμες είναι οντως συμβολικες για όλα, ακομη και για όσα έρχονται από catering.

Χαρτί τουλατεας όντως δεν δινουν, αλλά για νταξ, μη τρελαινοματε, 15 λεπτά έχει από το ΚΨΜ.

Η κοτσάνα ήταν ότι στην 329 τουλάχιστον δεν εδωσαν παντόφλες και πολλοί δεν ειχαν φέρει από το σπίτι τους αλλά τουλάχιστον σε εμας με μέριμνα των λόχων πήραν οι περισσότεροι και κυρίως όλοι όσοι είχαν άμεση ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι άλλο...

Όχι πόσα πληρώνουν οι φαντάροι αλλά πόσα παίρνει ο έχων το ΚΨΜ...

Αν κάποιος έχει μπει ΚΨΜ ειδικά σε κανά ΓΕΕΘΑ :whistle2: θα γνωρίζει τη μπίζνα που έπαιζε...

Σκεφτείτε μόνο ότι 10 λεπτά να ανέβαζες τη τσιαπάτα (Στεργίου κι άγιος ο θεός..), από 0,75 σε 0.85, τοστάκι από 0,45 σε 0.55 κτλ κτλ, αν βάλεις όλα το κέρδος από τα προιόντα έβγαινε μισθός κανονικός....

Και για να μη νομίζετε ότι λέω ******** 1μιση μήνα σε ΚΨΜ του ΓΕΕΘΑ (1 από τα 5-6 πόσα είχαμε) έβγαλα περισσότερα σε ένα μήνα απ'από οπουδήποτε έχω δουλέψει κανονικά στη ζωή μου!

Και δεν είναι ότι τα έβαλα τσέπη!Όχι όλα :p,αλλά τσάμπα έτρωγα,τσάμπα έπινα, το ίδιο και τα παιδιά από το θάλαμο... Διότι ο αξιωματικός ήξερε τι παιζόταν και στο τέλος του μήνα, όταν του πηγαίναμε τα έσοδα που πάντα ήταν περισσότερα απ' ότι έπρεπε έκανε την πάπια....

Στον Έβρο βέβαια τα πάντα ήταν φθηνά αλλά δεν είχαμε και ποικιλία!Dolce,μωρομάντηλα 6 μήνες τη βγάλαμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει η θητεια στη Κυπρο ετσι απο περιεργεια ;

Για εμένα που είμαι Διαβιβάσεις ήταν ζωάρα (ευτυχώς).

Γενικά σε κάποια στρατόπεδα δε περνάνε και πολύ καλά γιατί ορισμένοι λοχαγοί είναι τραγικότατοι

(μετράνε με χάρακα το φάκελο κλπ) αλλα σίγουρα ότι σώμα και αν είσαι η Κύπρος, προσωπικά, είναι η

καλύτερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει η θητεια στη Κυπρο ετσι απο περιεργεια ;

Στάλθηκε από το GT-B5512 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εγώ μια χαρά πέρασα. Τουλάχιστον κάναμε και τίποτα ασκήσεις δεν ήταν η ζωή μόνο σκοπέτο. Επίσης παίρνεις (τουλάχιστον έπαιρνες) γύρω στα 300€ το μήνα συν του ότι για να επιστρέψεις σπίτι σε άδεια σου παίρνουν πήγαινε έλα αεροπορικά. Το φαγητό ήταν πολύ καλό (πήρα 20 κιλά σε όγκο) και οι εγκαταστάσεις πολύ καλύτερες απ' όσα άκουγα στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.