Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

λογικά Ρόδο θα πας αλλά αν σου κάτσει να πας Καστελόριζο πήγαινε γιατί θα είσαι φιλοξενούμενος και δεν θα έχεις καραβανάδες πάνω απο το κεφάλι σου θα έχεις συχνά υπηρεσία αλλα θα είσαι ξέγνοιαστος

Link to comment
Share on other sites

Οκ ... Ευχαριστω ... Πάντως αν ξέρεις κάποιος για πολυκαστρο η ασσηρο ας πει ... Γτ άκουσα οτι περνάνε καλα εκει .............

Φιλαρακι ημουν Ασσηρο (σειρα 313).Πεζικο , μοναδα 507 και 501. Πολυ καλα ηταν τοτε για τωρα δεν ξερω..

Υπηρεσιες 1-13... τοτε ομως το ξαναλεω..;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

η ειδικότητα δεν είναι το σώμα. Π.χ. ΧΤ/ΚΤ(Χειριστής Τηλετύπου Κρυπτογράφος), ΧΑΜ (Χειριστής ασυρμάτων), οδηγός, κ.λπ αυτά είναι ειδικότητες.

Τα πράγματα σε κάθε μονάδα μπορεί να αλλάξουν πολύ ή λίγο αναλόγως με τα πρόσωπα (διοικητών, αξιωματικών, υπαξιωματικών, στρατιωτών). Κάτι που για έναν ήταν ΟΚ τον Μάρτη του 2008 μπορεί να είναι κόλαση για σένα τον Φεβρουάριο του 14. Παίζει ρόλο κι ο χαρακτήρας κι οι συνθήκες. Μερικοί θέλουν μεγάλη πόλη με εξόδους, να είναι καλός ο τόπος όταν βγαίνεις κλπ. Άλλοι προτιμούν κλεισμένοι σε φυλάκιο για μήνες όπου όμως δεν έχουν τον κάθε παπαροκαραβανά πάνω από το κεφάλι τους καθημερινά και μπορούν να παίζουν στον υπολογιστή όλη μέρα.

Το σημαντικότερο imho είναι να είσαι εγκεφαλικά όσο πιο χαλαρός αντέχεις και να τύχεις με καλή παρέα. Κάθε τόπος έχει τα καλά του και τα κακά του κι αν στραβώσεις, δεν ΄πα να ΄σαι κι έξω από το σπίτι σου, χάλι θα είναι. Ας είσαι εσύ εντάξει στις συμπεριφορές σου με τα υπόλοιπα παιδιά κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει :-) Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

η ειδικότητα δεν είναι το σώμα. Π.χ. ΧΤ/ΚΤ(Χειριστής Τηλετύπου Κρυπτογράφος), ΧΑΜ (Χειριστής ασυρμάτων), οδηγός, κ.λπ αυτά είναι ειδικότητες.

Τα πράγματα σε κάθε μονάδα μπορεί να αλλάξουν πολύ ή λίγο αναλόγως με τα πρόσωπα (διοικητών, αξιωματικών, υπαξιωματικών, στρατιωτών). Κάτι που για έναν ήταν ΟΚ τον Μάρτη του 2008 μπορεί να είναι κόλαση για σένα τον Φεβρουάριο του 14. Παίζει ρόλο κι ο χαρακτήρας κι οι συνθήκες. Μερικοί θέλουν μεγάλη πόλη με εξόδους, να είναι καλός ο τόπος όταν βγαίνεις κλπ. Άλλοι προτιμούν κλεισμένοι σε φυλάκιο για μήνες όπου όμως δεν έχουν τον κάθε παπαροκαραβανά πάνω από το κεφάλι τους καθημερινά και μπορούν να παίζουν στον υπολογιστή όλη μέρα.

Το σημαντικότερο imho είναι να είσαι εγκεφαλικά όσο πιο χαλαρός αντέχεις και να τύχεις με καλή παρέα. Κάθε τόπος έχει τα καλά του και τα κακά του κι αν στραβώσεις, δεν ΄πα να ΄σαι κι έξω από το σπίτι σου, χάλι θα είναι. Ας είσαι εσύ εντάξει στις συμπεριφορές σου με τα υπόλοιπα παιδιά κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει :-) Καλή τύχη.

αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Νοέμβριο δεν νομίζω οτι τον προλαβαίνεις με τιποτα, γιατι οι καταταξεις ξεκινάνε την ερχόμενη βδομάδα.

Για καλο και για κακο βέβαια κανε και ενα τηλ στο στρατολογικο γραφειο που ανηκεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99.9% πας Φεβρουάριο.

Απλά αν αργήσεις κοίτα μη χάσεις και το Φεβρουάριο γιατί δεν μπαίνεις στην επόμενη αλλά στην παρα-επόμενη.

Δλδ αν κόψεις δεκ. νομίζω πας μετά το φλεβάρη. Αλλά αν μιλήσεις μαζί τους και δεν πέσεις σε κάνα τρόμπα, μπορείς να μπεις και στην επόμενη. (όλα γίνονται δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99.9% πας Φεβρουάριο.

Απλά αν αργήσεις κοίτα μη χάσεις και το Φεβρουάριο γιατί δεν μπαίνεις στην επόμενη αλλά στην παρα-επόμενη.

Δλδ αν κόψεις δεκ. νομίζω πας μετά το φλεβάρη. Αλλά αν μιλήσεις μαζί τους και δεν πέσεις σε κάνα τρόμπα, μπορείς να μπεις και στην επόμενη. (όλα γίνονται δηλαδή)

Καλά το αφήνω το πλαν :p

Το σκεφτόμουνα γενικά, σε περίπτωση που χάναμε το εξάμηνο εντελώς να την κάνω για στρατό.

Αλλά ας το αφήσω για την ώρα του...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, γενικά νομίζω οτι υπάρχει παραθυράκι να καταταγείς με την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ αλλά λογικα και για αυτό θα υπάρχει κάποια διορια.

Φαντάσου οτι για να καταταχθείς Νοέμβριο η αναβολή κανονικά πρέπει να κοπεί μεχρι και 31/8

Γι'αυτό σου λέω να πάρεις καλύτερα ένα τηλέφωνο να δεις τι παιζει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION]

Μιας ειχα κοψει την αναβολη τετοια περιοδο στο ρουφ μου ειπαν οτι απο νοεμβρη ως τελη δεκεμβρη ειναι οι καταταξεις του μαρτη.

Οσοι ειναι μπειτε συντομα καλο κουραγιο κυριοι και προπαντως γερο στομαχι....

Επισης 7 μηνες στο στρατο εχω μαθει απο τα 10 που μου λενε το 1 ειναι αληθινο....

Τελος οσοι ψαχνεστε για μεταθεσεις σε βυσματικες μοναδες σας προτεινω να το ξανασκεφτειτε μιας και τα βυσματα ενοχλουν πολυ τους διοικητες και μετα ξεσπανε σε αυτους που δεν εχουννν...

Τελος με 13 και σημερα νοσταλγω την στιγμη που πηρα την μεταθεση μου και εφυγα απο την χιο και να ερθω αθηνα....

Sent from my Note II using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο.. Για παραδειγμα ενας τυπος εφυγε απο δω που ειμαι και πηγε θηβα (χωρις να ειναι το βυσμα του εκει) και την περναει λουφα. Ενας αλλος πηγε στο νοσοκομειο (παλι χωρις να εχει βυσμα εδω) και εχει υπηρεσια 1 φορα τη βδομαδα, τελειωνει στις 2 και βγαινει καθε μερα. Εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι κυριως θεμα ψυχολογιας, μιας και εκει που ειμαι αισθανομαι οτι ειναι 9/10 για στρατο ενω η συντριπτικη πλειοψηφια (κακομαθημενα..) λεει "τι γμσι τρωμε". Σκεψου οτι ειμαι τυφεκιοφορος (το παιδι για ολες τις δουλειες και σκοπετομαν) και ηρθα τυχαια εδω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο ;;απο αλωνα διαβιβασεις μπορω να παω μετα σε μονάδα στην Αλεξάνδρεια ;οποίος ξέρει ας μ πει σας παρακαλω .....ευχαριστω .....

Εχει μοναδα η Αλεξάνδρεια; εχω την εντύπωση πως το κλείσανε το στρατόπεδο. Καλα θα εσαι βεροια β σώμα εγγύηση ;-)

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ρε καρντάσια, κάπου διάβασα ότι στο ΚΕΜΧ ορκίζεσαι μετά από περίπου 15 μέρες. παιζει αυτό ή βλακείες γράφουν ;

AFAIK η βασική είναι 16 ημέρες. Τουλάχιστον τόσο ήταν σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.