Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Οι εποχές αλλάζουν και οι μήνες μεγαλώνουν; Δε νομίζω να έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα μέσα σε 10 χρόνια από τότε που ήμουν φαντάρος. Να πας για ένα χρόνο και 2 μήνες φαντάρος και να πληρώνεσαι κανονικά χωρίς να επιβαρύνεις την οικογένιά σου νομίζω είναι υπόθεση.

Μεσα σε 10 χρονια? χαχαχαχ

Εχει καμια σχεση η Ελλαδα του σημερα με την Ελλαδα προ 10 ετων?

Ειδικα ετσι δυσκολα που ειναι τωρα τα πραγματα με την ανεργια, μεσα σε 14 μηνες μπορει να χασεις "ευκαιρια ζωης" για επαγγελματικη αποκατασταση...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Ναι να είσαι σίγουρος για τις ευκαιρίες που θα σου δωθουν μέσα σε 14 μήνες αυτή την εποχή ειδικά.

Τιποτα δεν αποκλειεται, ποτε δεν ξερεις, δεν ειναι λογικη αυτη..

Το μονο διγουρος ειναι οτι αν εισαι δοκιμος, την οποια επαγγελματικη ευκαιρια που μπορει να προκυψει μεσα σε 14 μηνες, απλα την ξεχνας...Αλλο 9 αλλο 14, μιλαμε για σχεδον διπλασιο χρονικο διαστημα..

Link to comment
Share on other sites

+5 μήνες δεν ειναι σχεδον διπλάσιο. Από την άλλη:

Μισθοδοσία ΔΕΑ

Οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (δηλαδή € 539) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού του (δηλαδή € 719). Αυτός είναι ο βασικός μισθός. Στα παραπάνω θα πρέπει να υπολογιστούν, για όσους τα δικαιούνται:

Επίδομα παραμεθορίου (περίπου € 130)

Οδοιπορικά (περίπου € 60-90)

Επίδομα για υπηρεσίες Κυριακές ή αργίες (€ 13,5 ανά υπηρεσία)

Εξτρά ποσά για ασκήσεις, σκοινάκια, διανυκτερεύσεις εκτός μονάδων, σχολεία κλπ. (Ποσά ανάλογα την περίπτωση)

Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα (Επιπλέον μισθός τα Χριστούγεννα, το 50% του μισθού το Πάσχα).

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ:83, εφ ανθλγων: 113.

Ανάλογα με τη θέση, τις συνθήκες και τα καθήκοντα υπάρχουν επιπλέον επιδόματα που χορηγούνται κατά περίπτωση όπως επίδομα αυξημένης επιχειρησιακής ετοιμότητας, επίδομα για πτώσης με αλεξίπτωτα, εκκαθάρισης ναρκοπεδίων κλπ.

Τώρα βέβαια το τι θα κάνει κανείς με το χρόνο του και τα γούστα του είναι δικό του θέμα, αλλά επέτρεψέ μου να γελάω όταν πήζεις που ακούς 14μηνο, μιας και έκανα περισσότερους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

+5 μήνες δεν ειναι σχεδον διπλάσιο. Από την άλλη:

Μισθοδοσία ΔΕΑ

Οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (δηλαδή € 539) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού του (δηλαδή € 719). Αυτός είναι ο βασικός μισθός. Στα παραπάνω θα πρέπει να υπολογιστούν, για όσους τα δικαιούνται:

Επίδομα παραμεθορίου (περίπου € 130)

Οδοιπορικά (περίπου € 60-90)

Επίδομα για υπηρεσίες Κυριακές ή αργίες (€ 13,5 ανά υπηρεσία)

Εξτρά ποσά για ασκήσεις, σκοινάκια, διανυκτερεύσεις εκτός μονάδων, σχολεία κλπ. (Ποσά ανάλογα την περίπτωση)

Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα (Επιπλέον μισθός τα Χριστούγεννα, το 50% του μισθού το Πάσχα).

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ:83, εφ ανθλγων: 113.

Ανάλογα με τη θέση, τις συνθήκες και τα καθήκοντα υπάρχουν επιπλέον επιδόματα που χορηγούνται κατά περίπτωση όπως επίδομα αυξημένης επιχειρησιακής ετοιμότητας, επίδομα για πτώσης με αλεξίπτωτα, εκκαθάρισης ναρκοπεδίων κλπ.

Τώρα βέβαια το τι θα κάνει κανείς με το χρόνο του και τα γούστα του είναι δικό του θέμα, αλλά επέτρεψέ μου να γελάω όταν πήζεις που ακούς 14μηνο, μιας και έκανα περισσότερους μήνες.

Δεν ειπα οτι πηζω οταν ακουω 14 μηνες η οτι δεν θα εκανα 14μηνο..

Αλλα μιας και εξησα τον στρατο για 9 μηνες, μπορω να πω οτι ειναι παντελως χασιμο χρονου και οτι προκειτε για μια φαρσοκωμωδια, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...

Ε λοιπον αφου εζησα τον στρατο για 9 μηνες, μπορω να πω με σιγουρια οτι 14 μηνες δεν πετουσα απο την ζωη μου για να παω ΥΕΑ...

Και το ξανα λεω οτι σιγα τα λεφτα που παιρνουν..Το ~500αρικο που παιρνουν δεν φτανει ουτε για καραμελες οταν καποιος ειναι μακρια απο το σπιτι του και για να νοικιασεις ενα διαμερισμα θες κοντα στα 300 ευρω και θελεις και αλλα για νερο ρευμα κοινοχρηστα κτλ.

Προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζει και δεν θα υπηρχε περιπτωση να παω(οπως και δεν πηγα)...

Οποιος νομιζει οτι αξιζει, ο δρομος ειναι ανοιχτος, κραα κανουν για να παρουν ΥΕΑ:hehe:

Οσο για την θητεια ενος ΥΕΑ, ναι, ειναι σχεδον διπλασιος χρονος οπως το ειπα..

Μια θητεια ειναι 9 μηνες, 14 μηνες ειναι 1,5++ θητεια συκριτικα με το 9μηνο...

Εδω εσυ μας λερς οτι η Ελλαδα του σημερα σου φαινεται το ιδιο με την Ελλαδα προ 10 ετων, "το σχεδον διπλασια θητεια" σε πειραξε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την ανάγκη ή μη πτυχίου για ΥΕΑ, ισχύει το I1-Απόφοιτός Λυκείου, Ι2-Πτυχίο, παλικάρι από τους "γιούς" μας που δεν είχε πάρει το πτυχίο του, μετά από το 1ο "τρέξιμο" έβγαλε πρόβλημα - νοσηλεύτηκε 2-2.5 μήνες, όπου υποβιβάστηκε σε Ι2.. και όσο και αν το προσπάθησε και με τη σχετική βοήθεια του Δκτή της Σχολής, δεν κατάφερε να μείνει ΥΕΑ, 1 μήνα πριν ορκιστούν έμαθα ότι τον υποβίβασαν σε απλό στρατιώτη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα το κολλητάρι μου μπήκε Ειδικές Δυνάμεις στο Μεγάλο Πεύκο, δεύτερη μέρα τώρα και μου λέει ότι δεν αστειεύονται εκεί μέσα.

Γαμώτ' και δεν θα χω τώρα με ποιόν να πίνω μπίρες, ο άλλος δουλεύει. :drool:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρουσιάστηκε ένα φιλαράκι πυροβολικό στη Θήβα. Έχει κανείς εικόνα τι παίζει από ειδικότητες, μεταθέσεις και γενικά πώς θα πάει η βασική?

317 Εδω.... Λοιπον η Θηβα ηταν απο καλα μεχρι πολυ καλα... Γυμναστικη κτλ δεν ειχε, τρεξιμο τπτ ιδιαιτερο ΑΛΛΑ αναλογα την Μοιρα και την Πυροβολαρχια σου μπορει να επεφτες σε 1-2 καυλωμενους... Πες του να προσεχει ΠΟΛΥ εναν Αρχιλοχια Μπαρακο... Ειδικοτητα-μεταθεσεις θα τα μαθει μετα την αδεια ορκομωσιας οποτε χαλαρα μεχρι τοτε... Η πιο καλη λυση... Να λες ποναω να σε τρεχουν στο γιατρο να βγαινεις 2-3 μερες ΕΥ...χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρουσιάστηκε ένα φιλαράκι πυροβολικό στη Θήβα. Έχει κανείς εικόνα τι παίζει από ειδικότητες, μεταθέσεις και γενικά πώς θα πάει η βασική?

Eιδικότητες από όσο θυμάμαι οι πιο χρησιμοποιούμενες ήταν βοηθός πυροβολητή και οδηγός τουλάχιστον στην δικιά μου σειρά.Εγω παρουσιάστηκα θήβα και στο τέλος ξαναγύρισα εκεί ως "παλιός".Όταν ήμουν εγώ εκεί ο ταξίαρχος μόλις είχε αλλάξει,ο καινούριος ήταν πιο χαλαρός καμμία σχέση με τον ειδικοδυναμίτη που ήταν πριν και τους είχε τεντώσει όλους.Αν έχει παραμείνει ακόμα ο ιδιος δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Σημείωση το πεδίο βολής είναι εκτός στρατοπέδου και συνήθως γίνεται πεζοπορία μέχρι εκεί για τις βολές.Το καλό επίσης είναι ότι στην Θήβα μπαίνει πολύς κόσμος.Απο μεταθέσεις παίζουν παντού νησάκια και τριεθνές στον Έβρο μέχρι Λαγκαδά θεσσαλονίκης και Βαρνάβα Αττικής στα hawk.

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές αλλάζουν και οι μήνες μεγαλώνουν; Δε νομίζω να έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα μέσα σε 10 χρόνια από τότε που ήμουν φαντάρος. Να πας για ένα χρόνο και 2 μήνες φαντάρος και να πληρώνεσαι κανονικά χωρίς να επιβαρύνεις την οικογένιά σου νομίζω είναι υπόθεση.

Πλέον ο μισθός του ΥΕΑ αξίζει.

Δες τι παίζει έξω (in the real world) από μισθούς και από ανεργία.

(σοβαρή) Δουλειά δεν παίζει να βρεις, οπότε γιατί όχι!!!!!

Γενικότερα βέβαια είναι τακτική απελπισίας, όπως ο στρατός γενικότερα είναι κίνηση απελπισίας και κατά τη γνώμη μου μία από τις αιτίες της κρίσης. (και επειδή διαφωνώ 100% έχω εφαρμόσει στην πράξη τη διαφωνία μου).

Έχει πολύ περισσότερα έξοδα από τα εξοπλιστικά, η επιχειρηματικότητα της χώρας είναι 0 μέχρι ο άλλος να πάει 25-30 χρονών και να ξεμπλέξει και δημιουργεί και το χάσμα μεταξύ σπουδών - αγοράς εργασίας.

Γενικά ό,τι είναι στο κλίμα σπουδάζω 30 χρόνια, πάω στρατό άλλα 30 κλπ. δεν είναι αποτελεσματικό. Το χειρότερο είναι ότι δημιουργεί γενιές αργόμισθων (μαζί με τους υπόλοιπους παράγοντες που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος). Άλλο η ποιότητα ζωής και η 'ελαφριά' εργασία και άλλο το αργόμισθος. Άντε να εξηγήσεις στην τρόικα τα πλασματικά χρόνια του στρατού που προσμετρώνται στη σύνταξη...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ο μισθός του ΥΕΑ αξίζει.

Δες τι παίζει έξω (in the real world) από μισθούς και από ανεργία.

(σοβαρή) Δουλειά δεν παίζει να βρεις, οπότε γιατί όχι!!!!!

Γενικότερα βέβαια είναι τακτική απελπισίας, όπως ο στρατός γενικότερα είναι κίνηση απελπισίας και κατά τη γνώμη μου μία από τις αιτίες της κρίσης. (και επειδή διαφωνώ 100% έχω εφαρμόσει στην πράξη τη διαφωνία μου).

Έχει πολύ περισσότερα έξοδα από τα εξοπλιστικά, η επιχειρηματικότητα της χώρας είναι 0 μέχρι ο άλλος να πάει 25-30 χρονών και να ξεμπλέξει και δημιουργεί και το χάσμα μεταξύ σπουδών - αγοράς εργασίας.

Γενικά ό,τι είναι στο κλίμα σπουδάζω 30 χρόνια, πάω στρατό άλλα 30 κλπ. δεν είναι αποτελεσματικό. Το χειρότερο είναι ότι δημιουργεί γενιές αργόμισθων (μαζί με τους υπόλοιπους παράγοντες που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος). Άλλο η ποιότητα ζωής και η 'ελαφριά' εργασία και άλλο το αργόμισθος. Άντε να εξηγήσεις στην τρόικα τα πλασματικά χρόνια του στρατού που προσμετρώνται στη σύνταξη...

Αξιζει?Δεν μενεις μεσα..εξω μενεις.Οποτε σιγα μην τα βγαζεις περα με τα 600..(αν κ οποτε τα παρεις).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.