Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Εγώ παρουσιάστηκα Καλαμάτα στον Αστρολάβο, και μετά πήγα Λήμνο.

Ηταν Αύγουστος και στο βήμα λιώναμε στον ιδρώτα, απο την πρώτη μέρα έκοψα ψωμί / γλυκά / καψιμή / αναψυκτικά (όχι οτι έπινα ποτέ αλλά με πιάνεις), και ούτε λίγο ούτε πολύ παρουσιάστικα 124 κιλά και απολύθηκα 83.

Είναι ΠΟΛΥ εύκολο να χάσεις στον στρατό δεδομένου πως για πρώτη και τελευταία φορά στην ζωή σου, κάνεις κάποιου είδους ημερήσια άσκηση και το βασικό κοιμάσαι σωστές ώρες.

(και μην μου πεις για τα Γερμανικά, έκανα 12 σερί σε μια φάση 2-5, αλλά μόνο και μόνο που ξαπλώνεις στις 10.00 είναι πραισλες).

Απο την άλλη αν πήζεις και πνίξεις τον πόνο σου στον Στεργίου θα βγείς +30.

Οπότε καλά τα λέει ο Λεο, πρόσεχε λίγο και θα είναι ο καλύτερος και ο φθηνότερος διαιτολόγος.

Και αν θες να κόψεις κάτι, κόψε απο το βραδυ, ΠΟΤΕ απο το πρωί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι' εγώ έχασα περίπου 10KG στην Κομοτηνή που μας έτρεχαν.. Τώρα που είμαι Ξάνθη βέβαια και κάθομαι όλη μέρα στο γραφείο μου φοβάμαι μην τα ξαναπάρω :p

Sent from my Huawei Ideos X5 1.12.9(ret4rt) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρουσιάστηκα Καλαμάτα στον Αστρολάβο, και μετά πήγα Λήμνο.

Ηταν Αύγουστος και στο βήμα λιώναμε στον ιδρώτα, απο την πρώτη μέρα έκοψα ψωμί / γλυκά / καψιμή / αναψυκτικά (όχι οτι έπινα ποτέ αλλά με πιάνεις), και ούτε λίγο ούτε πολύ παρουσιάστικα 124 κιλά και απολύθηκα 83.

Είναι ΠΟΛΥ εύκολο να χάσεις στον στρατό δεδομένου πως για πρώτη και τελευταία φορά στην ζωή σου, κάνεις κάποιου είδους ημερήσια άσκηση και το βασικό κοιμάσαι σωστές ώρες.

(και μην μου πεις για τα Γερμανικά, έκανα 12 σερί σε μια φάση 2-5, αλλά μόνο και μόνο που ξαπλώνεις στις 10.00 είναι πραισλες).

Απο την άλλη αν πήζεις και πνίξεις τον πόνο σου στον Στεργίου θα βγείς +30.

Οπότε καλά τα λέει ο Λεο, πρόσεχε λίγο και θα είναι ο καλύτερος και ο φθηνότερος διαιτολόγος.

Και αν θες να κόψεις κάτι, κόψε απο το βραδυ, ΠΟΤΕ απο το πρωί.

Προσωπικά έχανα κιλά τους πρώτους μήνες και έπαιρνα από κεί και πέρα...

Στην Ελλάδα γενικά πρόσεχαν πολύ τί μας έδιναν για κολατσιό...στην Κύπρο όλο κρουασάν με σοκολάτα, τσουρεκάκια με ζάχαρη κτλ, και το φαΐ αν και ίσως γενικά καλύτερο, αρκετά πιο βαρύ, το ίδιο και με το πρωϊνό...άπειρο μπέϊκον, μαζιονέζα κτλ κι έβγαινες μ' ένα στομάχι τούμπανο...κι επειδή δεν κοιμάσαι καλά, τρέχεις αρκετά κτλ, δύσκολα θα κάνεις κράτει...

Για τον ύπνο θα διαφωνήσω....το θέμα δεν είναι τί ώρα πας για ύπνο, αλλά πόσο κοιμάσαι κι αν το ωράριο είναι σταθερό...

Απ' αυτή την άποψη όλα είναι στραβά στον στρατό, ειδικά αν βρεθείς σε λόχο με ελλιπή δύναμη, οπότε δεν θα κοιμάσαι αρκετά...

το τσιγάρο θέλει προσοχή στον στρατό...

...προσωπικά στη θητεία μου έγινα αυστηρός αντικαπνιστής (όχι ότι θέλω πρόστιμα κτλ, αλλά φεύγω μόλις μυρίσω τσιγάρο)...έπηξαν τα πνεμόνια μου καπνό, κιας μην καπνίζω...έκτοτε με πιάνει κατευθείαν πονοκέφαλος αν είναι μικρός ο χώρος...

Κύπρο παράγγελναν κούτες και κούτες οι φαντάροι λόγω "duty-free" και γινόταν της πουτανέσκας στο στρατόπεδο...

Ό,τι έπαιρνες από εκεί ήταν και με τουρκικό καπνό, ο οποίος βρώμαγε πανάθεμά τον όπως κανείς άλλος...ξερατό σκέτο...και πήγαινε ο φούμος σύννεφο...

Βέβαια το γεγονός ότι μαζεύονταν βουνά από γόπες κάθε μέρα (κι αυτοί που κάπνιζαν δεν ήξεραν του νόημα του σκουπιδοτενεκέ) βοήθησε τα αρνητικά μου συναισθήματά προς το τσιγάρο...

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς γιαυτό βάζουν αγγαρεία να κάνεις γόπινγκ. Μπας και συνειδητοποιήσεις τι μλκς είσαι που δεν ξέρεις τι είναι κάδος

Ακόμα δεν πήγες και μας έγινες και εξπέρ στα καψώνια εσύ? :tomato::p :P

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά έκατσα και σκέφτηκα λίγο... ρε συ δεν μπορώ να τα βλέπω αυτά. προχτές είδα μία τύπισσα να αδειάζει όλο το περιεχόμενο μιας επαγγελματικής ηλεκτρικής σκούπας σε κάδο ανακύκλωσης. αφού ήμαστε ζώα

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς γιαυτό βάζουν αγγαρεία να κάνεις γόπινγκ. Μπας και συνειδητοποιήσεις τι μλκς είσαι που δεν ξέρεις τι είναι κάδος

Ααα, φαίνεται ότι δεν έχεις πάει στρατό ακομη...

Διατηρείς την ψευδαίσθηση ότι η αγγαρεία έχει νόημα, λειτουργία ή σκοπό....

Link to comment
Share on other sites

Παντως μη τρελενεστε.

Το ακουω συχνα "πο αγγαρειες κτλπ".

Αν 5 λεπτα γοπινγκ ειναι τρομερο και απιστευτο...

Γενικα η διογκωση του προβληματος της αγγαρειας των 10λεπτων...

10 επί X για Χ φορές την ημέρα

και βέβαια μαζί με τις άλλες αγγαρείες...

Μπορεί η εμπειρία άλλων να είναι διαφορετική, σ' εμάς πάντως η χρήση της αγγαρείας ήταν έντονα πειθαρχική και χρονοβόρα...

Ήμασταν διοικητήριο, με πολλούς αστεράτους, με μνημεία (τα οποία ενίοτε επισκέπτονται πολιτικοί και στρατιωτικοί αρχηγοί) εκκλησία με μεγάλο περίβολο, διοικητές πορωμένους με τη καθαριότητα (πχ σκόνη πάνω από τον διακόπτη, τους φοριαμούς κτλ) και γενικά "πονέσαμε" με αυτες τις ενασχολήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι ισχυει αυτο. Ειναι και που θα πεσεις.

Παντως οι δουλειες που πρεπει να γινονται απο τους κατωτερους αξιωματικους για να πεσουν

οι αναφορες απο τους ανωτερους αξιωματικους μπας και πεσει καμια κουβεντα και γινουν οι κατωτεροι ανωτεροι ειναι αυτο που ποναει τον ΕΣ.

Τραγικο απλα και χανεται το νοημα...

Καθαρες μοναδες και βουρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πάντα προσφερόμουν να πάω για αγγαρεία στις καλλιόπες γιατί τελείωνα με 1 κουβά χλωρίνη και 1 μάνικα, και οι άλλοι στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουνε...

Όπως λένε και οι κινέζοι, "Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν θα φάς"

Καψονια εμείς κέντρο μόνο, Λήμνο δεν υπήρχε χρόνος με 8-9 ώρες σκοπιά, γραφείο, και αγγαρείες.

Και όπως έλεγε και ο υπόδικας μου, "Εσύ είσαι σε μια ηλικία που θα έπρεπε να γκαστρώνεις γαϊδούρα σε ανηφόρα και κλαίγεσαι για λίγες κάμψεις" ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο με τον όρο "αγγαρεία";

Ποιός πετάει τα τσιγάρα/σκούπιδια κάτω;

Ποιός τρώει τις πατάτες;

Ποιός λερώνει τις τουαλέτες και τους λοιπούς χώρους;

Dafuq δλδ; Μήπως να έχει και καθαρίστριες;

Για αγγαρεία να δεχτώ που έφτιαχναν ΣΟΑ για τους ΝΑΤΟϊκούς και έβαζαν παλικάρια από τη μονάδα μου, να κουβαλάνε τα έπιπλα/συσκευές/πλακάκια κλπ μέσα/έξω.

Link to comment
Share on other sites

1)Παίδες δεν είναι ότι πας στο στρατό και αδυνατίζεις ή πας και παχαίνεις.Είναι το τι ζωή είχε ο καθένας πριν μπει.Αν ήταν μέσα στα πιτόγυρα και στις πίτσες,τότε ή θα μείνει ίδιος ή θα παχύνει.Αν ήταν στην καλή διατροφή και στη γυμναστική τότε θα παχύνει 100%(όπως την έπαθα και εγώ!).

Και αυτό γιατί...γιατί θα παχύνει???Επειδή και εκεί μέσα παίζουν τα παχυντικά όσο τπτ άλλο.Μέσα στις θερμίδες τα φαγητά απλά γιατί οι μερίδες είναι μετρημένες και με μια σχετικά μικρή μερίδα πρέπει να αντέξεις!Επίσης παχυντικά είναι και άλλα...Είτε είναι δεκατιανό σάντουιτς,είτε κρουασάν είτε κέικ είτε βρόμικα από πίσω ή στις εξόδους είτε οτιδίποτε.

Το να αδυνατίσει κάποιος είναι σπάνιο και στη μικρή κατηγορία.Μπορεί να συμβεί στη περίπτωση που πριν μπει όπως είπα και πριν έκανε ανθυγιεινή διατροφή-ζωή.

2)Παρουσιάστηκα Καλαμάτα και το φαγητό είτε το δεκατιανό είτε οτιδίποτε ήταν ότι να'ναι.

Πήγα Κύπρο(Σύνταγμα) και μετά και εκεί μια από τα ίδια.

3)Δεν είναι οι αγκαρία σαν αγκαρία τόσο αλλά ο ψυχολογικός πόλεμος και ο παραλογισμός που υπάρχει.Τπτ άλλο.Δεν είναι τα 10 λεπτά\1 ώρα για αυτό που θα κάνεις αλλά το τι κάνεις που στην ουσία είναι τόσο άσκοπο και ανούσιο όσο και χάσιμο χρόνου και χρημάτων.Και στην τελική να στη λένε και από πάνω!

4)Και στο τέλος τέλος ακόμα και η μικρή αγκαρία όταν υπάρχει η αυπνία και το "μπιφτέκομα" ή ακόμα και η εμπλοκή,τότε ακόμα και αυτή είναι θέμα.

That's all!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πάντα προσφερόμουν να πάω για αγγαρεία στις καλλιόπες γιατί τελείωνα με 1 κουβά χλωρίνη και 1 μάνικα, και οι άλλοι στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουνε...

Βούρτσες δεν χρησιμοποιούσατε εσείς στις καλλιόπες;

Σε μας πήγαινε

1) ένα πρόχειρο γενικό βρέξιμο (πατώματα, καλλιόπες, τοίχοι, νιπτήρες, καθρέφτες)

2) από πάνω χλωρίνη ή άλλο καθαριστικό ανάλογα με την επιφάνεια

3) Βιλαμπάχο, Βιλλαρίμπα και λοιπές κοινότητες, ειδικά μέσα στις τουαλέτες

4) Μπόλικο, μπόλικο νερό

5) Στέγνωμα με "Τ"

Οι τουαλέτες δεν έβγαιναν εύκολα κι η μεγαλύτερη δύναμη στον πρωϊνό καθαρισμό πήγαινε για καλλιόπες/ντουζιέρες

Πολύ μα πολύ πιο εύκολα να σε στείλουν για γόπινγκ, δεν γινόσουν και μούσκεμα πρωί, πρωί...μόνο που δεν υπήρχαν γάντια στις πλείστες των περιπτώσεων (με τόση καθαριότητα τελειώναν πολύ γρήγορα)

Εμείς είχαμε γραφείο, σκοπιές, τις στοιχειώδεις αγγαρείες + πολλες πρόσθετες, τόσο του γραφείου όσο και εκτός γραφείου...

Έβρισκες ένα κενό 1,5/2 ωρών και έλεγες "ααα ωραία"...αλλά το ίδιο σκεφτόταν κι αξιωματικός που έβλεπε μερικούς μαντράχαλους να μαζεύονται παρεούλα κι αποφάσιζε πως η αποθήκη ήθελε καθαρισμό και καταμέτρηση...

Μόνο στο τέλος χαλαρώσαμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.