Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Το πλύσιμο βρακιών δε θα με κάνει πιο σκληρό ούτε θα με βοηθήσει να καταλάβω τί είναι ευθύνη,υπακοή και καθήκοντα. :)

Και ποιος πρεπει να τα πλενει δηλαδη ? η μαμακα σου ? αμαν πια με αυτη τη γκρινια για τις καθαραριοτητες, ok και εγω συνηθως προτιμουσα το σκοπετο ή ακομα και την εκπαιδευση/ασκησεις απ'την σκουπα και το φαρασι αλλα δεν θυμαμαι να κλαφτηκα κιολας, εκτος απο κατι απαραδεκτα σκηνικα που γυρναγα το απογευμα στην μοναδα μετα απο 3ωρα και τετραωρα σκοπετα στην πυλη της λεσχης αξιωματικων για να κανω λαντζα μαγειρειων με τον 2ο σκοπο, αντε και ΑΣΔΥΣ που η λαντζα κυριολεκτικα δεν ητανε ΤΙΠΟΤΑ αφου ολοι ειχανε δικο τους δισκο χρεωμενο αλλα και παλι ητανε χαζο να την κανει αυτος που εχει γερμανικο ενω υπηρχανε στον λοχο τοσοι αοπλοι ΚΗΦΗΝΕΣ.

Στην Κυπρο τα μονα που με χαλασαν ητανε η παραπανω χαζομαρα για τους πρωινους σκοπους λεσχης, η οποια στην δικια μου περιπτωση διορθωθηκε "εκ των εσω" οταν παλιωσα ( γυρναγαμε το απογευμα, ο επιλοχιας εστελνε 2 304 για λαντζα και εμεις βγαιναμε εξοδουχοι :p ) + το οτι καναμε πρωινη γυμναστικη και στο καπακι αλλαζαμε σε στρατιωτικα για επιθεωρηση και αναφορα λοχου, δηλαδη ενω ειμασταν λουτσα στον ιδρωτα ΔΕΝ μας επιτρεποτανε να κανουμε μπανιο, γενικα το προγραμμα ητανε οτι ναναι με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να ειμαστε με 4-6 ωρες υπνο το 24ωρο και αυτον σπασμενο στα 2, εδω μια φορα νοικιασα δωματιο σε ξενοδοχειο για να κοιμηθω το μεσημερι και ευτυχως με ξυπνησαν 10 λεπτα πριν φυγουν τα λεωφορεια για το ταγμα.

Κατα τα αλλα εκανα 12 πηγαινε-ελα με αεροπλανο, βολες καθε μηνα αυστηρα με διαφορες ασκησεις στο ενδιαμεσο, το φαγητο ητανε συνηθως αρκετα καλο οι συνθηκες διαβιωσης, σχεδον ξενοδοχειακες( LCD TV στο καψιμι - καλοριφερ στους θαλαμους - ζεστο νερο στα λουτρα ) , ειχα ενα σωρο εξοδους στην Λευκωσια ( οι τεθωρακισμενοι και οι καταδρομεις πανε Λαρνακα απτην οποια εχω ακομα καλυτερες αναμνησεις ) οι περισσοτεροι φανταροι και μονιμοι που γνωρισα στους 9 μηνες ητανε ξηγημενοι (βασικο αυτο) και το πιο βασικο τα λεφτα που παιρναμε καθε μηνα ητανε υπερ-αρκετα και ας ειχε το τυλιχτο 2.80 και ο καφες 5, btw οποιος περασει απο καφε-ωδειον / gloria / στα καλα καθουμενα σιγουρα θα εχει κατι ευχαριστο να θυμαται, ακομα και αν του τα φανε οι ουκρανεζες στο New Miami και το ζουμπουρλουδικο ξανθο μωρο στο ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ( :p ) σιγουρα θα την παλεψει μεχρι τον επομενο μηνα με σεφταλιες στο σπιτι του εθνοφρουρου ή/και ταινιες στο ΚΨΜ.

Γενικα για να μην γραφω και αλλες 4 παραγραφους περασα γαματα, τωρα οποιος πιστευει οτι ειναι τοσο ταπεινωτικο/λυπηρο/whatever να καθαριζει κουραδες και γενικα να συντηρει εναν χωρο που για Χ μηνες θα ειναι το ΣΠΙΤΙ του, επειδη εχει μαθει αλλιως στην ζωη του, νταξει τι να πω, get a real life ©

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες; Λέω,το να πλύνω βρακιά δε θα με σκληραγογήσει. :)

Έχω κάνει πολύ δυσκολότερα στη ζωή μου ήδη.Με τα οποία κάτι βουτυρόπαιδα θα έβγαζαν καντήλες.Γι αυτούς ο στρατός είναι το μεγάλο ξύπνημα,για μερικούς δεν είναι.

Άντε πες σε ένα 20χρονο τώρα από την πόλη να αρμέξει μια κατσίκα ή να ταίσει και να καθαρίσει κότες.Εμ μάτια μου άμα όλη σου η ζωή ήταν τελεβίζιο και φραπές,τί να κάνεις να μην νιώσεις "απότομο" τον στρατό.

Και για να μην υπάρξουν παρανοήσεις,ο στρατός έπρεπε ,πιστεύω,να είναι δυσκολότερος,αλλά με την έννοα ότι θα μας ετοίμαζαν πλήρως,όχι τάχα μου για να μάθω πώς να στρώνω μόνος το κρεβάτι,λες και τώρα μου το στρώνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες; Λέω,το να πλύνω βρακιά δε θα με σκληραγογήσει. :)

Και όμως. Αν πλύνεις βρακιά θα σε κάνει να σκεφτείς ποιος είσαι, από που έρχεσαι και που θες να πας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες; Λέω,το να πλύνω βρακιά δε θα με σκληραγογήσει. :)

Έχω κάνει πολύ δυσκολότερα στη ζωή μου ήδη.Με τα οποία κάτι βουτυρόπαιδα θα έβγαζαν καντήλες.Γι αυτούς ο στρατός είναι το μεγάλο ξύπνημα,για μερικούς δεν είναι.

Άντε πες σε ένα 20χρονο τώρα από την πόλη να αρμέξει μια κατσίκα ή να ταίσει και να καθαρίσει κότες.Εμ μάτια μου άμα όλη σου η ζωή ήταν τελεβίζιο και φραπές,τί να κάνεις να μην νιώσεις "απότομο" τον στρατό.

Και για να μην υπάρξουν παρανοήσεις,ο στρατός έπρεπε ,πιστεύω,να είναι δυσκολότερος,αλλά με την έννοα ότι θα μας ετοίμαζαν πλήρως,όχι τάχα μου για να μάθω πώς να στρώνω μόνος το κρεβάτι,λες και τώρα μου το στρώνει κανείς.

ΝΤΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝ!ΝΤΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝ!

Ειναι το 1950 στο τηλεφωνο.

Ζηταει να του επιστρεψεις τις αττακες του.

Εκεινη την εποχη που ο μεσος ενηλικος ειχε 0 ερεθισματα,μπορει ο στρατος να ηταν εμπειρια κλπ σχολειο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά

μέρες μου μείνανε εννιά

για να τελειώσω από οπλίτης

άντε και, άντε και καλός πολίτης.

Δε ξαναπάω στη σκοπιά

ούτε ξυπνάω για φρουρά

δεν τρώω π***τη με κινέζο

μόνο κα- μόνο κάθιστός θα χέζω!

Θα το πετάξω το χακί

θα σκίσω την παραλλαγή

και τα- και τα άρβυλα δικά σας

ρε κωλό- ρε κωλόψαρα, άντε γειά σας!

Καλή λευτεριά σε όσους υπηρετούν!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς κάποια πρόσφατη εμπειρία από ΚΕΜΧ Ναύπλιο ?

Oι καλύτερες μέρες μου στο στρατό (313 σειρά), ειδικά αν είσαι 3ο Λόχο που είναι καινούριος. Οι άλλοι λόχοι είναι ψιλοάθλιοι απ' ότι μου είχαν πει άλλα παιδιά. Φαγητό κακό και λίγο (είχαμε βρει μέχρι και μύγες,μυρμήγκια...μη σε απογοητεύω όμως, υπάρχει και το ΚΨΜ :p), δε κάναμε σκοπιές, μόνο θαλαμοφύλακες, μαγειρία και αρτοκλίβανο (αν είσαι στον 3ο). Για μπάνιο να πηγαίνεις στα λουτρά του 3ου (είτε είσαι ή δεν είσαι στον 3ο λόχο) είναι τα πιο καινούρια και καθαρά αλλά επειδή θα πηγαίνουν όλοι εκεί, δύσκολα να βρεις ζεστό νερό. Χρεώνεσαι κανονικά όπλο, τώρα δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και κάνετε σκοπιές.

Έγινε επεξεργασία από daospi
Link to comment
Share on other sites

Αυξηση κατα 3 μηνες ο στρατος.Δεν ισχυει αναδρομικα.

Νομιζω ο,τι ειναι απλα θεμα χρονου να ανακοινωθει επισημα απο ποια εσσο θα ισχυσει.

http://army.gr/files/Image/imerisiosfiles/20120104/1.jpg

http://army.gr/files/Image/imerisiosfiles/20120104/2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυξηση κατα 3 μηνες ο στρατος.Δεν ισχυει αναδρομικα.

Νομιζω ο,τι ειναι απλα θεμα χρονου να ανακοινωθει επισημα απο ποια εσσο θα ισχυσει.

http://army.gr/files/Image/imerisiosfiles/20120104/1.jpg

http://army.gr/files/Image/imerisiosfiles/20120104/2.jpg

it's a fact, η χώρα για άλλη μια φοραλ δείχνει το πόσο ανεκδοτο είναι.

για καταργηση ουτε λογος, ακουγα στη νετ σημερα το πρωι μια εκπομπη και ειπωθηκε ο ορος 'χακι ασεπ', για να δειξει οτι θα υπαρχει αξιοκρατια στις μεταθεσεις.

τα του καισαρος τω καισαρι παντως, μην αδικουμε και τους πολιτικους, ειναι το εκχυλισμα της λαικης βουλησης.

αναρωτιεμαι ποσο πρεπει να παει ο βασικος μισθος για να πεσουν οι μασκες, 100 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Oι καλύτερες μέρες μου στο στρατό (313 σειρά), ειδικά αν είσαι 3ο Λόχο που είναι καινούριος. Οι άλλοι λόχοι είναι ψιλοάθλιοι απ' ότι μου είχαν πει άλλα παιδιά. Φαγητό κακό και λίγο (είχαμε βρει μέχρι και μύγες,μυρμήγκια...μη σε απογοητεύω όμως, υπάρχει και το ΚΨΜ :p), δε κάναμε σκοπιές, μόνο θαλαμοφύλακες, μαγειρία και αρτοκλίβανο (αν είσαι στον 3ο). Για μπάνιο να πηγαίνεις στα λουτρά του 3ου (είτε είσαι ή δεν είσαι στον 3ο λόχο) είναι τα πιο καινούρια και καθαρά αλλά επειδή θα πηγαίνουν όλοι εκεί, δύσκολα να βρεις ζεστό νερό. Χρεώνεσαι κανονικά όπλο, τώρα δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και κάνετε σκοπιές.

Ουαου, ευχαριστώ παρα πολύ....

[MENTION=4655]racer[/MENTION] ναι τώρα τέλη Γενάρη μπαίνω....

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος πρεπει να τα πλενει δηλαδη ? η μαμακα σου ? αμαν πια με αυτη τη γκρινια για τις καθαραριοτητες, ok και εγω συνηθως προτιμουσα το σκοπετο ή ακομα και την εκπαιδευση/ασκησεις απ'την σκουπα και το φαρασι αλλα δεν θυμαμαι να κλαφτηκα κιολας, εκτος απο κατι απαραδεκτα σκηνικα που γυρναγα το απογευμα στην μοναδα μετα απο 3ωρα και τετραωρα σκοπετα στην πυλη της λεσχης αξιωματικων για να κανω λαντζα μαγειρειων με τον 2ο σκοπο, αντε και ΑΣΔΥΣ που η λαντζα κυριολεκτικα δεν ητανε ΤΙΠΟΤΑ αφου ολοι ειχανε δικο τους δισκο χρεωμενο αλλα και παλι ητανε χαζο να την κανει αυτος που εχει γερμανικο ενω υπηρχανε στον λοχο τοσοι αοπλοι ΚΗΦΗΝΕΣ.

Στην Κυπρο τα μονα που με χαλασαν ητανε η παραπανω χαζομαρα για τους πρωινους σκοπους λεσχης, η οποια στην δικια μου περιπτωση διορθωθηκε "εκ των εσω" οταν παλιωσα ( γυρναγαμε το απογευμα, ο επιλοχιας εστελνε 2 304 για λαντζα και εμεις βγαιναμε εξοδουχοι :p ) + το οτι καναμε πρωινη γυμναστικη και στο καπακι αλλαζαμε σε στρατιωτικα για επιθεωρηση και αναφορα λοχου, δηλαδη ενω ειμασταν λουτσα στον ιδρωτα ΔΕΝ μας επιτρεποτανε να κανουμε μπανιο, γενικα το προγραμμα ητανε οτι ναναι με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να ειμαστε με 4-6 ωρες υπνο το 24ωρο και αυτον σπασμενο στα 2, εδω μια φορα νοικιασα δωματιο σε ξενοδοχειο για να κοιμηθω το μεσημερι και ευτυχως με ξυπνησαν 10 λεπτα πριν φυγουν τα λεωφορεια για το ταγμα.

Κατα τα αλλα εκανα 12 πηγαινε-ελα με αεροπλανο, βολες καθε μηνα αυστηρα με διαφορες ασκησεις στο ενδιαμεσο, το φαγητο ητανε συνηθως αρκετα καλο οι συνθηκες διαβιωσης, σχεδον ξενοδοχειακες( LCD TV στο καψιμι - καλοριφερ στους θαλαμους - ζεστο νερο στα λουτρα ) , ειχα ενα σωρο εξοδους στην Λευκωσια ( οι τεθωρακισμενοι και οι καταδρομεις πανε Λαρνακα απτην οποια εχω ακομα καλυτερες αναμνησεις ) οι περισσοτεροι φανταροι και μονιμοι που γνωρισα στους 9 μηνες ητανε ξηγημενοι (βασικο αυτο) και το πιο βασικο τα λεφτα που παιρναμε καθε μηνα ητανε υπερ-αρκετα και ας ειχε το τυλιχτο 2.80 και ο καφες 5, btw οποιος περασει απο καφε-ωδειον / gloria / στα καλα καθουμενα σιγουρα θα εχει κατι ευχαριστο να θυμαται, ακομα και αν του τα φανε οι ουκρανεζες στο New Miami και το ζουμπουρλουδικο ξανθο μωρο στο ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ( :p ) σιγουρα θα την παλεψει μεχρι τον επομενο μηνα με σεφταλιες στο σπιτι του εθνοφρουρου ή/και ταινιες στο ΚΨΜ.

Γενικα για να μην γραφω και αλλες 4 παραγραφους περασα γαματα, τωρα οποιος πιστευει οτι ειναι τοσο ταπεινωτικο/λυπηρο/whatever να καθαριζει κουραδες και γενικα να συντηρει εναν χωρο που για Χ μηνες θα ειναι το ΣΠΙΤΙ του, επειδη εχει μαθει αλλιως στην ζωη του, νταξει τι να πω, get a real life ©

Ίσως φταίει που είμαι άνεργος με 3 πτυχία, που στέλνω εκατοντάδες αιτήσεις χωρίς απάντηση, που λόγω της οικονομικής δυσφορίας το μόνο που δεν έχω κόψει είναι τα έξοδα διατροφής και η συνδρομή ίντερνετ...αλλα κι εμένα ο νους μου συχνά τρέχει στην περίοδο που ήμουν στρατιώτης στη Κύπρο...

Δεν πέρασα όμως τόσο καλά όσο εσύ κι αυτό φαίνεται απ' το ότι οι δικές σου μνήμες είναι πιο ζωντανές ενώ εγώ δυσκολεύομαι πολύ να θυμηθώ ονόματα μαγαζιών, δρόμων κοκ, παρότι πήγα αργότερα από σένα (307)...

Οι μόνες ευχάριστες αναμνήσεις μου είναι από την βδομάδα προσαρμογής, τα σκηνάκια και το τελευταίο σαββατοκύριακο πριν τον επαναπατρισμό...

Σημειώνω ότι δήλωσα εθελοντής για Κύπρο...κι ακριβώς λόγω της φημολογούμενης αυστηρής πειθαρχίας και της έμφασης στην καθαριότητα...

Την απόφαση τη πήρα ένα πρωϊνό στο 547ΤΠ στο Ρέθυμνο ως π**στόνεο, όταν περιμέναμε να μας γδάρει ο κουρέας με μια χαλασμένη μηχανή στο ΛΔ, και κατέβηκα κάτω στη τουαλέτα να κάνω την ανάγκη μου...εκεί ανοίγω τη πόρτα που λέτε και βλέπω με ΣΚΑΤΑ γραμμένα μπροστά μου, στον τοίχο, στο πλακάκι "Κ****ΑΚΗΣ - Ηράκλειο"....τρομοκρατήθηκα...δεν ήθελα να βρεθώ ποτέ σε ένα λόχο, είτε ως "νέος" είτε ως "παλιός" και να συναντώ τέτοιες "καλλιτεχνίες", να χρειάζεται να τσακώνομαι ο ίδιος με το διπλανό μου για θέματα καθαριότητας...ήθελα να είναι τέτοιο το κλίμα που να "φτύνει" αυτούς που δεν θέλουν να τηρήσουν στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καλαισθησίας...

Έτσι λοιπόν βρέθηκα στη Κύπρο...όταν φτάσαμε μας ξεδιάλεξαν και μας έστειλαν κάποιους (λιγότερους, χωρίστηκα κι από τα φιλαράκια - το μισό στρατόπεδο του Ρεθύμνου στάλθηκε στη Κύπρο) στο στρατόπεδο "Σταυριανάκου" στη Μαλούντα (Διοικητήριο ΕΛΔΥΚ), έξω από τη Λευκωσία...οι εγκαταστάσεις γενικά πολύ καλές, και οι θάλαμοι και το ΚΨΜ και η βιβλιοθήκη και το γυμναστήριο και τα εστιατόρια...

...στη Κύπρο τα άλλα τάγματα συνήθως θεωρούσαν "φιδο-στρατόπεδο" το διοικητήριο και εμάς "τσιμπούκια", αν και η δική μου εμπειρία ήταν ασύμβατη με αυτές τις απόψεις...

Αντί λοιπόν να βρούμε ένα στρατόπεδο "πλήρους δύναμης" που επιτρέπει τις συχνές εξόδους, βρήκαμε ένα στρατόπεδο όπου πολλοί λείπανε με άδεια, φορτωμένοι με πολλές μέρες "έξτρα" από τους διευθυντές των γραφείων τους...

...μετά τη βδομάδα προσαρμογής, λοιπόν, αντί για τις σχεδόν καθημερινές εξόδους του 1ου και 2ου τάγματος (1:1, 1:2, 1:3) εμάς στη καλύτερη περίοδο μας πήγαινε 3:1...μεγάλες εξόδους (δλδ από τις 3-3:30) είχαμε καθημερινές Τετάρτη και Παρασκευή και μετά, ασφαλώς τα σαββατοκύριακα...μόνο που αυτές τις βλέπαμε σπάνια...πήγα Κύπρο τις πρώτες μέρες του Ιουλίου και βγήκα Σαββατοκύριακο -μετά την βδομάδα προσαρμογής- πρώτη φορά αρχές Οκτώβρη...

...το σύστημα παλαιότητας, σύμφωνα με όσα λέγονταν τέλος πάντων, ήταν στη Κύπρο ισχυρότερο σε σχέση με τα ελλαδικά δεδομένα...έτσι μπορεί ο επιλοχίας να σου προσέθετε μία ή δύο μέρες στον υπολογισμό των εξόδων σου (σπανιότερα να έβγαινες νωρίτερα) ώστε να μην σου τύχει έξοδος το Σαββατοκύριακο ή τις καλές καθημερινές...

...μέχρι να φτάσουμε από τη Μαλούντα στη Λευκωσία περνούσε κι αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα η έξοδος να είναι γύρω στις 2,5 ώρες...

Κατά τη διάρκεια της θητείας μου έτυχε να κάτσω μέσα δύο φορές επί 14 και 12 μέρες συνεχόμενα (με τις αφίξεις των νεωτέρων και τις βδομάδες προσαρμογής τους, καθώς και τις άδειες της 306), αλλά αυτός ο μήνας χωρίς εξόδους μου φάνηκε λιγότερα άσχημος από αυτό το παιχνίδι, όπου δεν βγαίνεις όταν είναι η σειρά σου να βγεις...

Η αλλαγή διοικητή στρατοπέδου στα μέσα του χρόνου μου στη Κύπρο έκανε και τα πράγματα χειρότερα...η τακτική του πρώτου ήταν για μια δουλειά που χρειαζόταν 10 να στείλει 5 (για να δίνει περισσότερες εξόδους κι άδειες), κι εμείς ως "π**στόνεα" πήζαμε...μετά ήρθε ο άλλος και για μια δουλειά μου χρειαζόταν 10 έστελνε 15, με αποτέλεσμα να πήζουμε διπλά και ως νέοι και ως παλιοί...

Ο νέος διοικητής ήθελε να κάνουμε κι εξτρά εκπαίδευση, έτσι μας έστελνε και μετά το πέρας της αρχικής περιόδου στο 1ο τάγμα για "εκπαίδευση"...έτσι ονόμαζαν το στίβαγμα κάτω από μια τσίγγινη οροφή υπό 40 βαθμούς Κελσίου δεκάδων φαντάρων (και εκατοντάδων μυγών), με έναν από αυτούς μόνιμα ξαπλωμένο με το Carl Gustav στο έδαφος να παραφυλάει μήπως περάσει για έλεγχο κάποιος ανώτερος...

Πόσες φορές να κάνουμε τις διόπτρες εδώ που τα λέμε; στο τέλος βαριόταν κι ο εκπαιδευτής κι έλεγε ******** κι έπρεπε να τον διορθώνουμε κι όλας...ένας από αυτούς πρέπει να έκαψε και μια νυχτερινή διόπτρα μάλιστα...

Οι πιο ευχάριστες μέρες που πέρασα στο στρατό ήταν στα σκηνάκια...άφθονο γέλιο, χαλαρή διάθεση, έλλειψη διακρίσεων, ανακούφιση για τον απεγκλωβισμό από το στρατόπεδο...τί κι αν έβρεχε και μας έκανε όλους μ***ί, χαμπάρι δεν παίρναμε...

Με την επιστροφή στο στρατόπεδο άρχισαν πάλι τα γνωστά...σκούπισμα μέχρι τελικής πτώσης, ξεσκόνισμα πάνω από τους φοριαμούς, γυάλισμα του μνημείου για τις τελετές...τα ίδια και τα γίδια...

Ο πρώτος διοικητής ήταν και πιο βιτσιόζος, μας έκανε κάθε μέρα Παρασκευιάτικη επιθεώρηση (άνοιγμα φοριαμών, σάκκων κοκ)...με τον δεύτερο αυτό το βάσανο περιορίστηκε...

Στα γραφεία άλλο βάσανο...αυτοί που πήγαν στα γραφεία του διοικητηρίου ήταν τυχεροί...έφευγαν οι αξιωματικοί, έκλειναν κι οι υπολογιστές και κατά τ΄άλλα συνεχώς διαλείμματα, φραπεδιές και τυρόπιτες...εμείς στο 1ο γραφείο λόχου λιώναμε για να βάλουμε σε τάξη το μπάχαλο προηγούμενων ετών, μας έπιασε κόκκινος οικονομικός έλεγχος από το ΓΕΣ, ενα οικονομικό σκάνδαλο με τα αεροπορικά εισιτήρια....έκατσα και έφτιαξα ένα excel δεκάδων χιλιάδων γραμμών με κάθε μια αεροπορική διαδρομή κάθε φαντάρου από το 2009 ή και νωρίτερα (ο πόνος θόλωσε την ανάμνηση)...

Οι αξιωματικοί του γραφείου δεν άφηναν τον επιλοχία να μας δίνει 1ο νούμερο γιατί δεν προλαβαίναμε τη δουλειά...έφευγαν οι αξιωματικοί και μας άφηναν τα κλειδιά καθημερινές και σαββατοκύριακα για να κάνουμε ελέγχους κι αρχειοθέτηση (δεν κωλοβαρούσαν κι αυτοί, οφείλω να πω...έρχονταν σαββατοκύριακα, δεν βιάζονταν να φύγουν κτλ)...έχω περάσει κάμποσες νυχτερινές αναφορές στο 1ο γραφείο...οι μέρες μας δλδ περνούσαν μεταξύ σκοπιάς, καθαριότητας και γραφείου...

Για μένα ήταν και η πρώτη φορά που έκανα τόσο διεκπεραιωτική εργασία...κανονική γραφειοκρατία...ένιωθα πως χάνω εγκεφαλικά κύτταρα κάθε λεπτό που περνούσα εκεί και πως όσα περισσότερα έχανα, τόσο καλύτερα έκανα και τη δουλειά...

...από κάποιο σημείο και πέρα, δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτή η βαρετή εργασία ήταν και η μόνη που είχε κάποιο νόημα, που σε έκανε να νιώθεις πως παράγεις κάποιο έργο πέραν του καθημερινώς επαναλαμβανόμενου...

Χωρίς εξόδους και με γενικό στάξιμο η κατάσταση ήταν πολύ ψυχοφθόρα...

...το μόνο καλό ήταν ότι στο Διοικητήριο στέλναν αρκετούς με πτυχία και μεγαλύτερους σε ηλικία, οπότε γνώρισα και μερικά παιδιά μορφωμένα και με ενδιαφέροντα, συνομήλικους, και η παρέα έκανε την κατάσταση πιο υποφερτή, οση παρέα προλαβαίναμε να κάνουμε...

...στα άλλα στρατόπεδα η γενική εικόνα ήταν οικτρή...δεν είχα γνωρίσει μέχρι τότε άνθρωπο που να μην ξέρει γραφή ή ανάγνωση...ο δε μέσος όρος ηλικίας ήταν αρκετά χαμηλότερος και συνοδευόταν κι από τις ανάλογες συμπεριφορές...

...αυτό μας έκανε να νιώθουμε λίγο καλύτερα όσον αφορά την "αδικία" σε σχέση με τη διαφορά των εξόδων μεταξύ του "συντάγματος" και του 1ου και ΄2ου τάγματος...νιώθαμε πως δεν θα αντέχαμε το "εφηβικό" κλίμα των θαλάμων εκεί...

Αυτοί που περνούσαν καλύτερα στη Κύπρο πρέπει να ήταν τα παιδιά της 3/1...γνώρισα έναν στο στρατόπεδο όπου επαναπατριστήκαμε...απ' ότι μου έλεγε είχαν πολύ συχνές εξόδους και όλες οι καθημερινές ήταν "καλές", δηλαδή έβγαιναν από τις 3 κι έμεναν πιο αργά απ΄ότι οι υπόλοιποι...

Θαρρώ πως μακρυγόρησα κι αν συνεχίσω έτσι μπορώ να γράψω μερικές σελίδες...οπότε ας το μαζέψω μιλώντας για το στρατό γενικά...

Εγώ ήμουν από αυτούς που ήθελαν να πάνε στρατό...μου αρέσει ο οργανωμένος χρόνος κι αναζητούσα την εκπαίδευση, τις βολές, τον στίβο μάχης κι αυτού του είδους το ζόρι...δεν μου αρέσει η ιδέα της πλήρους επαγγελματοποίησης και του μισθοφορικού στρατού, δεν βρίσκω λογο για να απαρνηθώ και να αφήσω στους στρατόκ@υλους ακροδεξιούς τις δεξιότητες χειρισμού όπλων, ούτε είμαι τόσο μειλίχιος ώστε να θεωρω ντροπή να πιάσω τουφέκι...δεν πήγα προσπαθώντας να τη περάσω ταράτσα και να βολευτώ...αλλά ο τρόπος λειτουργίας του ελληνικού στρατού μου έσπασε τον τσαμπουκά, όχι λόγω απαιτητικότητας, αλλά λόγω έλλειψής της...

Η καθαριότητα έχει υποκαταστήσει βασικά κάθε γόνιμη δραστηριότητα στο στρατό...σε βάζουν να καθαρίζεις γιατί δεν έχουν ή δεν μπορούν να σκεφτούν να σε βάλουν να κάνεις κάτι άλλο και δεν θέλουν να σε αφήσουν να κάνεις αυτό που θες...αν πάλι έχουν αγγαρείες να σου δώσουν, χαίρονται περισσότερο, γιατί δεν θέλουν να σε δουν να ξεκουράζεσαι, ακόμη κι όταν θά'πρεπε να ξεκουράζεσαι...αρκετούς στρατιωτικούς τους προσβάλλει γιατί "όταν ήταν αυτοί στη θέση μας..."

Λείπει παντελώς η αξιοκρατία και η διαλογή μεταξύ των στρατιωτών...

Τί κι αν φέρνεις 10/48 σε κάθε βολή, η εκπαίδευσή σου δεν θα διαφοροποιηθεί σε κάτι από των υπολοίπων, δεν θα ρίξεις με κάποιο άλλο όπλο, ούτε θα σου μάθουν κάτι παραπάνω....τί κι αν έχεις πτυχία, δεκανέας θα γίνει αυτός που χρωστάει ακόμη μαθήματα στο ΙΕΚ...τί κι αν είσαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση από τα 19χρονα που τους πιάνει ζαλάδα και χάνουν το χρώμα τους αν κρατήσουν το Carl Gustav λίγη ώρα στον ώμο;

Ό,τι ενδιαφέρον, ό,τι κίνητρο κι αν βρεις ή έχεις θα το σκοτώσει και θα σε κάνει να ψάχνεις τη βολή σου, το ανώδυνο πέρασμα του χρόνου...

Έτσι η πειθαρχία γίνεται κενή, χωρίς αντίκρυσμα, αυτοαναλισκόμενη....ψυχολογική κι όχι λειτουργική...έτσι γεννά αντίδραση, δηλαδή απειθαρχία...

Ουσιαστική, εφαρμόσιμη εκπαίδευση, επίσης δεν λαμβάνεις...ποιός θα έβγαινε στον πόλεμο από ένα ύψωμα σαν τσολιάς φωνάζοντας "ΑΕΡΑΑΑ!!" απάνω στο ίσιωμα όπου θα περίμεναν τα εχθρικά πολυβόλα να τον θερίσουν;

Αυτό σημαίνει πως δεν σε σέβονται καν ως στρατιώτη, πως θέλουν απλώς μια κινούμενη σημαδούρα/σημαία που στο πόλεμο το πιθανότερο είναι να διαλυθεί σε χάος, πως η αντίληψη που έχουν για το στρατευμα και τη λειτουργία του δεν είναι ιεραρχική, αλλά ελιτίστικη, με συνταγματάρχες και στρατηγούς από τη μια και αναλώσιμους φαντάρους από την άλλη...

Αναλογιζόμενος τον στρατό από τη μια μετανιώνω που πήγα Κύπρο ως τυφεκιοφόρος αντί για ολμιστής στη Σαμοθράκη που ήταν η αρχική μου τοποθέτηση κι από την άλλη μετανιώνω που πήγα στρατό γενικά...

...όπως ήταν, ήταν απλώς χάσιμο χρόνου...

Ούτε το New Miami δεν προλάβαμε να χαρούμε με τη συχνότητα των εξόδων...

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=230]vgiozo[/MENTION] μια χαρά ζωντανές είναι οι αναμνήσεις σου, απλά οι περισσότερες είναι μέσα στο στρατόπεδο να πήζεις :p

Όπως είπες προφανώς έπαιξε ρόλο το ότι έπεσες πάνω σε αλλαγή διοικητή. Επίσης το 3 μέσα μία έξω ήταν και για εμάς στο 1ο το φυσιολογικό, δε νομίζω ότι είχαμε παραδείγματα με 2 έξω μία μέσα. Και τέλος, θες να πεις ότι δεν έγινες δεκανέας παρόλο που είχες πτυχίο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.