Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Δεν καταλαβα ποτε αυτη την αποψη οτι θα ωριμασεις αν θα πας στρατο.

Εδω το αγαπημενο μας λαμπ λεει οτι τα μεγαλα παιδια δε σταματουν να παιζουν ποτε κτλπ

Στρατος σημαινει να συνηθισεις λιγο τη συμβιωση με μαντραχαλους να πλυνεις κανα ρουχο να ριξεις με κανα οπλο και ολα αυτα γιατι εχουμε θερμους γειτονους και η καθε γενια εχει να θυμαται ενα περιστατικο.

Αυτα τα : δε χρειαζεται στρατος κτλπ η οτι αντρα σε κανει το μαρακι η ο λοχαγος δε τα

καταλαβα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποφύγεις κάτι τόσο ανούσιο γιατί να μην το κάνεις? Είναι τόσο άρρωστη η κατάσταση στον ελληνικό στρατό που τώρα που έχω πάει μπορεί να το σκεφτόμουν και για Ι5. Και δεν πήγα καν παραμεθόριο που είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.....

Όσο για την ωριμότητα δεν σχολιάζω, αν είσαι 18 ίσως.....Μια χαρά σε ωριμάζει και ζωή ως πολίτης.

Εγω απτην αλλη ΜΟΝΟ στην παραμεθωριο περασα καλα, αυλωνα και ΑΣΔΥΣ ητανε τραγωδια απλα, αμα μου ελεγε κανεις να κατσω 6 μηνες στο ενα μπορντελο και τους αλλους 6 στο αλλο, ή εστω εκανα 9μηνο και εγω θα πηγαινα για Ι5, δεν ξερεις ποσο καλυτερα ητανε τα πραγματα στην ελδυκ, 270 το μηνα ο ΣΤΡ 360 ο ΔΝΕΑΣ, 12 βολτιτσες με αεροπλανο, μερα παρα μερα εξοδο στην πολη της λευκωσιας με λεωφορεια που πληρωνε η μοναδα κ.ο.κ

Και ναι για μικρες ηλικιες μιλαω και για τις εμπειριες που αποκτας κυριως, στα 19 μπηκα και ο χυτρας που το απεθυνω τον λογο νινι ειναι ακομα, δεν μπορω να ακουω για ανυποταξιες και απαλλαγες, οι υπολοιποι που υπηρετησαμε κανονικα και χωρις κανενα βυσμα χαζοι ειμασταν ? Και στην τελικη μετα απο 5 χρονια στην αντροπαρεα σου 20 στα παιδια σου και και 50 στα εγγονια σου τι ιστοριες θα λες ? "Ξερετε εγω πηρα Ι5" ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσω και Τετάρτη μέσα θα μας πάνε βόλτα και με Huey, βρε μήπως να κάτσω; :p

Σήμερα όπως έλεγα σκηνάκια. Ε τα στήσαμε και μας άφησαν να πάμε σπίτια μας για το απόγευμα και να γυρίσουμε για βραδυνή άσκηση. Αραλίκι...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσω και Τετάρτη μέσα θα μας πάνε βόλτα και με Huey, βρε μήπως να κάτσω; :p

Σήμερα όπως έλεγα σκηνάκια. Ε τα στήσαμε και μας άφησαν να πάμε σπίτια μας για το απόγευμα και να γυρίσουμε για βραδυνή άσκηση. Αραλίκι...

NAI !!

Για ρωτα μηπως ξερουν ποτε προβλεπεται μετεκπαιδευση για 302 ? εννοειται οτι εχω πρασινο χαρτι

ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

NAI !!

Για ρωτα μηπως ξερουν ποτε προβλεπεται μετεκπαιδευση για 302 ? εννοειται οτι εχω πρασινο χαρτι

ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣ

Θα το κοιτάξω τι συνέπειες θα έχει να κάτσω άλλη μία μέρα, γιατί αν είναι να πρέπει μετά να κάτσω μέχρι το Σάββατο που ήταν αρχικά και μάλιστα στα σκηνάκια, καλύτερα έξω. Άλλωστε μετά το Σινούκ, το Χιούι θα φαίνεται μύγα... :p

Τώρα για σένα, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Υποτίθεται ότι είσαι βετεράνος στα πολεμικά παιχνίδια, τι άλλο να σου μάθουν; :p

Link to comment
Share on other sites

@@

Όσο είδατε εσείς Σινούκ, άλλο τόσο είδαμε και εμείς. Άκυρο πανηγυρικό φάγαμε και καλά γιατί χάλασε και το φτιάχνανε. Ρίξαμε τουλάχιστον 3 βολές να ξεσπάσουμε. Πολύ καθισιό όμως ρε παιδί μου, πιαστήκαμε :p

Αύριο τελειώνουμε και κάθε βράδυ είμασταν σπίτι. Ίσα ίσα πως με κατέβασαν Κρήτη δηλαδή, γιατί μετ-εκπαίδευση δεν κάναμε...

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

@Hydra πρώτον δεν είδα να έχει κάποιος άλλος εμπειρία εδώ από μετεκπαίδευση οπότε ίσως αυτά να φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θα πάει αργότερα (να έχει την ανάλογη ψυχολογική διάθεση). Επίσης, αν σκεφτείς ότι έχω ξυπνήσει από τις 6.30 και όλη μέρα είμαι περιορισμένος με 100 νοματέους χωρίς να κάνω τίποτα, κάπου πρέπει να βγω να πω τον "πόνο" μου. Και τέλος, μιας και είχα πει για Σινούκ και είχα κάποια "thanks" σε εκείνο το post, είπα να ενημερώσω :p

Link to comment
Share on other sites

Μην φαντάζεσαι δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο το Σινουκ, πολύ θόρυβο κάνει και θέλει ακουστικά :hehe:

Δε φαντάζομαι. Τουλάχιστον είδαμε σήμερα τα Χιούι, αλλά δεν μας πήγαν βόλτα.

Τέλος η μετ"εκπαίδευση" :p

Link to comment
Share on other sites

Και ναι για μικρες ηλικιες μιλαω και για τις εμπειριες που αποκτας κυριως, στα 19 μπηκα και ο χυτρας που το απεθυνω τον λογο νινι ειναι ακομα, δεν μπορω να ακουω για ανυποταξιες και απαλλαγες, οι υπολοιποι που υπηρετησαμε κανονικα και χωρις κανενα βυσμα χαζοι ειμασταν ? Και στην τελικη μετα απο 5 χρονια στην αντροπαρεα σου 20 στα παιδια σου και και 50 στα εγγονια σου τι ιστοριες θα λες ? "Ξερετε εγω πηρα Ι5" ?

Αυτή η νοοτροπία είναι που έχει καταστρέψει την Ελλάδα. Μου αρέσει που μας φταίνε οι Γερμανοί, οι Άγγλοι και οι Σουηδοί, ενώ οι μόνοι που φταίμε στην πραγματικότητα είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Για ρώτα πόσους νέους 20-25 χρονών έμαθαν να ζουν στην εργασιακή ανασφάλεια του σήμερα είμαι αύριο δεν είμαι επειδή είχαν αναβολή = εκκρεμείς υποχρεώσεις που τους εμπόδιζαν από προσλήψεις, ή πόσους θα μπορούσαν να είναι παραγωγικοί, αλλά πρώτα μπήκαν στο στρατό και μετά βγήκαν βαριεστημένοι και ΔΥ που χρειάστηκαν τουλάχιστον 1-2 χρόνια για να ξαναανεβάσουν στροφές (στην καλύτερη των περιπτώσεων 6μηνο). Και καλά με το 9 μηνο πες παλεύεται, με 12 και 18 μήνες σίγουρα χαλάς και τη νοοτροπία σου. Τι θα ήταν καλύτερο για την Ελλάδα, ένα +5% στη φορολογία όλων και επαγγελματικός στρατός με ό,τι αυτό συνεπάγεται (=αξιόμαχο, γιατί εγώ και να πάω στρατό, αξιόμαχος δεν θα είμαι αλλά και = ανάπτυξη και εργατικότητα νέων και αποφυγή δημοσιουπαλληλικών συνδρόμων από νεαρά ηλικία) ή αυτό το σούργελο που πήγα στην ορκωμοσία του κολλητού μου και στην παρέλαση στο Γυμνάσιο (μην πω δημοτικό) είχαμε καλύτερο βήμα από τα φαντάρια?????

Όσο για το τι θα λες, στη δική μου παρέα (που οι φίλοι μου έχουν πάει όλοι στο στρατό σημειωτέον) πιο πολύ γελάμε με τις αναβολές που έχω πάρει (έχω πάρει ό,τι αναβολή υπάρχει - σχεδόν) παρά με τη μαυρίλα που πέρασαν σχεδόν όλοι.

Η λογική το κάνω γιατί το κάνουν όλοι είναι λάθος. Το κάνω γιατί το γουστάρω ναι, το κάνω γιατί πρέπει ή γιατί το κάνουν όλοι είναι φίφες και συνταγή αποτυχίας.

Και επειδή τονίζεις και το έχεις ξανατονίσει το "μπείτε σε νεαρά ηλικία" (που όντως είναι σωστό, κι εγώ είμαι υπέρ του να μπαίνεις στα 18), εσύ μπήκες π.χ. Ιατρική και διέκοψες τις σπουδές σου για να πας στρατό?????

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή τονίζεις και το έχεις ξανατονίσει το "μπείτε σε νεαρά ηλικία" (που όντως είναι σωστό, κι εγώ είμαι υπέρ του να μπαίνεις στα 18), εσύ μπήκες π.χ. Ιατρική και διέκοψες τις σπουδές σου για να πας στρατό?????

Εγω εχω ετοιμη δουλεια απτα 20, ποιος ο λογος για σπουδες ? :p μονο ξενες γλωσσες θελω να μαθω καποια στιγμη οοοοταν βρω χρονο.

Αυτο με την διακοπη που λες το εκανε ο ανιψιος μου που σπουδαζει Ιατρικη και δεν εχασε, αυτο με την βαρεμαρα ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας και πως σε εχουν μαθει οι γονεις σου, αλλοι απτην σειρα μολις απολυθηκανε αμεσως γραφτηκανε γυμναστηριο - πηρανε διπλωμα οδηγησης και τρεχανε να βρουνε δουλεια, αμα τους περιμενε φοιτητικη ζωη αμεσως μετα το χαρτι δεν θα τους χαλαγε καθολου πιστευω.

Προσωπικα αρχισα να τρεχω στην πολιτικη μου ζωη απο την ημερα που επαναπατριστικα, με πηγαινε και 4 μεσα ενω ειμουνα διπλα απτο σπιτι μου και τραβαγα τα βυζια μου με την καταντια που εχουνε οι μοναδες στην ελλαδα. Υπηρεσιες οτι ναναι - αναβολες/αναρρωτικες απτον καθε μπεμπη - αοπλοι λεχωνες που δεν κανουν ουτε λαντζα - αλκοολικοι ΑΥΔΜ και δεν συμαζευεται, στην ελδυκ υπαρχει μια οργανωση και ενα φιλοτιμο ρε γαμωτο, τουλαχιστον ειχα μαζι μου το DS και περναγε η ωρα :p

Το γκομενικο που το πας ? ολο ρωτανε αν εχεις παει φανταρος οταν σε γνωριζουν οι χαζες + το ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ κερατο που πεφτει αυτους τους 9 μηνες που εισαι απων, βλεπω τον αλλον που ειναι αιωνιος φοιτητης στην ιταλια εχει καει ζωντανος στο steam + WoW, εχει κανει εναν πισινο σαν της kardashian απτο καθισιο και οταν τον ρωταει η φιλεναδουλα του ποτε θα παει στρατο αυτος της απανταει "σιγα μωρε, χαμενος χρονος ειναι"

Νταξει τι αλλο να πω, δεν εχει και πολυ νοημα να ασχολουμαι μαζι σου, οταν θα πας επιτελους και τελειωσεις ( αν δεν εχεις παει 45 μεχρι τοτε :p ) θα μπορεσεις να δεις τα πραγματα απ'την σωστη οπτικη γωνια.

edit : Και οι κυπριοι που μπαινουν αμεσως μετα το σχολειο και υπηρετουν 2 χρονια, συνηθως τα πανε πολυ καλυτερα πιο μετα στην φοιτιτικη τους ζωη, σε αντιθεση με τις συμπατριωτισες τους που μετα την υπερπροσπαθεια των εξετασεων δεν εχουν ορεξη για τπτ, το ιδιο βλεπω να γινεται και εδω με τους πρωτοετεις μας, επισης οι γερμανοι κανουνε 9μηνο και δεν νομιζω να εχουν την ιδια αντιμετωπιση απτους γονεις τους με αυτην που εχει ο τυπικος ελληνας οταν εχει πια ενηλικιωθει.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.