Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Το πουγκί του καλού φαντάρου περιλαμβάνει :

3 μπλούζες παραλλαγής

1 μπλούζα ισοθερμική

4 ζευγάρια κάλτσες απλές και 2 ισοθερμικές

γάντια για το κρύο

βερνίκι για παπούτσια

κλειδαριές

μπαχατέλα κινητό

μπαχατέλα σχεδόν ρολόι χειρός

μαχαίροπιρουνοκούταλο 3 σε 1

σάκος για άπλυτα

ξυριστικά (αν και απότι έμαθα καμπερώνει η Gillette απέξω από τα στρατόπεδα και εφοδιάζει κόσμο)

2-3 πακέτα μωρομάντηλα

1-2 μπουκαλάκια αντισηπτικό

φακός

λουκετάκια

πάτοι για τα άρβυλα

αντικουνουπικό σπρέι just in case

σαμπουάν,οδονοντοwhatever και τα ρέστα

mp3 playa της κακιάς ώρας

εσώρουχα

και ως future optional έχω κασκόλ,έξτρα φανελάκια και κάτι λαστιχάκια να δένω τα παντζάκια από το παντελόνι (το οποίο δεν το ήξερα και με ενημέρωσε ένας κολλητός για την ύπαρξή του)

Link to comment
Share on other sites

Το πουγκί του καλού φαντάρου περιλαμβάνει :

3 μπλούζες παραλλαγής

1 μπλούζα ισοθερμική

4 ζευγάρια κάλτσες απλές και 2 ισοθερμικές

γάντια για το κρύο

βερνίκι για παπούτσια

κλειδαριές

μπαχατέλα κινητό

μπαχατέλα σχεδόν ρολόι χειρός

μαχαίροπιρουνοκούταλο 3 σε 1

σάκος για άπλυτα

ξυριστικά (αν και απότι έμαθα καμπερώνει η Gillette απέξω από τα στρατόπεδα και εφοδιάζει κόσμο)

2-3 πακέτα μωρομάντηλα

1-2 μπουκαλάκια αντισηπτικό

φακός

λουκετάκια

πάτοι για τα άρβυλα

αντικουνουπικό σπρέι just in case

σαμπουάν,οδονοντοwhatever και τα ρέστα

mp3 playa της κακιάς ώρας

εσώρουχα

και ως future optional έχω κασκόλ,έξτρα φανελάκια και κάτι λαστιχάκια να δένω τα παντζάκια από το παντελόνι (το οποίο δεν το ήξερα και με ενημέρωσε ένας κολλητός για την ύπαρξή του)

+ PSP (θα το δεις στον καιρό ότι έιναι το πιο πολύτιμο πράγμα που θα έχεις στον στρατό, φτάνει να προσέχεις να μην σου το πάρουν) :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το σημαντικοτερο δεν το εχει κανεις?

χαρτι υγειας!

εγω ειχα παντα πανω μου μια σοκολατα,μελι σε ευλιγιστη συσκευασια, κουταλοπιρουνοσουγια, και 2-3 μωρομαντηλα στο κιτρινο αυγο κιντερ κλεισμενα, τα λαστιχακια τα ειχα περασει μεσα στα παντζακια στη θεση του κορδονιου καθως και ειχα βαλει σε ολες τις τσεπες κουμπια κουμπωτα κατω απο τα οριτζιναλ,επισης χρησιμο ειναι ενας πολυσουγιας μικρων διαστασεων (victoinox) με στυλο,μαχαιρι, ψαλιδακι για νυχια, κρεμασμενο σε σχοινι που δενει στο θυλακι πανω απο την τσεπη μαζι με κλειδια λουκετων + μπρελοκ led φακο.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία ρε παίδες...Γιατί ο στρατός να έχει αυτά τα χάλια, γιατί να ανέχονται οι στρατιώτες τις βλακείς και ΄τι σου λέει ο κάθε λαλάκας να κάνεις...Γιατί ενώ στρώνεις το κρεβάτι σου να φυσάει αέρας και να στο ξεστρώνει...

Γιατί, γιατί...;;;;;;:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία ρε παίδες...Γιατί ο στρατός να έχει αυτά τα χάλια, γιατί να ανέχονται οι στρατιώτες τις βλακείς και ΄τι σου λέει ο κάθε λαλάκας να κάνεις...Γιατί ενώ στρώνεις το κρεβάτι σου να φυσάει αέρας και να στο ξεστρώνει...

Γιατί, γιατί...;;;;;;:wall::wall:

ειναι μεχρι να μαθεις να το στρωνεις.

μετα φτανεις σε επιπεδο στρωσιμο,πλυσιμο,ντυσιμο+οπλο+γυαλισμα <15' και στα τελειωματα σε επιπεδο ψηλοντησιμο+πλυσιμο <20'

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τσουνάμι.

3 μπλούζες παραλαγής ΜΟΝΟ?

1 για κάθε μέρα ΙΜΟ. αν και είχα μπει καλοκαίρι.

Αυτό ΑΝ θέλεις να σε αγκαλιάσει κανείς στο επισκεπτήριο...

Μου είπαν ότι σου δίνουν και άλλες 2 από μέσα. Και αν δω ότι δεν βγαίνω θα σφυρίξω στους γονείς να μου φέρουν στο επισκεπτήριο κανα 2 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μια προχειρη λιστα που ειχα φτιαξει παλιοτερα

10 επενδυσεις χακι κατα προτιμηση εφαρμοστες για να σας κρατανε απτο κρυο

10 μπλουζακια παραλλαγης ( αυτα τα φορατε κανονικα απο μαιο μεχρι οκτωβριο, τους υπολοιπες μηνες την επενδυση )

10 σωβρακα και καλτσες

2-3 παντελονια σκελαιας για να σας περισευουν

3-4 μαξιλαροθηκες

sleeping bag κατα προτιμηση με καλυμα παραλλαγης

ζητηστε και απο καποιον παλιο ή καποιον δοκιμο να σας δειξει πως γινεται να στρωσετε το κρεβατι σας με ενα πρασινο σεντονι ετσι ωστε να εχετε το 2ο καβατζα αμα θελετε να κοιμαστε χωρις να ξεστρωνετε.

1-2 ζευγαρια πατους

μπολικες σακουλες για τα καλαθακια και για τα απλυτα ρουχα

5-6 μικρα λουκετα για τα φερμουαρ

4 μεσαια για λουκανικο - οπλο - αρβυλα - φοριαμο

1 πολυμπριζο

Προσωπικα ειδη για λουτρο-ξυρισμα-δοντια οτι αλλο κανετε στο μπανιο σας τελοςπαντων :p

Κωλο-χαρτο ( οσα ρολλα πιστευετε οτι θα σας χρειαστουνε για 10-11 μερες, ενδεχεται να εχει και στο ΚΨΜ αλλα δεν ειναι 100% σιγουρο )

χλωρινη και ενα κουτι με γαντια μιας χρησεως για τις καθαριοτητες στον θαλαμο, ( τουλαχιστον αυλωνα που ειμουνα εγω καθε θαλαμος ειχε 2 ντουζερες και 2 τουαλετες )

1 πολιτικος σακος μεσαιου μεγεθους για τα πολιτικα που θα φορεσετε οταν θα φυγετε απ'την πυλη μετα την ορκομωσια και οτι αλλο περισεψει, ΔΕΝ χρειαζεστε καμια βαλιτσα για τεμαχισμενο πτωμα, μαζι με τον ιματισμο σας χρεωνουν ενα λουκανικο και ενα σακο ταξιδιου που ειναι υπεραρκετα.

Βουρτσα και βερνικι σας δινουνε την πρωτη μερα μαζι με τα αρβυλα αλλα καλο ειναι να εχετε και 1 μπουκαλακι αυτογυαλιστο μαυρο βερνικι καβατζα ( αποσα ειχα δοκιμασει το αγαπημενο μου ητανε το ERDAL ) για γυαλισμα-express

τελος αμα ειναι να παρετε κινητο μαζι σας παρτε καποια παλιατζουρα ΧΩΡΙΣ καμερα, και κρατηστε το κανονικο καπου καλα κρυμμενο ( κατα προτιμηση πανω σας, αφου ειναι σχεδον απιθανο να γινει σωματικος ελεγχος )

Η ακτινογραφια θωρακος ΔΕΝ ειναι απαραιτητη, καλυτερα να πατε χωρις αυτη για να λουφαρετε λιγο, πρακτικα με τα παραπανω και την πολιτικη σας ταυτοτητα (Kiss her goodbye) θα ειστε 100% πληρης, καλο ειναι να εχετε και τπτ αντιγραφα απο πιστοποιητικα σπουδων μπας και σας χρεωσουν καποια ειδικοτητα της προκοπης στην μεταθεση, διπλωμα οδηγησης ειναι must πιστευω.

Τουλαχιστον στο 2ο μηχανοκινητο ταγμα πεζικου που ειμουνα εγω στην κυπρο καθε 3 μηνες ψαχνανε οδηγους και χωνανε οποιον ναναι αρκει να ειχε διπλωμα, καμια σχεση με τις περισσοτερες μοναδες στην ελλαδα που συνηθως οδηγοι γινονται τα βυσματα.

Ενα χρησιμο εξτρα θα ητανε μια καλοκαιρινη παραλλαγη, για να μην βγαζετε την μπεμπελη τον αυγουστο που θα ειστε λελεδες, επισης ετσι θα ξερετε απο πριν τι μεγεθος σας κανει οποτε δεν θα κουραζετε και τα παλικαρια που θα αναλαβουν να σας χρεωσουν τα πραγματα σας(εσας και εκανταδων αλλων μεσα στην ημερα), καλο ειναι να μπειτε νωρις το πρωι για να ξεμπερδεψετε με τα χαρτια τις συνεντευξεις και τα ρεστα και να βγαλετε την υπολοιπη μερα αραχτοι στον θαλαμο, να πιασετε και το κρεβατι με τους λιγοτερους κοριους πιο πριν απο καποιον αλλο :p )

Λεφτα μην παρετε πολλα(40-50 ευρω μεχρι την ορκομωσια μια χαρα ειναι ), κρατηστε τα καπου ασφαλισμενα και αν γινεται να τα εχετε ολα σε κερματα ετσι ωστε να κανετε την δουλεια σας και με τους αυτοματους πωλητες διπλα στον θαλαμο ( ΑΝ εχει το κεντρο )

Καλη Θητεια ψαρακια :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?

(μαχαίροπιρουνοκούταλο 3 σε 1, 1-2 μπουκαλάκια αντισηπτικό, χλωρινη και ενα κουτι με γαντια μιας χρησεως για τις καθαριοτητες στον θαλαμο)

(''εγω ειχα παντα πανω μου μια σοκολατα,μελι σε ευλιγιστη συσκευασια, κουταλοπιρουνοσουγια, και 2-3 μωρομαντηλα στο κιτρινο αυγο κιντερ κλεισμενα'')

Σε λίγο θα πάρετε και συσκευή μασάζ....

Εσύ ψαρά @GruntGR πότε πήγες?:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαμβαίνεις άργησα να απαντήσω επειδή έφαγα 5αρα και έμεινα μέσα 6 μέρες...:p

Όπως σου είπε και ο grunt Κύπριος είμαι και υπυρετώ την Εθνική Φρουρα (ΚΟΡΝΟΣ), είμαι πεζικάριος πολυβολητής στα τεθωρακισμένα...

Εγώ 2010Α μπήκα και απολύθηκα σε 6 μήνες (Κύπριος εξωτερικού). Κόρνο σε ποια μονάδα είσαι? Εγώ κλήρου ΤΔ/ΙΙΜΠ σώμα ΤΘ ήμουν. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Λακη,χλωρινη μην παρετε θα σας δουλευουν ισοβια.Γαντια 2-3 ζευγαρια δεν πιανουν χωρο αν και δεν τα θεωρω απαραιτητα.Μωρομαντιλα ειναι ο φιλος του Φανταρου(καθαριζουν και γυαλιζουν οτι μπορεις να φανταστεις οπως αρβυλα,κρεβατια,πλαστικα μερη οπλου οχι μεταλλικα)Επισης καλο ειναι να εχετε μαζι σας και κανα 2-3 στυλο και μερικα μπλοκακια σημειωσεων (ειδικα πυροβολικο και ΕΔ).PSP βιβλια περιοδικα laptop και λοιπα οργανα αναψυχης μην παρετε δεν θα τα βγαλετε απο το σακο τις 2-3 πρωτες εβδομαδες.Λεφτα μεχρι 100 ευρω τα οποια θα ειναι πανω σας συνεχως και αρκετα ψιλα για μηχανηματα.Το βασικοτερο που πρεπει να παρετε ομως ειναι μπολικη υπομονη.Καλη θητεια Ψαρια :clap:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?

(μαχαίροπιρουνοκούταλο 3 σε 1, 1-2 μπουκαλάκια αντισηπτικό, χλωρινη και ενα κουτι με γαντια μιας χρησεως για τις καθαριοτητες στον θαλαμο)

(''εγω ειχα παντα πανω μου μια σοκολατα,μελι σε ευλιγιστη συσκευασια, κουταλοπιρουνοσουγια, και 2-3 μωρομαντηλα στο κιτρινο αυγο κιντερ κλεισμενα'')

Σε λίγο θα πάρετε και συσκευή μασάζ....

Εσύ ψαρά @GruntGR πότε πήγες?:p

Κοιτα προηγουμενη σελιδα βρε γερολυκε :p :P

Οσο για την χλωρινη και τα γαντια δεν ξερω που πηγε το μυαλο σας αλλα στην δικια μου ιλη τουλαχιστον ητανε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, γιατι πολυ απλα καθε θαλαμος οπως ειπα ειχε 2 τουαλετες και 2 ντουζιερες οι οποιες καθε πρωι περναγανε επιθεωρηση, τωρα αν εσεις θελετε να καθαριζετε τα κακακια σας με σκετο νερο και χωρις γαντια γουστο σας καπελο σας :p

Τα μωρομαντηλα προσωπικα μου φανηκε να εχουν πιο πολυ νοημα στην μοναδα, εκει ετυχε να πεφτει πολυ πρηξιμο για μαυριλες στα σιδερα των κρεβατιων οπως και για ενα σωρο αλλες χαζομαρες, μια φορα μονο με σωσανε οταν ειμουνα γουδι - ΑΣΔΥΣ και δεν ειχε χαρτι υγειας το ΚΨΜ :slap:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα προηγουμενη σελιδα βρε γερολυκε :p :P

Εγώ 97ΣΤ' ήμουν πάντως, τί να σου πώ παιδί μου....άλλα χρόνια τα δικά μας....:p

Για να καταλάβεις όταν πήγα στην μονάδα χρεώθηκα δεινόσαυρο...:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 μπλουζάκια παραλλαγής

5 Ζευγάρια κάλτσες

2 ζευγάρια ισοθερμικές κάλτσες

2 φούτερ παραλλαγής

Ισοθερμικό σετάκι πάνω κάτω

Αντιβακτηριδιακό για τα αρβυλα

Βαφή με σφουγγαράκι για τα αρβυλα

Σιλικονούχους πάτους

Σκούφος κανονικός και ένας full face

Γάντια με χοντρή επένδυση

Λουκέτα 3 με μεγάλο λαιμό 2 μεσαία 2 μικρά

Σάκος για να τα χωρέσει όλα αυτά

Τσαντάκι για ξυριστικά

Ξυριστικά

Σαμπουάν

Kρεμοσαπουνο

Χαρτί υγείας

Ωτοασπίδες (πολύ σημαντικές)

Νυχοκόπτης

Φακός

Καραμέλες για το λαιμό

Σάκος για τα άπλυτα

πετσέτες σώματος,προσώπου

2 σεντόνια και μαξιλαροθήκες.

sleeping bag

Ένα πολύμπριζο Τ

Ένα mp3 (με μπαταρία για να γλιτώνω επαναφόρτιση)

Μια μπακατέλα για κινητό μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο.

Μπορεί να ξέχασα τίποτα ψιλοπράματα,είναι παρα πολλά.

Παρουσιαζομαι αύριο.

Γιάννενα :)

Link to comment
Share on other sites

πετσετες σου δινουν, μαξιλαροθηκη ντυνεις το μαξιλαρι με μια μπλουζα οταν κοιμασαι.

για σεντονια παλι βαζεις το sleeping bag μεσα απο τα σκεπασματα.

φαγωσιμα δεν ειδα να παρει κανεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαγώσιμα νο νιιντ ειδικά στο κέντρο, όλο σε ταίζουν.

Sleeping bag στα πιο πολλά κέντρα ΔΕΝ αφήνουν,,, εγώ θα έλεγα να μην πάρετε 1η φουρνιά, σας το φέρνουν στο 1ο επισκεπτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.